CoolerMaster Silencio S600 recenzija

Datum objave 28.09.2019 - Krešimir Matanović

Silencio S600 - prvi dio

coolermaster_silencio_s600_1 coolermaster_silencio_s600_2

CoolerMaster je ove godine predstavio mnoštvo novih kućišta, a jedno od zanimljivijih je svakako i Silencio S600 čiju vam recenziju donosimo danas. S600 je mid-tower kućište, koje donosi neka od rješenja za utišavanje buke koju proizvode unutarnje komponente. Tako su mu stranice ispunjene materijalom za upijanje buke, ima zamjenjivu gornju stranicu tj. poklopac kojim se prigušuje buka i tihe ventilatore. Uz to, ima dovoljno mjesta i za veće komponente, mnoštvo diskova, radijatore vodenog hlađenja, a prednja se vrata mogu okretati prema potrebama korisnika. Kućište dolazi standardno pakirano u običnu kartonsku kutiju, unutar koje je zaštićeno debelim stiroporom i najlonom.

coolermaster_silencio_s600_3 coolermaster_silencio_s600_4

Silencio S600 je na prvi pogled relativno jednostavnog, monolitnog dizajna. No, tek kada se malo duže u njega zagledamo i pregledamo ga sa svih strana vidimo kako su dizajneri ubacili tu i tamo pokoji zanimljivi element. Kao prvo, tu su prednja vrata kojima se može mijenjati orijentacija, a iza njih imamo dvije kose površine od sjajne plastike koje služe i kao kanali za uvlačenje zraka u kućište. Prednja je stranica osim toga potpuno ravna i tek s CoolerMasterovim logoom pri dnu. Kućište je zanimljivije kada ga se promatra s lijevog boka, gdje mu je otprilike 3/4 pokriveno sa zatamnjenim kaljenim staklom koje pruža pogled na unutrašnjost, dok je na vrhu prednji ili u ovom slučaju gornji panel, te mrežica za montažu ventilatora ili pak radijatora.

coolermaster_silencio_s600_5 coolermaster_silencio_s600_6

Prednja je otklopiva stranica napravljena u kombinaciji metala, plastike i materijala za upijanje zvuka, a kopče koje ju drže su magnetne. Nosači prednje stranice se mogu rastaviti i čitav se mehanizam može prebaciti na lijevu stranu te tako preorijentirati otvaranje stranice na drugu stranu - za slučaj da korisniku to više odgovara. Iza se vrata nalazi plastična mrežica koja je zapravo filtar za prašinu i koja se može ukloniti radi čišćenja. Ispod je samo jedan Silencio FP 120-milimetarski ventilator, a mjesta ima za tri - ili 280 milimetarski radijator s ventilatorima. Iznad usisnog dijela se nalazi manji poklopac iza kojeg je kavez za 5,25-inčne uređaje.

coolermaster_silencio_s600_7

Stražnja je strana klasičnog rasporeda - na dnu je mjesto za napajanje, iznad kojeg je sedam proreza za kartice pokrivenih limovima koje možemo skinuti ali i vratiti nazad. Iznad je prorez za stražnje I/O portove ploče, te desno od njega mrežica i mjesto na kojem je montiran još jedan Silencio FP 120-milimetarski ventilator - ovaj put u ispušnoj orijentaciji. Obje bočne stranice drže thumb vijci, koji se ne uklanjaju u potpunosti iz svog ležišta pa nisu skloni gubljenju. Staklena je bočna stranica dovoljno debela i robusna, s potpuno zatamnjenim rubovima i lagano zatamnjenom sredinom.

coolermaster_silencio_s600_8

Prednji, ili u ovom slučaju gornji panel nalazi se s desne strane na vrhu kućišta. Prva je tipka za uključivanje u obliku CoolerMasterovog logoa, iza koje je Reset tipka, pa dva USB 3.0 konektora, combo jack za slušalice s mikrofonom, te je na kraju čitač SD kartica. Ovdje bi voljeli vidjeti i USB 3.1 Gen 2 konektore, i to kombinaciju Type A i Type C ali što je tu je, možda u nekoj drugoj reviziji. Čitač SD kartica je vrlo koristan, no svakako je puno korisniji s adapterom za microSD kartice koje su danas češće korištene.

