EPoX M762A, AthlonMP 2000+ i Infineon PC2100 ECC memorija

Datum objave 27.09.2002 - Ozren Žagmešter

Uvod

Napokon se PC Ekspertu pružila prilika da isproba i jednu dvoprocesorsku ploču. EPoX nam je poslao svoju M762A AMD760 MPX serversku ploču, no kako je AthlonMP procesore teško nabaviti u Hrvatskoj, zamolili smo AMD da nam pomogne. AMD je reagirao izrazito brzo i poslao nam dva AthlonMP 2000+ procesora nakon samo par dana. Ludnica! Nakon toga nam je trebalo vremena da nabavimo odgovarajuće napajanje jer M762A zahtjeva tzv. P4 napajanje od barem 400W. Rješenje smo našli u Enlight 460W serverskom napajanju koje je namijenjeno P3 i P4 Xeon pločama pa nije imalo standardni 20-pinski ATX utor već utore od 22 i 24 pina. Tako smo morali zamoliti LabTop kod kojeg je napajanje nabavljeno da nam malo preradi utore. No, kako to već ide, ploča i dalje nije htjela POST-ati...

S obzirom da su sve komponente (napajanje, memorija, grafička...), osim AthlonMP procesora koji smo upotrebljavali, bile provjereno ispravne zaključili smo da možda problem leži u procesorima. Slijedilo je razmontiravanje stroja autora ovih redaka i isprobavanje jednog pa drugog procesora. Oba su, naravno, bila ispravna. Kada smo bili sigurni da je ploča neispravna stigla je informacija od EPoX-a da M762A radi isključivo s ECC memorijom. DDR ECC memoriju isto nije lako nabaviti, no na sreću, preko prijatelja smo nabavili jedan stick originalne Micron/Crucial PC2100 ECC memorije. I opet ništa! Kako se M762A tada još uopće nije pojavila na tržištu, o njoj nije bilo lako naći informacije, čak niti od EPoX-ove podrške korisnicima. Nakon što je prošlo još nekoliko dana stigla nam je poruka da M762A ne samo da traži ECC memoriju već ova mora biti i registered (ne unbuffered). Takvu memoriju nismo mogli nigdje nabaviti jer se ona u Hrvatskoj naručuje po specijalnoj narudžbi. Na sreću, tokom našeg testa DDR333 memorija smo razvili izvrstan odnos s Infineonom tako da su nam se oni smilovali i poslali dva sticka od po 256MB svoje najskuplje memorije. Na memoriju smo čekali oko 10 dana i...

I opet M762A nije htjela POST-ati. Tada više nije bilo dvojbe u kom grmu leži zec. Prva M762A krenula je nazad u EPoX, a nova stigla nama. I tada je na opće oduševljenje sve radilo! Istina, nova ploča je došla malo uzdrmana (chipset cooler se uspio odvojiti), no to smo iskoristili da nanesemo lijepi sloj Arctic Silver paste između coolera i North Bridge chipa. Tada je došlo vrijeme godišnjih odmora i odlaska na more tako da je ploča morala pričekati deveti mjesec za testiranje. Kada se sve zbroji pravi ep.

EPoX M762A u punom sjaju

Specifikacije i Opis 1/2

Tvorničke specifikacije:

  • Podržani procesori:
    • 2x AMD AthlonMP
  • Chipset:
    • AMD760 MPX:
      • AMD762 North Bridge
      • AMD 768 South Bridge
  • Memorija:
    • 4x 184-pinski DIMM utor za PC1600/2100 registered ECC DDR memoriju
    • Maksimalno do 3.5GB
  • Utori:
    • 1x AGP (4x - 1.5V)
    • 5x PCI - 2x 64-bitni, 3x 32-bitni
  • IDE portovi: 2x ATA-100 (maksimalno 4 jedinice)
  • I/O i drugi portovi:
    • 2x USB
    • 1x Paralelni port (EPP, ECP), 2x Serijski port
    • 1x PS/2 tipkovnica, 1x PS/2 miš
    • IrDA TX/RX header
    • Ethernet
  • Standardi: ATX PCI 2.2, USB 1.1
  • Overclocking:
    • FSB
  • Ostalo:
    • Wake-on-LAN, Wake-on-Ring
    • PC Health monitoring (ambientna i CPU temperatura, napon)
    • ACPI
    • Opcijalno još dva USB utora (header)
  • Mreža:
    • integrirana - Intel® 82559 10/100 Mbps Fast Ethernet

