CoolerMaster Q300P & V750 recenzija

Datum objave 25.04.2018 - Krešimir Matanović

CoolerMaster Q300P & V750 - prvi dio

cm_q300p_1 cm_q300p_2

CoolerMaster nam je na test poslao Q300P, kućište predstavljeno na ovogodišnjem CES-u, a koje je zanimljivo po mnogo toga. Za početak, ima tri akrilne zatamnjene stranice koje propuštaju svjetlost RGB LED ventilatora i pružaju pogled na unutrašnjost. Zatim, tu je RGB LED osvjetljenje integrirano u samo kućište, "prednji" panel kojem možemo mijenjati položaj, te četiri gumirane ručke za lakše prenošenje. Kućište je namijenjeno ugradnji manjih, tj. Micro ATX i Mini ITX ploča, no prostora je dovoljno da ostale komponente budu veće i moćnije. Uz Q300P stiglo je i V750 80Plus Gold napajanje koje je manjih dimenzija i pogodno za ugradnju baš u njega, a snage ima sasvim dovoljno za složiti ozbiljno igraće računalo.

cm_q300p_4

Q300P spada u novu MasterBoxQ seriju kućišta, donosi zanimljiv dizajn i rješenja, a sve u relativno malom pakiranju. prvo što upada u oči su četiri gumirane ručke koje služe za prenošenje i kao nožice, a zbog unutarnje konfiguracije kućišta moguće ga je orijentirati u svim smjerovima - čak i polegnuto jer ima gumirane thumb vijke na desnoj bočnoj stranici. Ovome u prolog ide i prilagodljivi "prednji" panel koji možemo okretati i seliti po volji kako na desnoj tako i na lijevoj strani kućišta, te mijenjati bočne stranice. Tri su površine napravljene od zatamnjenog akrila (plastike) - prednja, gornja i bočna. Gornja i prednja se stranica mogu skinuti radi instalacije ventilatora ili radijatora vodenog hlađenja, a svaka ima i odvojivi filtar za prašinu. Na mjestu gdje se sastaju je integrirana RGB LED rasvjeta koju ćemo detaljnije vidjeti na slikama niže. Sve u svemu, kućište neobično, ali dobro izgleda, funkcionalno je i vrlo svestrano.

cm_q300p_5

Glavni materijal izrade je čelik, a on je nešto tanji nego kod skupljih modela kućišta. Ipak, kvaliteta je vrlo dobra, završna obrada također, baš kao i crna boja u koju je kompletno pobojano. Desna je bočna stranica također metalna, a pričvršćuje se s četiri metalna vijka koji stoje bočno. Vijci su smješteni u deblju gumu pa ujedno mogu služiti i kao nožice ako se odlučimo položiti kućište na stranu. Zanimljivo je i kako je proizvođač tvornički dobro zaštitio sve plastične površine pa je kućište kompletno umotano u zaštitu po vađenju iz kutije. Stražnja je strana klasičnog rasporeda - na dnu smještamo napajanje, iznad su četiri mjesta za kartice, a još iznad toga je prorez za stražnji panel, te pored njega rešetka ispušnog 120-milimetarskog ventilatora. Napajanje ne sjeda odmah na stražnju stranicu nego ima uvučeni kavez koji je potrebno izvaditi i montirati na njega. Za slučaj da ugrađujemo dugačko napajanje, kavez je moguće ukloniti. Mjesta za kartice imaju fiksne pokrove koje je potrebno pojedinačno skinuti, a kartice drži jedan zajednički poklopac. Naravno, svaku je još karticu moguće i pričvrstiti vijkom.

