coolermaster_masterbox_600_1

Danas donosimo test najnovijeg Cooler Masterovog kućišta koje će u prodaju tek sredinom svibnja. MasterBox 600 je njihova najnovija kreacija namijenjena podjednako novim i već iskusnim korisnicima i PC graditeljima. MasterBox 600 dolazi u crnoj i bijeloj izvedbi, a nama je na test stigla potonja. Kućište je orijentirano prema protoku zraka pa je opremljeno s tri 140-milimetarska usisna, i jednim 120-milimetarskim ispušnim ventilatorom.

coolermaster_masterbox_600_2

Kućište dolazi u klasičnom pakiranju, smeđa kartonska kutija i unutar nje je smješteno u najlonu i stiroporu. Staklena bočna stranica je naravno cijela zaštićena naljepnicom. Uz kućište dolaze i kratke upute za korištenje. Osim u bijeloj boji (MB600-WGNN-S00), kakvo je nama stiglo na test, ovo kućište se može kupiti i u crnoj (MB600-KGNN-S00). Bijeli buildovi su sve popularniji i naravno mnoštvo kućišta dolazi i u takvoj izvedbi.

coolermaster_masterbox_600_3

Master Box 600 je klasično mid tower kućište ukupnih dimenzija 474 x 230 x 481 milimetara (s nožicama). Zapremina kućišta je 49,73 litara što znači da je vrlo prostrano, a podijeljeno je u dva dijela, kao i mnoga danas – ima poklopac preko napajanja i kaveza za diskove. Cooler Master je posebno naglasio i dovoljno mjesta iza matične ploče, za aranžiranje kabela. Bočna stranica je kompletno prozirna i od kaljenog je stakla. Na donji dio kućišta nasjeda, a na gornji ulazi u plastične držače, a za sigurnost je tu i jedan thumb vijak pri vrhu na stražnjoj strani.

coolermaster_masterbox_600_4

Kućište je lijepo osmišljeno i nadogradnja je na dosadašnje MasterBox 500 i 520 modele, kao i HAF 500, te je i veći rođak TD300 Mesh modela kojeg smo testirali prije dvije godine. Čistih je linija, orijentirano prema visokom protoku zraka, pa je i prednja stranica potpuno pokrivena mrežicom kroz koju zrak lagano ulazi. Srednji dio metalne mrežice je ispupčen i bijele je boje, a bokovi su sivi i malo su uvučeni u plastični okvir. Na donjem se dijelu mreže nalazi Cooler Masterov logo, a ostatak je čist i jednostavan.

coolermaster_masterbox_600_5

Stražnja strana je klasična s napajanjem na dnu, sedam PCIe utora iznad (limovi su fiksni i potrebno ih je strgati), a iznad je rešetka na koju je montiran ispušni ventilator, kao i prorez za stražnje I/O portove matične ploče. Lijeva bočna stranica (gledano straga) je potpuno metalna, a pričvršćena je s dva thumb vijka. Kao što smo spomenuli, i staklena je stranica pri vrhu pričvršćena jednim vijkom za veću sigurnost prilikom transporta.

coolermaster_masterbox_600_6

Na vrhu se, uz desni bok nalazi prednji panel (ili u ovom slučaju gornji), gdje je na početku odmah Power tipka u obliku Cooler Masterovog logoa, a iza nje se nalazi tipka za promjenu RGB modova. Dalje je jedna signalna LED-ica, combo (TRRS) jack za audio, jedan USB 3.2 gen 2 Type C port, te dva USB 3.2 Gen 1 Type A porta – klasika.

coolermaster_masterbox_600_7

Na vrhu se kućišta nalazi siva metalna mreža s magnetskim trakama koja služi kao filtar za prašinu, a ispod nje su perforacije i nosači za radijatore i ventilatore. Tu je moguće ugraditi tri 120 ili dva 140-milimetarska ventilatora, te maksimalno 360-milimetarski radijator.

coolermaster_masterbox_600_8

S donje se strane nalaze četiri velike gumene nožice, i metalna mrežica koja služi kao filtar prašine na usisu napajanja. S prednje strane vidimo nožice gdje je zakvačen nosač za diskove, i još jedno dodatno mjesto na koje ga možemo pomaknuti.

coolermaster_masterbox_600_9 coolermaster_masterbox_600_10

Po skidanju bočnih stranica otvara nam se pogled na unutrašnjost kućišta i na rješenja koja donosi. Zbog većih je dimenzija i vrlo prostrano, a prima Mini ITX, Micro ATX, ATX i E-ATX ploča do dimenzija 305 x 277 milimetara. Ipak, kako sam proizvođač upozorava, kod tih najvećih ploča će malo biti zaklonjeni prorezi za menadžment kabela na kojima se nalaze gumene zaštite. Za hladnjake procesora ima prostora do 170 milimetara, a grafičke kartice do 410 bez radijatora i do 360 milimetara s radijatorom. Straga je sve vrlo jednostavno, a prostora za menadžment kabela ima sasvim dovoljno – od 33 do 35 milimetara.

coolermaster_masterbox_600_11 coolermaster_masterbox_600_12

Nosač matične ploče dolazi s predinstaliranim odstojnicima za ATX modele, a prostora oko ploče je sasvim dovoljno za provlačenje i aranžiranje kabela. Ventilatori koji dolaze uz kućište su tri 140-milimetarska SickleFlow 140 ARGB PWM modela koji rade od 650 do 1.800 okretaja u minuti i nisu poznati kao najtiši mogući ventilatori za kućišta. Tako smo sprijeda na usisu pod opterećenjem izmjerili do 44,6 dB(A) buke što je dosta čujno. Naravno, čuje se i grafička kartica nešto, no u ovom kućištu glavninu buke ipak stvaraju ti usisni ventilatori. Ispušni je CF120 ARGB koji radi od 650 do 1.200 okretaja u minuti i svakako je tiši od usisnih. Umjesto prednjih je ventilatora moguće ugraditi i 420-milimetarski radijator maksimalnih dimenzija 457 x 140 x 27 milimetara.