Evercool Transformer 4 HPJ-12025 i Evercool HPL-815EP test

Datum objave 11.03.2011 - Danijel Pavlović

Evercool Transformer 4

Evercool Transformer 4 dolazi u plastičnom blister pakiranju, koje je puno marketinških natpisa o sposobnostima hladnjaka. Konkretno dotični je u mogućnosti ohladiti procesor disipacije do 220W, a kompatibilan je sa svim aktualnim, ali i starijim socketima što je dobrodošao dodatak. Sa stražnje se pak strane nalaze detaljnije specifikacije samog hladnjaka i ventilatora iza kojih se na istom komadu kartona nalaze upute za instalaciju hladnjaka. S bočne se strane nalazi potpuna lista podržnih procesora, kao i slika samog principa hlađenja.

Specifikacije hladnjaka Evercool Transformer 4
Dimenzije

130 x 122 x 160 (D x Š x V mm)

Kompatibilnost

Intel - LGA 775, 1156, 1366
AMD - socket 939/AM2/AM2+/AM3

Heatpipe 4 komada, H.D.T. tehnologija
Ventilator/brzina/protok

2x 120 mm (800-1200rpm, PWM)

Ležajevi Ever Lubricate Bearing
Težina 843.5 g
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

U kutiji se nalazi hladnjak zapakiran u dodatnom pakiranju kao i zasebna kutija u kojoj su dodaci i pribor za instalaciju. Unatoč tome što se radi o relativno nepoznatom proizvođaču, vidi se kako se pazilo na sitnice. Konkretno svi dijelovi, vijci i ostali pribor nalazi se u plastičnim vrećicama, a na svakoj od njih se nalazi naljepnica za koji je socket namijenjeno. Od ostalih dodataka, tu je 4-pinski splitter kojim možete spojiti dva PWM ventilatora na jedan CPU fan header na ploči. Priložena je i termalna pasta.

Transformer 4 je sastavljen od 4 bakrena heatpipea debljine nemalih 8 mm sa 51 aluminijskih listića. Posebnost ovog hladnjaka je H.D.T. (heatpipe direct touch) tehnologija koju koristi u svom dizajnu hlađenja. Radi se o tehnologiji direktnog prijanjanja heatpipeova na bazu procesora, bez posredovanja dodatne (bakrene/aluminijske) baze između njih. U teoriji se radi o odličnoj tehnologiji, no minus bi bio u vidu načina obrade baze koja teško može biti onako dobro obrađena kako može biti ona koja se koristi na klasičnim hladnjacima.

HPJ-12025 ima solidno obrađenu bazu koja je radila odličan kontakt s bazom našeg testnog procesora. Evercool je na sam vrh hladnjaka dodao i par estetskih detalja kao što su plastične kapice na kraju heatpipeova, kao i urezano ime testiranog modela, uz njihov slogan. Po svojoj veličini, Transformer 4 baš i nije malenih gabarita, tako da radi svoje visine, postoji mogućnost nekompatibilnosti s manjim kućištima. Težina također nije zanemariva – gotovo 850g. Upravo ih tog razloga je čitav mounting napravljen nešto ozbiljnije, te pretežito od metalnih dijelova, o čemu će biti govora kasnije u tekstu.

Transformer dolazi s dva 120mm PWM ventilatora, koja se na ploču spajaju preko 4-pinskog konektora. Dva priložena ventilatora su montirana u push-pull konfiguraciju, a fiksirani su pomoću metalnih kopči; prema tome, gore možete staviti i ventilatore po svojoj želji, ukoliko vam Evercoolovi ne odgovaraju. Bilo iz estetskih ili praktičnih razloga. Moramo priznati kako smo se ugodno iznenadili kad smo ih čuli u radu. Naime, oba su ventilatora na automatskoj regulaciji okretaja, radili dosta tiho, ili bolje rečeno, bili su nenametljivi u svome radu. Minimalna brzina njihovih okretaja je oko 800rpm, dok je maksimalna 1200rpm, radi se o identičnim modelima. Konkretno radi se o EC12025H12EP (0.32A) modelima, dimenzija 120x120x25mm.Ventilatori imaju srebrni finish, koji će se nekima svidjeti, a nekima i ne. U svakom slučaju ostat će zamijećeni gdje ih god vidjeli.

Kako smo već spomenuli na početku, Evercool je mislio na svaki detalj prilikom pakiranja svojeg mounting pribora, tako da ćete se uz malu pomoć instalacijskog manuala (koji se nalazi na pozadinskom kartonu kutije) brzo završiti s istom. Za instalaciju ćete nažalost biti prisiljeni vaditi matičnu ploču iz kućišta - zbog backplateova. Dotični se koriste za AMD-ove sockete, te Intelov 1366 socket. Za 775 i 1156, instalacija se provodi na nešto drukčiji način. Koriste se nešto veći šarafi s donje strane kako bi se s gornje pričvrstili nosači na koje se naposljetku montira hladnjak pomoći metalnog dodatka (sličan način instalacije kao kod slavnih Thermaltakeovih modela Sonic Tower/Big Typhoon). Propust u načinu montaže koji svakako moramo spomenuti, a koji nam pritom nije jasan, je napravljen upravo u slučaju socketa 775 i 1156. Naime, vijci (slični kao thumbscrewovi) koji se koriste za pozadinsku stranu ploče su preveliki tako da se u kombinaciji s njima matična ploča uopće ne može montirati u kućište (veći su od distancera, pa čak i od onih u našem testnom CM Stackeru), tako da smo bili prisiljeni testiranje obaviti izvan kućišta. Također prilikom same instalacije hladnjaka na nosače, potrebno je skinuti ventilatore, te ih kasnije naknadno vratiti.

Evercool HPL-815EP low-profile

Kao i veći brat, HPL-815 također dolazi u malenom plastičnom blister pakiranju, koje nam ukazuje na mogućnosti ovog hladnjaka. Radi se o low profile hladnjaku koji ima sposobnost ohladiti procesore TDP-a do 130W. Nadalje, dotični također ima širok spektar podržanih procesora, odnosno socketa, što će znati cijeniti vlasnici HTPC konfiguracija.

Specifikacije hladnjaka Evercool HPL-815EP
Dimenzije

106 x 95 x 45 (D x Š x V mm)

Kompatibilnost

Intel - LGA 775, 1156, 1366
AMD - socket 939/AM2/AM2+/AM3

Heatpipeovi 4 komada, H.D.T. tehnologija
Ventilator/brzina/protok

80mm (1000-4000rpm, PWM)

Ležajevi Ever Lubricate Bearing
Težina 320g
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

Otvaranjem kutije, dočekuje nas osim hladnjaka i pribor za instalaciju kao i termalna pasta. Baš kao u slučaju moćnijeg modela, i ovdje je sav pribor uredno posložen u vrećicama radi lakšeg snalaženja. Tu su također i upute za instalaciju hladnjaka na nekoliko jezika.

Kako smo već spomenuli, radi se o low-profile hladnjaku sastavljenog od četiri bakrena heatpipea promjera 6mm, te 47 aluminijskih listića. Zanimljivo je za primijetiti upravo dizajn listića na hladnjaku. Ako pogledate malo bolje vidjet ćete kako na sebi imaju teksture pravilnih oblika. Tako dizajnirani listići bi u teoriji trebali smanjiti turbulenciju zraka kroz listiće. Koliko je to iskoristivo u praksi, nismo upoznati. Bilo kako bilo, baš kao i Transformer, i ovaj model ima H.D.T. tehnologiju, te solidno obrađenu bazu koja je korektno nasjedala na procesor. Kako je čitav hladnjak koncipiran za HTPC konfiguracije, tako je čitav hladnjak izuzetno nizak – tek 45mm, uključujući slim (15mm) ventilator, prema čemu vjerujemo kako bi stao i u najtanja kućišta. Težina je tek 320g, shodno tome, niti backplate nije potreban za takav hladnjak.

Evercool HPL-815 dolazi s 80mm PWM ventilatorom, a na hladnjak se montira metalnim kopčama, tako da se gore može staviti i neki drugi ventilator iste veličine, kako bi se povećala snaga hladnjaka, naravno ukoliko za to imate mogućnosti u kućištu. Evercoolov ventilator se vrti na brzinama od 1000rpm do 4000rpm, pri čemu je dosta bučan u radu. Konkretno radi se o modelu EC8015TH12EP (0.30A), dimenzija 80x80x15mm.

Za instalaciju hladnjaka ćete ponovno biti prisiljeni vaditi matičnu ploču iz kućišta. Montaža se obavlja na sličan način kao i kod Transformera, ali problema po pitanju montaže u kućište nema. Uz hladnjak dolaze metalni dodaci koji se potom šarafe na isti, ovisno o socketu. Izuzetno praktičan dodatak je taj što je na hladnjaku izbušeno nekoliko setova rupa, čime se u kombinaciji s metalnim nosačima položaj samog hladnjaka može korigirati u nekoliko smjerova, naprijed ili nazad. Nažalost, mi nismo imali te sreće, tako da smo kao i slučaju testiranja Arctic Cooling Freezer 11 LP-a, imali konflikata s hladnjakom, odnosno s elementima hlađenja matične ploče s dotičnim. Iz tog smo razloga skinuli hlađenje s ploče i testirali hladnjak s improviziranim hlađenjem. Kako bi rezultati bili usporedivi, i ostale smo hladnjake testirali u tim uvjetima. Naša testna ECS-ica baš i ne voli low profile hladnjake radi svog masivnog hlađenja.

Test sistem, način testiranja i rezultati testova

Test sistem

Test sistem - Hardware
Matična ploča

ECS P55H-AK (080016)

Procesor

Intel Core i3 530

Memorija

G.Skill ECO 2x 2GB 1600 MHz

Grafička kartica

Gigabyte GTX 460 1GB OC
Driveri: Forceware 266.58

Zvučna kartica

Onboard

Hard disk

Western Digital 320 GB AAKS

Napajanje Corsair HX 650W
DVD-RW LG GSA-H66N

 

Test sistem - Software
OS

Microsoft Windows 7 x64

Prime95

v25.11

Real Temp

v3.60

 

Način testiranja

Sve smo hladnjake testirali u identičnim uvjetima, na istom mjestu, uz istu ambijentalnu temperaturu koja je iznosila 20°C. Testna konfiguracije je bila na stolu, a ne u kućištu, iz razloga koji smo naveli u tekstu vezanom za Transformer 4. Hladnjaci koje smo usporedili bili su: stalni gost naše sekcije "Hlađenja" – Thermalright Mux 120, zatim AC Freezer 11, i naravno ustupljeni Evercoolovi Transformer 4 i HPL-815EP hladnjaci. Pasta korištena u testu bila je Arctic Cooling Ceramique. Aplikacija korištena za torturu procesora bio je Prime95 x64. Testove smo proveli na i3-530 procesoru. Kako bismo malo začinili stvari pošto se ne radi o velikom potrošaču, odlučili smo testirati hladnjake s procesorom na frekvenciji od 4.4GHz, pri 1.4v. Temperature smo pratili pomoću Real Tempa. Pošto nismo mogli napraviti drukčije, u grafovima ćete vidjeti samo jednu temperaturu, i to onu prosječnu od dvije jezgre (najčešće je razlika unutar jednog stupnja). Load procesora konstantno je održavan kroz razdoblje od sat vremena (izuzev Freezera 11 koji je dosegao kritične temperature u kratkom vremenu), dok su idle temperature očitane 5 minuta nakon prestanka opterećenja. Nakon što smo skinuli hladnjake poslije testiranja, provjerili smo otisak hladnjaka. Kako smo spomenuli, oba hladnjaka su imala odličan pritisak na procesor.

 

Rezultati testiranja

Temperature (4.40GHz)

Idle (°C)
Mux 120
25
  
Transformer 4
27,5
  
Evercool LP
43,5
  
Freezer 11
56,5
  
 
025507510
0
 
Load (°C)
Mux 120
60,5
  
Transformer 4
66
  
Evercool LP
81,5
  
Freezer 11
96,5
  
 
025507510
0
 
 

Load nam daje konkretnije informacije o mogućnostima ovih hladnjaka. TR Mux120 ponovno odnosi uvjerljivu pobjedu, dok se Transformer 4 vrlo solidno drži sa 6°C razlike spram prvoga. Evercoolov low profile hladnjak pak daje 15°C lošije rezultate od moćnijeg brata, te pokazuje lagane znakove slabosti, unatoč kojima je uspio održati istu temperaturu prilikom testiranja. Iako 81°C nije zanemariva temperatura, ona ipak ukazuje kako je i ovako malen hladnjak sposoban izdržati i više nego solidan overclock. Vjerujemo kako bi isti uspio održati i recimo neki nativni quad-core kao što je i5 750 na prosječnom overclocku od barem 3.2-3.4GHz (možda čak i više, ovisno o primjerku, odnosno o naponu koji traži za tu frekvenciju), bez ikakvih poteškoća. S druge strane, ukoliko biste se odlučili na to, ventilator koji dolazi s njime bi se mogao zamijeniti i nekim moćnijim 80mm ili čak 92mm ventilatorom što bi rezultiralo boljim temperaturama. Nažalost nismo uvrstili rezultate s drugim ventilatorom, iako smo kasnije uspjeli montirati i 92mm ventilator, ali uz pomoć plastičnih vezica. Posljedni rezultat nosi pali ratnik Freezer 11 za kojega je ovo bio ipak prevelik zalogaj iako dolazi s većom disipacijskom površinom, većim ventilatorom, ali s dva heatpipea manje u usporedbi s Evercoolovim HP-815EP hladnjakom.

Zakljucak - Conclusion

Zaključak

Na test smo dobili Evercoolov Transformer 4 hladnjak. Karakterizira ga tower dizajn s četiri 8mm heatpipea s HDT tehnologijom. Također dolazi s dva 120mm PWM ventilatora koji su u svom radu relativno tihi. Po svim značajkama konkurentan je recimo Arctic Coolingovim Freezer 13, te Cooler Masterovim 212+ hladnjacima. Iako nismo imali na testu dotične, kao usporedbu, koristili smo Mux120, s kojim u usporedbi daje sasvim solidne rezultate hlađenja. Značajniji minus na koji je teško zažmiriti je problem kod instalacije na sockete 775 odnosno 1156. Izuzev toga ovo je sasvim solidan hladnjak, prihvatljive cijene (oko 35-40$ u inozemnim dućanima), no pošto se radi o starijem modelu, nismo sigurni da ćete ga naći raspoloživog.

Idući hladnjak na testu bio je Evercoolov low profile hladnjak generički nemaštovitog imena – HPL-815EP. Dolazi s 80mm PWM ventilatorom, te s četiri 6mm heatpipea s HDT tehnologijom. Namijenjen je prvenstveno za HTPC konfiguracije radi svoje iznimno niske konstrukcije. Konkurenti u njegovoj klasi bi bili Arctic Coolingov Freezer 11 LP te Scytheov Samurai ZZ. U usporedbi s Freezerom 11, ovaj daje mnogo bolje rezultate, unatoč svojim manjim dimenzijama, a to sve zahvaljujući svojoj kvalitetnoj izradi. Pozitivne strane ovog hladnjaka je kompatibilnost s velikim brojem socketa, PWM ventilator, te na šećer na kraju i sama cijena. Pošto se radi o novom modelu, ovaj ćete hladnjak moći kupiti po pristupačnoj cijeni od 25-30$ u inozemnim dućanima. Kod nas pak još nisu dostupni. U svakom slučaju uzevši sve u obzir, ovaj hladnjak svakako zaslužuje našu preporuku za svakoga tko želi malen, dobar i efektivan HTPC hladnjak.

Conclusion

We got Evercool's Transformer 4 CPU cooler for the testing. It features tower design with four 8mm heatpipes with HDT technology. It also comes with two relatively quiet 120mm PWM fans. According to all the features, its main competitors are Arctic Cooling's Freezer 13, and Cooler Master's 212+ Plus CPU coolers. We had Thermalright's Mux120 compared with it, and got pretty good results for a moderate overclock. Major downside of this cooler is a problem with the installation on the sockets 775 and 1156. Except that, this is a very solid product sold at a fair price (around 35-40$ in foreign shops), but since this is an older model, we're not so sure you'll find it still available.

Second competitor was Evercool's low profile CPU cooler of a generic and unimaginative name – HPL-815EP. It comes with an 80mm PWM fan, and four 6mm heatpipes with HDT technology. Because of the size of it, this model is primarily intended for the HTPC setups. The main competitors are Arctic Cooling's Freezer 11 LP and Scythe's Samurai ZZ. Compared with the Freezer 11 LP, Evercool gives much better results, despite its small size, and all thanks to its high quality workmanship. The positive sides of these coolers are wide range of socket compatibility, PWM fan and of course the price. Since this is a new model, you'll be able to buy this CPU cooler at an affordable price of about 25-30$ in foreign shops. However, in Croatia, it is still unavailable. In any case, this CPU cooler certainly deserves our recommendation for anyone who wants a small, good and effective HTPC cooler.