Kada pogledamo tvorničke specifikacije odmah je jasno da EPoX nije probao na ovu ploču ugurati sve živo, već je išao na jednostavnost i samim tim stabilnost, a stabilnost je najbitnija za serversku ploču. Iz istog razloga EPoX je podržao korištenje samo registered ECC memorije. Neki drugi proizvođači (npr. MSI) su sa svojim AMD760 MPX pločama bili puno liberarniji pa na njima radi i "normalna" DDR memorija. Sam chipset je deklariran da radi samo s registered ECC memorijom i toga se EPoX čvrsto držao. Isto vrijedi i za procesore. Tako M762A neće raditi ako se na njemu ne nalaze dva ista (npr. 2000+) AthlonMP procesora. Na ovoj ploči možete zaboraviti Durone i AthlonXP procesore. Ovakav pristup ne ide na ruku entuzijasta koji bi htjeli imati SMP sistem po što manjoj cijeni, no iako ekipa PC Eksperta pripada toj skupini, ne možemo reći da se s ovakvom politikom ne slažemo. Po nama serverska ploča mora biti vrhunski stabilna i usko specijalizirana. Iz tog razloga smatramo da je ispravno što M762A nema nikakve opcije za overclocking osim mogućnosti promjene FSB-a. A i ona je tu čisto deklarativno jer defakto će uvijek biti 133MHz-a. AMD760 MPX chipset u sebi ima ugrađen AC97 audio, no EPoX ga nije implementirao. Smatramo to dobrom odlukom jer ne vidimo razlog zašto bi jedan server imao potrebu za zvučnom karticom.

Dobar chipset cooler

Svidjela nam se i veličina hladnjaka na North Bridge chipu jer je on ključna stvar ploče. Ono što nam se nije pretjerano svidjelo jest činjenica da na M762A ploču nećete moći staviti CPU coolere kao što su Swiftech MC462A ili Alpha 8045U, tako da smo se morali zadovoljiti s dvije Alphe PAL6030 na koje smo stavili poznate Delta BL ventilatore od 38cfm. Buka barem nije problem za server i serverske sobe. Činjenica da M762A nećete moći smjestiti u najmanja rack kućišta možda nije pohvalna, ali s druge strane dva AthlonMP procesora stvaraju brdo topline pa nije loše da sve skupa ne bude prenatrpano.

Opis 2/2

Što se utora tiče tu su dva 64-bitna i tri 32-bitna PCI utora. 64-bitni su naravno namijenji stvarima poput RAID kontrolera, a 32-bitni za dodatne mrežne kartice i sl. Zanimljivo je da smo na 'Netu u međuvremenu pročitali par recenzija EPoX M762A ploče i zaključili da neke druge hardware stranice nisu testirale isti proizvod. Naime, njima su navodno na M762A radili AthlonXP i Duron procesori (pa čak i dva procesora razičitih. frekvencija), obična DDR memorija... No, to nama nije uspjelo (a nema što uspjeti - ili radi ili ne). Uz to su još napisali da u 64-bitne PCI utore nije moguće staviti 32-bitne kartice (razlika je u naponu - 3.3 naspram 5V). Nama je sve radilo kako treba kada smo u 64-bitni PCI utor stavili 32-bitni PCI Adaptec 29160N kontroler, što će reći da se 64-bitni utori ponašaju kako treba - daju 3.3 ili 5V, već prema potrebi. Tko je tu lud ne znamo, ali imamo osjećaj da su neke stranice teško lažirale svoje testove.

