Cooler Master Hyper 6

Datum objave 03.07.2004 - Denis Arunović

Uvod

Mada meteorolozi kažu da ovogodišnje ljeto neće biti toliko pakleno vruće kao ono prošlogodišnje, solidan rast temperature u odnosu na ostala godišnja doba garantira veće probleme sa hlađenjem naših računala. Ovaj problem možda toliko ne mući vlasnike prosječnih konfiguracija i korisnike koji ne overclockiraju svoje komponente, koliko entuzijaste koji se trude izvući maksimum performansi iz svojih konfiguracija. Overclockirane komponente jednostavno traže više struje, a time disipiraju više topline od komponenti koje rade na tvorničkim postavkama. Baš ovakvim, ekstremnijim, korisnicima namijenjen je najnoviji Cooler Masterov high-end hladnjak za procesore Athlon 64 i Pentium 4 (Socket 478), pod imenom Hyper 6.

Hyper 6 se krije u povelikoj kutiji sa ručkicom

Brojka u njegovom imenu potječe od činjenice da je baziran na heat-pipe konceptu pri čijoj je implementaciji korišteno šest toplinskih cijevi. Hladnjaci bazirani na tehnologiji toplinskih cijevi za Cooler Master nisu ništa novo budući da je tvrtka i prije koristila ovaj koncept prijenosa topline na starijim modelima svojih hladnjaka. Za hardverske rookie - koncept prijenosa topline pomoću toplinskih cijevi zasniva se na promjeni agregatnih stanja tekućine koja je zapečaćena u svakoj pojedinoj toplinskoj cijevi. Tekućina se zagrijava i isparava pa se onda ta para kondenzira (vraća u tekuće stanje) na hladnijem dijelu cijevi. Kondenzirana voda nakon toga ponovo curi prema toplijem dijelu cijevi gdje se grije, pa isparava...jasno vam je gdje ovo ide.

Hladnjak je opremljen sa svim potrebnim sitnicama za montažu

Hyper 6 dolazi u paketu adekvatnom opremom. Dakle tu je sve što bi vam moglo zatrebati pri instalaciji hladnjaka - od termovodljive paste do vijaka namijenjenih pričvršćivanju pločice na kojoj se nalazi potencijometar za kontrolu brzine ventilatora u 3.5'' utor na kućištu. Kao što se dalo pretpostaviti, i ovaj hladnjak za fiksiranje na procesor koristi posebno ležište za razliku od uobičajenih hladnjaka za procesore Pentium 4 i Athlon 64. Konvencionalno ležište prije instalacije Hypera 6 valja skinuti sa ploče što je kod nekih matičnih ploča (većinom za Athlone 64) dosta velik problem. Naime, neki proizvođači postolja za hladnjak na matičnu ploču osim sa vijcima pričvršćuju sa ljepilom pa prije kupovine Hypera 6 ili nekog sličnog hladnjaka obavezno provjerite kakva je situacija sa vašim hardverom. Novi se Cooler Masterov hladnjak na svoj posebni nosač pričvršćuje na sličan način kao klasični hladnjaci za Pentium 4 (Socket 478, dakako), samo što su za samo fiksiranje umjesto četiri plastične kukice korištena dva metalna osigurača čiji se krajevi uglavljuju u predviđene rupe na nosaču. Ali (heh, heh), možda smo malo preuranili sa dijelom o instalaciji...pogledajmo radije sam hladnjak malo pobliže.

Izgled i instalacija

Na prvi pogled je jasno da je Hyper 6 izuzetno velika gromada bakra. Preciznije, mjere su mu 96x82x120 milimetara s tim da zadnja vrijednost odgovara visini, a budući da je u igri bakar lako je zaključiti da se radi o hladnjaku vrlo velike mase. Istina, masu nismo izmjerili, ali "od oka" bi je procjenili na više 900 grama. S obzirom na ovakve gabarite, jasno je da Hyper 6 nećete moći smjestiti u svako kućište, a problema će imati i korisnici čije matične ploče imaju lošiji layout - ne bi nikome poželjeli manevriranje sa ATX kabelom oko ovog hladnjaka. Srećom, dizajneri hladnjaka su se sjetili adekvatno podignuti tijelo hladnjaka iznad same baze koja dolazi u kontakt sa procesorom tako da će Hyper 6 fino "sjedati" i na ploče sa zakrčenijim procesorskim utorima.

Hyper 6 je stvarno mrcina i pol

Za razliku od klasičinih Cooler Masterovih hladnjaka koji nisu imali nešto posebno ispoliranu bazu, kod Hypera 6 situacija je puno bolja. Baza nije baš "ogledalce", ali je bez zadrške možemo svrstati među bolje koje smo dosad imali prilike vidjeti. Kao što smo već rekli, prijenos topline sa baze na glavu disipativnu površinu hladnjaka odvija se preko šest toplinskih cijevi koje se protežu cijelom visinom hladnjaka. Masivni gornji dio hladnjaka kroz koji prolaze toplinske cijevi napravljen je od velikog broja tankih bakrenih pločica koje su na cijevi vrlo gusto nanizane. Gornji dio je na kraju oklopljen aluminijskim plaštom koji omogućava lakše rukovanje hladnjakom, ali i fiksiranje ventilatora.

