ECS A990FXM-A Black Extreme – ekstremno zagrijavanje

Datum objave 28.11.2011 - Danijel Pavlović

Opis - 1.dio

Pakiranje i bundle

990FXM-A dolazi u velikoj zelenoj kutiji s ručkom crne boje. Prednja stranica je ukrašena raznim motivima koje upotpunjuje i dio stranice čijim otvaranjem možemo vidjeti unutrašnjost kutije, samu ploču, pri čemu je naglasak stavljen na dizajn njenog hlađenja. Uz podržane procesore, navedene su i druge karakteristike kao što je podrška za CrossfireX, UEFI BIOS, Bluetooth modul i ostale. Sa stražnje strane kutije, značajke i njihovi opisi se dalje nastavljaju tako da samim pogledom na ambalažu imate uvid u većinu stvari koje dolaze s pločom. Unutar kutije se nalazi ploča i bundle. Sama ploča je dobro zaštićena u plastičnoj kutiji čije su stijenke napunjene tvrdom spužvom, tako da je rizik od oštećenja ploče prilikom transporta zaista minimalan. Na ovakvu bi se praksu mogli ugledati kako Asus tako i Gigabyte koji svoje ploče pakiraju u kartonsku kutiju s plastičnim pokrovom dok se ova unutar nje lagano "šeće".

Bundle je odvojen u bijeloj kartonskoj kutiji. Uz ploču dolazi višejezični korisnički priručnik, upute za instalaciju ploče i ostalih komponenti, DVD medij s driverima i softverom, šest SATA kabela crne boje, dvije vrećice s plastičnim kapicama za I/O portove. Nadalje, tu je i backpanel limić, te čak tri SLI mostića; svakako nestandardna praksa kod proizvođača matičnih ploča. Ovakav potez je naročito čudan budući da ploča podržava "samo" 2-Way SLI. Crossfire mostića, pak, nije bilo u paketu. Naposljetku, u bundleu dolazi 3.5" modul sa dva USB3.0 koji se spaja na USB3.0 header na ploči. Ukoliko niste imali to u planu, u paketu je dodan i PCI bracket čime ovaj modul možete instalirati na stražnju stranu kućišta. Sve u svemu - sasvim solidan bundle.

Layout

Vađenjem ploče iz kutije, prvo što nas dočekuje i upada u oči jesu brojne naljepnice na njoj koje pokazuju glavne karakteristike. Nismo baš veliki ljubitelji takvog trenda budući da njihovo skidanje ili bolje rečeno njihovih tragova ne prolazi uvijek najjednostavnije. 990FXM-A dolazi sa sjajnim PCB-om crne boje, standardne ATX veličine. Uz crni PCB, tu su i elementi bijele i sive boje. Masivno hlađenje dominira sjevernim dijelom ploče. Na sam raspored komponenata na ploči nemamo nekih većih zamjerki, tako da je ECS ovdje napravio dobar posao. Prostor oko crnog LOTES-ovog socketa je lako pristupačan, te unatoč masivnom NB/VRM bloku, problema po pitanju instalacije hladnjaka ne bi trebalo biti, no ipak valja imati na umu kako će određeni tower hladnjaci imati problema sa memorijskim modulima visokih heatspreadera. Uz standardnu postavu tu su i neke sitnice koje ne viđamo tako često na pločama novijeg datuma.

Specifikacije ECS A990FXM-A Black Extreme matične ploče
Podržani procesori AMD AM3+ FX/Phenom II/Athlon II/Sempron 100 serija procesora
Podrška za AM3+ 32 nm procesore
Podrška za procesore s 8 jezgri
Podrška za procesore TDP-a do 140 W
Čipset

North Bridge: AMD 990FX
South Bridge: AMD SB950

Memorija

4x DDR3 DIMM utora;
Podrška za do 128GB sistemske memorije;
Podrška za memorijske module brzina 2133/1866/1600/1333 MHz;

Grafika Nema
Utori za proširenja

3x PCIe 2.0 x16
2x PCIe 2.0 x1
1x PCI

Multi-GPU podrška

Podrška za Nvidia SLI i ATI 3-Way CrossFireX

Pohrana podataka

6x SATA 6Gb/s portova
2x eSATA 6Gb/s porta
1x IDE port

LAN

2x Realtek 8111E Gigabit Lan

Audio 1x Realtek ALC892 8-kanalni codec
IEEE 1394 Nema
USB 10x USB 2.0 portova
2x USB 3.0 porta
Interni konektori 1x 24-pinski ATX konektor
1x USB 3.0 header
1x 8-pin EPS konektor
1x 4-pinski konector
2x 3-pinska konektora
1x Front panel audio header
1x Front panel switch/LED header
1x SPDIF out header
1x IDE konektor
BIOS 32 Mbit SPI ROM (AMI UEFI BIOS)
Format 305mm*244mm (ATX)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