"P4" ATX utori

Uz svu rigidnost EPoX nije posegnuo za nekim čudnim rješenjima za napajanja (Tyan nekako padne napamet) tako da se od napajanja zahtijeva samo da bude ATX2 "P4" napajanje s barem 400W. 400W se možda čini puno, no to je stvarno potrebno (i to kvalitetnih 400W, a ne nekih JNC/Everpower kvazi-400W). AthloniMP progutaju toliko da to nije za vjerovati. Prilikom prvog testa koji je stvarno SMP (tj. koristi oba procesora kako spada), UPS od 600W na koji je sistem bio spojen počeo je tuliti kao lud. Prvi puta kada se to desilo mislili smo da je nestalo struje u labosu, no ubrzo se pokazalo da UPS od 600W nije dovoljno jak i da ode u overload kada se oba AthlonMP procesora pokrenu!

Od ostalog možemo spomenuti da je raspored stvari po ploči dobar i logičan, a pohvale idu i na integriranu Intel® 82559 10/100 Mbps Fast Ethernet mrežnu karticu. No, ne bi bilo loše da ih je samo dvije! S druge strane, EPoX se nije baš proslavio s uputstvima koje dolaze uz M762A. Uz tako ozbiljan proizvod očekuju se i puno detaljnija i ozbiljnija uputstva. Šteta je i što M762A nema neki dodatni SCSI ili ATA-RAID kontroler na sebi. Razumijemo da bi to utjecalo na cjenu i da je bolje rješenje staviti stand-alone profesionalni SCSI RAID kontroler, no svejedno. Pogotovo bi dodatni SCSI kontroler bio koristan pod Linuxom jer je podrška za ATA RAID kontrolere pod ovim OS-om izrazito loša. Ako se ne želi potrošiti dodatno novaca najbolje je pod Linuxom napraviti soft-RAID i tako se osigurati od gubitka podataka ako jedan od IDE diskova krepa. A svi znamo da je kvaliteta IDE diskova sve lošija i lošija i da se kvare kao ludi. Čovjek se još jedino može pouzdati u Seagate.

AthlonMP 2000+

Evo i malo slika AthlonMP procesora koje smo tako lako dobili zauvijek (kao i ploču i memoriju) od AMD-a:

AthlonMP 2000+ - dobra stvar

2x AthlonMP 2000+ - još bolja stvar

AthlonMP procesori su tvornički unlockani pa nisu loša opcija za one koji bi rado overclockali svoj stroj, a ne da im se zamarati spajanjem L1 mostića na AthlonuXP. Naravno, AthlonMP košta više nego AthlonXP iste brzine.

L1 mostići - nije ih potrebno krpati

Tako to izgleda prije nego što se stave hladnjaci:

Raskoš

Infineon ECC memorija i test sistem

Moramo spomenuti i Infineon PC2100 registered ECC memoriju bez koje ne znamo kako bi realizirali ovaj test. Nije baš mala jer nije unbuffered, ali je zato izvrsna - iako je većina serverskih DDR memorija CAS2.5, ova je CAS2.

Fina Infineon ECC registered memorija

Što se stabilnosti tiče, EPoX M762A u kombinaciji s AthlonMP 2000+ procesorima i Infineon memorijom je najstabilnija ploča koju smo do sada testirali. Sve živo i mrtvo smo pokušali da natjeramo M762A na rušenje i ništa nam nije uspjelo. Čak je i Quake3 Arena (v1.30) u SMP modu vrtila demoe u beskonačnost (nakon 27 sati smo odustali) - a sam Carmack kaže da su SMP kod uspjeli strgati u nekom od point releasea nakon 1.17! AMD i EPoX su dobro napravili svoj posao, no sigurno je da je i ECC memorija puno pomogla jer ima mogućnost ispravke grešaka. Sve skupa jedna profesionalna kombinacija.

Test sistem:

Test sistem :: Hardware
Platforme EPoX M762A Rev1.1 (2730 BIOS)
Intel DB845BG (PT84510A.86A.0024.P06 BIOS)
Procesor(i)

2x AMD AthlonMP 2000+ (Socket-A)
Intel Pentium 4A 2GHz (Socket-478)

Memorija 2x 256MB Infineon PC2100 Registered ECC CAS2
Grafička kartica MSI GeForce4 Ti4600 - 300/650MHz
Driveri :: NVIDIA Detonator 30.82
Muzička kartica CL Audigy Player
Driveri :: Audigy DrivePack 27.08.2002.
Mrežna kartica Integrirana Intel 82559/82562
Driveri :: 6.2.1
Kontroler Adaptec 29160N
Driveri:: 1.02
Hard disk(ovi) Seagate X15 36LP 18.2GB Ultra160 SCSI, Quantum Atlas10k 18.2GB Ultra160 SCSI
CD-ROM Plextor UltraPlex 40max

Test sistem :: Software
OS Windows 2000
Service Pack SP2
Chipset datoteke AMD AGP v5.33, AMD Power Management v1.22s, AMD IDE Bus Master v1.43s
Intel chipset v4.00.1013, Intel Application Accelerator v2.2.2.2150
DirectX verzija 8.1B
SiSoft Sandra Pro, 2002SP1
CLIbench v0.75
ScienceMark v2.00 beta
Quake 3 Arena Retail, v1.30 sve default, demo four.dm_66
MySQL v3.23.52

 

No, što je test bez benchova. U slučaju M762A ploče nismo koristili svoj uobičajeni spektar jer onda ne bismo uspjeli stvarno isprobati performanse ove ploče. Drugi procesor bi jednostavno spavao u 90% testova jer stvari poput 3dMarkova ne podržavaju SMP. Originalno smo htjeli benchati i pod Linuxom, no na kraju smo odustali zbog vremena i činjenica da autor ovih redaka nije imao dovoljno prostora da negdje pohrani image svoje postojeće Linux instalacije. Morat ćete se zadovoljiti rezultatima pod Windowsima 2000 koji, kao i ostali MS OS-vi, ne radi u SMP modu ni približno dobro kao Linux.

Benchmarks 1/3

Performanse smo usporedili s P4 Northwood sistemom na 2GHz, a radi usporedbe dali smo i rezultate kada se koristi samo jedan AthlonMP procesor (UP). P4 sistem nismo izabrali slučajno - Intel DB845BG platforma podržava ECC memoriju i poznata je po stabilnosti, te na sebi ima ugrađenu identičnu mrežnu karticu (Intel 82559/82562). Bilo bi idealno da smo mogli nabaviti neki P4 Xeon sistem, no to nije bilo moguće realizirati. Krenut ćemo sa Sandrom koja podržava SMP. Da je vjerovati Sandri, dva procesora bi značila dvostruke performanse što je moguće samo teoretski...

Ista stvar je i u Sandra CPU Multi-Media benchu - M762A (UP) je tu negdje s P4A 2GHz sve dok se ne uključi SMP koji u Sandri djeluje kao nitro boost u filmu "The Fast and the Furious".

S druge strane, Sandrin memory bench tvrdi da AMD 760MPX baš i ne zna koristiti memoriju kako treba. Da se treba samo iz Sandre izvući zaključak, ne znamo što bi napisali. No, Sandra barem podržava SMP što se ne može reći za testove poput PCMarka i sl.

Vrijeme je za još jedan sintetički test - CLIbench. Inače, Linux verzija ovog programa zove se GLIbench (G kao Gnome). Rezultati su slični kao i kod Sandre što i nije neka sreća. S druge strane, kada se pogledaju UP testovi, jasno je kao dan da AthlonMP procesori imaju puno jači FPU.

