Cooler Master AquaGate Mini R80

Datum objave 10.05.2005 - Dean Narandžić

Uvod

Aluminijski radijator bez ventilatora

Nedavno smo imali prilike isprobati vodeno hlađenje AquaGate tvrtke Cooler Master koje je predstavljalo prvi takav proizvod toga proizvođača. Pri tome smo ostali impresionirani mogućnostima i laganom ugradnjom, te smo mu dodijelili solidnu ocjenu iako performanse nisu bile vrhunske za ovaj tip hlađenja. Vjerovali smo da navedene prednosti toga hlađenja dugo vremena neće biti nadmašene, no Cooler Master nas je svojim novim modelom vodenog hlađenja ipak uspio iznenaditi. AquaGate Mini koji opisujemo u ovom tekstu sa svojim prethodnikom osim u imenu nema puno sličnosti, no uspio je postaviti nove standarde na tržištu vodenih hlađenje po pitanju ugradnje u računalo koje se sada uopće ne razlikuje od ugradnje običnog zračnog hladnjaka. Hladnjak nam je na test došao direktno od proizvođača, a na cjenicima hrvatskih firmi ga nismo (još) uspjeli pronaći, no prema cijenama na Internetu za očekivati je da će se prodavati po povoljnih 110USD (+ PDV)

Sklopljeni sustav prije ugradnje

Glavna prednost ovog kompleta je njegova kompaktnost, što se dobro vidi iz popisa prateće opreme koji je vrlo kratak, a radi se praktički isključivo o setu elemenata koji omogućuje njegovu ugradnju na bilo koju aktualnu platformu (podržane su socket A/370, S754/S939/940, S478, LGA775 pa čak i Xeon S603/604). Ovime je Cooler Master uspio ispraviti i najveću pogrešku prethodnog modela - naravno radi se o mogućnosti ugradnje na aktualni Intelov socket LGA775 na kojem je i potreba za kvalitetnim i efikasnim sustavom za hlađenje procesora najveća. Ovu novost smo i mi iskoristili, te smo sva testiranja obavili koristeći Intel P4 520 procesor sa Prescott jezgrom koji na inicijalnim postavkama radi na 2800 MHz, a overclockali smo ga do frekvencije 3500 MHz.

Površina vodenog bloka koja sjeda na procesor je solidno obrađena

Karakteristike

Regulacija brzine vrtnje ventilatora pomoću potenciometra

Kada kažemo kompaktno vodeno hlađenje, u ovom slučaju to stvarno i mislimo. Cijeli komplet osim nosača za podnožje procesora i ventilatora na radijatoru dolazi već sastavljen, čak je i tekućina za hlađenje već u sustavu. Ovo nije pretjerano čudno ako znamo da korisnici niti ne mogu promijeniti tekućinu za hlađenje; radi se naime o sustavu zatvorenoga tipa. Zbog toga je rezervoar za vodu nepotreban pa ga (normalno) niti nema. Pozitivno je da proizvođač garantira da će sustav raditi barem dvije godine bez curenja ili potrebe za promjenom tekućine za hlađenje. Ostale komponente sustava su uobičajene - blok, pumpa za vodu (ove dvije komponente su objedinjene u jednu cjelinu) i radijator sa ventilatorom. AquaGate Mini dolazi u dvije izvedbe, koje se razlikuju u veličini radijatora i pripadajućeg ventilatora (120 mm vs 80 mm). Kako je radijator namijenjen za ugradnju unutar kućišta na zadnjoj stranici na kojoj većina kućišta imaju predviđeno mjesto za ugradnju ventilatora, jasno je da je ugradnja maksimalno pojednostavljena, a mogućnost izbora veličine radijatora omogućuje korištenje u praktički svim modelima kućišta. Ovaj pristup ima samo jednu manu, a to je da 80 milimetarski radijator jednostavno nema dovoljno veliku površinu da efikasno otpušta toplinu koju generiraju zahtjevniji procesori, a obzirom da smo na test dobili upravo taj model u ovu tvrdnju smo se i sami uvjerili.

Sa sustavom su priloženi okviri koji omogućuju montažu na skoro sve dostupne platforme

Dimenzije manjeg radijatora su 80x120x45 mm, a na njega je ugrađen ventilator kojem ručno mijenjamo brzinu vrtnje u rasponu od 1800-3800 rpm (24-43 dBA) sa maksimalnim protokom zraka od 53,5 cfm. Veći model radijatora je dimenzija 120x160x35 mm, a hladi se ventilatorom brzine vrtnje podesive u rasponu od 800-2800 rpm (što daje 21-35 dBA buke i protok zraka od 107 cfm). U oba slučaja radijator je u potpunosti napravljen od aluminija, a zahtjevniji korisnici se mogu odlučiti na ugradnju dodatnog ventilatora sa druge strane radijatora (što kod modela R80 i preporučamo). Blok (na koji je montirana i pumpa) je napravljen od bakra vrlo dobre završne obrade, a sa radijatorom je povezan neprozirnim cijevima promjera 6,5x10 mm i dužine 30 cm koje će taman dostajati za montažu. Dizajn samog bloka nije pretjerano atraktivan i ne očekujemo da će privući modere i vlasnike kućišta sa prozorom, no estitka nije ključna stvar. Integrirana pumpa radi na 12V (spajamo ju na konektor za ventilator na matičnoj ploči), a kako je opremljena 3-pinskim konektorom moguće je nadzirati protok (elektromotor u pumpi se vrti na cca 2300 okretaja u minuti pri čemu ostvaruje 160 l/h protoka). Blok sa pumpom teži solidnih 570 g, no kako se na sve podržane tipove procesore montira korištenjem rupa oko podnožja, ne očekujemo da će doći do bilo kakvih problema prilikom prenošenja računala.