Započnimo obilazak sjevernim dijelom ploče. S lijeve se strane nalazi northbridge/VRM blok, a pored njega uz, backpanel 8-pinski EPS konektor čija je visina "poduplana" radi lakšeg korištenja pored masivnog hlađenja. Iza njega se nalazi Marvellov mrežni kontroler. S desne se strane nalaze četiri DIMM utora, koji su označeni bijelom, odnosno sivom bojom. Sudeći po specifikacijama, ECS-ica je u stanju primiti do čak 128GB DDR3 Non-ECC memorije ukoliko se radi o modulima od 32GB (!). Uz to, ECS se hvali i s podrškom za memorijske module brzina 2133MHz koje je moguće postići overclockingom. Na rubu, pored posljednjeg DIMM utora se nalazi 24-pinski ATX priključak, a odmah do njega, lijevo, je smješten dvoznamenkasti debug display, što je uvijek dobrodošao dodatak na ploči, pogotovo prilikom overclockinga ili jednostavno dijagnosticiranja eventualnog problema s pločom, odnosno komponentama na njoj. Na samom gornjem, desnom, rubu ploče se nalazi i maleni zvučnik koji također može poslužiti za takvu namjenu ukoliko ga nemate na kućištu.

Regulacija napona na ploči je izvedena skromno, tako da imamo prilike vidjeti šesterofaznu regulaciju za procesor, monofaznu za memorijski kontroler, te s desne strane isto takvu za memoriju. Svakoj je zavojnici dodijeljena po dva klasična MOSFET-a. Glavni (4+2) PWM kontroler je nešto jeftiniji, uPI Semiconductorov uP1601, od onih koje koriste recimo Asus i Gigabyte na svojim pločama. Preko MOSFET-a se nalazi debelji sloj gume na koju pak nasjeda heatsink. U blizini se nalazi set od sedam LE dioda koje svijetle u tri boje - zelena, žuta i crvena, ovisno o trenutno iskorištenim fazama. Ova funkcija radi tek ukoliko su u BIOS-u omogućene power-saving opcije te sukladno njima podešene preko ECS-ovog softvera.

ECS A990FXM-A Black Extreme (izmjeren napon procesora)
BIOS
CPU-Z - idle
CPU-Z - load
DMM - idle
DMM - load
1.5 V 1.218 V 1.212 V 1.47 V 1.45 V

Kako smo to uveli u svakidašnju praksu, mjerenje napona smo obavili direktno na nožicama kondenzatora u području socketa. Izmjerene smo vrijednosti usporedili s onim koje dobivamo iz softvera te sve zajedno ubacili u tablicu koje imate prilike vidjeti iznad. CPU-Z nam pokazuje iste vrijednosti kako u slučaju idlea, tako i loada - 1.212V, što dakako ne odražava, stvarno podešenih, 1.5V. Mjerenjem smo doznali kako ploča pod opterećenjem ima pad napona od ugrubo 0.05V; nešto manji u mirovanju . Opcije kao što je Load Line Calibration za anuliranje pada napona ne postoji u BIOS-u, tako da se za postizanje postavljenih 1.5V treba postaviti napon od preko 1.55V. Očigledno je kako je regulacija napona nešto slabija - čak i za naš četverojezgreni Phenom II X4 980 budući da uz spomenuti pad napona, dolazi i do (pre)velikog zagrijavanja čitavog sjevernog dijela ploče. Šteta što nismo imali prilike isprobati Phenoma X6 ili još bolje FX-8150 kojeg po specifikacijama ova ploča podržava, da vidimo kako bi se ploča ponašala pod takvim opterećenjem.

