Corsair iCUE 220T RGB recenzija

Datum objave 22.10.2019 - Krešimir Matanović

Corsair iCUE 220T RGB - prvi dio

corsair_graphite_220t_rgb_1_ corsair_graphite_220t_rgb_2

Corsair nam je na test poslao iCUE 220T RGB mid tower kućište koje donosi dizajn visokog protoka zraka u kombinaciji s iCUE kontroliranim RGB LED osvjetljenjem. Kućište nam je došlo u bijeloj izvedbi, a izgled mu podiže i potpuno prozirna bočna stranica od kaljenog stakla. Na prednjoj se strani nalazi metalni poklopac sa zanimljivo izrezanim uzorkom koji osigurava ulazak dovoljne količine zraka kojeg uvlače tri SP120 RGB PRO ventilatora.

corsair_graphite_220t_rgb_3

iCUE 220T RGB je jedno od kućišta koje fascinira izgledom čim ga izvadite iz zaštitnog najlona i stiropora. Prednja stranica privlači poglede sa zanimljivim mrežastim dizajnom, koji služi za usis zraka u kućište, tj. osiguravanje visoke protočnosti za hlađenje moćnijih komponenata. Kućište je izvana u bijelim i sivim tonovima, s ponekim crnim detaljom. Dimenzije su mu 395 x 210 x 450 milimetara i spada u mid tower segment. Napravljeno je od čelika, plastike i kaljenog stakla, a masa mu je 6,5 kilograma.

corsair_graphite_220t_rgb_4 corsair_graphite_220t_rgb_5

Bočna je stranica napravljena od potpuno prozirnog kaljenog stakla i pruža neometani pogled na unutrašnjost te će vlasnici ponosno moći pokazivati svoje komponente svima zainteresiranima. Desna je stranica metalna i jasno zaklanja pogled na stražnju stranu i kabele koji će se tu smjestiti. Prednja je stranica, tj. maska metalna, ali je uz pomoć kopči pričvršćena na plastičnu sivu konstrukciju. Čvršćim povlačenjem prema naprijed ju lako skidamo kako bi dobili pristup usisnom dijelu kućišta.

corsair_graphite_220t_rgb_6 corsair_graphite_220t_rgb_7

Na tri se usisna ventilatora nalazi crni plastični filtar za prašinu u bijelom okviru kojeg je jednostavno skinuti radi čišćenja što će te svakako morati raditi često, jer će tri usisna ventilatora uvući dosta prašine na njega. Ventilatori su poznati SP120 RGB PRO modeli, koji su po RGB LED efektu jedni od najboljih na tržištu. Ovjes im je hidraulički, dizajnirani su za veći statički pritisak koji iznosi 1.45 mmH2O, a maksimalni protok im je 52 CFM-a. Broj okretaja im je stalan i iznosi 1.400 u jednoj minuti, mi smo na udaljenosti od oko 60 centimetara izmjerili ugodnih 38 dBA buke. Ventilatori su spojeni na iCUE adapter, o kojem ćemo nešto kasnije.

corsair_graphite_220t_rgb_8

Straga je kućište klasičnog rasporeda s mjestom za napajanje na dnu, sedam proreza za dodatne kartice, prorezom za stražnji I/O panel matične ploče, mjestom za jedan 120-milimetarski ispušni ventilator kojeg je moguće naknadno ugraditi, te perforacijom za ispuh desno od proreza za kartice. Desnu bočnu stranicu (gledano sprijeda) drže dva crna thumb-vijka, a i limovi za dodatne kartice su također crni.

corsair_graphite_220t_rgb_9

Prednji se panel nalazi na vrhu kućišta i sastoji se od velike osvjetljenje Power tipke, dva USB 3.0 porta, kombo jacka za slušalice s mikrofonom, te reset tipke. S obzirom na to da je 2019. i da sve više ploča nudi interne USB 3.1 Gen 2 konektore, voljeli bi i na ovom tipu kućišta na prednjem panelu vidjeti Type C portove.

corsair_graphite_220t_rgb_10 corsair_graphite_220t_rgb_11

S obzirom na to da je kućište dizajnirano za visoki protok zraka, na vrhu se nalaze još dva mjesta za 120 ili 140-milimetarske ventilatore za ispuh. Tako je primjerice kupovinom još jednog pakiranja od tri SP120 RGB PRO ventilatora moguće u potpunosti pokriti sva raspoloživa mjesta za ventilatore i složiti visoko propusni sistem s tri usisna i tri ispušna ventilatora. Na mreži za montažu ventilatora se nalazi i metalna mrežica koja služi kao filtar prašine, a koju na mjestu drže magnetne trake. Na dnu se kućišta nalazi crni plastični filtar za prašinu koju usisava napajanje, a tu su i četiri vijka od ukupno pet koji drže kavez za 3,5-inčne diskove. U kutevima na dnu su i četiri sive plastične nožice na kojima kućište stoji, u čijoj sredini su gumene podloške protiv klizanja.

