Corsair IronClaw RGB recenzija
Datum objave 18.04.2019 - Krešimir Matanović
Corsair IronClaw RGB
Nakon malenog i vrlo dobrog Harpoon RGB Wirelessa, pod dlan i prste nam je došao veličinom puno primjereniji miš IronClaw RGB. Corsair je na ovogodišnjem CES-u predstavio tri nova miša i ovaj se nalazi u toj skupini, s testiranim Harpoonom i M65 RGB Elite. IronClaw RGB je FPS/MOBA miš za sve one s većom rukom, a njegova glavna značajka je novi PixArtov optički senzor PMW3391 koji ima rezoluciju visokih 18.000 DPI-a.
Miš je smješten u klasičnu kartonsku žuto-crnu kutiju unutar koje je smješten u dodatno kartonsko ležište i zaštićen prozirnim plastičnim poklopcem. Uz njega u kutiji još nalazimo i jamstveni listić, izjavu o elektroničkom otpadu te upute za korištenje. Proizvođač na ovoga miša daje dvogodišnje ograničeno jamstvo.
IronClaw RGB je veliki, masivni miš koji je namijenjen isključivo dešnjacima i to onima veće ruke/šake. I sami spadamo u tu kategoriju pa nam je baš kao i “daily driver” Dark Core, IronClaw savršeno sjeo u ruku bilo da smo ga koristili u Palm ili Claw poziciji – premda češće u prvoj. Proizvođač ne navodi dimenzije, no mi smo ugrubo izmjerili 130 x 80 x 45 milimetara (duljina, širina i visina). Masa bez kabela mu je 105 grama, što je sasvim pristojno.
Kompletna je konstrukcija plastična, s gumiranim bočnim stranicama. Kvaliteta plastike je zadovoljavajuća, no na mjestima su spojevi više razmaknuti i djeluje kao da je drugačija tekstura i boja. To je primjetno najviše na lijevoj strani, tik ispred tri LED-ice za DPI. Na mišu se nalazi šest tipaka i scroll kotačić koji ima funkciju tipke pomakom prema desno. Sve su tipke glomazne i lako ih je “pogoditi”.
Bočne dvije su matirane, a gornje dvije sjajne. Sve su naravno programabilne po željama unutar iCUE softvera. Gornja je površina mat i gumirana pa je grip vrlo dobar, a grip dodatno poboljšavaju gumene bočne stranice s reljefom. Glavna dva prekidača su Omronovi D2FC-F-K sa životnim vijekom od 50 milijuna prekidanja.
S donje se strane nalaze četiri veće teflonske nožice i miš glatko klizi po svim površinama. Centralno mjesto zauzima novi PixArtov PWM3391 optički senzor maksimalne nativne rezolucije od 18.000 DPI-a (točaka po kvadratnom inču), koji se nalazi i u mišu M65 RGB Elite. Rezolucija je promjenjiva od 100 do 18.000 u koracima od po 1, maksimalno ubrzanje je 50g, a brzina praćenja 400 IPS-a. Iako će nam za svakodnevni rad i igru biti sasvim dovoljno između 4.000 i 6.000 DPI-a, proizvođači se trude impresionirati nas svake godine sa sve većim vrijednostima. Miš je iznimno brz pri 18.000 DPI-a i praktički neupotrebljiv.
Da tu silnu “brzinu” stavimo u perspektivu – pri rezoluciji od 2.000 DPI-a potrebno ga je pomaknuti za oko četiri centimetra za prelazak 1440 horizontalnih piksela na ekranu, dok je kod 18.000 DPI-a potreban pomak od samo pola centimetra! Ono što je pak puno bitnije, je da se senzor ponaša odlično. Nema trzaja, responzivan je, precizan na različitim površinama, i nema nikakvog primjetnog ulaznog kašnjenja. Polling rate se može odabrati u softveru, a vrijednosti su standardne – 125, 250, 500 i 100 Hz, što se prebacuje u 8, 4, 2 i 1 milisekundu odziva. Lift-off udaljenost je standardno dosta visoka, no opada s kalibracijom na podlogu koju koristimo.
Kabel je opleten koncem, dug je 1.8 metara, te ima čičak traku za lakše aranžiranje. Na vrhu se nalazi do sada najbolji USB konektor koji smo imali prilike vidjeti i opipati na jednom mišu. Kućište konektora je potpuno gumeno, s odvojenim prednjim dijelom koji ima teksturu za bolji grip. Corsair se ovdje dobro potrudio iznenaditi nas.
Svakodnevno koristimo Dark Core RGB SE miša, pa nam tranzicija na IronClaw-a nije predstavljala nikakav problem. Slični su po dimenzijama i slično leže u ruci, tj. pod dlanom. Dark Core ipak osigurava malo bolji grip zbog gumene teksture pod dlanom. No, IronClaw zato ima puno bolji senzor.
