Corsair Vengeance 2000 – bez žice do dobrog zvuka

Datum objave 23.01.2013 - Krešimir Matanović

Prvi dio

Mnogi će na sam spomen riječi bežično i slušalice u istoj rečenici odmah negodovati i u velikom će broju slučajeva biti u pravu. Kada tome dodamo i riječ surround, stvari postaju još gore. Corsair tvrdi kako je to moguće i kako su dokaz za to njihove Vengeance 2000 slušalice. Naš je zadatak u zadnjih par tjedana bio provjeriti da li i koliko su u pravu u svojim tvrdnjama. U Corsairovoj su trenutnoj ponudi jedino ove slušalice bežične, a uz njih još imaju šest modela na raspolaganju gamerima. Slušalice dolaze u lijepo dizajniranoj kutiji, čija djelomično prozirna prednja stranica otkriva njihov izgled i naglašava njihovu bežičnu karakteristiku rada. Na poleđini i bočnoj stranici kutije nalaze se detaljnije informacije uz obećanje od 10 sati autonomije i 12 metara dometa.

Same su slušalice smještene na postolju od recikliranog kartona, a s gornje je strane vidljiv i bežični USB primo-predajnik. S donje je strane kutije smješten ostatak bundlea kojeg možete vidjeti na slikama ispod. Već na prvi pogled slušalice djeluju kvalitetno napravljene, s kombinacijom kvalitetne plastike, kože i metala. Kritični su dijelovi zaštićeni ljepljivim najlonom kako ih ne bi zaprljali otiscima prstiju i tu je vidljiva briga o detaljima.

Uz slušalice u kutiji nalazimo i 1.5 metara dugi USB-to-microUSB kabel za punjenje baterije unutar slušalica, te USB postolje za primopredajnik s 1.5 metara dugim kabelom. Većina se računala nalazi ispod stola, pa postolje kojim primopredajnim možemo postaviti na stol dobro doći u povećavanju dometa slušalica i poboljšanju kvalitete signala. Uz hardverski dio bundlea tu su i brze upute za korisnike na nekoliko europskih jezika, jamstveni listić (2 godine jamstva), te sigurnosni letak.

Elegantno dizajnirane slušalice privlače na prvi pogled, s kombinacijom sivo-crne plastike, crne kože, poniklanih Corsair znakova i jednostavnog plavog obruba između plastike i microfibre materijala na memorijskoj pjeni. Na kućištima zvučnika nalazi se mikrofonska ručica koju se može pomicati oko osi do određenih kuteva, a fiksirana je za kućište. Na lijevom se kućištu nalaze i kontrole koje ćemo podrobnije opisati u daljnjem tekstu. Ugrađeni driveri su promjera 50 mm, frekvancijskog raspona od 20Hz do 20kHz, impedancije od 32 Ohma pri 1kHz i osjetljivosti 105dB (+/-3dB). U kućište zvučnika je ugrađena baterija za čije je punjenje potrebno osigurati 500mA iz USB utičnice. Proizvođač navodi kako je autonomija baterija oko 10 sati, pri čemu smo mi izmjerili neprestani rad od oko 7 sati. Slušalice je moguće koristiti i dok se baterija puni, no kabel od 1.5 metara bi se mogao pokazati malo prekratkim.

Unidirekcionlani mikrofon s noise-canceling kondenzatorom nalazi se na vrhu pokretne i savitljive "ruke" koja ima hod od oko 90°. U krajnjem položaju će ponekad zasmetati prilikom skidanja ili stavljanja slušalica jer zna zapeti za gornji dio nosača. Električne karakteristike mikrofona su sljedeće - impedancija 2.2 Ohma, frekvencijski odziv od 100Hz do 10kHz uz osjetljivost od -37dB (+/-3dB). Mikrofon se u praksi pokazao odličnim i glas je glatko hvatao uz minimaliziranje okolne buke. Zvučnici su smješteni iza plave microfibre, a na uši nasjeda memorijska pjena također obložena mekom microfibrom. Gornja je površina koja nasjeda na glavu obučena u meku kožu s obje strane, a ispod je meka pjena. Udobnost nošenja je vrlo dobra i tu nemamo baš nikakvih zamjerki, ali kralj udobnosti je i dalje jedan drugi Corsairov model - HS1.