corsair_graphite_220t_rgb_12

Potpuno prozirnu bočnu stranicu od kaljenog stakla drže četiri vijka koji s unutarnje strane glave imaju gumu koja je tu da se staklo ne bi oštetilo. Također, staklena stranica nasjeda na gumene nosače na kućištu pa je u potpunosti osigurana. Premda volimo malo zatamnjene bočne stranice kućišta, uz bijelu boju zapravo jako dobro paše potpuno prozirno staklo jer dodatno "otvara" kućište i pogled na unutrašnjost.

corsair_graphite_220t_rgb_13

Unutrašnjost, tj. prostor za matičnu ploču i ostale komponente koje instaliramo na nju je pravilnog oblika te prima ploče Mini-ITX, Micro ATX i ATX formata. Prostora je dovoljno za grafičke kartice dužine do 300 milimetara i hladnjake procesora visine do 160 milimetara što će biti dovoljno za većinu proizvoda na tržištu. Desno od matične ploče se nalaze tri gumirana proreza za provlačenje kabela, a još je jedan takav na limu koji odvaja donji prostor za napajanje i 3,5-inčne diskove.

corsair_graphite_220t_rgb_14

Iznad prostora za matičnu ploču se nalazi još proreza za kabele, a tako je i na dnu. Ti prorezi jasno nisu gumirani, ali ne trebaju ni biti. Kućište dolazi s predinstaliranim crnim odstojnicima za ATX matične ploče (devet komada). Zanimljivo je da je pregradni lim perforiran točno na dijelu gdje je napajanje, kako bi se toplina koju ono generira digla u gornji prostor i bila ispuhana van. corsair_graphite_220t_rgb_15U kućište je moguće ugraditi i radijatore vodenih hladnjaka, i to od 120 pa sve do 360 milimetara dužine. Naravno, ako stavljamo radijator na prednju stranu treba računati s određenim gubitkom prostora za grafičke kartice. Ista situacija je i na vrhu gdje će radijator "pojesti" prostor, pa je sve kabele potrebno ranije provući.

Corsair iCUE 220T RGB - drugi dio

corsair_graphite_220t_rgb_16 corsair_graphite_220t_rgb_17

Na stražnjoj je strani dovoljno prostora za aranžiranje kabela, ima dosta ušica za provlačenje vezica, te je kabele moguće vrlo uredno složiti. To će trebati napraviti i da ne smetaju dvama crnim ladicama za 2,5-inčne diskove koje se nalaze tik ispod velikog proreza stražnje nosače hladnjaka procesora. Tu se nalazi i iCUE kontroler za šest ventilatora koji je "pametan" i koji uz pomoć internog USB 2.0 konektora komunicira s iCUE softverom. Uz pomoć njega je moguće upravljati RGB LED efektima ventilatora, te sve sinkronizirati s ostalim iCUE kompatibilnim hardverom kojeg Corsair ima stvarno mnogo.

corsair_graphite_220t_rgb_18 corsair_graphite_220t_rgb_19

U donjoj se komori nalazi kavez s dvije tool-less ladice za 3,5-inčne tvrde diskove. Kavez na mjestu drži pet vijaka pa ga je moguće skloniti i napraviti dodatnog mjesta za napajanja. U kombinaciji s instaliranim kavezom je moguće ugraditi napajanja dužine do 180 milimetara, a bez njega jasno i ona puno duža. Kabeli prednjeg panela i iCUE kontrolera su dovoljno dugi za dosezanje konektora na svi tipovima matičnih ploča.

corsair_graphite_220t_rgb_20

U malenoj kartonskoj kutiji koja dolazi u jednoj od ladica za 3,5-inčne diskove se nalazi sve potrebno za sklapanje računala. Vijci za diskove, ploču, podloške, vijci za dodatne ventilatore, plastične vezice, te upute za instalaciju na nekoliko svjetskih jezika.

corsair_graphite_220t_rgb_21

Za slaganje sistema u ovo kućište smo se odlučili za moćnije komponente kako bi vidjeli koliko je 220T dobro za njihovo rashlađivanje. Matična ploča je bila ASRockova X570 Phantom Gaming X, procesor AMD Ryzen 9 3900X, hladnjak Noctuin D15, memorija G.Skillova Trident NEO 3.600 MHz čiju će te recenziju moći čitati uskoro, te nedavno recenzirana XFX-ova Radeon RX 5700 XT THICC II grafička kartica. Sve su komponente stale bez ikakvih problema, a jedino smo Noctuu D15 morali koristiti samo s jednim ventilatorom. Vanjski bi ili zbog memorijskih modula, ili zbog VRM hladnjaka stršao previše te se stranica ne bi mogla zatvoriti. Kabele smo s ove strane uredno složili da čim manje smetaju protoku zraka.

