Corsair GS800 Bronze – zaigrani nasljednik

Datum objave 15.07.2012 - Domagoj Hodak

Opis - prvi dio

Jedan pogled na ambalažu navedenog napajanja otkriva neke od glavnih značajki novog GS800 modela poput izmijenjenog dizajna, selektivnog trobojnog osvjetljenja, nove polupasivne regulacije brzine 140mm ventilatora, 80Plus Bronze certifikata, ukupne snage na svim railovima, te još poneka manje bitna informacija.


Glavne značajke:

  • Jedinstveni +12V rail – maksimalna kompatibilnost s najnovijim hardverskim komponentama
  • Pasivan način rada 140mm ventilatora pri nižem opterećenju – omogućava vrlo tih i uglađen rad
  • Selektivno osvjetljenje ugrađenog ventilatora – mogućnost odabira crvenog, bijelog i plavog osvjetljenje, ali i isključivanje LED rasvjete pomoću tipke na stražnjoj strani napajanja. 600W model posjeduje samo dvije opcije  (plavo ili bez osvjetljenja)
  • 80Plus Bronze certifikat – napajanje ostvaruje do 85% efikasnosti ( 115Vac) pri svakodnevnom radu
  • Aktivno ispravljanje faktora snage (PFC) – na vrijednost 0.99
  • Univerzalni ulaz izmjeničnog napona (AC) –mogućnost priključivanja na vrijednosti 100-240V
  • OCP (Over Current Protection), OVP (Over Voltage Protection), SCP (Short circuit protection) i UVP (Under Voltage Protection) – Zaštitni sklopovi u kritičnim situacijama koji omogućavaju siguran rad računala
  • Ugrađeni kondenzatori visoke kvalitete – pružaju beskompromisne performanse i pouzdanost u radu
  • Trogodišnje jamstvo i doživotan pristup Corsair korisničkoj podršci
  • Sigurnosni certifikati - cTUVus, CE, CB, FCC Class B, TÜV, CCC, C-tick

Kako ne bi sve ostalo samo na riječima priloženo je i nekoliko kadrova sadržaja same ambalaže:

Spomenuti sadržaj je relativno dobro zaštićen od eventualnih oštećenja pri transportu, a uz funkcionalnost naglasak je također postavljen i na ekološke materijale koji se relativno lako razgrađuju tj. recikliraju (kartonska ambalaža). Prvi kadar unutrašnjosti kutije otkriva dvije vrste višejezičnih korisničkih uputa (jamstveni uvjeti i osnovne korisničke upute za rad). Naravno uz napajanje (dimenzija 150x86x160mm), unutar kutije se nalazi i mala vrećica sa četiri crna vijka za učvrščivanje samog napajanja unutar kućišta, kao i 10 plastičnih vezica (za ukroćivanje neposlušnih kabela nakon instalacije napajanja unutar kućišta).

Uz sve navedeno dolazi i crni kabel za povezivanje napajanja na napon gradske mreže, a u našem slučaju radi se o malom nesporazumu – naime, primjerak koji smo dobili je došao sa utikačem namijenjenom sjeverno-američkom tržištu. Na sreću, pri ruci se našao rezervni kabel sa drugog računala, a kao što je poznato većina kabela je standardnog oblika (promatrajući kraj koji se spaja na napajanje).

Svi kabeli koji su fiksirani uz napajanje izgledaju pomalo nezgrapno, ali gotovo sigurno umanjuju konačnu cijenu gotovog proizvoda u usporedbi sa modularnim napajanjima. Pod današnjim uvjetima tržišta, gdje je sve podređeno cijeni proizvoda ovo možemo donekle shvatiti i kao plus za određeni krug korisnika.  S druge strane, naravno, ovom odlukom proizvođača se gubi na funkcionalnosti pri instalaciji napajanja, kao i na konačnom izgledu same konfiguracije – nije jednostavan zadatak sakriti toliki broj kabela i usput omogućiti maksimalan protok zraka unutar kućišta. Ukupno gledajući, konektori i kabeli su organizirani na sljedeći način:

