Coolermaster Aquagate – vodenjača za guštere

Datum objave 15.03.2005 - Dean Narandžić

Uvod i prvi dojam

Vodeno hlađenje za računala kod laika redovno izaziva negativne reakcije zbog subjektivnih (kao što je strah od miješanja vode i elektronike) ili objektivnih (visoka cijena i kompleksna instalacija) razloga. Mnogi proizvođači sustava za vodeno hlađenje računalo su pokušali prebroditi ove probleme i ponuditi sustav koji će biti pristupačan cijenom i jednostavan za ugradnju. U tržišnu utakmicu se uključio i Cooler Master sa svojim Aquagate sustavom za vodeno hlađenje procesora.

Kućište u kojem je rezervoar, pumpa, radijator sa ventilatorom i upravljačka elektronika

Radi se o kompletu koji je moguće ugraditi u računalo ili ga držati pored računala, kao eksternu komponentu, a namijenjen je hlađenju svih AMD i Intel s478 procesora. Na žalost, sa kompletom ne dolazi mehanizam za montažu na LGA775 procesore, zbog čega i ovaj test dosta kasni (u pripremi smo imali samo LGA775 testnu platformu, pa je proteklo određeno vrijeme dok nismo nabavili potrebne komponente). Testirani uređaj je ustupio HG Spot, gdje ga možete i kupiti po cijeni od 1511 kn (PDV uračunat), a uvoznik je tvrtka Links.

Tekućina za hlađenje

Komplet dolazi u dobro osmišljenom retail pakiranju u kojem se nalazi apsolutno sve što će vam trebati za ugradnju (uključujući i tekućinu kojom ćemo napuniti sustav). Sve komponente su ugrađene u aluminijsko kućište veličine dva 5,25" uređaja na koji je cijevima spojen vodeni blok, te kablovi za napajanje i upravljanje. Zbog takvog monolitnog dizajna ugradnja je prilično jednostavna i ne zahtjeva zahvate ili modifikacije na kućištu. Aquagate smo testirali hladeći Intelov P4 procesor na 2,53GHz (s478, 533MHz sistemska sabirnica) kojem smo radni takt podigli na skoro 3GHz. Žao nam je što nismo mogli napraviti puno realniji test na Prescott platformi jer LGA775 nije podržan.

Sklapanje sustava i ugradnja

Korisnici se mogu odlučiti za eksterno korištenje ili montažu u računalo pri čemu biraju da li će ga ugraditi u 5,25" utore ili umjesto napajanja, što naravno dolazi u obzir jedino ukoliko kućište posjeduje mjesta za ugradnju dva napajanja (kao npr. Cooler Master Stacker). Mi smo se za potrebe testiranja odlučili za eksternu ugradnju (testno računalo je sklopljeno bez kućišta). Upute koje dolaze sa sustavom su vrlo opširne, ali na trenutke nedovoljno precizne, što može zbuniti manje iskusne korisnike. Srećom, ugradnja je dovoljno jednostavna da to ne predstavlja veliki problem. Prvi korak je povezivanje bloka za vodu sa kućištem u kojem se nalaze rezervoar, pumpa, radijator sa ventilatorom i upravljačka elektronika

Hot plug uvodnice za cijevi omogućuju odvajanje vodenog bloka bez potrebe da se sistem isprazni

Cijev promjera 6,5/10 mm koja dolazi u kompletu je dovoljno dugačka, a prije montaže ju moramo izrezati (nožem ili škarama) i skratiti na dva dijela jednake dužine. Metalne uvodnice sa naborom na bloku su opremljene prstenom koji prije spajanja navučemo na cijev i koji će osigurati nepropustan spoj kada ga navijemo preko cijevi nataknute na uvodnice. Sa druge strane stavljamo plastične hot-plug uvodnice na koje ćemo nataknuti cijev, a prije toga ćemo na cijev staviti plastične stezaljke kojima ćemo cijev fiksirati na uvodnice.