Podnožje hladnjaka brušeno je do visokog sjaja

Ovako detaljno izrađeno i izuzetno velika disipativna površina hladnjaka bez sumnje obećava visoke performanse što nas dovodi do zanimljive činjenice - Hyper 6 je u osnovi zamišljen da se koristi bez ventilatora što je prilično dojmljivo ako uzmemo u obzir da Cooler Master preporuča korištenje ovog hladnjaka uz sve trenutne modele Athlona 64 i Pentiuma 4. Ne čini li vam se ovo kao prepretenciozna izjava? :)

S druge strane, u paketu sa hladnjakom priložen je i 80-milimetarski ventilator koji skeptičnim korisnicima ili overclockerima pruža opciju pretvaranja pasivnog hladnjaka u aktivni. Ventilator ima varijabilnu brzinu (od 1800 do 3000 okretaja po minuti), napaja se preko molex konektora, a korisnik brzinu može kontrolirati pomoću potenciometra koji je moguće ugraditi na dva mjesta u računalu - u otvor za floppy ili na jedan od otvora za PCI kartice na stražnjem dijelu računala. Nažalost, ventilator nema ugrađene led diode pa ne svijetli što bi stvarno bio cool feature. Držač potenciometra koji se smješta u otvor za floppy na kućištu inače izgleda prilično cool - izrađen je od aluminija te je na njemu otisnu crni Cooler Masterov logo.

Veliki ventilator zapravo uopće nije bučan

Heh, vratimo se mi sad onom dijelu o instalaciji hladnjaka.Kao prvo, hladnjak ćete izuzetno teško ugraditi ako matičnu ploču ne izvadite iz računala. Dakako, u prvom redu to je zbog njegove glomaznosti i težine, no i zbog toga što je metalne osigurače koji hladnjak fiksiraju na procesor prilično teško ugraditi - valja ih stvarno dobro, "muški", pritisnuti. Uz to, ako na Hyper 6 poželite priviti priloženi ventilator, to ćete morati učiniti nakon fiksiranja hladnjak na procesor s obzirom na to da je nakon ugradnje ventilatora praktički nemoguće pristupiti jednom od metalnih osigurača koji Hyper 6 drže na procesoru. Zanimljivo je da na Hyperu 6 zapravo postoje dva mjesta za 80-milimetarski ventilator što brijačima na "ocanje" pruža opciju još ekstremnijeg hlađenja. To bi bilo to što se tiče vizualno-taktilnog pristupa Cooler Masterovom divovskom hladnjaku. Vrijeme je da ga poslušamo te da mu izmjerimo performanse.

Performanse i zaključak

Test sistem :: Hardware
Platforme

Chaintech ZNF3-250, factory BIOS

Procesor

AMD Athlon 64 3200+ (1,55 V, Cool'n'Quiet off)

Memorija

2 x 256 MB Corsair XMS3200C2, CAS 2-3-3-6

Grafička kartica

Hercules 3D Prophet Radeon 9800 Pro, Catalyst v4.4

Muzička kartica

Creative Labs Live!, latest drivers

Kontroler

Integrirani nForce3 250

Hard disk(ovi)

Maxtor 6L040J2 ATA-133, 7200 rpm, FAT32

CD-ROM

Hitachi DVD-ROM GD-7000, ATA-33

Hyper 6 smo usporedili sa hladnjakom koji inače hladi naš tesni Athlon 64 - Zalmanom 7000A-Cu. Za one koji ne znaju, Zalman 7000A-Cu je vrhunski zračni hladnjak prilično zanimljiivog dizajna disipativne površine. Budući da ga je autor ovih redaka pišući ljetni dvobroj informatičkog časopisa BUG nedavno imao prilike istestirati i usporediti sa sličnim hladnjacima dostupnim na hrvatskom tržištu, bez zadrške može konstatirati kako se uistinu radi o jednom od najboljih zračnih hladnjaka uopće.

Kao što vidite, za testiranje smo iskoristili novu Chaintechovu matičnu ploču baziranu na čipsetu nForce3 250 čiju ćete recenziju uskoro moći pročitati na PC Ekspertu. Temperaturu smo mjerili u pomoću interne sonde na procesoru, a za očitavanje se brinuo Chaintechov utility za nadzor sistemskih parametara. Temperaturu smo mjerili pri 100% opterećenju procesora (zagrijali smo ga sa zadnjom verzijom Primea 95) te kad računalo uopće nije bilo uposleno. Stress temperatura je očitavana nakon pola sata opterećenja, a idle temperatura pola sata nakon isključivanja Primeovog torture testa. Valja naglasiti da smo ovaj način testiranja malo modificirali pri mjerenju performansi Hypera 6 u pasivnom modu. Budući da na ovaj način hladnjak puno teže gubi toplinu te mu treba više vremena za stabilizaciju na radnoj temperaturi, morali smo mu za zagrijavanje i hlađenje dati dva puta više vremena - dakle sat vremena opterećenja i sat vremena hlađenja.

