U normalnim okolnostima, prosječan bi hrvatski mužjak hommo sapiensa vrlo muževno odvalio šamarčinu svojoj dragoj kada bi izrekla gore navedenu maksimu. Ipak, u našem slučaju, možete biti ponosni na svoju bolju polovicu, jer je svjesna da joj mužjak raspolaže s jednim od najvećih alata trenutno dobavljivih u hrvatskim trgovinama. Da, radi se o alatci punog imena Dell 3007WFP, koja će i najzadrtije pobornike cjevaša ili jako (ali ovdje mislimo zaista jako) skupih grafičkih LCD-a natjerati da brišu slinu (čik pogodi za sve koji misle da autor priča o sebi). Ipak, takvi će to učiniti samo pred tuđim monitorima…

Gore – SE K300 128×128 piksela, dolje – Dell 3007WFP 2560×1600 piksela

Siguran ko Multilock…

Priložen je isključivo priručnik na CD-u

Punim imenom, radi se o Dellovom modelu 3007WFP, kojeg krase ponajprije monstruoznih 30" s prigodnom rezolucijom od tričavih 2560×1600 piksela. Od ostalih bitniji karakteristika koje proizvođač navodi, spomenimo tipični kut gledanja od 178°, matricu s podrškom za 16.7 milijuna boja, kontrastom od 700:1 te svjetlinom od 400 kandela po metru kvadratnom. Od ostalih mogućnosti tu je i USB 2.0 hub, 9-in-1 čitač kartica, Kensington security port i činjenica da ćete uštedjeti na računu za centralno, ali i povećati onaj za struju jer Dell troši nemalih 147W do 177W, što je bila odlika i 21-inčnih cjevaša. Monitor je moguće podešavati po 3 osi, i to 90mm gore/dolje, 60° lijevo/desno odnsono 3° prema naprijed i 19° prema nazad.

Monitor od 16k kn i upaljač od 5 kn

Stražnja strana s pogledom na mehanizam za "zaključavanje" postolja

Za pogoniti ovu ljepoticu potrebna je prikladna grafička kartica. To, u najmanju ruku, zahtijeva dual link DVI-D sposobnu karticu. Ovo "u najmanju ruku" znači da će vam takva grafička kartica biti dovoljna da upogonite monitor u nativnoj rezoluciji pri ulasku u operativni sustav, no teško da će vam zagarantirati dobru zabavu i kvalitetan rad. Iako nismo probali razne 2D mogucnosti referentnog GeForcea 7800 GTX koji ima samo jedan dual-link DVI konektor, Half Life 2: Lost Coast u nativnoj rezoluciji monitora, iako je izgledao fantastično, nije išao previše fluidno. Ovo nas zapravo nije začudilo budući da baš ovaj monitor nVidia rabi za reklamiranje svojeg quad SLI-a, tako da je glupo pomisliti da će samo jedna kartica, makar više klase, moći zadovoljavajuće pogoniti igre na ovako velikom monitoru.

Nažalost, tu je samo jedan DVI priključak

Dual link kablić…

Zanimljivo je da DVI-D priključak na monitoru ima HDCP podršku. HDCP je tip digital rights managementa (DRM), kojeg je razvio Intel, a služi za kontrolu digitalnih A/V koji "putuju" kroz DVI ili HDMI konektore. U praksi, radi se o tome da kada nabavite prvi HD-DVD ili Blu-ray čitač, moći cete uživati u punoj kvaliteti istoimenih diskova, dok će vaši jalni prijatelji s monitorima znatno manjih diagonala i rezolucija, te bez HDCP-a, biti ograničeni na 540p verziju video materijala. Koga zanima više, specifikacije moze naći ovdje.

Čitač kartica i USB konektori nalaze se na lijevom boku monitora

I, kako je raditi na 30" Dellu? Zamorno i nepraktično, iskreno rečeno. Radna površina je ogromna i ponekad je zaista zamorno potezati diagonalu mišem. Također, većina tekstova izbornika ili ikona prilično je nečitljiva, a pregledavanje weba (osim što je teško naći neki koji ne stane na čitav monitor) takodjer je prilično nezgodno. Ipak, činjenica je da mjesta u Photoshopu, primjerice, ima koliko vam srce poželi, a novčanik dopusta. Kad smo vec kod Photoshopa, valja napomenuti da Dell ne daje nikakve ICC profile uz monitor, što je prilično razočaravajuće ako odriješite kesu za nešto što košta oko 4 prosječne hrvatske plaće. Budući da je ovo samo prvi pogled, nismo mogli izvest nikakve relevantne testove koje bi vam pokazali "performanse" monitora.

E da je stric Neo imao ovakvo radno okruženje :)

Ipak, sve u svemu, monitor je prilično "nedefiniran". Iako svojom cijenom i gabaritima očito puca na high end, vrlo ga je teško koristiti za "običan" rad; manjak profesionalnosti kao što je nedostatak ICC profila, sjenila i sličnog također ne ide u prilog s obzirom na cijenu te konačno, za ~16k kn s PDV-om, koliko ovaj monstrum košta, možete složiti puno bolju i efikasniju kombinaciju ako imate potrebu za više monitora odnosno velikim desktopom. Jedina realna primjena bi eventualno bila za nekakav NLE (NonLinear Editing) video editing ili nešto u toj branši, gdje savršena vjernost boja nije presudna, a velika radna površina jest. Što se šire publike tiče, ovaj je monitor bez sumnje namijenjen onima koji su spremni upucati brdo novca u vrhunsku SLI ili CrossFire konfiguraciju, a žele zaista iskoristiti silnu snagu svojeg grafičkog sustava. Uz to, ne treba zaboraviti da je gledanje filmova, pa čak i u "skromnoj" DVD kvaliteti, na ovom divu priličan, makar skup, užitak.