cm_q300p_6 cm_q300p_7

"Prednji" je panel tvornički smješten na lijevoj stranici i to odmah na vertikali bližoj prednjem dijelu. Zbog svoje fleksibilne prirode ga je moguće premještati po sve četiri stranice na lijevoj strani i po sve četiri na desnoj, a bočnu akrilnu stranicu selimo i okrećemo u ovisnosti o orijentaciji panela. Ovo otvara različite mogućnosti za prilagodbu vlastitim potrebama, a i različite orijentacije kućišta. Selidba panela nije komplicirana, a jedino treba voditi brigu o kabelima i njihovom provlačenju. Inače, kabeli su svi dovoljno dugi i mogu dosegnuti odgovarajuće konektore na ploči sa svih strana. Panel je klasičan i sastoji se od Reset tipke, dva jack utora za slušalice i mikrofon, osvijetljene Power tipke, dva USB 3.0 konektora i HDD/SSD LED-ice. Na kosini između prednje i gornje stranice se smjestio sklop RGB LED-ica koji je pokriven s plastičnim "natkrovom", te okružen s filterom prašine. Sklop je povezan s dva RGB LED ventilatora od kojih svaki ima svoj 4-pinski konektor za kontrolu, a za njegovo dodatno napajanje koristimo i jedan Molex konektor. Uz kućište dolazi i 3-u-1 adapter za spajanje dva ventilatora i gornjeg fiksnog sklopa s kontrolerom kojim upravljamo različitim svjetlosnim efektima i mijenjamo boje. Kontroler je potrebno također dodatno napajati putem SATA Power konektora.

cm_q300p_8 cm_q300p_9

Kako na stražnjoj strani gornjeg akrilnog poklopca, tako i na donjoj strani prednjeg, nalazi se plastično metalni mrežasti filtar za prašinu kojeg je lako skinuti i očistiti. Tehnički je Q300P kućište zatvorenog tipa, jer su usisi za zrak maleni, no pozitivno je da su svi filtrirani. Ipak, zbog zatvorenosti i manjih protočnih sposobnosti znači i kako će se komponente nešto više zagrijavati pa ne treba pretjerivati s njihovom jačinom. Ovo je ipak kućište za jedan gaming PC srednjeg segmenta. Zanimljivo je kako je sve gumirane ručke moguće demontirati, čime dodatno dobivamo na kompaktnosti.

cm_q300p_10

Skidanjem gornje akrilne stranice otvara nam se prostor na kojeg je moguće montirati ispušne ventilatore ili pak radijator vodenog hlađenja. I dok je ventilatora moguće smjestiti i s gornje strane, zbog nemogućnosti provlačenja cijevi, radijator možemo postaviti samo s donje ako za to imamo mjesta. Montirati na vrh je moguće dva 120-milimetarska ventilatora.

cm_q300p_11 cm_q300p_12

Donja je stranica perforirana cijelom površinom, a na nju je postavljen tanki metalni filtar kojeg drže gumeni čepići. Zbog velikih je nožica/držača kućište dosta odignuto od površine i usis zraka je neometan. Na kraju će taj zrak usisavati ventilator napajanja, a ispred njega je moguće instalirati jedan usisni 120-milimetarski ventilator. Filtar je dovoljno sitan da ne propušta krupnije čestice prašine, no one finije, sitnije će se ipak provući.

cm_q300p_13

Skidanjem prednje akrilne stranice dolazimo do prednjih usisnih 120-milimetarskih RGB LED ventilatora koji su za metal pričvršćeni plastičnim nosačima, tzv. puškicama u koje umećemo plastične klipove. Ovaj sistem koliko je jednostavan i jeftin, toliko je i nepraktičan jer je jednom iskorištene puškice, teško ponovno iskoristiti kada se plastika na njihovom vrhu jako raširi. Ventilatori su jeftinije izvedbe (rifle bearing), vrte se na oko 1.000 okretaja u minuti (+/- 200) i nisu pretjerano bučni. Imaju 4-pinske RGB konektore za napajanje i kontrolu osvjetljenja.