corsair_graphite_220t_rgb_22

Sa stražnje se strane nismo naročito trudili uredno aranžirati kabele jer smo sistem nakon testa rastavljali, a i ovdje oni ne mogu smetati protoku zraka. Kavez za 3,5-inčne smo diskove izvadili kako bi mogli ugraditi veliko SuperFlowerovo Leadex Platinum napajanje koje je bijele boje baš kao i kućište. Na ovoj smo strani naravno instalirali i jedan SSD u jedan od dva kaveza. Kompletna je instalacija protekla bez ikakvih komplikacija i Corsair je dobro osmislio 220T po tom pitanju.

corsair_graphite_220t_rgb_23

Još jednom, prozirna bočna stranica pruža odličan pogled na komponente i kada one nisu uključene. Još jednom se pokazalo da THICC II odlično izgleda, a ovdje vidimo i da je ispunila gotovo cijeli prostor do ventilatora na usisu. Kod ugradnje ove kartice jednostavno morate žrtvovati i prostor na matičnoj ploči, jer joj je debljina 2,7 slota. Nedostatak jednog od ventilatora se nije pokazao kao problem, jer su tri usisna osiguravala dobar dotok zraka prema D15, ali i prema grafičkoj kartici, te prema napajanju. Ovaj donji je posebno bitan jer će adekvatno hladiti i HDD-e ako ih se odlučimo ugraditi.

corsair_graphite_220t_rgb_24 corsair_graphite_220t_rgb_25

Perforacija prednje metalne stranice kućišta dozvoljava i prolaz svjetlosti RGB LED ventilatora pa je efekt zapravo odličan, a pogotovo u mračnijim uvjetima. Corsair radi ponajbolje RGB LED ventilatore na tržištu po pitanju vjernosti boja i snazi, pa su u toj klasi i ovi SP120 RGB PRO ventilatori.

corsair_graphite_220t_rgb_26

Sve više osvijetljenih komponenata jamac je i velikog blještavila u kućištu, pa su osim Corsairovih ventilatora tome ovdje doprinosili i G.Skillovi trident NEO memorijski moduli, ali i ASRockova X570 Phantom Gaming X matična ploča. Za sve koji vole blještavilo, ovdje neće biti zakinuti.

corsair_graphite_220t_rgb_17a

iCUE softver prepoznaje kontroler i jedino što korisnik mora je odrediti broj trenutno spojenih ventilatora na njega (1-6). Ostatak priče je poznat iz drugog Corsair hardvera, a u videu možete vidjeti kako izgledaju Predefined efekti kojima se može određivati brzina i smjer izvođenja. Naravno, ako imate i drugi Corsair RGB hardver sve je moguće sinkronizirati.

corsair_graphite_220t_rgb_27 corsair_graphite_220t_rgb_28 corsair_graphite_220t_rgb_29

Uz zadovoljavajuće tih rad cijelog sistema izmjerili smo i sasvim pristojne temperature kako procesora tako i ostalih komponenata u sustavu i zaključili da je 220T kućište doraslo zadatku hlađenja moćnih komponenata. S dodatkom još tri ventilatora u sustav bi situacija bila još povoljnija, uz ne preveliko povećanje buke. Čak je i kod opterećenja grafičke kartice cijeli sistem ostao u razumnim granicama buke.

corsair_graphite_220t_rgb_30

Corsair je s iCUE 220T RGB tržištu ponudio iznimno zanimljivo kućište koje je sposobno hladiti i moćne komponente, a pri tom uspijeva ostati u razumnim granicama buke. Kvaliteta materijala i izrade je odlična, i vidljiv je napredak u odnosu na neke ranije modele iz Graphite serije. Corsair je dovoljno pažnje posvetio svim detaljima, od zaštite staklene bočne stranice, preko dobro osmišljenih elemenata za aranžiranje kabela, pa do "pametnog" iCUE kontrolera koji komunicira sa softverom i integrira se u cjelokupni sistem kontrole svog kompatibilnog RGB hardvera. Voljeli bi vidjeti još koje mjesto za ugradnju diskova jer smo ograničeni na dva 2,5-inčna i dva 3,5-inčna mjesta, a i Type C konektor na prednjem panelu ne bi bio na odmet. U svemu ostalom, ovo je iznimno zanimljivo kućište po fer cijeni, koja u njemačkim dućanima iznosi oko 90 €. Cijena bi vjerojatno bila i nešto niža, ali ju dižu tri ventilatora i iCUE kontroler. Naime, samo se ta tri ventilatora u kitu plaćaju 50 €.