Ploča je opremljena Qooltech IV sustavom hlađenja. Radi se o masivnom hladnjaku koji pokriva northbridge i VRM ploče, dok se na southbridgeu nalazi, gabaritima manji, niskoprofilni blok. Čitav sustav je povezan u jednu cjelinu preko heatpipeova. Kad smo kod southbridgea spomenimo interesantan način praćenja temperature sustava hlađenja. Naime, na bloku se nalazi logotip Black serije koji, ovisno o temperaturi, mijenja boje. Dok je ploča ugašena logotip je crne boje, kao što vidite i na slikama, dok se paljenje ploče i postepenim grijanjem sustava temperatura diže na oko 50°C koja pokazuje narančaste tonove logotipa, te naposljetku temperature preko 60°C pokazuju tonove crvene boje. Tokom većine vremena boja našeg heatsinka je bila crvena :). Ukoliko ste obratili pažnju na fotografiju bez heatsinkova na ploči, u sjevernom, lijevom dijelu ploče možete vidjeti dodatnu rupu koja nije iskorištena u ovoj verziji (hlađenja) ploče. Mišljenja smo kako je sustav hlađenja trebao biti podijeljen na dva zasebna dijela - manji heatsink na southbridgeu koji se toliko ne zagrijava, te jedan veći na sjevernom dijelu ploče - u području regulacije napona. Zanimljivo je za spomenuti kako, jači - Deluxe model ima upravo tako riješeno hlađenje, dok je u prvim verzijama i taj model imao hlađenje identično našem. Konzultirali smo se i sa inženjerima iz ECS-a koji tvrde kako su to i dalje temperature u granicama normale, te kako bojazni ne bi trebalo biti (unatoč tome što su i oni prilikom instalacije Windowsa izmjerili temperaturu sistema na oko 58°C). Kod nas je situacija upravo suprotna, a testiranja pokazala kako je dodatni ventilator preko masivnog heatsinka prijeko potreban za dugoročnu stabilnost ploče i na kraju čitavog sistema. Prilikom overclockinga i izvlačenja maksimalne stabilne frekvencije procesora, bili smo prisiljeni staviti i jaku Deltu preko heatsinka koji je i pored takvog protoka bio vruć. Prst metodom smo probali i donji dio ploče pet minuta nakon prestanka opterećenja koji je bio doslovno vrel. Probali smo i zamjenu paste, mijenjanje debele gume koja se nalazi na regulaciji napona, no stvari su ostale iste. Naša pretpostavka je da su problem registrirali i popravili s Deluxe modelom koji ima i drukčiji dizajn hlađenja. Razlika je upravo u debljini listića NB/VRM heatsinka kojih ne samo da ima znatno više, nego su puno tanji u odnosu na naš koji je masivan i problematičan za ohladiti nakon što se ugrije.

Opis - 2.dio

A990FXM-A dolazi sa ukupno šest utora za proširenja - tri PCI-E x16 2.0 utora za grafičke kartice, dva PCI-E x1 te jedan klasični PCI utor. Između svakog PCI-E x16 utora se nalazi dovoljno mjesta za dual-slot kartice, tako da će slaganje Crossfirea s tri kartice biti moguće bez improvizacija. S druge pak strane, ploča podržava i SLI, ali ne i 3-Way SLI. PCI utor će kao i uvijek dobrodošao dodatak čak i nakon toliko vremena. Ukoliko koristite dvije grafičke kartice, imat ćete punu propusnost oba utora, dok će se dodavanjem treće propusnost jednog prepoloviti u kombinaciju x16/8/8. Sve u svemu uredan raspored PCI utora. Baterija je smještena između drugog i trećeg PCI-E x16 utora, što ne bi trebalo stvarati problem osim kod korištenja dvije ili tri kartice. Za takve scenarije, na ploču je ubačen i (crveni) jumper za pražnjenje CMOS-a koji se nalazi ispod southbridge hladnjaka.

Na ploči se nalazi šest SATA portova. Svih šest portova podržavaju SATA 6Gb/s standard, te podržavaju kreiranje RAID polja 0, 1, 5 i 10. Svih šest je postavljeno pod kutem od 90°, te su pogonjeno AMD-ovim čipsetom. S druge pak strane, ploča dolazi sa dodatna dva eSATA 6Gb/s utora na backpanelu ploče koji su pogonjeni Marvellovim 88SE9128 kontrolerom. Ono što ne viđamo tako često na pločama novijeg datuma je i dodani IDE konektor koji se nalazi odmah pored SATA portova a postavljen je pod kutem od 90°. Dotični je pogonjen ITE-ovim IT8213F IDE kontrolerom. ECS-ica je opremljena i sa dva gigabitna LAN porta koji su pod komandom dva Realtek RTL8111E kontrolera. Za zvuk je zadužen, također Realtekov, ALC892 audio CODEC. Asmedia ASM1042 kontroler donosi podršku za USB3.0 funkcije na ploči - dva porta na backpanelu, te još dva preko dodatnog 3.5" bracketa koji se može instalirati s prednje ili na stražnju stranu kućišta, ovisno o tome kako vam odgovara. Između PCI utora se nalaze ICS-ov 9LPRS471CKL generator takta, te četiri Futureeletronicsova Pericom PI3PCIE2415ZHE PCI-E Gen2 multipleksera/demultipleksera za dijeljenje dostupnih PCI-E stazica. Trend koji sve više proizvođača u zadnje vrijeme prati je ubacivanje Bluetooth modula na svoje ploče, koji je prisutan i kod testne ECS-ice, a zauzima jedan USB utor na I/O backpanelu.