CoolerMaster Q300P & V750 - drugi dio

cm_q300p_14

Ako pogledamo ukupne dimenzije kućišta (230 x 450 x 450 milimetara) može nam se učiniti kako je ovo ono dosta veliko, no unutarnje dimenzije su "samo" oko 370 x 370 milimetara. To ostavlja prostor za Micro ATX i Mini ITX ploče, hladnjake procesora visine do 157 milimetara, napajanja dužine do 160 milimetara, grafičke kartice dužine do 360 milimetara i eventualno 240-milimetarski radijator na prednjoj strani kućišta. Kada sve to smjestimo, ovaj maleni prostor se poprilično popuni.

cm_q300p_15

Oko matične ploče ima nekoliko proreza za provlačenje kabela, no one prave značajke dobrog menadžmenta kabela su ovdje izostale. To je i razumljivo s obzirom na dimenzije, ali prvenstveno na cjenovni razred. Na stražnjoj je stranici jedan ispušni 120-milimetarski ventilator istih karakteristika kao i oni sprijeda no bez LED-ica. S ukupno tri ventilatora, "propuh" u kućištu bi trebao biti solidan, a to ćemo i provjeriti testiranjem. U ovom dijelu kućišta nije predviđena instalacija HDD/SSD-a, no ako netko želi može po vertikali staviti dva SSD-a koji se inače orijentiraju sa stražnje strane.

cm_q300p_16

Osim dovoljno prostora za smjestiti sve kabele, na stražnjoj se strani nalaze i tri mjesta za instalaciju diskova. Dva su smještena lijevo, a na njih postavljamo 2.5" diskove. Za postavljanje koristimo četiri gumena nosača i vijke i disk postavljamo u za to predviđene rupe. Diskove možemo okrenuti stražnjim stranicama jedan prema drugom i tako dobiti pristup otvorima kroz koje je jednostavno provući kabele. 3.5" disk ili 2.5" smještamo na zaseban nosač koji se nalazi desno dolje. proreza za kabele je dovoljno, a nekoliko je i ušica za provlačenje plastičnih vezica pored proreza. Prorez za stražnji dio hladnjaka procesora je dovoljno velik za manevriranje.

cm_q300p_17

Mi smo se za ugradnju u ovo kućište odlučili za malenu ASRockovu H370M-ITX/ac ploču čiju će te recenziju moći čitati uskoro. U nju smo ugradili i7-8700K, a ovako malena pločica jedva da zauzima išta prostora u Q300P. Na procesor je išao Cryorigov H7 hladnjak, a memorija je bila G.Skillova Trident Z brzine 3.200 MHz. Napajanje je bilo CoolerMasterovo V750 o kojemu ćemo nešto više u nardenim redcima. Uz sve to smo ugradili i dva SSD-a na poleđinu, a za kraj smo postavili i MSI-evu Radeon RX570 Gaming X 4GB grafičku karticu.

cm_q300p_18

Slaganje računala i provlačenje kabela napajanja, prednjeg panela i SATA je relativno jednostavno, no lako se i brzo stvori velika gužva na stražnjem dijelu jer tome svemu treba pridodati i mnoštvo kabela vezanih za RGB LED rasvjetu. Nismo se posebno trudili aranžirati kabele straga jer smo sve ionako rastavljali nakon testa, a tu ionako nema strujanja zraka pa je to nebitno. Ipak, ako korisnik poželi, može uredno složiti i povezati sve kabele. Na kraju je kod montaže zadnje stranice bilo potrebno malo sile kako bi se svi kabeli stisnuli, no i to se pravilnim slaganjem može izbjeći. Prava je šteta jedino što kontroler RGB LED rasvjete ostaje unutar kućišta. No, ionako većina matičnih ploča danas dolazi s RGB LED konektorima i softverskom kontrolom pa preporučujemo spajanje svega na ploču.

