Kratka analiza Broadwella

Dell 3543

Prilikom prvog susreta s Broadwell-U procesorima tokom testiranja Latitude E3450 prijenosnika promatrajući rezultate mogli smo primijetiti da su Dell Inspironi 3542 i 7737 bazirani na Haswell-U platformi davali nešto više rezultate u testovima koji se oslanjaju isključivo na brzinu procesora. S obzirom da je mnogo vremena prošlo od tih recenzija, u zaključak zašto je to tako nismo 100% sigurni, ali pretpostavka je bila da se korištenjem “High Performance” profila automatski kao preferirana grafička kartica koristi dedicirana nVidia. Rezultat toga je da integrirana Intel HD grafika automatski koristi najštedljiviji način rada te se samom procesoru oslobađa veći dio TDPa od 15W što u konačnici donosi i više performanse. Kod Broadwell-U procesora to dolazi do većeg izražaja s obzirom da Intel HD grafički čip u svojoj petoj iteraciji zauzima još više prostora i u stanju je uzeti nešto veći dio dostupnog TDP kolača. Pridodajmo tome da se na bazi procesora sada nalazi i čipset koji ulazi u dostupnih 15W što nažalost negativno utječe na mogućnost korištenja Turbo Boosta, a samim time i na maksimalne performanse. Nažalost, točnu potvrdu koliko TDP-a otpada na grafički čip u ovisnosti o vremenu nismo mogli grafički prikazati s obzirom da u trenutku pisanja ovog članka zadnja dostupna verzija Intel XTU programa nije podržavala Broadwell-U procesore. Svoje zaključke temeljimo na dobivenim rezultatima te praćenjem HWinfo i MSI Afterburner vrijednosti o radnom taktu i opterećenju Intel HD grafike prilikom pokretanja testova poput x.264 5.0, Cinebench i 7-Zip.

Dell 3543

Sam procesor je prilikom prve minute koristio visokih 2.9GHz nakon čega bi skakao između 2.6 i 2.8GHz što je u biti vrlo slično ponašanju prethodno testiranog i5 5200U. Naša pretpostavka ide u smjeru da smo u korisničkom sučelju veći naglasak stavili na integriranu Intel HD grafiku, ti taktovi bi bili još nešto niži te bi se procesor ponašao gotovo identično kao i i5 5200U. U nijednom trenu izvršavanja testova nismo primijetili pad ispod nazivne brzine od 2.4GHz. Maksimalna temperatura tokom prve minute testiranja došla bi do 78°C da bi se kasnije ustabilila oko 70°C. nVidia GeForce 840M tokom cijele palete testova postigla je maksimalnu temperaturu od 73°C, odnosno kretala se oko 65°C nakon prve minute testova.

Zaključak

Kombiniranjem Core i7 5500U i GeForce 840M dobiven je vrlo dobar prijenosnik za svakodnevno korištenje ali i solidna platforma za povremeno igranje. S obzirom na rezoluciju ekrana čak i na nešto višim detaljima, uz vrlo dobru autonomiju koja bi prilikom izvođenja jednostavnijih zadataka mogla dosegnuti preko 7 sati. Dodajmo na to i 3 godine jamstva, što čini Inspiron 3543 primamljivom ponudom. Međutim, zbog preporučene cijene od 5340kn + PDV (u trgovinama dostupan već od 5600kn s PDV-om) kojoj je glavni krivac i7 5500U, nažalost ne možemo preporučiti ovaj konkretni model. Da se na našem stolu kojim slučajem našla i5 5200U i 840M kombinacija s osjetno nižom cijenom, sama ocjena bi bila vrlo drugačija, tj. tako konfiguriran prijenosnik bi svakako zaslužio preporuku.