Srednja klasa grafičkih kartica je bez sumnje najpopularniji segment koji privlači najveći broj kupaca koji traže onaj idealan omjer uloženo/dobiveno, a proizvođači nastoje pokriti taj segment sa što većim brojem modela različitih cijene i performansi. nVidia 7600GT svakako spada u tu kategoriju, čip je dovoljno moderan da zadovolji visoke standarde u popularnim naslovima, radni taktovi grafičkog procesora i memorije nude pristojne performanse, a određeni broj proizvođača nudi i verzije s nešto povišenim taktovima i bogatijom opremom. Ovoga puta u naše ruke su došla dva modela s prefiksima KO i GT TDH Extreme od inovativneEVGA-e i standardno dobrog Leadteka, jasno dajući do znanja da se radi o "nabrijanim" modelima dotičnog čipa. Pogledajmo što ove dvije kartice imaju za ponuditi u modernim naslovima i da li opravdavaju svoju višu cijenu u odnosu na vanilla implemetacije GeForce 7600 GT čipa.

Uvod i karakteristike

Kutija o kutiju

Obje kompanije uz ove overclockane modele nude i standardne izvedbe 7600GT čipa, s određenim razlikama. Na našem današnjem testu bavimo se s EVGA 7600GT KO modelom na radnim taktovima od 580/1500 MHz (postoji i superclocked model, po narudžbi – 600/1560) i najjačim modelom iz Leadteka 7600 GT TDH Extreme s taktovima 590/1600 MHz (postoji i slabiji model, 560/1400 MHz). Kratki presjek karakteristika i mogućnosti oba modela:

 
GPU
Memorija
Cjevovodi
Konektori
EVGA 7600 GT KO
580 MHz
256MB, 128-bit, 1500 MHz
12
Dual DVI, HDTV, S-Video
Leadtek 7600 GT TDH Extreme
590 MHz
256MB, 128-bit, 1600 MHz
12
Dual DVI, HDTV, S-Video

Kao što vidimo iz priložene tablice, razlike u modelima se svode na različite taktove GPU-a i memorije, dok je ostatak karakteristika standardan za 7600 GT čip. Obje kartice su namijenjene za PCI-e sučelje, imaju po 12 piksel-shaderskih cjevovoda i standardan set konektora. Za početak, pogledajmo pobliže oba modela.

EVGA e-GeForce 7600 GT KO

Kutija

Ocana i naoružana

EVGA model 7600GT KO grafičke kartice dolazi u standardnom pakiranju za ovog proizvođača pa se ovdje nećemo previše zadržavati. Nakon raspakiravanja kutije dolazimo i do same kartice koja na prvi pogled otkriva specifičan EVGA hladnjak. On ne odstupa previše od zacrtanog referentnog dizajna, u cijelosti je izrađen od bakra i pokriva grafičku jezgru i memorijske čipove. Na gornjem rubu primjetan je konektor za SLI bridge, dok back plate pruža komforan smještaj za dual DVI izlaze i TV-out konektor.

Stražnjica

Pogled sa stražnje strane ne otkriva nikakve novosti, nedostatak memorijskih čipova na ovoj strani potvrđuje podatak o 256MB memorije. Osim naljepnice s nazivom proizvoda, EVGA je odlučio staviti i podatak o verziji BIOS-a, što je hvale vrijedan potez.

Hladnjak

Kratka igra s odvijačem rezultira pojavom solidnog hladnjaka s termalnim podlošcima za memoriju. Izrada hladnjaka sa solidnom završnom obradom ulijeva povjerenje, a kako ćemo i vidjeti u testovima dobro se nosi s temperaturama koje generira 7600GT grafički čip. Ventilator se u svom radu pokazao u dobrom svijetlu, kontrola brzine je svoj posao odrađivala odlično pa ni u najekstremnijim slučajevima buka koju on proizvodi nije predstavljala problem.

Siromašno pakiranje

Nažalost, EVGA se nije odlučio ponuditi u pakiranju niti jednu igru ili dodatni sadržaj. Osim dva DVI-to-VGA konvertera i kablova, pronalazimo samo CD s upravljačkim programima i kratke upute zapakirana u zgodan omot. Od bonusa možemo samo detektirati naljepnice za kućište s EVGA logom. Poprilično siromašno za, ipak nestandardan model grafičke kartice.

Tvornički taktovi

Kao što smo i napomenuli, KO verzija dolazi s nešto povišenim radnim taktovima u odnosu na referentne 7600GT (560/1400 MHz) kartice. I dok je procesor dobio pojačanje od 20MHz, memorija ima 100MHz (DDR) viši radni takt koji donosi određenu prednost u odnosu na standardne modele.

Idle

Load

Kako se radi o srednjoj klasi grafičkih kartica, temperatura nije problem. Obje kartice su pokazivale nešto malo manje od 40°C u idle režimu rada, a EVGA 7600GT model je dosegnuo tek 45°C prilikom maksimalnog opterećenja. Već spomenuti ventilator svoj posao je obavljao odlično i vrlo tiho pa u ovom dijelu priče slijede pohvale za EVGA. Nakon kratkog osvrta na ovaj model red je da pogledamo što nudi i drugi proizvođač na ovom testu.