cm_v750_1 cm_v750_2

cm_v750_3 cm_v750_4

V750 ili RS-750-AFBA-G1 je potpuno modularno napajanje predstavljeno još 2015. godine, a zanimljivo je zbog iznimno kompaktnih dimenzija koje su savršene za kućište kao što je Q300P. Napajanje dolazi u klasičnom kartonskom pakiranju, na kojem se nalaze sve bitne informacije i grafovi efikasnosti te krivulja rada ventilatora. U pakiranju se nalaze i detaljne upute s tehničkim podacima. Napajanje je odlično zaštićeno između dva sloja stiro-pjene i smješteno u baršunastu vrećicu. Zasebno, u torbici s čičak trakom se nalaze i svi kabeli, te vezice i vijci.

cm_v750_5

Svi kabeli su flat, potpuno su crni te su dovoljno dugi i za veća kućišta od ovoga. Sukladno snazi napajanja od 750 W, dva su PCIe kabela s po dva 6+2-pinska konektora za napajanje četiri slabije ili dvije jače grafičke kartice. Popis kabela:
  • jedan dužine 550 milimetara s 24-pinskim ATX konektorom
  • dva dužine 600 milimetara s po dva 4+4-pinska EPS CPU konektora
  • jedan dužine 500 + 120 milimetara s dva 6+2-pinska PCIe konektora
  • jedan dužine 600 + 120 milimetara s dva 6+2-pinska PCIe konektora
  • dva dužine 450 + 120 + 120 + 120 milimetara s po četiri SATA Power konektora
  • jedan dužine 450 + 120 + 120 + 120 milimetara s tri Molex i jednim Floppy konektorom
  • jedan dužine 450 + 120 + 120 +120 milimetara s tri Molex konektora

cm_v750_6 cm_v750_7

Napajanje je kao što smo rekli vrlo kompaktnih dimenzija i mjeri 150 x 140 x 86 milimetara, napravljeno je po Intel Form Factor ATX 12V V2.31 specifikacijama i s ponosom nosi 80 Plus Gold certifikat efikasnosti. Ulazni napon je od 100 do 240 V, a ulazna frekvencija od 47 do 63 Hz. PFC je naravno aktivnog tipa i tipično iznosi više od 0.9. Efikasnost je oko 93% pri opterećenju od 50%, a zadržava se iznad 90% sve do oko 85% opterećenja. Proizvođač navodi Power Good Signal vrijeme od 100 do 500 milisekundi, a Hold Up vrijeme više od 16 milisekundi. Sve je ovo jasno unutar ATX specifikacija. Ventilator koji sve hladi je promjera 120 milimetara i nosi marketinški naziv Silencio FP. Ima FDB (Fluid Dynamic Bearing) ovjes sa IP6x certifikatom zaštite od prašine. U normalnom je radu do oko 75% opterećenja vrlo tih, a iznad toga postaje čujan no ništa što bi smetalo. Napajanje je deklarirane snage od 750 W, a na 12 V vodu daje 744 W što je umnožak napona i maksimalne struje od 62 A. Na +3.3 V vodu koji je izveden iz +12 V daje maksimalnih 25 A,  a na +5 V 22A.

CoolerMaster Q300P & V750 - treći dio

cm_v750_8 cm_v750_9

Platforma na kojoj je V750 sazdan je provjerena u nizu njihovih proizvoda, a layout je LLC + DC-DC. Proizvođač tvrdi kako je riječ o vrlo stabilnoj platformi koja garantira nizak pad napona, čistu struju i nizak ripple. Kondenzatori su svi japanske proizvodnje (105 °C, Panasonic), a korišten je i 3D Circuit modularni dizajn koji smanjuje broj kabela unutar napajanja i između tiskanih pločica. Zaštite koje donosi su sve moderne - OVP, UVP, OPP, OTP, OCP i SCP.