BIOS na ploči se nalazi u donjem desnom dijelu ploče, te je zalemljen na ploču, što i nije baš najbolji potez budući da je to jedini BIOS čip na ploči. Više nam se sviđa izvedba koju koristi Asus koji na svoje ploče stavlja BIOS u socket, ili recimo Gigabyte koji na sve svoje ploče stavlja dva BIOS čipa s DualBIOS tehnologijom. Od sitnica koje se nalaze na ploči su svakako tipke za paljenje i reset ploče, odnosno računala, koje dobro dođu prilikom testiranja bez kućišta. Na ploči se nalazi tek tri 3-pinska priključka za ventilatore. Naposljetku nam ostaju za spomenuti headeri na dnu ploče. Uz klasičnu postavu front panel audio i ostalih tipaka, tu su i dva USB2.0 i jedan USB3.0 header.

Na stražnjoj strani se nalazi više manje standardna postava, izuzev Bluetooth modula kojeg valja istaknuti. Dva eSATA i dio USB portova je obojeno žutom bojom. Dodan je i optički izlaz. Nabrojimo ostatak:

  • 1x Clear CMOS tipka
  • 1x PS/2 kombo port
  • 8x USB2.0 portova
  • 2x eSATA 6.0Gb/s porta
  • 1x Bluetooth modul
  • 2x RJ45 LAN konektora
  • 2x USB3.0 porta
  • 5x audio izlaza
  • 1x optički S/PDIF izlaz

Softver

Kako smo spomenuli ranije u tekstu, s 990FXM-A dolazi i DVD medij na kojem se nalazi popratni ECS-ov softver za razne namjene, te dakako sami driveri za ploču. Nabrojimo i kratko se osvrnimo na svaku od pristunih aplikacija:

eBLU (BIOS Live Update Utility) - aplikacija za online update BIOS-a.

eDLU (Drivers Live Update Utility) - aplikacija za online update drivera.

eGS (Easy Green Saver) - aplikacija za power management. Dostupna su tri profila, a detaljnije podešavanje razina je moguće putem opcija programa. Trenutno zauzeće procesora je prikazano na vrhu prozora. Instalacijom ovog programa se omogućuje i opcija gašenja i paljenja regulacijskih faza, što možemo vidjeti na onboard LE diodama.

eSF (Smart Fan Utility) - aplikacija za reguliranje brzine vrtnje ventilatora. Dostupno je nekoliko predefiniranih profila, a moguće je i ručno podešavanje custom profila.

eJIFFY - sučelje bazirano na Linux distribuciji namijenjeno brzom bootanju u sistem. Instalira se s medija na disk, te vam omogućava da za osam sekundi imate pristup osnovnim operacijama kao što je recimo surfanje internetom.

BIOS

ECS 990FM-A dolazi sa AMI-jevim UEFI BIOS-om plavo crne boje. Postoje dva načina rada - Easy Mode te Advanced mode koji svakako preporučamo budući da je dostupno puno više opcija. Ulaskom u Advanced varijantu, dočekuje nas nekoliko glavnih izbornika - Main, Advanced, Chipset, M.I.B. X, Boot, Security i Save & Exit. Za razliku od prošlo testirane ECS-ove H67 ploče koja je uz ovu kombinaciju pozadine imala žuta slova, 990FXM-a ima bijela slova koja su čitljivija i preglednija. Uz novi dizajn BIOS-a, opcije su više manje identične starijim verzijama BIOS-a, tako da imamo mogućnost paljenja i gašenja raznih kontrolera na ploči, podešavanja power-saving opcija te dijagnostiku temperatura i regulaciju vrtnje ventilatora. Onaj dio koji nas najviše zanima se krije iza imena M.I.B. X, a obuhvaća overclocking opcije ploče. Prije nego što krenemo s njegovim opisom osvrnimo se na dostupne napone za pojedine komponente koje nam ploča nudi.