IronClaw ima dvije zone osvjetljenja, jednu na “leđima” u obliku Corsairovih jedara, a drugu na scroll kotačiću. Tu su još i tri crvene LED-ice za prikaz odabranog DPI nivoa. Putem iCUE softvera je moguće promijeniti način osvjetljenja RGB zona, uz izbor preddefiniranih profila i profila koje možemo kombinirati s ostalim modernim Corsairovim hardverom.
iCUE sučelje nam je dobro poznato, a kod ovog miša nam je omogućeno programiranje svih tipaka osim “lijevog klika” uz jasno snimanje i Macro naredbi koje se spremaju u memoriju miša. Preddefinirana osvjetljenja su Rainbow, Color Pulse i Color Shift, a na izbor su ostavljena i tri Custom profila, te čak 12 iz Lightning Link veze. Tri su profila s po tri razine osjetljivosti, a korisnik može podesiti bilo koju vrijednost od 100 do 18.000 DPI-a, u koracima od po 1 DPI. Sniper mod prikazan u softveru, na ovome mišu nije moguće koristiti. U Performance modu je moguće uključiti angle snapping (nepotrebno) i povećati preciznost pokazivača i njegovu brzinu. Posljednja je opcija Surface Calibration koju svakako preporučujemo za svaku novu podlogu na koju stavite miša.
IronClaw RGB prvenstveno donosi odličan senzor, primjeren za sve zadaće i koji neće nikoga ostaviti sa željom za boljim. Visoka rezolucija na stranu, ono što oduševljava je jednak rad u cijelom DPI području, bez ikakvih znakova slabosti. Uz to, miš je velikih dimenzija, odličan za palm držanje, s odličnim gripom a opet nije pretežak. Materijali su solidni, Omoronovi prekidači dugotrajni i jedine zamjerke koje možemo uputiti su na malo lošije spojeve pojedinih dijelova, no to je već cjepidlačenje. Šećer na kraju – cijena. U Hrvatskoj ga još nema, no u ostatku Europe se prodaje za vrlo pristojnih 60 €. Ako tražite veliki gamerski miš, s odličnim senzorom, ne tražite dalje.
Corsair IronClaw RGB | |||
Pozitivno + | Odličan senzor, odlično leži u većoj šaci, dobar grip, velike tipke, Omron prekidači, softver, RGB LED osvjetljenje. | ||
Negativno - | Samo za dešnjake, neki spojevi nisu savršeni. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | Corsair |

Forum
Objavljeno prije 2 minute
AMD Radeon RX 9000 series (Navi RDNA4) Objavljeno prije 2 minute
K: Komunikacijski ormar (RACK) za kućuObjavljeno prije 2 minute
F1 sezona 2025Objavljeno prije 9 minuta
Preporuka routeraObjavljeno prije 12 minuta
EON TV (Telemach)Novosti
Mobitel miruje, a podaci cure! Android korisnici tuže Google
I dok mobitel leži na stolu i vi mislite da se ništa ne događa, ali Google potajno šalje podatke! Upravo zbog toga su korisnici Androida u SAD-u tužili Google, a porota u San Joseu donijela je presudu – Google mora isplatiti 314,6 milijuna... Pročitaj više
Meta je dobila tužbu, ali je otkrila "ključ pobjede" u budućem ratu za autorska prava umjetne inteligencije
Prema TechCrunchu, američki savezni sudac Vince Chhabria nedavno je presudio u korist Mete u tužbi za autorska prava koja uključuje obuku AI modela. Slučaj je podnijelo 13 autora knjiga navodeći da je Meta koristila njihov rad zaštićen auto... Pročitaj više
Nadogradnja za iPhone: Whoscall sada brže prepoznaje pozive – ali ne za sve korisnike
U doba sve učestalijih prijevara i dosadnih oglasnih poziva, sve više ljudi koristi aplikaciju Whoscall kako bi na vrijeme znali tko ih zove. No, iPhone korisnici do sada su bili u nepovoljnijem položaju zbog ograničenja samog iOS sustava –... Pročitaj više
Anthropic, poznata po AI modelu Claude, uništio milijune knjiga kako bi trenirali umjetnu inteligenciju
Otkriće da je tvrtka Anthropic, poznata po AI modelu Claude, uništila milijune knjiga kako bi trenirala umjetnu inteligenciju, izazvalo je snažnu etičku i kulturnu raspravu. Iako je pravno sve bilo "čisto", mnogima je ovaj potez upalio alar... Pročitaj više
Ventilator za cirkulaciju zraka vs. obični ventilator: 4 ključne razlike koje će vam pomoći da odaberete najbolji uređaj za hlađenje
S razvojem tehnologije na tržištu su se pojavile brojne vrste ventilatora, a među njima se ventilator za cirkulaciju zraka ističe svojim posebnim funkcijama i prednostima. Prilikom kupnje ventilatora mnogi se pitaju: Koja je razlika između... Pročitaj više
Sve novosti