Iz tablice se može zaključiti da je dužina kabela sasvim zadovoljavajuća, kao i njihov raspored. Jedina eventualna izmjena bi se mogla načiniti u izostavljanju već pomalo zastarjelih FDD konektora, koji se već zadnjih nekoliko godina relativno rijetko koriste. Druga opcija bi bila njihovo postavljanje na poseban Molex adapter kako bi ih korisnik po eventualnoj potrebi mogao priključivati. Uz navedeno, eventualan dodatak još jednog EPS12V konektora također ne bi bio naodmet, jer kao što je poznato određeni dio modernih matičnih ploča zahtjeva napajanje preko dva spomenuta konektora.

Izgled samog napajanja je pomalo izmijenjen u odnosu na ostala Corsair napajanja – zaobljeni rubovi i odstranjivi plastični plavi okvir uz dominantnu plavo-crnu boju poprilično ističe ovo napajanje od ostalih modela na našem tržištu. Uz navedeno, kvalitetna završna obrada i solidno ukomponirane naljepnice ostavljaju decentni dojam i zapravo nisu podređeni nekakvim slobodnim ekstravagantnim „Gamer“ dizajnom kakav prati velik broj brandova na tržištu. Na stražnjoj strani je moguće primjetiti dvije vrste prekidača (točnije – jedan taster i jedan prekidač), koji su zaduženi za prekidanje glavnog napona te odabir boje osvjetljenja 140mm ventilatora (ili potpuno isključivanje LED rasvjete).  Primjere rasvjete u tri dostupne boje je moguće vidjeti na slici ispod:

Glavna i najvažnija informacija na svakom napajanju (pa tako i u ovom slučaju) je ona koja reprezentira specifikaciju pojedinačnih i ukupnih snaga, tj. količinu struje koju svaki od railova mora podnijeti pod navedenim uvjetima (40°C).

Osim deklaracije snage i uvjeta pod kojima se ovo napajanje mora koristiti, može se pronaći i niz certifikata i raznih sigurnosnih mjera kojima podliježe ovo napajanje. Kako bi pojednostavnili situaciju, fokus će ostati isključivo na strujno-naponskim ograničenjima:

Raspodjela snage po railovima se bazira na principu modernog AC-DC ispravljanja koji naglasak stavlja na +12V rail gdje je, kao što je vidljivo u tablici iznad, bazirana većina snage ovog napajanja. Bolje rečeno radi se o već poznatom DC-DC principu ispravljanja koji manje railove (+3.3V i +5V) izvodi iz +12V raila/voda. Uzevši ovu činjenicu u obzir nije čudno što ovo napajanje lakoćom može isporučiti svu svoju ukupnu snagu upravo na tom +12V naponu (i to bez ikakvog utjecaja na stabilnost manjih railova). Detaljnija analiza ovog dijela biti će obrađena nešto kasnije (u dijelu teksta koji se fokusira na sekundar napajanja).

Opis - drugi dio

Kao i u prošloj recenziji, za dobivanje što boljeg uvida u kvalitetu izrade napajanja, potrebno je zaviriti i ispod “haube“ te proanalizirati korištene dijelove i način rada. U tom slučaju, odvijanje 4 imbus vijka (i garancijska naljepnica) dijele unutrašnjost od znatiželjnih pogleda.

Otvaranjem metalnog poklopca (na kojeg je pričvršćen 140mm ventilator) dobivamo vrlo dobar uvid u konstrukciju samog napajanja. Corsair se ovog puta (kao i u prošloj GS seriji) odlučio za CWT-ovu platformu uz jednu novost – radi se o novoj, ali i u manjoj mjeri modificiranoj PUQ platformi. Može se reći da je ova platforma zapravo nasljednik njihove PSH platforme poznate iz Corsairovih prvotnih modela poput VX550/TX750/TX850, a s obzirom na te modele iz prošlosti kao i njihove karakteristike, itekako se može govoriti o napretku u kvaliteti ispravljanja napona (poboljšana robusnost i dinamički odziv na promjene u opterećenju), ali i efikasnijem radu. Na slici desno nailazimo na već spomenuti 140mm ventilator tvrtke Hong Hua (HA1425H12B-Z) sljedećih karaktereistika:

Regulacija brzine vrtnje spomenutog ventilatora je odrađena termalnim putem, tj. brzina ovisi o razvijenoj temperaturi unutar samog napajanja (točnije na sekundarnoj tiskanoj pločici zaduženoj za ostvarivanje +12V raila).