coolermaster_silencio_s600_9

Na dnu se kućišta nalaze četiri gumirane nožice na kojima kućište čvrsto stoji na podloži. Između njih je jedino mrežica i metalni filtar za prašinu iznad kojega dolazi usis napajanja. Kao što vidimo prema zakovicama, kavez za diskove koji se nalazi u unutrašnjosti, nije moguće vaditi i premjestiti. Sprijeda je između kućišta i vrata još jedan prorez za usis zraka.

coolermaster_silencio_s600_10 coolermaster_silencio_s600_11

Gornja je stranica kućišta posebno zanimljiva jer je u osnovnoj konfiguraciji to samo rešetka na koju stanu dva 140/120-milimetarska ventilatora ili 240-milimetarski radijator. CoolerMaster je u paketu osigurao i dva dodatka za tu gornju stranicu, a prvi je metalni filtar za prašinu s magnetnim trakama koje ga drže na mjestu. Ako ne želite na ova mjesta instalirati ventilatore, tada se postavlja plastični poklopac koji na sebi ima nalijepljen materijal za upijanje zvuka - jednostavno i učinkovito. Razlika u buci može biti i do 2 dB s pokrovom i bez, kao što smo izmjerili uređajem Meterk MK02.

Silencio S600 - drugi dio

coolermaster_silencio_s600_13

Kućište spada u midi-tower segment, dimenzija je 478 x 209 x 470,5 milimetara s izbočinama, i 466 x 209 x 460,5 milimetara bez. To mu osigurava prostranu unutrašnjost za ugradnju Mini ITX, Micro ATX, ATX i EATX ploča, i da još uvijek ostane dovoljno prostora do gumiranih proreza za provlačenje kabela. Ujedno, prostora za grafičke kartice je do 398 milimetara, te 166 milimetara za hladnjake procesora. U kućište stane i jedan 280, te jedan 240-milimetarski radijator (sprijeda i na vrh), a stane i jedan 120-milimetarski straga.

coolermaster_silencio_s600_14 coolermaster_silencio_s600_15

Silencio FP 120-milimetarski ventilatori su PWM kontrolirani, imaju 4-pinske konektore, a prednji ima i dodatna dva muška za spajanje još dva dodatna na isti konektor. U radu su tihi, a vrte se između 800 i 1.400 okretaja u minuti. Unutrašnjost je solidno opremljena prorezima za aranžiranje kabela, kojih ima s tri strane i sasvim dovoljno. Oni s desne strane ploče su i gumirani i to s vrlo krutom gumom koja se ne pomiče s mjesta kada kroz nju provlačimo kabele. Na vrhu prednje strane se nalazi i jedan 5,25-inčni kavez za diskove s tool-less mehanizmom, u koji je moguće ugraditi i 3,5-inčni disk.

coolermaster_silencio_s600_12

Kućište je podijeljeno u dva dijela, tj. napajanje i kavez za 3,5-inčne diskove su odvojeni metalnom pregradom. Na vrhu te pregrade su mjesta ta montažu tri 2,5-inčna diska, te dva proreza za provlačenje kabela prema donjoj strani ploče.

coolermaster_silencio_s600_16 coolermaster_silencio_s600_17

Desna je bočna stranica potpuno ispunjena materijalom za upijanje buke, koji nije najpravilnije zalijepljen i ima zračnih džepova po cijeloj površini, pa to pišemo kao mali minus završnoj obradi. Uz kabele prednjeg panela, vezana je i vrećica u kojoj se nalaze svi potrebni vijci za ugradnju komponenata, kao i vodilice za kavez za diskove, plastične vezice za organizaciju kabela, te gumeni prsteni za montažu diskova. Uz kućište naravno dolaze i upute za montažu koje su slikovne i dobro objašnjavaju postupak ugradnje svog mogućeg hardvera.

coolermaster_silencio_s600_18

Stražnja je strana popunjena s još dodatnih nosača za diskove. Ispod proreza za backplate CPU hladnjaka su dva za 2,5-inčna diska, lijevo od gumiranih proreza je mjesto ili za 3,5 ili za 2,5-inčni disk, a u donjem je prostoru fiksni kavez za tri 3,5-inčna diska. Voljeli bi da je kavez moguće skloniti, jer je prostor za napajanja ograničen na 160 milimetara. Kada sve zbrojimo, u S600 stanu četiri 3,5-inčna i pet 2,5-inčna diska istovremeno - impresivno. Proreza za aranžiranje kabela je dovoljno na svim bitnim mjestima, a prostora ima od 18 pa do 26 milimetara.