ECS A990FXM-A Black Extreme (dostupni naponi)
Napon procesora Od +50 mV do 500 mV (u inkrementima od 50 mV)
Napon northbridgea Od +10 mV do +500 mV (u inkrementima od 10 mV)
Napon memorije Od -300 mV do +600 mV (u inkrementima od 10 mV)
Napon southbridgea Od +10 mV do +150 mV (u inkrementima od 10 mV)

U M.I.B. X sekciji imamo i nekoliko potkategorija - Profile Settings, Processor Power Planes and Voltage Controls, Memory Control i HT Control. U sekciji Profile settings imamo mogućnost čuvanja i učitavanja overclocking profila. Dostupno je samo dva profila, kojim nije moguće dodijeliti ime. U drugoj sekciji možemo mijenjati množitelj procesora, te power-saving opcija istog. U trećoj, Memory Control sekciji imamo mogućnost promjene djelitelja i latencija memorije. U posljednjoj - HT Control sekciji možemo mijenjati množitelj i širinu HT linka. U početnoj, M.I.B. X sekciji možemo mijenjati napone procesoru, northbrigeu, memoriji i southbridgeu. S druge strane tu je i funkcija CPU Unlock koja služi za otključavanje dodatnih jezgri/cachea procesora koji imaju takvu mogućnost. Naposljetku ovdje mijenjamo glavnu frekvenciju HT sabirnice, te imamo realtime pregled trenutnog napona procesora, northbridgea i memorije. Sve u svemu jako uzak spektar mogućnosti za overclocking procesora i dostupnih napona. Uz dostupne napone, problem predstavljaju i prilično grubi koraci za dizanje napona pojedinih komponenti, posebice procesora. Budući smo imali problema s BIOS-om, i po ovom pitanju smo se konzultirali sa ECS-ovih inženjerima zaduženim za BIOS koji tvrde kako problem inkremenata ne leži u BIOS-u nego u kontrolerima zaduženim za regulaciju spomenutih komponenti. Iz tog razloga ćete najčešće davati veće napone nego što biste trebali na nekoj drugoj ploči, upravo radi takvog ograničenja. Samo ponašanje ploče prilikom overclockinga i eventualne mušice ćemo spomenuti niže u tekstu.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Matične ploče

ECS A990FXM-A Black Extreme (BIOS: 0925);
Asus Crosshair V Formula;
Gigabyte GA-990FXA-UD7

Procesor

AMD Phenom II X4 980

Memorija

Exceleram 2x2GB PC3-12800 Black PCB

Grafička kartica

Gigabyte GeForce GTX 260 896MB
Driveri: Forceware 275.33

Hladnjak Thermalright Venomous X Black
Hard disk

Western Digital 640GB AAKS

Napajanje Corsair HX 750W

 

Testni sistem :: Software
Operacijski sustav Windows 7 Ultimate, 64-bit (SP1)
3DMark 11 v1.01
AIDA64 v1.80.1484
Cinebench v11.5 (x64)
PCMark 7 v1.04
Hexus PiFast v4.1
Microsoft Excel v14.0 (2010, x86)
Super Pi v1.5 (32M)
wPrime v2.05 (1024M)
x264 HD benchmark v4.0

 

Način testiranja

Testnu ECS 990FXM-A smo testirali na identičnim postavkama na kojim smo testirali i prošlotestirane 990FX bazirane ploče - Asus Crosshair V Formula i Gigabyte GA-990FXA-UD7. Prvi krug testiranja smo proveli na tvorničkim frekvencijama procesora i memorije. Phenom II X4 980 na 3700MHz i Exceleram EB3102A na 1600MHz pri 7-8-7-21, 1T. Grafička kartica korištena za testiranje bila je Gigabyteova GTX260 896MB. Sustav je napajao Corsair HX 750W. Nakon što smo završili s testiranjem na tvorničkim vrijednostima, overclockirali smo procesor na stabilnih 4000MHz te ponovno izvrtjeli bateriju testova kako bismo vidjeli eventualni porast performansi i ponašanje ploče prilikom toga. Kasnije smo isprobali i maksimalno mogući overclock procesora na testnoj ploči kako bismo vrijednosi usporedili sa sve tri ploče i izvukli zaključak o ponašanju i mogućnostima ECS-ove ploče.