Nosači kućišta zvučnika su s vanjske strane srebrni, a na poniklanoj metalnoj pločici s vanjske strane nalazi se Corsairov logo. Lijevo je kućište to u kojem se nalazi sva elektronika. Tu je metalni valjak za glasnoću, a iznad njega se smjestila velika srebrna tipka za paljenje i gašenje slušalica s plavom LED indikacijom ispod tipke. Prilikom paljenja ili pak gašenja tipku je potrebno držati par sekundi, a slušalice se u trenu "spare" s dongleom. Iza valjka za glasnoću smjestio se microUSB kabel za punjenje slušalica i oko njega prozirna plastika za LED indikaciju. Ukoliko vam je preostalo manje od 10% autonomije LED-ica bljeska crveno, pri punjenju bljeska tamno žućkastom bojom, a kada je baterija napunjenja svijetli zeleno.

Drugi dio

Kućišta zvučnika se nalaze na izvlačivim "rukama" sa zglobom koji dopušta njihovu rotaciju za nešto manje od 180°. Upravo prilikom rotacije se dešava zapinjanje mikrofona kada je ovaj u maksimalnom gornjem položaju. Hod ruke je oko tri centimetra pa se slušalice mogu prilagoditi različitim veličinama glave. Svatko tko nam se našao u blizini u zadnjih par tjedana ih je probao staviti na glavu i svima su bile vrlo ugodne, unaoč činjenici da teže ne malih 370 grama (izmjereno).

Instalacija slušalica na računalo je vrlo jednostavna, no ponovno smo se našli u istoj situaciji kao i kod miševa i tipkovnica - softver je potrebno skinuti s Corsairovih stranica. Čudno nam je da se Corsair nije potrudio priložiti ga na nekakav medij. Nakon instalacije Headset Control Panela, napokon smo mogli krenuti s pravim testiranjem. Softver nudi Equilizer sa osam predefiniranih opcija - Audiophile 1, 1+, 2, 2+, FPS Gaming, MMO Gaming, Movies Mod-X i Reference EQ. Nama je za slušanje muzike najviše odgovarala Audiophile 1+ postavka, a za igranje FPS Gaming zbog malo naglašenijih niskih tonova. Equilizerom se naravno možemo i sami poigrati s 10 frekvencija koje možemo prigušiti ili pojačati za 20dB, a klikom na plus tipku profil možemo i spremiti za kasniju ponovnu upotrebu.

S obzirom da slušalice podržavaju softverski surround (putem ugrađenog C-media kontrolera), u softveru ga je moguće uključiti ili isključiti putem Bypass tipke. Kada je uključen biramo tip surrounda između Studio, Cinema i Hall opcija (surround se simulira dodavanjem jeke, kašnjenja i odbijanja zvuka u audio signal). Nama je najviše odgovarala srednja Cinema opcija gdje se dobiva najbolji omjer dubine zvuka, a i kod igranja igara se pokazalo korisno jer otprilike znate s koje vam se strane nešto šulja i primiče. Korištenjem surrounda kod slušanja glazbe ili gledanja filmova i nismo bili pretjerano oduševljeni, premda je i taj dio odrađen vrlo korektno. Najčešće smo ipak surround držali ugašenim i uživali u tonovima koje proizvode ove iznenađujuće dobre bežične slušalice.

Reprodukcija kroz cijeli spektar je bila vrlo dobra sa vrlo dobrom reprodukcijom niskih tonova, uz minimalnu distorziju. Sredina spektra je također zadovoljila, a čisti visoki tonovi su nas ugodno iznenadili. Jačina zvuka je izvrsna i rijetko kada će te koristiti više od pola snage. Izgleda da je Corsair pronašao odlične audio stručnjake koji s svoj posao odradili i više no dobro. Bilo da je riječ o igrama, slušanju muzike ili pak gledanju filmova, ove slušalice nadilaze svoju cjenovnu klasu i vraćaju povjerenje u bežične slušalice. Domet smo mjerili na vidljivoj liniji i stvarno se možemo od primopredajnika udaljiti 10 - 12 metara, no kada ste u zatvorenom prostoru sa zidovima, računajte sa oko maksimalnih 5 metara i to kroz zatvorena vrata. V2000 su svakako najbolje bežične gamerske slušalice koje smo probali i možemo ih preporučiti i gamerima s malo zahtjevnijim uhom. Mane su tek nešto kraća autonomija od deklarirane i činjenica da su ograničene na rad uz PC ili laptop zbog isključivo USB konekcije. Cijena na domaćem tržištu još nije formirana, Corsair na svojim stranicama navodi preporučenu cijenu od oko 150 USD, a u Njemačkim ih se dućanima može nabaviti već za oko 110 - 120 €.