Kao što je bilo moguće primjetiti u dosadašnjem tekstu, korišteni ventilator osim same funkcije hlađenja ima ulogu i estetskog osvjetljenja u tri boje. Osim estetike, naravno nije naodmet spomenuti i njegovo ponašanje u radu, koje je sasvim prosječno i relativno nenametljivo (napajanje uglavnom ostaje mlako na dodir čak i pri većem opterećenju). Jedini izuzetak čine trenuci pokretanja i zaustavljanja. Dakle, radi se o načinu regulacije brzine koja pri manjim opterećenjima (<20%) potpuno zaustavlja njegovu rotaciju, ali ono što nije moguće isčitati iz posvemašnog marketinga je pomalo iritantan zvuk koji njegov motorić ispušta pri pokretanju/zaustavljanju. Ova problematika se uglavnom javlja u situacijama kada je napajanje opterećeno u toj mjeri da regulacija ventilatora ostaje neodlučna – pokrenuti ventilator ili ne (cca 200-300W). Iskreno se nadamo da je ovaj nedostatak zahvatio samo manji dio proizvodnih primjeraka, jer je uz malo korištenja tražilice bilo moguće naći i još poneki ovakav primjer na globalnoj razini. O čemu se ovdje točno radi možete pogledati tj. poslušati u sljedećem videozapisu.

Corsair se u ovoj inačici napajanja odlučio na kombinaciju konzervativne ali svakako i moderne platforme koju su realizirali u suradnji sa tajvanskim CWT-om.

Riječ je o kombinaciji provjerenih tehnologija poprilično robusne izrade (što će biti moguće primjetiti i na rezultatima testiranja). Ulazni filtar na ovom napajanju je odrađen školski, te je zaista malo ostalo što bi se dalo zamjeriti ovakvoj izvedbi. Četiri plava pločasta kondenzatora (dva zalemljena na ulaznu utičnicu), dva žuta poliester kondenzatora, kao i dvije „mesnate“  zavojnice (omotane gumenim omotačem) postavljene uz glavni osigurač i MOV (metal-oxide varistor) čine potpunu zaštitu u slučaju prenapona i raznih RF/EM smetnji.

Nakon ovog ulaznog dijela dolazimo do prvog stupnja ispravljanja napona –  Graetzovog elementa (GBU1506, 15A), koji je postavljen između dva hladnjaka (manji crni hladnjak sa rebrastim „krovićem“). Upravo pri ovom stupnju ispravljanja dolazi do pretvorbe izmjeničnog u istosmjerni signal.

Nadalje, napon i struja bivaju fazno usklađeni unutar aktivnog PFC dijela ovog napajanja (slika dolje) koji se sastoji od poveće bakrene zavojnice sa feritnom jezgrom umotane u zeleni plašt, jednog Matsushita elektrolitskog kondenzatora (470μF, 400V, 105°C), kao i dva Infineonova Mosfet tranzistora snage (6R190E6, 20A) pripomognuta jednom brzom diodom koja obavlja zadaću povećanja njihove efikasnosti i ubrzavanja rada.

Ispred spomenutih tranzistora tj. pokraj crnog PFC kondenzatora smjestio se jedan pločasti zeleni element zadužen za ograničavanje velikih ulaznih struja prilikom pokretanja napajanja te samim time pruža dodatni stupanj zaštite za ostatak HW-a. Nakon PFC dijela, signal se predaje na obradu glavnim switching mosfet tranzistorima (K18A50D) koji putem tzv. „double forward“ topologije šalju signal u obliku impulsa glavnom transformatoru (veći zeleni element u sredini donje slike).

