coolermaster_qube_500_13 coolermaster_qube_500_14

Drugi korak u instalaciji je postavljanje okvira na napajanje, njegovo postavljanje u jedno od tri ležišta što možete bolje vidjeti ako si povećate sliku (open in new window), te spajanje kabela. Konektor kabela je mogao biti i naopako orijentiran, bilo bi bolje posložiti ga kasnije. Zanimljivo je da napajanje ne pričvršćujemo i ne fiksiramo vijcima nego ono samo prirodno leži u ležištu u kojem smo ga postavili. Za napajanje ima prostora do 173 milimetra do prvog GPU-slota, ili 216 milimetara ako stavljamo kraću grafičku. Postoji mogućnost montaže napajanja i na dno kućišta, a tada ima 332 milimetra prostora.

Nakon napajanja montiramo stražnju stranicu, tj. onu na kojoj je ispušni ventilator, prorez za I/O portove na matičnoj ploči, itd. Stranica se postavlja jednostavno i pričvršćuje s četiri vijka. Svi vijci na ovom kućištu su jednaki, no voljeli bi da su crni, a ne sivi. Nakon postavljanja stranice, ugradili smo i grafičku karticu Radeon RX 7900 XT referentnog dizajna.

coolermaster_qube_500_15 coolermaster_qube_500_16

Nakon toga slijedi montaža prednje stranice koja je dvostruka, tj. ima poklopac. Stranica, kao i poklopac je kompletno perforirana, a poklopac ima i metalni filtar za prašinu. Unutarnji dio prednje stranice ima i nosače za ventilatore, no zbog položaja napajanja samo se na donji dio može postaviti jedan usisni ventilator.

Na početku se te gornje stranice nalazi i prednji panel koji sadrži jedan kombo jack za slušalice i mikrofon, jedan Type A USB 3.2 Gen 1 port, osvijetljenu ovalnu Power tipku, još jedan Type A USB 3.2 Gen 1 port, te na kraju jedan moderni Type C USB 3.2 Gen 2 port. Na prednjoj i stražnjoj se stranici nalaze po četiri siva vijka koji imaju i funkciju, ali i pridonose vizualnom identitetu kućišta. Zanimljivo je da Cooler Master nigdje na ovo kućište nije postavio svoj logo pa će mnoge to ostaviti u nedoumici.

coolermaster_qube_500_17

Gornja je stranica također dvostruka, a ona strukturalno veže prednju i stražnju, tj. za njih ju vežemo vijcima. Na njoj se također nalaze nosači za ventilatore no tu je najpametnije montirati vodeno hlađenje do 280 milimetara ako idete na to rješenje hlađenja, no tada je napajanje potrebno montirati na dno kućišta što je također opcija. U suprotnom, kao u našem slučaju, može se montirati jedan ventilator od 120/140 milimetara.

coolermaster_qube_500_18 coolermaster_qube_500_19

Donja stranica također ima perforacije i nosače za do dva 120/140-milimetarska ventilatora (ili pak 280-milimetarski radijator), a filtar za prašinu ima magnetne trake koje ga drže čvrsto uz metal. Za kraj, ovdje u kuteve montiramo četiri plastične nožice s gumenim podlogama. S obzirom na solidnu masu kućišta i na gumene nožice, ono odlično leži na bilo kojoj podlozi.

coolermaster_qube_500_20 coolermaster_qube_500_21

Na stražnjoj strani ima između 29 i 32 milimetra što je dovoljno za provlačenje i aranžiranje svih kabela. Najbolje je nabaviti napajanje s flat kabelima kako bi ih mogli uredno složiti. Na stražnjoj se strani nalaze i nosači za diskove, a u ovo kućište je moguće ugraditi do četiri 3,5-inčna diska ili do tri 2,5-inčna diska. Jedan 3,5-inčni disk možemo postaviti straga, jedan na dno kućišta, drugi na vrh, a treći na bočni nosač koji naknadno ugrađujemo (donja slika). Ako straga postavljamo 3,5-inčni disk, tada nam ostaje samo jedno mjesto za 2,5-inčni, i to straga na dnu lijeve strane (gledano s boka). Naravno, za lakše aranžiranje kabela, možda je pametnije koristiti samo stražnje pozicije za diskove.

coolermaster_qube_500_23 coolermaster_qube_500_24

Slaganje svega u kućište nije nikakav problem, kao i naknadno prikapčanje kabela jer je mjesta dovoljno. Možda je pametnije neke od kabela prikopčati prije zatvaranja svih bočnih stranica, no može se i nakon. U kućištu ima dovoljno mjesta za CPU hladnjake visine do 164 milimetra ili pak 172 ako ne koristimo nosač s druge slike. Taj nosač se može postaviti na gornju ili donju poziciju, a na njega možemo montirati ventilatore, radijator ili pak tvrdi disk. Naravno, možemo i ne koristiti ga.

coolermaster_qube_500_25

U ovom tvorničkom izdanju i samo s jednim 120-milimetarskim ventilatorom (PWM, 1.800 okretaja), jasno je da ovako moćne komponente nećemo moći efikasno hladiti. Stoga je preporuka nabaviti još par komada na usis (naprijed i dolje) i još barem jedan na ispuh (gore). Kućište je cijelo perforirano pa naravo propušta sve zvukove van, i ako želite tihi build na to trebate pripaziti.

coolermaster_qube_500_load_1 coolermaster_qube_500_load_2

coolermaster_qube_500_load_3 coolermaster_qube_500_load_4

Kao što vidimo, temperature su sasvim u granicama normale, premda je sistem malo više “throttlao” nego recimo u nedavno testiranom Bit Force Voltron ARGB-4 kućištu. U njemu su iste ove komponente dugoročno “trošile” oko 620 W iz zida, a u ovom oko 580 W. Zanimljivo je vidjeti razlike u frekvenciji i potrošnji procesora. Nakon 25 minuta opterećenja u Qube 500 kućištu je procesor radio na 4,2 GHz i trošio oko 154 W, a u Voltronu na 4,4 GHz i trošio oko 167 W. Grafička je kartica radila na istoj frekvenciji i s istom potrošnjom. Stoga zaključujemo kako bi Qubeu dobro došao još pokoji ventilator. Uz to, ovo je kućište primjerenije i nešto slabijim komponentama.

coolermaster_qube_500_26

Qube 500 Flatpack je vrlo zanimljivo kućište no nije za svakoga. Ako želite nešto drugačije i malo se više zabaviti prilikom gradnje računala, onda svakako jest. Uz to, s vremena na vrijeme možete mu promijeniti orijentaciju, printati neki dodatak, mijenjati komponente i layout unutrašnjosti itd. U svakom slučaju iznimno je zabavno.

S druge strane, kvalitetno je napravljeno, lim je debeo i čvrst, i vrlo je robusno. Ima sve stranice dobro filtrirane od prašine, modularno je, a tu je i Type C port na prednjem panelu koji bi danas trebao biti dio obavezne opreme. Uz dodatak još kojeg ventilatora može hladiti i ozbiljnije komponente, a prostora za njih kao što smo vidjeli ima sasvim dovoljno. Istina, ne možete ugraditi 360-milimetarski radijator, no ipak je riječ o manjem kućištu. S cijenom od oko 125 € nije ni preskupo, pa bi moglo biti dobra alternativa i razvikanijim brendovima na tržištu, a svakako je vrlo originalno i zaslužuje pažnju.