Otpajanje vodenog bloka

Na žalost, plastične stezaljke su se pokazale vrlo lako lomljivim, te je malo jači pritisak rezultirao pucanjem stezaljke. Srećom, njih je jednostavno zamijeniti sa metalnim stezaljkama koje možemo kupiti u bilo kojoj željezariji ili dućanu sa auto dijelovima, a čak i ukoliko ih ne koristimo na tom spoju voda neće curiti. Hot-plug uvodnice nam omogućuju da blok odvojimo od sustava dok je napunjen rashladnom tekućinom, pri čemu će isteći tek nekoliko kapljica tekućine. Rad hot-plug uvodnica smo isprobali i možemo radi da stvarno rade odlično, te dodatno olakšavaju ugradnju i prenošenje računala sa ugrađenim sustavom za vodeno hlađenje.

Efikasno i efektno dizajniran vodeni blok

Vodeni blok je svakako najzanimljiviji dio svakog sustava za vodeno hlađenje. Cooler Master nas dizajnom bloka nije razočarao - radi se o bakrenom bloku sa poklopcem od prozirnog pleksiglasa efektivnog, ali i efikasnog dizajna. Donja strana bloka koja naliježe na jezgru je polirana do visokog sjaja, a toplinu se na gornjoj strani prenosi na vodu preko prilično velike površine. Montaža je vrlo jednostavna, no zahtjeva uklanjanje originalnog nosača za hladnjak i vađenje matične ploče iz kućišta kako bi ugradili metalnu podlošku sa donje strane podnožja za procesor. Iako ovaj korak nije jednostavan (pogotovo ukoliko je u računalo ugrađeno više komponenti), metalna podloška jamči da će cijeli sustav biti vrlo čvrsto povezan pri čemu niti jedna komponenta neće biti fizički previše opterećena. Blok se montira kroz rupe na matičnoj ploči, pri tome koristimo vijke točno određene dužine sa limiterom koji sprečava prejako zatezanje, a koji putem opruga održavaju ravnomjeran pritisak na blok sa svih strana. Ukoliko je na procesoru već ugrađen zračni hladnjak, sa ugradnjom bloka pričekajte dok sistem ne napunite rashladnom tekućinom.

Punjenje sustava vodom

Prije nego pristupimo punjenju sistema, potrebno je ugraditi "PCI" karticu sa upravljačkom elektronikom. Iako se ista ugrađuje u PCI utor, na matičnu ploču se spaja isključivo putem pass through kabela za Power tipku, pa će poslužiti bilo koji utor za ugradnju kartica. Ova kartica na metalnoj pločici ima i utore kroz koje možemo provući cijevi za eksternu ugradnju (cijevi na svojim krajevima imaju hot-plug uvodnice koje teško da će proći kroz te utire što bilježimo kao minus).

"Kartica" služi kao razvodna kutija za ožičenje

Kartica za svoj rad zahtjeva napajanje putem uobičajenog Molex konektora, a putem njega će se napajati upravljačka elektronika. Kartica (osim za paljenje i gašenje sustava istovremeno sa računalom) služi i za emergency shutdown u slučaju pregrijavanja, na nju spajamo termalni senzor, a putem nje se odabire i da li LCD od upravljačke elektronike koristimo ugrađen u kućište sustava ili na posebnom 5,25" panelu (o tome malo više kasnije). Sama pumpa se napaja iz napona gradske mreže (220V), pri čemu kabel za napajanje struju "krade" sa napajanja računala.

Blok ugrađen na procesor - mehanizam koji ga drži uz procesor ne zaklanja pogled na blok

Slijedi punjenje sustava tekućinom za hlađenje, tako da odvrnemo čep na kućištu i ulijevamo tekućinu. Za hlađenje koristimo priloženu tekućinu plavkaste boje koja predstavlja mješavinu destilirane vode i kemikalija koje će spriječiti razvoj bakterijskih kultura i stvaranje naslaga na stjenkama cijevi ili koroziju ostalih komponenti sustava. Sa sustavom dolazi cca 0,5l tekućine, a za punjenje cijelog sustava i cijevi pune dužine potrebno je oko 0,4l. Cooler Master zahtjeva korištenje isključivo priložene tekućine, a korištenje obične destilirane vode ili neke od zamjenskih tekućina poništava garanciju. Punjenje je potrebno napraviti sa uključenom pumpom kako u sustavu ne bi ostalo zračnih džepova. Kako bi osigurali taj preduvjet, sustav je potrebno spojiti na napajanje pri čemu proizvođač predlaže da ovaj postupak provodimo sa uključenim računalom. Mi vam ipak preporučamo da ne uključite matičnu ploču i procesor kako bi izbjegli pregrijavanje. Za to je potrebno odspojiti konektor napajanja sa matične ploče i na njemu kratko spojiti zelenu i crnu žicu kako bi upalili napajanje.