Hladnjake smo testirali u AOpenovom big tower kućištu H700B sa zatvorenim stranicama te Cooltekovim 380W napajanjem koje ima dva ventilatora za izvlačenje vrućeg zraka iz kućišta - jedan na zadnjoj strani računala i jedan koji stoji direktno iznad utora za procesor na matičnoj ploči. Još jedan detalj kojeg valja naglasiti - ventilator koji dolazi u paketu sa Cooler Masterovim hladnjakom smo fiksirali na donji dio hladnjaka tako da puše zrak prema gornjem dijelu kućišta, a time i prema ventilatoru na napajanju. Negativni aspekt ovakve pozicije ventilatora je to što je pri radu vukao zrak direktno sa prilično vrućeg Radeon 9800 Pro. Doduše, pri našem testiranju kartica nije bila pod opterećenjem no u realnim uvjetima (igranje igara) to često neće biti tako.

Temperature

Idle
Hyper 6 (active, med.)
43
  
Hyper 6 (active, high)
43
  
Hyper 6 (active, low)
44
  
Zalman (active, high)
47,5
  
Zalman (active, low)
48
  
Hyper 6 (pasive)
56
  
 
010203040506070808
5
 
Stress
Hyper 6 (active, med.)
49
  
Hyper 6 (active, high)
49
  
Hyper 6 (active, low)
51
  
Zalman (active, high)
55
  
Zalman (active, low)
59
  
Hyper 6 (pasive)
81
  
 
010203040506070808
5
 

Performanse Cooler Masterovog high-end hladnjaka uistinu iznenađuju. Hyper 6 bez problema briše pod sa Zalmanovim šampionom. Štoviše, Cooler Masterov hladnjak pri najnižoj brzini ventilatora nadjačava Zalmana 7000A-Cu za 3 do 4 stupnja. Ovo su uistinu fenomenalni rezultati, a posebno je fascinantno što nas ovako kvalitetno hlađenje uopće ne mora "koštati" ušiju. 80-milimetarski ventilator sa Hypera 6 čak niti pri najvećoj brzini (3000 rpm) nije odveć bučan. Uz to, prema našim mjerenjima potrebe za "navijanjem" ventilatora zapravo i nema s obzirom na to da je razlika u performansama između najniže i najviše brzine ventilatora pri opterećenju bijednih 2 stupnja što jasno naglašava fenomenalan dizajn tijela hladnjaka. S druge stane reklo bi se da je Cooler Masterov koncept pasivnog hladnjaka "malo" propao. Idle temperatura se još može tolerirati, ali temperatura pod opterećenjem jednostavno raste u prevelike visine. Što je najgore, Hyper 6 ima izvrsne performanse dok mu ventilator radi na najnižoj brzini pa je praktički nečujan što definitivno zakucava zadnji klin na lijesu pasivnog moda.

Zaključak

U zadnje vrijeme nismo imali prilike vidjeti puno promjena na tržištu zračnih hladnjaka. Pojavila se Zalmanova serije 7000 koja se isticala performansama i niskom razinom buke dok su se ostale novajlije na ovom području jednostavno utapale u gomili kao osrednja rješenja koja uz dobro hlađenje dosta buče odnosno uz loše ili osrednje hlađenje imaju nisku razinu buke. Možemo reći da je Cooler Masterov Hyper 6 definitivno uzburkao "mirne vode" industrije zračnih hladnjaka. Izuzetno dobro obavlja svoj posao borbe sa zagrijavanjem procesa istovremeno ne stvarajući kaos u našim ušnim bubnjićima. Doduše, hladnjak je poprilično glomazan i kompliciran za instalaciju no to je nažalost cijena kvalitetnog zračnog hlađenja. Što se tiče dobavljivosti ovog hladnjaka u nas Hrvata zainteresirani će se morati obratiti Cooler Masterovom distributeru - tvrtki Links. Cijena u inozemstvu je oko 50 USD što je u rangu ili čak manje od Zalmanovog hladnjaka koji nam je poslužio kao referenca za usporedbu u ovom članku.

Mali update - vaš zbunjeni recenzent je upravo skužio da je Hyper 6 dobavljiv u Hrvatskoj i to po cijeni od oko 400 kn što ga znači da je skuplji od Zalmanovog top modela za oko 25 kn. Sve u svemu, za nekog tko želi ekstremnije zračno hlađenje procesora, cijena nije pretjerano visoka.