Corsair Carbide 300R test

Datum objave 10.09.2012 - Krešimir Matanović

300R - prvi dio

Carbide je serija mid-tower kućišta koja po Corsairovim riječima ima sve high-end karakteristike koje trebate i ni jednu koju ne trebate. Sastoji se od tri modela - 300R, 400R i 500R, koji se razlikuju po dizajnu i dimenzijama. 300R je najmanje i najjeftinije, te spada u skupinu ispod 100 USD na Američkom tržištu. Riječ je o solidno dizajniranom potpuno crnom čeličnom kućištu s plastičnom prednjom maskom. Corsair je 300R orijentirao na stranu adekvatnog hlađenja komponenata, uz dizajnerska rješenja koja dozvoljavaju montažu njihovog najvećeg vodenog hladnjaka. Prednja je maska plastična, a s prednje strane je brušena što smanjuje vidljivost otisaka prstiju i ostalih prljavština te olakšava čišćenje. Veći dio maske zauzima metalna mreža s čije se unutarnje strane nalazi filter za prašinu koju uvlači instalirani 140 mm ventilator, uz mogućnost ugradnje još jednog takvog. Iznad mrežice su smještena tri plastična poklopca umjesto kojih je moguće ugraditi 5.25" uređaje. Na vrhu se s lijeva na desno nalazi tipka za paljenje računala, LED-ica za indikaciju aktivnosti tvrdog diska, Reset tipka, konektori za slušalice i mikrofon te dva USB 3.0 konektora. Jednostavan i funkcionalan dizajn naglašen je tek sa šest crnih vijaka koji su se odlično uklopili. Pogled na stražnju stranu otkriva donju orijentaciju napajanja, koja omogućava više fleksibilnosti i dobru mogućnost organizacije kabela. Iznad napajanja dolazi matična ploča, a 300R omogućuje sedam mjesta za instalaciju dodatnih single slot kartica. Desno od toga se nalazi perforacija koja pridonosi boljem protoku zraka. Gornji je dio s lijeva na desno namijenjen prostoru za stražnji I/O panel matične ploče, ispušnom 120 mm ventilatoru i čak tri rupe za cijevi vodenog hlađenja. Ugrađeni se 120 mm ventilator brine za izvlačenje toplog zraka van kućišta, a perforacija na ispuhu je izbočena prema van čime se smanjuju turbulencije zraka, smanjuje buka i u konačnici povećava protok zraka. Već po prednjoj i stražnjoj strani je vidljivo kako je kućište dizajnirano za čim efektivnije hlađenje unutarnjih komponenata, a to je dodatno naglašeno i prozirnom bočnom stranicom na koju je moguće ugraditi dva 120/140 mm ventilatora za hlađenje grafike.

Dobre rashladne karakteristike nastavljaju se i na gornjoj stranici kućišta koja je perforirana i spremna za "ugošćivanje" po dva 140 mm ili dva 120 mm ventilatora sa pripadajućim rupama za montažu i gumenim oblogama za smanjivanje vibracija. No, ovaj veliki prostor može poslužiti i za montažu radijatora vodenog hlađenja iz H100 kita dužine 240 mm. Time ovo kućište ulazi u višu klasu, a otvaraju se i mogućnosti za ugradnju vrlo moćnog hardvera. Na donjoj se strani nalazi plastična konstrukcija koja podnicu podiže iznad poda kako bi ventilator napajanja mogao disati. Za djelomičnu blokadu ulaza prašine brine se filter kojeg je s vanjske strane moguće ukloniti radi čišćenja. Kućište stoji na četiri gumene nožice koje ne dozvoljavaju lako pomicanje po podlozi. Sada kada smo 300R pregledali sa svih strana spomenimo su mu dimenzije tipične za jedan mid-tower - 485 x 210 x 450 mm (D x Š x V).

Prednju masku za kućište drže metalne kopčice, a uklanjamo ju povlačenjem s donje strane gdje se nalazi i prorez za prste. Jednom kada smo ju uklonili vidimo kompletnu prednju konstrukciju s Corsairovim 140 mm ventilatorom i mjestom za još jedan takav točno ispod njega. Kako bi zadržali čvrstoću konstrukcije, morali su napraviti neke kompromise oko protoka zraka oba ventilatora, no uz poprečne dovoljno široke proreze, ostatak je konstrukcije perforiran pa će se tvrdi diskovi u kavezu adekvatno hladiti. U tvorničkom setupu ventilator je postavljen na mjesto gdje dolazi grafička kartica čija maksimalna dužina može iznositi ogromnih 450 mm što je i više no dovoljno i za najduže modele koji se danas proizvode. S unutarnje strane plastične maske vidimo filter za zrak koji će s vremena na vrijeme trebati dobro propuhati, pogotovo ako su oba 140 mm mjesta popunjena. Filter se na žalost ne može jednostavno ukloniti jer je učvršćen svinutim limom pa će ga trebati propuhati ili proći usisavačem po njemu. Na vrhu kućišta vidimo kako izgledaju prekidači i konektori. Tipke su dovoljno robusne i sigurno će duže vrijeme dobro služiti svojeg vlasnika.