Upravo na ovom dijelu se ostvaruje ušteda u potrošnji tj. povećava efikasnost i samim time smanjuje zagrijavanje. Manji zeleni transformator postavljen u neposrednoj blizini je zadužen za obradu +5vsb napona. Ovaj switching dio, kao i PFC stadij je direktno upravljan od strane Champion Micro CM6800TX integriranog kruga koji je također zadužen za neke od sigurnosnih mjera u slučaju previsokog napona primara ili prevelikog opterećenja ove dvije sekcije.
Kao završna faza u obradi glavnih napona ovoga napajanja, dolazimo do sekundara gdje su smješteni izlazni Mosfet tranzistori snage na jednu manju okomitu tiskanu pločicu (slika dolje). Šest tranzistora je povezano u tzv. sinkronizirano ispravljačku topologiju koju odlikuje visoka efikasnost i izuzetna stabilnost.

Ovdje naravno pričamo o tzv. DC-DC principu ispravljanja na sekundaru (o kojem je bilo spomena u početnom dijelu teksta), a njegova glavna odlika jest dobivanje napona na manjim railovima iz jednog glavnog +12V voda koji ih takoreći poslužuje el. energijom.

Na slici iznad moguće je vidjeti izgled DC-DC modula za kreiranje manjih napona (+3.3 i +5V) unutar Corsairovog napajanja. Glavnu riječ u ovom procesu ima APW7159 PWM integrirani krug koji obavlja sinkronizaciju među pojedinim tranzistorima i usklađuje ih sa dolaznim +12V naponom sekundara.

Kao završni nadzorni element u slučaju havarija unutar ovog napajanja postavljen je Weltrendov WT7502 element, koji između ostalog isključuje napajanje u slučaju preniskog/previsokog izlaznog napona, kao i o struji kratkog spoja (+3.3 i +5V). Za kraj unutarnje analize, jedan kadar kvalitete lemljenja na glavnoj tiskanoj pločici, koji je poprilično solidan primjer uz poneku manju greškicu (za funkcionalnost samog napajanja gotovo zanemarivo).

Način testiranja i rezultati testova

Način testiranja

Testiranje će biti obavljeno pomoću tzv. Load Tester-a vlastite izrade. Razlog za ovakav način pristupa je vrlo jednostavan – pruža daleko preciznije odabiranje opterećenja i isčitavanje rezultata, te je naravno moguće gotovo svako postojeće napajanje opteretiti do maksimuma i usput provjeriti da li su strujne zaštite (OCP), kao i temperaturne (OTP), ali naravno i zaštite preopterećenja (OPP) aktivne. Mjerenje potrošnje će biti izvršeno instrumentom za mjerenje potrošnje el. uređaja (dobavljivim u većim trgovačkim centrima el. opreme) kao što je to bio slučaj i do sada. Mjerenje napona na izlazima će naravno biti obavljano digitalnim multimetrom.

 

Rezultati testova

Odstupanja u postotcima se računaju na sljedeći način:
Najviši izmjereni napon umanjen za najniži napon i podijeljen sa nominalnom vrijednošću.
Primjer za +12V (PCIe) rail:     (12.19 – 12.03) / 12 = 0.0133 -> odnosno 1.33%

Sveukupno gledajući regulacija na Corsairu izgleda:
+3.3V odstupa 1.21%,
+5V rail odstupa 1.80%,
+12V 8 pinski EPS (fiksni)odstupa 0.75%,
+12V 6+2 pinski PCIe (modularni) odstupa 1.33%


Brojke, kao što je moguće vidjeti iz gornje tablice, govore same za sebe – regulacija u području od oko 1% je odličan rezultat  te samo potvrđuje analizu unutrašnjosti u dosadašnjem dijelu teksta. Radi se o novorazvijenoj platformi , koja odiše potencijalom i performansama (za ovaj cjenovni rang). Fiksni kabeli kao i svaki PCIe konektor na posebnom kabelu uz odličnu AC-DC topologiju pokazuju ono najbolje što mogu – izrazita stabilnost i vrlo solidna efikasnost, koje su za „pola koplja“ bolje od „brončanog“ 750W Seasonic modela testiranog u prethodnom članku (što je samo po sebi hvale vrijedna činjenica).