Overclocking

Maksimalno postignuta frekvencija našeg Phenoma II X4 980 na ECS-ovoj 990FXM-A Black Extreme ploči bila je mučno postignutih 4192MHz. Ako se prisjetimo, Crosshair V je postigla najvišu frekvenciju s našim procesorom - 4445MHz, dok je Gigabyteova 990FXA UD7 postigla nešto slabijih 4335MHz, Sve zajedno dosta više i dosta lakše u odnosu na testnu ECS-icu. Prijeđimo na praktički dio boljki koje smo spomenuli ranije u tekstu. Problem kod overclockinga ECS-ice je predstavljalo prvenstveno hlađenje, odnosno velike temperature heatsinka koji se dodano ugrijao dizanjem napona northbridgea i većom frekvencijom, odnosno naponom procesora. To smo nekako uspjeli pokrpati kasnijim dodavanjem nekoliko Delti na ploču, no tu se javljao drugi problem - nezrelo i mušičavo ponašanje BIOS-a, a samim time i ploče prilikom viših frekvencija. Prvo smo pokušali dobiti veće frekvencije memorije iznad testiranih 1600MHz, što se na kraju pokazalo nemogućom misijom, pogotovo kada smo počeli stezati latencije memorije. Na ploči se nalazio posljednje dostupni službeni BIOS, koji smo kasnije nadogradili na noviju verziju po preporuci ECS-ovih inženjera. Nažalost problem oko overclockinga memorije se manifestirao još češće nego prije. Naime, ploča je jednostavna ulazila u restart petlju pri čemu se nije mogla ni bootati u POST ni ugasiti. To se najbolje moglo vidjeti na debug displayu. Jedino što je u takvoj situaciji bilo moguće je prisilno gašenje ploče te pražnjenje CMOS-a. Ponovnim ulaskom u BIOS, ostavili smo memoriju na automatskim postavkama te prešli na overclocking procesora. Ta kombinacija se pokazala kao trenutno dobro rješenje, no ponašanje ploče se pogoršavalo što smo išli na veće frekvencije procesora. Sve češća smrzavanja, i ulasci u restart petlje slični kao i kod memorije, no ovdje se ploča ipak uspjevala iščupati nakon 5-6 ciklusa pri čemu se upalila na tvorničkim vrijednostima. Daljnjim testiranjem smo uspjeli naći postavke koje su nam omogućili ovo što vidite na screenshotu iznad. Ploča je kako vidite izdržala sat vremena prženja pod Primeom, no nismo sigurni koliko bi to bilo moguće na duže staze radi velikog zagrijavanja. Delte su pomogle sniziti temperaturu samog heatsinka, no dodirom okolnih dijelova PCB-a, posebice s donje strane ploče pokazivalo je kako trpi vrlo visoke temperature i da vjerojatno nije sposobna izdržati toliko opterećenje na duže staze. Ovo je samo skraćena verzija našeg testiranja koje se uz konzultacije ekipe iz ECS-a oteglo na nekoliko tjedana u nadi da će se izroditi rješenje kojeg za ovu ploču, u ovoj varijanti, nažalost nema. Ne želimo znati što bi bilo kad bi stavili gladnog FX-a 8150 na ovu ploču.

Rezultati testova - 1.dio

AIDA64

Read (MB/s)
Asus Crosshair V Formula
9115
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
9092
  
ECS A990FXM-A @ stock
8806
  
ECS A990FXM-A @ OC
8756
  
 
05300106
00
 
Write (MB/s)
ECS A990FXM-A @ stock
6972
  
Asus Crosshair V Formula
6861
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
6859
  
ECS A990FXM-A @ OC
6844
  
 
05300106
00
 
Copy (MB/s)
Asus Crosshair V Formula
10544
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
10521
  
ECS A990FXM-A @ stock
10147
  
ECS A990FXM-A @ OC
10108
  
 
05300106
00
 

Prvi test na repertoaru za testiranje bila je AIDA64. Testirali smo propusnost memorije sve tri ploče na tvorničkim vrijednostima, a kasnije i overclockirane vrijednosti u slučaju ECS-ove 990FXM-A. Već u startu, test čitanja nam ukazuje kako nešto s ovom pločom ne štima. Naime, Asusova Crosshair V Formula je pokupila prvu poziciju, dok je ECS-ica kaskala za dobrih 300MB/s; da je sve to čudnije govori i činjenica kako je došlo do pada u performansama kada smo overclockirali procesor na istoj ploči. Frekvencija memorije je u tom slučaju ostala ista, odnosno dizali smo samo množitelj procesora. Kod testa zapisivanja, ECS-ica iznenađujuće izbija na prvu poziciju, dok se overclockingom ta prednost smanjuje što rezultira posljednjim mjestom u testu u usporedbi s ostalim pločama. Za kraj nam ostaje test kopiranja, kod kojeg se anomalija čudnih rezultata ponavlja. ECS-ica na stocku debelo zaostaje za konkurencijom, a to se dodatno manifestira overclockingom procesora.

Cinebench

Overall score
ECS A990FXM-A @ OC
4,39
  
Asus Crosshair V Formula
4,36
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
4,35
  
ECS A990FXM-A @ stock
4,35
  
 
01,12,23,34,
4
 

U svrhu testiranja procesorskih performansi na ustupljenim pločama, iskoristili smo i Cinebench u posljednjoj verziji. Posve očekivano, ECS-ica u kombinaciji sa overclockiranim procesorom za 300MHz u odnosu na ostale ploče odnosi prvo mjesto. Slijedi ju odlična Crosshair V Formula i UD7 koja je izjednačena po pitanju dobivenog rezultata sa ECS-icom na stocku.

Microsoft Excel

Big Number Crunch (s)
ECS A990FXM-A @ OC
5,321
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
5,491
  
Asus Crosshair V Formula
5,506
  
ECS A990FXM-A @ stock
5,621
  
 
0 2 46
 
 
Monte Carlo Black Scholes Option Pricing (s)
ECS A990FXM-A @ OC
13,175
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
13,509
  
Asus Crosshair V Formula
13,751
  
ECS A990FXM-A @ stock
13,842
  
 
0 71
4
 

Ukoliko se osvrnemo na simuliranje everyday uvjeta kao što je baratanje sa excelovim tablicama, situacija je sljedeća - prvi lakši test koji se izvršava u manje od šest sekundi, ECS-ica s procesorom na 4GHz odnosi uvjerljivu pobjedu, koju slijede UD7, CIVF te sa većim zaostatkom i ECS-ica na stock vrijednostima. Sve u svemu zaista čudno ponašanje ploče tokom testova koje smo kao i obično vrtjeli tri puta za izvlačenje prosječne vrijednosti.

Rezultati testova - 2.dio

PCMark7

PCMark suite
ECS A990FXM-A @ OC
2989
  
Asus Crosshair V Formula
2859
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
2808
  
ECS A990FXM-A @ stock
2789
  
 
01000200030
00
 

Prvi test u drugom krugu testova bio je Futuremarkov overall benchmark - PCMark u posljednjoj verziji koja obuhvaća više manje sve segmente svakodnevnog korištenja računala; počevši od surfanja, pregleda slika, slušanja glazbe preko 3D testova i sličnih. Budući da je u ovu bateriju testova uključen i CPU test, overclockirana ECS-ica odnosi uvjerljivu prvu poziciju sa preko 100 bodova razlike u odnosu na CIVF što pokazuje koliko je benchmark procesorski ovisan. Iza nje, tu su UD7, te ponovno na posljednjoj poziciji ECS-ica na stocku sa 20-ak bodova razlike u odnosu na prethodnicu.

Super Pi

1M (s)
Asus Crosshair V Formula
1123,85
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
1127,29
  
ECS A990FXM-A @ OC
1149,426
  
ECS A990FXM-A @ stock
1175,135
  
 
030060090012
00
 

Unatoč svom dugom stažu u kolekciji 2D testova, Super Pi je itekako meritoran po pitanju usporedbe performansi između matičnih ploča. Iako smo očekivali kako će overclockirana ECS-ica bez puno muke odnijeti prvu poziciju budući da u ovom testu, uz memoriju, procesor igra najveću ulogu, prevarili smo se. Prvo mjesto i dalje drži Crosshair V Formula, pa četiri sekunde sporija UD7, overclockirana ECS-ica sa preko 22 sekunde razlike u odnosu na UD7, odnosno s gotovo minutom razlike kod ECS-ice na stocku. Svakako čudno i neočekivano ponašanje ove ploče, kako na stocku sa lošom efikasnošću, tako i s overclockiranim procesorom koji nije uspio izvući stvar u ovom testu.

wPrime

1024M (s)
ECS A990FXM-A @ OC
338,116
  
Asus Crosshair V Formula
342,517
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
343,027
  
ECS A990FXM-A @ stock
344,425
  
 
07014021028035
0
 

Pretposljednji test u našoj bateriji testova je wPrime - multithreaded benchmark koji je najčešće zavisan od brzine procesora, tako da je overclockirana ECS-ica ponovno zasjela na prvo mjesto. Odmah iza nje, na drugom, nalazi se Crosshair V Formula s četiri sekunde razlike, odnosno UD7-ica sa pet. Na posljednjem mjestu se ponovno nalazi ECS-ica na tvorničkim postavkama sa neznatnim zaostatkom u usporedbi s ostalim pločama.

x264 HD benchmark

FPS
Asus Crosshair V Formula
125,47
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
123,08
  
ECS A990FXM-A @ OC
122,83
  
ECS A990FXM-A @ stock
118,97
  
 
06513
0
 

U posljednjem testu ploče su podvrgnute testu koji kodira testni 720p video u četiri prolaza. Taman kada smo pomislili da se stvar vraća na svoje mjesto, ECS-ica se ponovno zbunjuje i ostaje na posljednje dvije pozicije u usporedbi s prvoplasiranom Crosshair V Formulom i drugoplasiranom UD7-icom. ECS-ica na stocku pokazuje kaskanje od četiri, odnosno sedam sekundi za navedenim pločama. Sve u svemu vidimo iznimno šarolike rezultate ponašanje testirane ploče, pogotovo u testovima koji su zavisni od memorijske propusnosti kao što su AIDA i Super Pi. Što se testiranje privodilo kraju, to je sve više faktora upućivalo na nezrelost BIOS-a, koji nam je zadavao probleme i prilikom overclockinga.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

ECS FXM-A Black Extreme je bazirana na posljednjem AMD-ovom 990FX čipsetu. Već na prvu loptu možemo vidjeti kako je layout ploče dobro odrađen, a hlađenje je ono što se najviše ističe. Radi se o masivnom NB/VRM heatsinku koji je heatpipeom povezan sa southbridge blokom. Unatoč svojoj masivnosti, svoj posao radi slabije/lošije izvedbe regulacije napona ne odrađuje najbolje, dapače, ploča ima velikih problema sa pregrijavanjem, pogotovo prilikom overclockinga. Uz zagrijavanje, problem ove ploče leži i u BIOS-u koji je dosta nezrel i siromašan opcijama za overclocking. Također bi bilo dobro vidjeti i pokoji 3-pinski konektor za ventilator više. Po pitanju ostalih karakteristika, tu su dva gigabitna LAN porta, Bluetooth, te četiri USB3.0 porta sa dodatnim 3.5" bracketom. Ono što ne viđamo tako često na pločama, a neki će znati cijeniti je IDE konektor te PCI utor. Od ostalih sitnica tu su debug dijagnostički display i tipke za paljenje i reset. Još jedna, a vjerujemo većini korisnika, vrlo važna stavka je i sama cijena ove ploče koja iznosi čak 240$ (s PDV-om). Ono što joj definitivno ne ide u prilog je žestoka konkurencija, koja ne samo da je ozbiljnija i zrelija nego je i jeftinija, a radi se upravo o Asusovoj Crosshair V Formuli i Gigabyteovoj 990FXA-UD7 sa cijenama od 230$, odnosno 235$. 990FXM-A nije dostupna u Hrvatskoj, a nije tako česta niti na europskim cjenicima. Uzevši sve pluseve i minuse u obzir, ne samo da ne možemo dati preporuku za kupovinu ove ploče, nego ju jednostavno nema smisla uzimati u obzir pored jedne Formule ili UD7-ice koje ne samo da su bolje, opremljenije i zrelije ploče, nego su i jeftinije od ECS-ove 990FXM-A.

Conclusion

ECS 990FXM-A Black Extreme is based on the latest AMD's 990FX chipset. At the first look we can see that the motherboard layout is done correctly, and the cooling is what stands out the most. Cooling system is consisted of the massive NB/VRM heatsink that is connected to southbridge heatsink with a single heatpipe. Despite its size, the problem with overheating is inevitable due to weaker voltage regulation unit, which comes to effect especially during overclocking. In addition to this, there is a problem with immature BIOS that lacks advanced overclocking options. Also, there are only three 3-pin fan headers on the board. On the positive side, we have two gigabit LAN ports, Bluetooth and four USB3.0 ports with an additional 3.5“ bracket. There is also an IDE port, as well as the PCI slot on the board that some will appreciate. In addition to this, there is a debug diagnostic display as well as the power/reset buttons onboard. One of the most important aspects is of course – the price, which is as high as 240$ (including VAT). The competition is Asus's Crosshair V Formula and Gigabyte's 990FXA-UD7 with prices of 230$ and 235$. 990FXM is not available in Croatia and is not so common in European shops either. Taking all the pros and cons into consideration, not only that we can’t give a recommendation for buying this board, but there are no reasons for buying this board over the Formula or UD7 which are not only better, more equipped and more mature motherboards, but are also cheaper than ECS’s 990FXM-A.