Dell XPS 13 9365 recenzija
Datum objave 08.08.2017 - Krešimir Matanović
XPS 13 9365 - drugi dio
13.3″ ekran ima Corning Gorilla Glass 4 zaštitno staklo i u tablet modu izgleda kao oveći tablet koji nije ni previše debeo. Rubovi ekrana su svi osim donjeg iznimno tanki i to Dell naziva Infinity Edge. Ispod ekrana se malo neobično smještene nalaze dvije kamere i dva mikrofona. Jedna je obična širokokutne 720p web kamera, a druga je infracrvena za Hello funkciju. Neobičan smještaj znači kako će vas snimati odozdo. Za poslovne će konferencijske pozive ipak poslužiti odlično jer snima video dobre kvalitete čak i u uvjetima slabijeg osvjetljenja i kvalitetno prenose zvuk.
Čelične šarke omotane u aluminij lagano klize i s dobrog su otpora pa vjerujemo kako će izdržati godine otvaranja, preklapanja i zatvaranja. Općenito je kvaliteta izrade ovoga prijenosnika na iznimno visokom nivou. Svi su spojevi savršeni, nema uvijanja ni tipkovnice ni ekrana čak i pri jačem pritisku. XPS 13 je premium prijenosnik namijenjen poslovnoj upotrebi, a tako je i građen. U prilog poslovnoj upotrebi ide i vPro tehnologija, sigurnosne značajke kao što je enkripcija (Data Protection 1 Encryption), a tu je i podrška za Client Command Suite i Data Protection 1 Endpoint Security Suite Enterprise.
Na desnom se boku (gledano sprijeda) nalazi jedan od dva zvučnika, zatim tipka za uključivanje prijenosnika s LED signalizacijom (potrebno ju je duže držati za aktivaciju), zatim microSD čitač kartica, mini DisplayPort odnosno USB 3.1 Type-C utor s Powershare funkcijom, te Noble lock slot.
Na lijevom je boku drugi zvučnik iza metalne mrežice, zatim tipka i pet indikacijskih LED-ica za provjeru napunjenosti baterije dok je prijenosnik isključen, ulaz za slušalice i Thunderbolt 3 konektor koji je ujedno i ulaz za AC/DC adapter (podržava i Powershare funkciju). Zvučna kulisa koju stvaraju dva dobro postavljena zvučnika ukupne snage 2W je impresivna za jedan prijenosnik. Zvuk je čist i jak, a čak do izražaja dolazi i solidan bass uz Waves MaxxAudio Pro softversku podršku (CODEC je Realtekov HD Audio). Uz QHD ekran i ovako dobar zvuk, ovo je pravi multimedijski prijenosnik.
Kada smo kod ekrana, on je priča za sebe. Riječ je o Sharpovom LQ133Z1 IPS panelu dijagonale 13.3″ i QHD+ rezolucije odnosno 3200 x 1800 piksela (5.7 milijuna piksela, 276 ppi gustoća). Ima kuteve gledanja od 170° sa svih strana, 400 nita jačinu osvjetljenja, gamut od 72% i kontrastni omjer od 1000:1 (statički). Kvaliteta slike je odlična, boje su vjerne, kontrast vrlo dobar a i osvijetljenost je visoka. Posebno je dobra oštrina slike i velika gustoća piksela, a Windowsi 10 odlično skaliraju elemente na ovako visokoj rezoluciji. Ekran je kao što smo rekli zaštićen kaljenim staklom, a osjetljiv je i na dodir što i mora biti u tablet načinu rada. Podržan je Microsoft Hello, koji omogućuje logiranje putem otiska prsta ili infracrvene kamere uz prepoznavanje lica. Operativni sistem je Windows 10 Pro, brzo se podiže i radi vrlo glatko, te nema nepotrebnog softvera instaliranog na njemu. Predinstalirano je nekoliko Dellovih servisnih aplikacija i to je to.
Hardversku stranu priče počinjemo s Intelovim Core i5-7Y54 procesorom koji je pripadnik Kaby Lake obitelji. Ima dvije fizičke jezgre i četiri logičke, što znači kako podržava Hyper Threading. Osnovni radni takt mu je 1.2 GHz, uz maksimalni Turbo takt od 3.2 GHz. TDP mu je 4.5 W, što kratkoročno može narasti i na 7 W kada zatreba procesorske snage, ali se i spustiti na 3.5 W (600 MHz). Procesor ima ukupno 128 KB L1, 512 KB L2 i 4 MB L3 priručne memorije. Procesor ima integriranu grafičku karticu HD615 koja podržava maksimalnu rezoluciju od 4K@60fps te DX12 i OGL4.4 API-e. Radne je memorije 8 GB. Dva su modula po 4 GB LPDDR3 memorije brzine 1866 MHz. Prijenosnik podržava ukupno 16 GB.
Povezivost sa svijetom je putem Intelove Dual Band WiFi 802.11ac kartice koja podržava i WIDI 5.0 (Intel 8265). Prijem signala je odličan zbog dobro smještenih 2×2 antena, te smo se na router povezivali brzinom od oko 58 Mbps iz iste prostorije. Intelova kartica ima integriran i Bluetooth 4.2 koji radi dobro.
Skladište podataka je Toshibin THNSN5256GPUK NVMe disk kapaciteta 256 GB koji ima efikasnog prostora oko 227 GB. U XPS 13 je ugrađena baterija kapaciteta 46 Wh i napona 9 V, a u normalnom svakodnevnom uredskom korištenju će izdržati oko 6 sati. Malo zahtjevnija upotreba kao multimedija će to vrijeme skratiti za dva sata, a PCMarkov je test baterije izmjerio solidnih 4 sata autonomije.
Za kraj opisa spomenimo kako je XPS 13 u potpunosti pasivno hlađen i kako se kod većih dugotrajnih opterećenja procesor zagrijava do oko 90°C. U normalnom je to radu od 68 – 79°C i povećana se temperatura povremeno osjeti na kućištu uređaja. Nije to ništa drastično i ne ometa rad. Izmjerili smo i zagrijavanje diska od 45 do 60°C što je također u granicama normale.
Forum
Objavljeno prije 5 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 8 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 8 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 17 minuta
Kupnja kuhinjskog posuđa (informacije i savjeti)Objavljeno prije 27 minuta
Prelazak na 2.5 GbE mreuNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti