Dell Latitude E3450 – mališan business klase
Datum objave 27.02.2015 - Hrvoje Gregur
Dell Latitude E3450 - prvi dio
Prije nekoliko je dana do naše redakcije stigao Dell Latitude 14 3000. Riječ je o Dellovoj osnovnoj poslovnoj liniji prijenosnika točnog naziva E3450, koja nam donosi veliku promjenu dizajna u odnosu na prethodnika. I dalje se radi o jednostavnom industrijskom dizajnu, ali sada zapakiranom u puno elegantnije i manje kućište. No, glavna novost u našem modelu ipak nije dizajn nego Intel Core i5 5200U, Intelov ULV procesor zadnje generacije kodnog imena Broadwell-U. Prema Intelovim tvrdnjama, Broadwell nam donosi još duže trajanje baterije, snažniju integriranu grafiku zajedno s povećanjem CPU performansi.
Broadwell-U – što nam donosi
Glavna je novost Broadwell-U platforme korištenje 14 nanometarskog proizvodnog procesa. Broadwell-U, kao i Haswell-U prije njega, koristi dvojezgrene procesore. Uz standardnu ponudu ULV procesora koji koriste 15W TDPa, u ponudi sada imamo i ULV procesore s 28W TDPa.
Povećane su performanse integrirane grafike koja sada dolazi u 4 varijante: HD, HD 5500, HD 6000 i Iris 6100. Razlika između navedenih modela broj je izvršnih jedinica i radni takt, pa ih tako HD broji 12 koliko će ih se nalaziti u Celeron i Pentium seriji; HD 5500 sadrži 23 jedinice u najslabijim i3 procesorima te 24 u svim ostalim, a HD 6000 i Iris 6100 sadrže 48 izvršnih jedinica. Osnovni radni takt HD modela je 100MHz uz maksimalan turbo od 800Mhz. HD 5500, HD 6000 i Iris 6100 koriste osnovni radni takt od 300MHz te turbo, koji ovisno o modelu može ići sve do 1100MHz. Iris 6100 će biti dostupan isključivo u modelima s 28W TDP-a.
Kvaliteta izrade, kućište i težina
U odnosu na stariji E3440, kvaliteta izrade osjetno je podignuta, iako se i dalje radi o plastici. Naravno, plastično kućište kao takvo neusporedivo je s raznim premium modelima koji su u potpunosti napravljeni od aluminija, ali je dovoljno čvrsto s obzirom na cjenovni rang kojem prijenosnik pripada. Završna obrada svakog dijela prijenosnika na visokoj je razini te svi dijelovi prijenosnika savršeno sjedaju.
Poklopac ekrana lagano se savija kada prijenosnik otvaramo držeći samo jednu stranu, ali savijanja nema kada prijenosnik otvaramo s rukom na sredini. Razlog tome ne vidimo u nedovoljnoj čvrstoći samog poklopca nego u krutim nosačima ekrana koji svoj posao obavljaju (pre)dobro. Nemaju praznog hoda te ekran drže u željenoj poziciji.
Naš testni model teži oko 2kg. Glavni razlozi nešto veće težine u odnosu na konkurenciju su veća baterija i touchscreen s Corning Gorilla zaštitnim staklom.
Modeli bez ekrana osjetljivog na dodir tanji su gotovo centimetar te njihova težina na stranicama proizvođača kreće od 1.8kg.
Ekran i zvučnici
Ekran ima iznenađujuće vjeran prikaz boja s obzirom da se radi o TN matrici HD rezolucije (fotografija iznad to ipak ne dočarava). Glavna zasluga tome najvjerojatnije je sjajni premaz kao i odabrani panel proizveden od strane AU Optronicsa, proizvođača koji se u zadnjih nekoliko godina istaknuo kvalitetnim TN panelima. Sama slika ne djeluje isprano, kutovi gledanja su puno bolji od svega što smo vidjeli s HD rezolucijom u ovoj veličini ekrana. Konkretno: horizontalni kutovi gledanja su iznenađujuće dobri, kao i vertikalni kada se gleda odozgo, dok su vertikalni odozdo očekivano loši. S obzirom na oblačno vrijeme prijenosnik je bilo sasvim ugodno koristiti vani, problema s odbljeskom nismo imali.
Tipkovnica
Chiclet tipkovnica, kao i kod svakog ultrabooka, ima kratak hod i same tipke su mekane, ali uz malo privikavanja korištenje je bilo ugodno. Ono što nam se nije svidjelo je lagano uvijanje tipkovnice kod grubljeg korištenja, ali u ovom cjenovnom razredu niti konkurencija nije bolja stoga to ne možemo uzeti kao veliku manu. Veliki plus je pozadinsko osvjetljenje tipkovnice s 2 stupnja osvjetljenja.
Oko touchpada, odnosno clickpada imamo pomiješane osjećaje. S jedne strane je vrlo precizan i osjetljiv, dok s druge strane nismo pobornici clickpada, te više preferiramo odvojene tipke. Korištenje čitavog područja kao jedne velike tipke je nešto što svi proizvođači polako guraju u povoljnijim modelima, koliko god se to nama sviđalo ili ne.
Ekran osjetljiv na dodir u kombinaciji s Windowsima 8.1 je bilo jako zanimljivo i zabavno iskustvo, počeli smo ga koristiti iz znatiželje da bismo kasnije prilikom surfanja isti koristili sve više i više. S druge strane, neku realnu vrijednost ekrana osjetljivog na dodir u poslovnom okruženju ne vidimo. Prilikom prezentacija je koristan, ali na prijenosniku standardnog formata i dalje preferiramo tipkovnicu i eksterni miš ili touchpad.
S obzirom da se radi o poslovnoj klasi ultrabooka, zvučnike možemo okarakterizirati kao adekvatne. Zvuk je čist, dovoljno su glasni da u uredskom okruženju jasno čujete sugovornike prilikom konferencijskih poziva. Webkamera razlučivosti 1MP će odraditi svoj posao, dok dvostruki mikrofon iznenađujuće dobro i precizno hvata zvuk.
Forum
Objavljeno prije 1 sat
Raspberry PiObjavljeno prije 2 sata
Sandisk Ultra Fit, ne prepoznavanje...Objavljeno prije 2 sata
AutomobiliObjavljeno prije 4 sata
Teretana, utezi i sprave za vjebanjeObjavljeno prije 4 sata
Telemach - OptikaNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti