Test sistem

 

Test sistem – Hardware
Matične ploče

ECS P55H-AK;
Foxconn P55A-S;
Gigabyte GA-P55A-UD4P;
Gigabyte GA-P55-UD4P

Procesori

Intel Core i5 680;
Intel Core i5 750;
Intel Core i5 760

Memorija

G.Skill ECO 2x2GB 1600MHz

Grafička
kartica

Nvidia GeForce 8600GTS 256MB;
Driveri: Forceware 258.96

Zvučna kartica

Onboard

Hard
disk

Western Digital 320GB AAKS

Napajanje Corsair
HX 850W

 

Testni sistem – Software
OS Windows 7 Ultimate x64
Chipset datoteke

v9.1.1.1025

DirectX verzija v10.0
3DMark Vantage v1.1.0 (CPU Score)
7-Zip v9.15
Blender v2.54
Cinebench v10 (x64)
Everest

v5.50.2253 (Memory test)

Nuclearus MC v2.0
wPrime v2.0 (32M)
x264 HD Benchmark v2.0

 

Način testiranja i overclocking

Testiranje smo proveli na ukupno četiri matične ploče, te koristili iste postavke. Za testiranje prve tri ploče je korišten i5 750, dok smo za ECS-icu koristili i5 760 adekvatnog takta. Sve ploče su testirane na stock vrijednostima. Procesor je radio na 2660MHz (20*133), dok smo Turbo držali ugašenim čitavo vrijeme. Memorija korištena za test bila je već uobičajena za naš i5 sistem – G.Skill ECO 1600MHz, koji je radio na 1333MHz pri CL7, 1T. Grafička kartica bila je GeForce 8600GTS, dok je napajanje bilo Corsairovo HX850W. Windowsi 7 x64 bili su korišteni kao testni operativni sustav. Ostatak testova koje smo koristili pri testiranju naveden je u gornjoj tablici.

Da bi članak ostao zanimljiv, pobrinula se i overclocking sekcija istog. Jer overclocking ove ploče je sve samo ne zabavan. Uzevši u obzir da se radi o 1156 ploči te P55 čipsetu, te šturost BIOS-a, očekivali smo da će overclocking poteći brzo i bezbolno bez nekih većih problema. Tu smo se pak prevarili. Već je u startu bilo čudno da ECS napravi nešto kako spada (do kraja). Ploča, naizgled savršenog layouta i komponenti mora negdje manjkati. Ovdje je to BIOS, a zatim i sam overclocking potencijal. Dakle, kako smo napomenuli, koristili smo dva procesora u kombinaciji s ovom pločom. Prvo smo koristili i5 760 kako bismo napravili usporedbu s ostalim s1556 P55 pločama, a kasnije se radi većeg baseclock potencijala prešaltali na i5 680. Pošto je ploča kod nas nekih 3 tjedna na testiranju, koristili smo ju intenzivnije u 24/7 radu u kojem se pokazala sasvim stabilnom na 4.4GHz (163*27).


Link na validaciju maksimalnog baseclocka (205MHz)

Prije nekoliko smo se dana bacili u potragu za maksimalnim baseclockom ploče. Odmah u startu, spuštanjem množitelja, ploča se počela blesirati prilikom bootanja. Blesiranje se očitovalo na više načina, a jedan od njih je bio i samo gašenje POST displaya čime nismo mogli vidjeti error code koji bi izbacivala prilikom bootanja. Nakon toga bi se ploča jednostavno nastavila bezglavo rebootati, dok ne bi ugasili napajanje ili napravili ClearCMOS-a. Kasnije smo probali dići baseclock na prethodno stabilnih 160MHz. Ulaskom u Windowse nas je očekivao baseclock na defaultu (133MHz), a množitelj spušten na koliko bismo odredili u BIOS-u. Ploča je odbijala rad i sa eOC aplikacijom za overclocking, koji je zanimljivo prijavljivao 160MHz koje smo prehodno postavili u BIOS-u. Nakon takvog blesiranja nam jednostavno ništa drugo nije palo napamet nego ponovno preflashati ploču sa BIOS-om sa službene stranice. To smo i učinili. Ploču smo flashali s _istom_ verzijom BIOS-a s kojim je došla, nakon čega je za divno čudo proradila kako spada (!). Naravno, koliko je to bilo moguće. I dalje je tu bilo blesavljenja, no barem su se baseclock podešen u BIOS-u i onaj u Windowsima/CPU-Z-u poklapali. Čak je i eOC aplikacija proradila kako treba, no mi smo se iz sigurnosnih razloga držali provjerenog SetFSB-a. Ako se pitate zašto, evo i odgovora. Naime, prilikom podešavanja baseclocka preko ECS-ove aplikacije, voltaža je doslovce divljala sa postavljenih 1.4Vna 1.6V, nazad na 1.4V, pa opet na 1.65V, nazad na 1.5V i tako dalje. Nakon čega smo rebootali računalo i nastavili sa SetFSB-om, prilikom čega nismo dobivali takve anomalije. Nadalje, ploča očito voli divljati s naponima, tako da se prilikom dizanja procesora na 1.6V nasumce gasio i USB kontroler dok smo bili u Windowsima. Također, anomalija po pitanju skakutanja napona se pogoršala prilikom većih napona (čak i kad nismo koristili ECS-ovu aplikaciju). U svakom slučaju testiranje smo nastojali provesti što brže i bezbolnije kako ne bismo ostali bez procesora, pošto niti u jednom trenutku zapravo nismo niti znali koji bi to mogli biti trenutni naponi. Ako su bili oni koje je CPU-Z pokazivao, imamo sreće što nam je procesor i dalje živ :) Također S3 i S4 praktički ne rade, pošto se prilikom standbya naponi vrate na default vrijednosti, unatoč tome što je procesor overclockiran.


Link na validaciju maksimalno benchabilnog takta procesora (5133MHz)

Sad kada smo završili našu malu anegdotu sa iskustvima s ovom pločom, osvrnimo se i na rezultate. Koji nažalost nisu baš spektakularni. Postigli smo 205MHz baseclocka, koji su, usput budi rečeno, bili stabilni, dok je sve preko toga rezultiralo rušenjem, iako je konkretno ovaj procesor na Asusovoj Maximus III Extreme matičnoj ploči išao i preko 230MHz baseclocka. Pošto nam se to i nije baš svidjelo odlučili smo se poigrati sa procesorom na maksimalnom množitelju – 27. Stali smo na 5.13GHz, na zračnom hlađenju pri čemu smo izvrtjeli Super Pi 1M. Maksimalna frekvencija procesora bila je 5230MHz. U BIOS-u smo dodijeli 1.65V procesoru, dok su Windowsi prikazivali urebesnih 1.8V+. Iz razloga što nismo bili sigurni što ploča radi, odlučili smo to napraviti što brže i bezbolnije moguće za procesor. Dakle po pitanju maksimalno postignute brzine, ništa posebno, pošto smo istu frekvenciju dobili i na prošlom i5 650 procesoru sa multijem 25.
U svakom slučaju namjeravamo probati ovu ploču sa još par procesora, te ukoliko ECS izbaci neki zreliji BIOS i sve to zajedno stavili pod LN2. No, sve u svemu, loš posao po pitanju BIOS-a, koji ne samo da je nerazrađen, nezreo, nego je i pun opcija „za početnike“, koje naposljetku mogu samo zbuniti čovjeka koji očajnički želi dotjerati ploču u red. Sam BIOS za sobom vuče i overclocking koji također nije ništa poseban. Što drugo reći nego, ECS, lopatu u ruke i sklepajte BIOS kako priliči jednoj ovakvoj ploči.