Zaslon je mali, ali sa svim bitnim informacijama, lako čitljiv i pregledan

Manje probleme nam je stvarao čep koji je potrebno odviti da bi počeli puniti sustav - rupa u kućištu u kojoj se nalazi nije bila idealno smještena pa je isti zapinjao prilikom odvrtanja… Sustav prati količinu vode u sustava, pa ako nivo padne ispod dopuštene vrijednosti pali se alarm, a nakon 30ak sekundi se inicira gašenje računala (ovaj period je moguće podesiti u rasponu 1-100 sekundi).

Puštanje u pogon, testiranje i zaključak

Sloboda odlučivanja u načinu korištenja sustava se najbolje vidi kroz mogućnost odabira lokacije LCD zaslona uređaja. LCD je inicijalno ugrađen u kućište uređaja i na tom mjestu će najviše odgovarati korisnicima koji se odluče za internu ugradnju. Kod eksterne ili ugradnje na stražnjoj strani u mjesto predviđeno za napajanje to nam vjerojatno neće odgovarati. Srećom LCD se može izvaditi i zamijeniti ukrasnom pločicom, te ugraditi u poseban 5,25" panel koji je priložen sa sustavom. Pri tome se može zakretati, pa možemo izabrati da li želimo tipke sa lijeve ili desne strane zaslona. Prilikom korištenja ove mogućnosti se vidi zašto je proizvođač u sustav ugradio "PCI" karticu - LCD se posebnim kablom spaja na nju, a kako je kućište u bilo kojem načinu ugradnje obvezno povezano sa karticom, veza je uspostavljena.

Postupak rastavljanja prednje maske radi prebacivanja LCD zaslona na 5,25" panel

Jednom sastavljen sistem radi pouzdano i efikasno, ali uz jednu veliku manu. Ventilator za hlađenje vode u radijatoru je u testiranom sustavu bio nepodnošljivo glasan. Iako uređaj dozvoljava regulaciju brzine vrtnje (a time i buke) ventilatora na tri brzine (2000/3100/4600 rpm i 23/34/49 dB), i na najmanjem broju okretaja je bio preglasan i tako dosta pokvario dojam koji je komplet na nas ostavio. Nadamo se da se radi o problemu koji se javlja samo na testiranom sustavu, a ukoliko je karakterističan za sve uređaje, vlasnicima preporučamo zamjenu ventilatora (radi se o uobičajenom 80x80x25 mm modelu). Prikaz informacija o sustavu na LCD zaslonu je jasan i pregledan - istovremeno možemo vidjeti temperaturu vode i temperaturu očitanu sa termalne sonde koju je najbolje montirati uz samu jezgru procesora. Istovremeno možemo vidjeti i na kojoj od tri ponuđene brzine se vrti ugrađeni ventilator.

Upravljački modul sa LCD zaslonom ugrađen u 5,25" panel

Rezultati mjerenja temperature

Temperatura pod opterećenjem
Aquagate Fan speed 2
38
  
Aquagate Fan speed 1
44
  
Intel stock cooler
51
  
 
010203040505
2
 

Za testiranje Aquagatea koristili smo Intelov Pentium 4 2,53 GHz (533-megahercni FSB) koji smo "nabrijali" na 2,98 GHz (157x19). Performanse sustava su u skladu sa očekivanjem - dok je na najmanjoj brzini okretaja temperatura procesora usporediva sa boljim zračnim hladnjakom, na najvećoj brzini je osjetno niža, ali uz proporcionalno veću buku. Obzirom da se radi o kompaktnom hlađenju koje u kućištu malih dimenzija sadrži rezervoar, pumpu i radijator sa ventilatorom, bolje rezultate je usprkos dobro dizajniranom bloku teško očekivati. Prilikom interne ugradnje moramo osigurati dobru ventilaciju unutrašnjosti kućišta jer bi inače dodatno zagrijavanje koje sustav unosi u računalo moglo osjetno podiči temperaturu unutar kućišta. Kao zaključak možemo reći da se radi o solidnom proizvodu koji je lagan za ugradnju i korištenje, no ne bez mana (bučan ventilator) - ukratko, jedan od boljh entry level sustava za vodeno hlađenje.