Kako ovaj dio testa ne bi prošao u monotonom izdanju, ljudi u iz Corsairovog tabora su bili dovoljno radišni te su na flash memorijskom mediju ujedno ustupili i veliku količinu svojih rezultata prilikom testiranja ovog primjerka napajanja na vrlo skupocjenom Chroma ATE testnom uređaju (za orijentaciju prilikom našeg testiranja) – priloženi rezultati su vrlo slični našim izmjerenim vrijednostima, a između ostalog se u tim podacima nalaze i poprilično rijetko spominjana efikasnost pri 230Vac.

Rezultati su poprilično zadovoljavajući imajući na umu da ovo napajanje posjeduje 80Plus Bronze značkicu:

Uz ove rezultate priložen je i niz drugih standardnih testova koji se obavljaju prilikom proizvodnje kvalitetnijih brendova računalnih napajanja, a možda nije naodmet za spomenuti i vrijednosti el. šumova (ripple) koje ni pod kojim uvjetima nisu prelazile polovicu dozvoljene vrijednosti (barem što se našeg testnog primjerka tiče tj. mjerenja obavljenih nad njim u tvornici prije slanja na recenziju). Od ostalih zanimljivosti možda nije naodmet spomenuti i naš test maksimalne izlazne tj. ulazne snage (AC) i isprobavanje zaštitnih sklopova (od prevelikog opterećenja i pregrijavanja).

Maksimum izvučen iz testnog primjerka je sasvim solidan s obzirom da se ipak radi o 800W napajanju, a sve zaštite su proradile upravo na način koji se od njih i očekuje, brzo i sigurno.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Nakon svih izvršenih zadataka i nadvladanih prepreka (i analiza) koje smo postavili pred novi Corsairov GS800 Bronze model, polučeni rezultati su i više nego zadovoljavajući. Vrlo solidna platforma, odlične električne performanse, prihvatljiv vanjski dizajn i pokoja novost u GS seriji definitivno nije prošla nezapaženo na našem testu. Također smo uvjereni da neće proći bez znatnog interesa i na domaćem, ali i na globalnom tržištu. Corsair sa svojom GS serijom napajanja zacijelo ne planira uzeti mali dio tržišnog kolača u ovom „gamer“ segmentu, a definitivno i postoji razlog za takav optimizam. GS800 je uz zaista mali broj mana vrlo primamljiv proizvod segmentu tržišta u kojem se traže odlični proizvodi jedinstvenog dizajna uz relativno opravdanu cijenu, koja će nadamo se ostati na razini njegovog prethodnika (kada stigne u domaće trgovine, dok mu se primjerice u SAD-u cijena kreće oko 110 USD). U svakom slučaju, svijetla budućnost  čeka novopridošlicu unutar Corsairove obitelji napajanja na vrlo turbulentnom tržištu računalnih komponenti.

 

Conclusion

After all completed tasks, conquered obstacles and extensive analysis that we have done with Corsair GS800 Bronze model, final results are more than satisfactory. It has a very solid platform, excellent electrical performance, acceptable exterior design and the occasional novelty is definitely not unnoticed in our test. We are also confident that it will not pass without considerable interest in the domestic, but also in the global market. Corsair with its GS series power is certainly not planing to take a small portion of market share in this "gamer" segment, and there is a good reason for such optimism. GS800 is a very attractive product (with only a few minor faults), and it falls into a segment in which customers look for great products and unique design with a relatively reasonable price. Hopefully, this Corsair GS800 will have a resonable price level of its predecessor (when it arrives at local stores). In any case, the bright future is awaiting new arrivals within the Corsair family of PSU in this very turbulent market of PC components.