coolermaster_silencio_s600_19 coolermaster_silencio_s600_20

U S600 smo odlučili ugraditi moćni Threadripper sistem koji se sastojao od Gigabyteove X399 Aorus Gaming 7 ploče, dvanaest jezgrenog Threadrippera 2920X, četverokanalne G.Skillove memorije kapaciteta 32 GB i AMD-ovog Radeona 5700 8GB. Threadrippera je hladila Noctua NH-U14S TR4-SP3 koja je taman sjela pod staklenu stranicu sa samo par milimetara viška prostora. Sve ove komponente su lijepo sjele u kućište i nisu stvarale nikakav manjak prostora. Napajali smo ih vrhunskim Seasonicom Prime Titanium snage 850 W. Kabele straga nismo naročito uredno aranžirali, jer smo naravno računalo rastavili nakon testa, no mjesta za aranžiranje i provlačenje svakako ne nedostaje.

coolermaster_silencio_s600_21 coolermaster_silencio_s600_22

Ugradnja diskova je posebna priča. Najprije je u odabrane rupe za montažu potrebno ugraditi gumene prstene koji imaju rupu u sredini, u koju "na knap" ulaze vijci koji se montiraju na diskove i tako drže disk, a ujedno i sprječavaju prijenos vibracija na kućište - što je jasno bitno samo kod 3,5-inčnih modela. Ovaj način montaže nam se jako svidio, a mjesta skepsi nema, guma dovoljno čvrsto drži disk na mjestu.

coolermaster_silencio_s600__temp_1 coolermaster_silencio_s600__temp_2

coolermaster_silencio_s600__temp_3 coolermaster_silencio_s600__temp_4

Nakon ugradnje svih smo komponenata kućište zatvorili (i gornju stranicu u potpunosti) i računalo podvrgnuli OCCT-ovom testu u trajanju od jednog sata i dvadeset minuta. Temperature su kao što vidimo na screenshotima ostale sasvim u granicama normale, a čak kada smo opteretili i GPU, nisu značajnije rasle. Maksimalna temperatura procesora je čak bila nešto niža nego kada smo ju mjerili na stolu u recenziji SilentiumPC-ovog AIO hladnjaka. Kućište je dokazalo da se može "boriti" s jačim komponentama, čak i u ovakvom tvorničkom stanju, sa samo dva ugrađena ventilatora. Mjerili smo i buku koju računalo emitira i ona je na oko pola metra udaljenosti pod punim opterećenjem grafičke kartice iznosila prihvatljivih 39 dB(A).

coolermaster_silencio_s600_24

CoolerMaster je sa Silencio S600 kućištem tržištu ponudio dobar proizvod, orijentiran na tih rad koji je u stanju primiti i najveće komponente te ih uspješno i hladiti. Postignut je odličan kompromis tišine i rashladnih svojstava, koja se jasno mogu dodatno popraviti ugradnjom još nekoliko tihih Silencio FP ventilatora. Materijali su velikom većinom kvalitetni, a jedino se više pažnje moglo pridodati završnoj obradi. Kada smo kod prigovora, voljeli bi vidjeti pomični kavez za diskove, te Type C konektor ili barem Type A USB 3.1 Gen 2 konektore na prednjem (gornjem) panelu. Sve ostalo zaslužuje pohvale, a tu prvenstveno mislimo na puno prostora, dobre mogućnosti aranžiranja kabela, dovoljno prostora za kabele, filtriranje usisa, korištenje materijala za upijanje zvuka, čak devet mjesta za 2,5/3,5-inčne diskove i jedan 5,25-inčni kavez. S cijenom od oko 900 kuna je riječ o skupljem kućištu, no možemo ga preporučiti za gradnju moćnog a tihog računala. U Njemačkoj je cijena ovom kućištu oko 95 €, a verziji s metalnom lijevom stranicom 80 €, pa je na tom tržištu i puno konkurentnije.