Nakon skidanja bočne stranice otvara nam se unutrašnjost kućišta koja djeluje dovoljno prostrano, a odmah upada u oči i zašto je ovo kućište u stanju primiti čak 450 mm kartice - ostavljen je veliki prostor između 3.5" ladica i 5.25" kaveza. Corsair kao i uvijek veliku pažnju pridaje detaljima pa su tako osim kompletne unutrašnjosti i svi kabeli obojani u crnu boju. Kućište ima prostor za mATX i ATX ploče, a kao što vidimo na limu na koji nasjeda matična ploča ostavljeno je dosta proreza za organizaciju kabela. Prorez za stražnju pločicu CPU ležišta je dovoljno velik, a ostavljen je i prostor iznad ploče za provođenje 4 ili 8 pinskog +12V konektora. Limići koji pokrivaju nekorištene slotove su pričvršćeni vijcima. Uz kućište će te dobiti i sve potrebne odstojnike i vijke (u crnoj boji), a Corsair je priložio i nekoliko crnih plastičnih vezica za kabele. Unutrašnjost je sve u svemu vrlo solidno organizirana i u okvirima dimenzija kućišta mjesta ima dovoljno. Jasno je kako će s većim brojem masivnijih komponenata vrlo brzo postati gužva, jer, ipak je ovo mid-tower kućište, no ukoliko se držimo osnova u gradnji jednostavnijeg sistema kućište će ostati dovoljno proz

300R - drugi dio

Donji kavez za 2.5" i 3.5" diskove je organiziran u četiri izvlačive plastične ladice koje imaju metalne stopice sa silikonskim obrubima u koje montiramo 3.5" uređaje. Ladice je jednostavno umeću i izvlače, a napravljene su tako da osiguravaju dobar protok zraka preko ugrađenih uređaja - pod uvjetom da instalirate dodatni ventilator što je svakako naša preporuka. Pristup diskovima sa stražnje strane je lagan i kabeli se daju dobro aranžirati. Gornji kavez prima tri 5.25" uređaja (ili manja s adapterom), a način učvršćivanja je tool-less sa automatskim plastičnim kopčama. Pod automatskim mislimo na to da uređaj (optiku), samo gurnemo unutra te se on automatski zakoči u mehanizmu pri čemu se izbaci polugica koju samo pritisnemo ako uređaj poželimo izvaditi van. Za ovu veličinu kućišta smatramo kako mjesta za dodatne uređaje ima dovoljno, te kako su pravilno orijentirani (HDD/SSD), pa je i ovdje Corsair odradio dobar posao.

Priložena su dva ventilatora - jedan 140 mm na usisu i jedan 120 mm na ispuhu. Uz ova dva, mjesta ima za još ukupno tri 120/140 mm ventilatora (jedan na prednjoj te dva na gornjoj stranici) i dva 120 na prozirnoj bočnoj, pa su komponente u kućištu odlično hlađene. Kvaliteta Corsairovih ventilatora je solidna, nisu dakako na razini jedne Noctue ili Noiseblockera, no rade zadovoljavajuće i nisu prebučni. Nisu nažalost niti tihi u radu, pa će osjetljiviji svakako potražiti alternativno rješenje. Iz nekoliko dana rada s ovim kućište zaključujemo kako su i najmoćnije komponente ugodno smještene i vrlo dobro hlađene, a što smo ugradili u 300R pogledajte na slikama ispod.

300R smo isprobali s našim testnim setupom, tj. Asusovom Rampage IV Extreme pločom, i7-3690X procesorom, Noctuinim masivnim D14 hladnjakom (da i s ovim ogromnim hladnjakom ostaje mjesta za 140 mm ventilatore na vrhu), 16GB GSkillove memorije i različitim tipovima grafičkih kartica. S ugradnjom dodatnih ventilatora smo postigli odlično hlađenje svih komponenata pa je računalo bilo stabilno i pri visokim overclockiranim taktovima - to vjerujemo jasno govori o kvaliteti ovoga kućišta. Nije najprostranije, i za čas se napravi gužva, no pametnim organiziranjem kabela protok zraka ostaje vrlo dobar. U svakom slučaju, ako je dobro poslužilo za ovakav setup, sigurno je prošlo test i za sve slabije koji će se vjerujemo češće ugrađivati.

 

Carbide 300R možda jest najjeftinije Corsairovo kućište no to ni u jednom trenutku ne znači kako je i loše. Za količinu novca koja se traži za 300R (100 USD), može se naći kvalitetnih kućišta i konkurencija je jaka (odlično Fractal ARC kućište npr.), no Corsair tu ima što za ponuditi. Točno kako je i oglašeno, ovo kućište ima sve što vam treba i ništa što vam ne treba. Kvaliteta materijala, izrade i završne obrade je za tu cjenovnu klasu vrlo dobra, a 300R nudi dosta prostora i za najveće komponente, pametno složenu unutrašnjost koja prima i najveće grafičke kartice te izvrsno riješeno provjetravanje. Uz kućište će te dobiti dva ventilatora, a ugraditi ih je moguće još pet. Corsair je otišao i korak dalje pa su predvidjeli i montažu H100 radijatora dužine 240 mm na vrh s pripadajućim ventilatorima, a i prozirna bočna stranica će se svidjeti svima koji paze kako slažu računalo i žele to pokazati. Tool-less mehanizam funkcionira vrlo dobro, a kavezi za diskove (premda malo tanke plastične konstrukcije), su pravilno orijentirani i lako se koriste. Pozitivnom pripisujemo i dva prednja USB 3.0 utora, te filter za prašinu na prednjoj strani, baš kao i na dnu gdje nasjeda napajanje. U Hrvatskoj 300R modela još uvijek nema, a njemu najbliži 400R košta oko 750 - 800 kuna. 300R bi trebalo biti 100-tinjak kuna jeftinije i ako tako bude, biti će to dobra cijena za ono što nudi.