Corsair Neutron XT 480GB Corsair Neutron XT 480GB

Corsair trenutno u ponudi ima osam različitih linija SSD-a, a Neutron XT sjedi na samome vrhu. To znači, kako nam je Corsair poslao svoj flagship SSD na test koji je drugi po redu u njihovoj ponudi sa 480GB, a onaj najveći ima 960GB. Riječ je o uređajima sa novim Phison S10 kontrolerima i Toshibinim A19 NAND memorijskim čipovima, a dolaze i s nizom sigurnosnih tehnologija. S obzirom da je ovaj disk okrenut isključivo k entuzijastima ne dolazi u uobičajenoj verziji sa 120GB nego je ulazni model onaj sa 240GB. Neutron XT dolazi kao nasljednik originalnog Neutrona i Neutrona GTX, a prvi je disk s novim i već spomenutim Phison S10 quad-core kontrolerom.

Corsair Neutron XT 480GB

S obzirom da je Neutron XT visok ili debel samo 7mm uz njega dolazi i plastični adapter koji ga povisuje na 9.5 mm za slučaj gdje je to potrebno. Jamstveni listić govori o visokom pet godišnjem jamstvu na uređaj što ga svrstava u višu klasu SSD-a, a ono što ne govori je podatak o mogućnosti zapisa do 134TB podataka u svom životnom vijeku, što pak znači kako je dnevno zapis nešto malo veći od 73GB. To je čak iznad i hvaljenog i iznimno izdržljivog konkurenta – Vectora 150.

Corsair Neutron XT 480GB

Kao što smo napisali Neutron XT je SSD sa Phison PS3110-S10 kontrolerom koji je nasljednik S8 modela kojeg smo imali prilike isprobati u nekoliko uređaja ranije. S10 donosi Quad-Core dizajn, gdje su tri jezgre zadužene za menadžment s flash memorijom i funkcijama kao što su Garbage Collection i Wear-Leveling, a jedna jezgra je zadužena za Host operacije. Kao i kod starije S8 verzije, komunikacija s NAND-om se odvija putem osam kanala, a tu je i pomoćna DDR3 memorija brzine 1600 MHz i kapaciteta 512MB. Sa sigurnosne strane, kontroler podržava 256-bitnu AES enkripciju i OPAL specifikaciju u verziji 2.0. Uz to, podržana je i end-to-end data path zaštita sa CRC/ECC ispravljanjem grešaka koje se mogu desiti između DRAM-a, kontrolera i flash memorije. NAND je kao što smo rekli Toshibin, a u ovom slučaju je riječ 64 Gbitnim čipovima ukupnog kapaciteta 512 MB pri čemu na overprovisioning otpada 32GB pa je ukupan kapacitet 480 GB ili kada je formatiran u NTFS korisnog kapaciteta imamo 447.1 GB.

Corsair Neutron XT 480GB

 Ovaj model ima i SmartECC zaštitu za rekonstrukciju defektnih “stranica”, SmartRefresh tehnologiju koja nadgleda i osvježava ECC stanje “blokova”, te naposljetku SmartFlush tehnologiju koja skraćuje vrijeme koje podaci provedu u priručnoj memoriji kako bi se povećala sigurnost zadržavanja podataka u slučaju nestanka električne energije. Sučelje putem kojega disk komunicira s vanjskim svijetom je klasično SATA III. Proizvođač navodi maksimalne linearne brzine čitanja do 560GB/s, a zapisa do 540MB/s. Nasumične performanse govore o 100.000 IOPS-a pri čitanju (QD32) i 90.000 IOPS-a pri zapisu (QD32). Radna temperatura uređaja je između 0 i 70°C, uz maksimalni šok od 500G te vibracije do 20G.

corsair_neutron_xt_480_7 corsair_neutron_xt_480_8

Softver kojeg koristimo uz SSD se zove Corsair SSD Toolbox, a nudi opcije kao što su informacije o disku, S.M.A.R.T. status, kloniranje diskova, optimizacija rada i sigurnosno brisanje. Ono što je vrlo zanimljivo je da možemo sami odrediti veličinu overprovisioning prostora na disku što bi moglo povećati njegovu trajnost ali i performanse. Tvornički je to 32GB, a povećati možemo za još 64GB ukoliko nam nije potreban sav prostor na disku. Vrlo korisna opcija je i Clone Disk, što nećemo često vidjeti u ovakvim alatima a konkurencija pri tome koristi third-party softver kao što je Acronisov True Image HD (OCZ). Jasno, ovaj je Corsairov softver rudimentarniji no nudi još nešto zanimljivo – smanjivanje i povećavanje particija. Toliko u opisu, krenimo na testove!