Corsair Dominator Platinum RGB 16 GB 3.600 MHz
Datum objave 24.06.2020 - Krešimir Matanović
Test sistem, način testiranja i overclocking
Test sistem
|
|
Način testiranja
Kit smo testirali na AMD-ovoj platformi. Matična ploča koju smo koristili je bila ASRockova X570 Phantom Gaming X, a procesor AMD Ryzen 9 3900X. AMD platforma je trenutno zabavnija za “igranje” s memorijskim kitovima, istraživanje najnižih latencija i najviih brzina koje može postići, pa je ona prvi izbor kod testiranja kitova. Uz to, ovaj kit ima idealnu brzinu za tu platformu jer će sabirnica (infinity fabric) raditi na polovici brzine memorije, tj. 1.800 MHz što je najoptimalnije.
Mjerenja propusnosti smo vršili uz pomoć AIDA 64 Engineer softvera. Propusnost smo memorije usporedili s dva ranije testirana G.Skillova kita. Napravili smo mnoštvo mjerenja, uključiti i grafički test da vidimo kako i da li skalira s brzinom memorije.
Overclocking
Overlockirali smo ručno i na tri načina. Prvi nam je cilj bio otkriti koja je maksimalna frekvencija s XMP postavkama, a drugi pronaći minimalne latencije uz XMP brzinu. Kod prvog smo samo dizali frekvenciju i testirali stabilnost, te smo završili na okruglih 4.000 MHz s latencijama CL18-19-19-39 što je solidan rezultat.
Za drugi smo koristili Ryzen DRAM Calculator koji nam je kao Safe postavke izračunao latencije CL16-19-16-36. Sve smo parametre ručno unijeli u UEFI sučelje BIOS-a te ih je kit prihvatio bez problema. Calculatorom smo izračunali i Fast postavke još nižih latencija, no one nisu radile čak ni s podizanjem napona.
Za kraj smo htjeli pronaći apsolutnu maksimalnu frekvenciju bez obzira na latencije i tu smo došli do lijepih 4.400 MHz pri CL22-22-22-35 latencijama. Sve je ovo odrađeno na istom, 1.35 V naponu, kojeg nismo htjeli dizati. Na sljedećoj stranici možete vidjeti i rezultate koje smo ostvarili na referentnim vrijednostima i prilikom overclockinga.
Forum
Objavljeno prije 2 minute
A1 i ekstremna potronja baterijeObjavljeno prije 9 minuta
PlayStation 5Objavljeno prije 16 minuta
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 21 minuta
Teretana, utezi i sprave za vjebanjeObjavljeno prije 28 minuta
Prelazak na 2.5 GbE mreuNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti