Cooler Master Centurion 5

Datum objave 15.06.2004 - Dean Narandžić

Uvod

Cooler Master Centurion 5 u plavoj varijanti

Kada smo dobili najavu da će nam Cooler Master na test poslati novi model iz svoje serije Centurion kućišta, u prvi mah smo bili pomalo razočarani. Naime imali smo priliku raditi sa starim Centurion kućištima, i ona na nas nisu ostavila previše pozitivan dojam - osim prednje maske koja opravdava dobru reputaciju proizvođača, sve ostalo je bilo na nivou bilo kojeg OEM kućišta kakva prevladavaju u hrvatskim trgovinama. Ipak, kada je kućište stiglo, uvidjeli smo da je naša skepsa bila bez razloga – novog Centuriona odlikuje potpuno izmjenjen dizajn pri čemu je i unutrašnjost kućišta promijenjena nabolje i više ne djeluje jednolično i jeftino!

Detalj sa prednje maske

Novi Centurion se dizajnom prednje maske vrlo lako ističe od konkurencije – cijela maska je izvedena u obliku mrežice (s filterom protiv prašine na unutarnjoj strani) što omogućuje neometani protok zraka prema unutrašnjosti i pospješuje hlađenje. Vizualni efekt je takoder vrlo dobar, pa kućište privlači pažnju znatiželjnika… Dimenzije kućišta su malo veće nego na uobičajenim mini towerima, točnije 435mm x 202mm x 480mm (visina, širina, dužina). Zahvaljujući tome, u kućište je moguće ugraditi čak pet uređaja veličine 5,25". Uz tih pet uređaja, stati će i jedan 3,5" uređaj kojem je moguće pristupiti izvana, te 4 diska što ukupno daje 10 uređaja. Od aluminija su napravljeni samo detalji, kao što su rubne letvice na prednjoj maski, te je u skladu s time i težina cijelok kućišta prosječna. Kućište koje je pristiglo na test imalo je aluminijske detalje u plavoj boji, a u ponudi su i druge boje (crvena, itd.). Na prednjoj maski se nalazi i uobičajeni set od po dva USB i audio i jednog FireWire konektora.

Unutrašnjost prednje maske je obložena filterom protiv prašine

Razotkrivene iznutrice

I Cooler Master je uvidio prednosti 12cm ventilatora

Stražnja strana kućišta nam otkriva ugrađeni ventilator dimenzija 120x120mm – izgleda da je i Cooler Master napokon uvidio prednosti velikih ventilatora (veći protok zraka uz manju razinu buke)! Ugrađeno napajanje snage 350W predstavlja prizor od kojeg smo se odvikli u zadnje vrijeme - ne sjećamo se kada smo zadnji puta isprobali kućište s kojim je stiglo i napajanje. Iako većina proizvođača kućišta u svojoj ponudi ima i napajanja za računala, distributeri koji prodaju krajnjim kupcima rijetko nude bolje modele u kombinaciji s napajanjem, već odabir napajanja prepuštaju kupcu. Obzirom da je ovo kućište pristiglo direktno od proizvođača, dobili smo ga u kompletu s napajanjem, što ne mora biti slučaj kada se pojavi u hrvatskim trgovinama. Na kraju, vijci koji se mogu koristiti bez upotrebe alata su već uobičajeni, ali uvijek praktičan dodatak.

Unutrašnjost je dovoljno prostrana za ugodni smještaj većine konfiguracija

Vrlo brzo smo se primili rastavljanja kućišta i ugradnje testnih komponenata… Pri tome smo naišli i na najveću zamjerku koju upućujemo Centurion 5 kućištu - da bi ugradili uređaje u 5,25" utore, prvo je potrebno skinuti zaštitne maskice na kućištu koje su pričvršćene vijcima. Problem je u tome što se ti vijci mogu odviti samo kada skinemo prednju masku, a u uputama piše da to radimo jednostavnim povlačenjem donjeg dijela maske prema sebi. Da, ali samo ukoliko prije toga odvijemo 6 vijaka kojima je prednja maska pričvršćena za okvir kućišta!

Proizvođač se hvali da je ugradnja komponenti moguća bez upotrebe vijaka, što je istina za sve komponente osim za matičnu ploču. Dodatne kartice se pričvršćuju mehanizmom koji je vrlo jednostavan za upotrebu, ali ne jamči da će kartice ostati na svojem mjestu prilikom transporta… Mehanizam kojim se pričvršćuju 5,25" i 3,5" uređaji zato djeluje solidno i kvalitetno.

Kopče

Hlađenje i zaključak

Uobičajena pozicija za stražnji ventilator

S Cooler Master Centurion 5 kućištem standardno dolaze i dva ventilatora za hlađenje – prednji ventilator dimenzija 80x80mm, te stražnji dimenzija 120x120mm. Odlična pozicija oba ventilatora osigurat će optimalno hlađenje svih komponenti računala. Kod drugih kućišta bi imali zamjerku na dimenzije prednjeg ventilatora, ali obzirom da će zrak u Centurionu 5 slobodno strujati cijelom površinom prednje maske, smatramo da je u ovom slučaju i 80x80mm dovoljno.

Diskovima nece biti vruće

Ovim kućištem je Cooler Master potvrdio svoju poziciju predvodnika na tržištu, te ponudio jeftiniju alternativu svojim vrhunskim modelima, koja se kvalitetom izrade jasno ističu iznad OEM proizvoda. Drago nam je da pri dizajniranju ovog modela nisu ponovili greške kao na njegovim prethodnicima i koristili univerzalni okvir tipičan za jeftina no-name kućišta. Najveću zamjerku upućujemo nejasnoj dokumentaciji u kojoj se ne spominju šest vijaka koji drže prednju masku. Ukoliko cijena neće biti pretjerana, Centurion 5 vam možemo preporučiti. Napajanje koje je došlo s kućištem nismo testirali, međutim svojim dimenzijama i masom djeluje solidno – više o njegovoj kvaliteti u svakodnevnom radu možete pitati Krešu na forumu.