Ostala tri CLIbench testa nam govore puno više. Memory test pokazuje velik napredak s UP na SMP, a tako bi i trebalo biti jer je AMD760MPX chipset koncipiran tako da svaki CPU zasebno komunicira s memorijom. Zanimljiv je i Matrix test gdje je P4 izuzetno brz zato što na P4 procesoru neke obrade matrica idu putem SSE2, a ne putem notorno slabe FPU jedinice.

Benchmarks 2/3

Sljedeći test koji smo koristili je ScienceMark koji je napravljen da simulira rad računala za potrebe naučnika. Ovaj test nije pretjerano raširen, ali podržava SMP što je nama bilo najbitnije. U prva dva testa dobili smo rezultate koji su u redu - dobici od SMP-a su jasno vidljivi, ali ne i pretjerani (manji rezultati su bolji).

Sljedeći test bazira se na računjanju matrica. U ovom testu se SMP ne osjeti toliko, a posebno je zanimljiv P4 rezultat iz kojeg se vidi kako je SSE2 vrlo koristan za neke stvari i superioran AMD-ovom 3DNow!-u.

Sljedeći test matrica daje slične rezultate - neke manje koristi od SMP-a ima (ali jedva primjetne). Lijepo se vidi i slabost FPU jedinice na P4. Da nema SSE2-a, mogli bi se smijati Intelovom procesoru!

Zadnji ScienceMark test izrazito ovisi o crunchanju brojeva pa zato ne čudi da je tu AMD platforma prošla puno bolje. SMP na stol donosi dodatnih 11% što nije za odbaciti.

Benchmarks 3/3 i Zaključak

Nismo izdržali, a da ne dodamo i Quake 3 u naš test (kada već podržava SMP). Kao što se vidi, povećanje u performansama dva procesora spram jednog nije malo, oko 20-27%. Lijep rezultat. Istina je da će se rijetko tko igrati na serverskom stroju, no dobro je znati da SMP može biti koristan i u takvom okruženju.

Zadnji test nam je bio i najbitniji - test performansi MySQL baze. U prva tri testa SMP nije naročito pomogao, pogotovo što znamo da bi razlika u korist SMP-a bila veća što se više baza vrti istovremeno. Treba napomenuti i to da bi razlika pod Linuxom bila još veća jer je ovaj OS puno pametniji što se SMP moda tiče, nego Windows platforme.

Zadnjih šest testova kažu istu priču. Relativno gledajući, 5-15% razlike u perofrmansama možda nije puno, no kada se to pretvori u sekunde (najbolji primjeri su create test gdje je razlika 36 sekundi i insert test gdje je razlika 157 sekundi), onda je to druga priča. P4 je pak potpuno podbacio i ne čudi što su Athlon platforme izrazito popularne među onima koji grade servere na Linux platformi. Možemo samo ponovo izraziti žaljenje što M762A nismo benchali pod Linuxom, no objektivni razlozi su nam se ispriječili na put.

Zaključak

Moramo priznati da smo bili skeptični kada nam je EPoX poslao M762A jer se ovaj proizvođač do sada nije bavio serverskim pločama. Pokazalo se da je naš oprez bio neutemeljen i jako nam je drago radi toga. Ako se pitate što ćemo s M762A pločom, dva AthlonaMP 2000+ i 512MB Infineon memorije, odgovor je jednostavan - sve ove stvari poslužit će za naš novi server. Sadašnji server PC Eksperta je nakon dvije godine neprekidnog rada već na izdisaju (pogotovo kada se uzme u obzir o kojoj se konfiguraciji radi - Duron 600, ASUS A7V ploča, 128MB PC133 memorije). Jedva čekamo Božić kada ćemo napraviti upgrade (bez Danijela ne ide, a on tek tada dolazi u Zagreb). Mirnije ćemo spavati znajući što će pokretati PC Ekspert stranice (pogotovo sada nakon redizajna). Zato se moramo ponovo posebno zahvaliti EPoX-u, AMD-u i Infineonu za ovu prekrasnu donaciju.