cm_v750_10

Utori u koje nasjedaju konektori kabela su jasno označeni te podijeljeni u skupine. Konektori lako nasjedaju u utore i čvrsto se drže. Svi su kabeli dovoljno dugački za ovakvo kućište, a dostatni su i za veće midi towere. Napajanje je u tijekom testiranja radilo vrlo tiho, sistem je bio stabilan i pri dugotrajnim opterećenjima u testovima stabilnosti, a izmjereni padovi napona su bili debelo unutar ATX specifikacija.

cm_q300p_19

Jednom kada je sve složeno, moramo priznati kako unutrašnjost djeluje čisto i prozračno. I premda je malih dimenzija, ovo kućište je tako sasvim dovoljno za slaganje gamerskog stroja u srednjem tržišnom razredu. Ovako složen stroj smo podvrgnuli dugotrajnim testovima stabilnosti, s konstantnim opterećenjem procesora i grafike.

cm_q300p_19a cm_q300p_19b cm_q300p_19c

S obzirom na to da je kućište relativno zatvoreno, a procesor moćan malo smo ga morali ukrotiti prije testova. Previše se zagrijavao (91°C), pa smo isključili Hyper-Threading i Turbo. Time smo dobili šest jezgreni procesor takta 3.7 GHz koji je sada radio unutar normalnih temperaturnih okvira. Grafika je bila ta koja se dosta zagrijavala, čak do 89°C a i jedan od SSD-ova je postigao visokih 54°C. Tako možemo zaključiti kako je potrebno ili dodati još ventilatora u kućište (na vrh i dno) sada kada je postalo nešto toplije ili jednostavno koristiti nešto slabije komponente.

Svjetlosni će efekti svoju renesansu doživjeti tek spajanjem na adekvatnu matičnu ploču. S ovim kontrolerom smo ograničeni na nekoliko efekata i boja, a i pri sklapanju ga moramo spremiti u kućište. Alternativa je spajanje Reset tipke na kontroler čime dobivamo mogućnost jednostavnije promjene boja, no i dalje je najbolje rješenje spajanje na ploču i sinkronizacija s ostatkom komponenata. Tada ćemo izvući maksimum iz osvjetljenja.

cm_q300p_20

S cijenom od oko 550 kuna u domaćim informatičkim dućanima Q300P se nameće kao solidan izbor za slaganje računala baziranog na Mini ITX ili Micro ATX pločama. Zatvoreniji dizajn će značiti kako treba pažljivo birati komponente, kako se iste ne bi pretjerano zagrijavale. S druge strane, Q300P nudi nešto što se rijetko sreće u ovom cjenovnom razredu. Za početak, tu je neobičan dizajn s tri akrilne stranice koje naglašavaju RGB LED osvjetljenje ventilatora i unutarnjih komponenata, zatim integrirano LED osvjetljenje na vrhu ili na "čelu" kućišta, te četiri gumirane ručke za lako prenošenje i stabilno smještanje na podlogu. Ručke se mogu ukloniti, a kućište smjestiti i na desni ili pak lijevi bok u ovisnosti o orijentaciji metalne stranice. Nakon toga, moguće je mijenjati poziciju "prednjeg" panela, kako na lijevoj strani tako i na desnoj. Ove mogućnosti prilagodbe Q300P čine jedinstvenim. Unutrašnjost je zadovoljavajuće prostrana za manje ploče, hladnjake i napajanja, a tu je i mogućnost ugradnje tri diska. Sve što treba za jedno gamersko računalo srednje klase je dakle tu. V750 napajanje se odlično smjestilo u Q300P a snagom i performansama dozvoljava slaganje i puno moćnijih računala od ovoga. Ipak, kod maksimalne potrošnje ovoga računala od oko 350 W napajanje radi najefikasnije, ne zagrijava se i ne buči. Potpuno modularni dizajn, male dimenzije, flat kabeli adekvatne dužine i sve moderne tehnologije koje ima, čine ga odličnim izborom u klasi "Gold" napajanja. S cijenom od oko 1.000 kuna nije među povoljnijima na tržištu, no svakako nudi najviše u svojoj klasi.