Bez alata nema zanata - praktičan dodatak za križni odvijač namijenjen stezanju matica

Ugradnja i zaključak

Sustav ugrađen na matičnu ploču

Ugradnja u računalo se od ugradnje bilo kojeg zračnog hladnjaka razlikuje tek po nekoliko sitnica. Kao što je uobičajeno kod montaže kada koristimo rupe oko podnožja, prvo je potrebno iz kućišta računala izvaditi matičnu ploču. Prije ugradnje je na blok za procesor potrebno montirati odgovarajući okvir koji ćemo vijcima pričvrstiti na rupe oko podnožja procesora. Zatim na okvir postavimo dvostruke vijke (koji imaju suprotan navoj što nije navedeno u priručniku) i gumene podloške, apliciramo termalnu pastu i cijelu konstrukciju postavimo na procesor. Sa donje strane matične ploče postavimo zaštitnu pločicu koja pojačava konstrukciju i sprečava svijanje matične ploče ili plastične podloške ukoliko se radi o LGA775 procesoru. Na kraju na vijke navijemo matice i to je to. Od alata je priložen adapter koji će bilo koji križni odvijač pretvoriti u ključ za matice. Kako komplet za svoj rad zahtjeva dva izvora napajanja (pumpa i ventilator), prije puštanja u pogon ih oba moramo spojiti i to po želji na matičnu ploču ili Molex konektor napajanja (adapter za izbor konektora je priložen). Potom slijedi ugradnja matične ploče sa hladnjakom u kućište i ugradnja radijatora sa ventilatorom na mjesto za ugradnju ventilatora u kućištu. Zadnji korak podrazumijeva ugradnju potenciometra za regulaciju brzine vrtnje ventilatora za što koristimo pločicu koju montiramo u utor za dodatne kartice na kućištu. Najveću zamjerku upućujemo šturim uputama koje mogu biti vrlo zbunjujuće za početnike. Također, kako komplet montiran na LGA775 procesor ne koristi pločicu sa donje strane ploče koja učvršćuje konstrukciju, matična ploča se svija pod pritiskom. Ova pojava nam se nikako ne sviđa, a može biti i uzrok nepravilnog nalijeganja hladnjaka na procesor, što će pak prouzročiti slabije performanse hlađenja. Overclockeri na Intel platformi sa pasivnim hlađenjem chipseta koji radi na povišenom naponu će se suočiti sa još jednim problemom - kako na procesoru više nema ventilatora koji bi usput malo hladio i sam chipset, isti će se pregrijavati, te će morati dodati ventilator za njegovo hlađenje.

Iako pozamašnih dimenzija i težine, sustav je dobro fiksiran na ploču i nema opasnosti od pomicanja

Temperature procesora pod opterećenjem
Radni takt procesora (Intel P4 520)
Stock Cooler
Aquagate
Low RPM
Aquagate
High RPM
2800MHz (200x14)
65°C
67°C
61°C
3262MHz (233x14)
67°C
70°C
63°C
3500MHz (250x14)
68°C
72°C
65°C

U radu se komplet ponašao prema očekivanjima - ukoliko smo ventilator postavili na najviši broj okretaja temperature pod opterećenjem su bile niže nego kada smo koristili zračni hladnjak koji je došao sa procesorom, no buka koju se sustav proizvodio u radu je bila vrlo visoka. Smanjivanjem brzine vrtnje ventilatora na površinu su isplivali nedostaci u dizajnu kompleta - radijator ovih dimenzija jednostavno nema dovoljno veliku površinu putem koje bi efikasno otpuštao toplinu i temperatura je čak i viša nego kod stock hladnjaka! Izmjerene temperature su za isti takt redovno 6-7°C više na manjoj brzini vrtnje ventilatora. Na to treba dodati i činjenicu da je i sam radijator na dodir osjetno topliji što bi se sigurno odrazilo i na temperaturu unutar kućišta da je komplet za vrijeme testa bio ugrađen u računalo. Vjerujemo da bi upotreba većeg radijatora kakav je u modelu R120 riješila većinu problema. Ocjenu za ovaj komplet je vrlo teško dati - dok je ugradnja najlakša od svih vodenih hlađenja koja smo do sada testirali, efikasnost hlađenja ovog modela nije posebno bolja od stock coolera koji smo dobili sa procesorom i kada uzmemo u obzir buku koju proizvodi u radu ne vidimo zašto uložiti dodatna sredstva. Komplet ne nudi nikakve dodatne mogućnosti (nadzor temperature i slično), no obzirom na nisku očekivanu cijenu to mu ne uzimamo za zlo.