EVGA SuperNOVA NEX1500 Classified – digitalni vizionar

Datum objave 14.11.2012 - Domagoj Hodak

Opis - prvi dio

Proteklih godina se na stranicama PC Eksperta nanizao poveći broj recenzija raznog hardvera, a s vremena na vrijeme pojavi se i pokoja vrlo zanimljiva tj. performansama primamljiva komponenta. Uglavnom su dosad te uloge preuzimale grafičke kartice, procesori, matične ploče i ostale komponente kod kojih je pomak u performansama bio lako uočljiv. Kako bi se takva situacija promijenila, stanovita američka kompanija pod imenom EVGA, pobrinula se da i unutar segmenta računalnih napajanja korisnici mogu potražiti komponentu koja se ipak razlikuje od ostatka ponude konkurentnih proizvođača. Riječ je naravno o njihovoj novoj SuperNOVA seriji napajanja koja trenutno broji  četiri člana – 650/750/1500W modeli  uz 80Plus Gold, te jedan 750W 80Plus Bronze model. Kao što to naslov teksta otkriva, danas ćemo se družiti sa njihovom najsnažnijom SuperNOVA  NEX 1500W inačicom.

Za početak, jedan kadar stražnje strane elegantne crne EVGA kutije pravokutnog oblika, na kojoj je moguće (osim uobičajenog marketinga) isčitati niz korisnih informacija, grafova i većinu posebnosti koje izdvajaju ovaj EVGA proizvod od ostatka ponude na tržištu.

Glavne značajke ovog napajanja (koje proizvođač ističe na ambalaži) su sljedeće:

  • Napajanje posjeduje 80PLUS Gold certifikat, uz 90% ukupne efikasnosti u radu pri tipičnom opterećenju
  • Uključena pripadajuća SuperNOVA aplikacija - omogućuje uvid i kontrolu radnih parametara napajanja
  • Mogućnost kontrole i podešavanje napona +12V raila, u svrhu povećanja overclocking potencijala računala
  • Omogućena kontrola +12V naponskih vodova u obliku regulacije maksimalne dozvoljene struje (kombinirani rad više +12V railova tj. naponskih vodova)
  • Overclock način rada omogućuje isporuku do 1650W ukupne snage (uz preduvjet - napon gradske mreže od 230Vac)
  • Jamstvo za ispravan rad u trajanju od 10 godina, kao i vrhunska EVGA korisnička podrška
  • Ugrađeni japanski kondenzatori vrhunske kvalitete omogućuju dugotrajan i stabilan rad napajanja
  • Indvidualno obloženi (tzv. sleeved) kabeli napajanja poboljšavaju estetski dojam i omogućavaju jednostavnije manevriranje prilikom instalacije
  • Potpuno modularno sučelje, poboljšava funkcionalnost i olakšava neometan protok zraka unutar računalnog kućišta
  • Ugrađeni Sanyo Denki  ventilator posjeduje kuglične ležajeve (Ball Bearing) koji omogućuju dugotrajan i uglađen rad napajanja
  • Mogućnost isporuke 133A ukupne struje na +12V, pri Overclock načinu rada
  • Olakšano ulančavanje više računalnih napajanja za njihov neometan paralelni rad – napajanje izrazito zahtjevnih konfiguracija

Osim navedenih karakteristika, na crnoj ambalaži je moguće uočiti i modularno sučelje, te raspored i ukupan broj konektora na njemu (lijeva fotografija). Na temelju prikaza na toj fotografiji moguće je zaključiti da su crveni konektori namijenjeni spajanju PCI-E kabela, dok je ostatak u crnini. Očigledno EVGA ostaje vjerna crveno-crnoj kombinaciji i unutar svoje ponude napajanja, kao što je to slučaj i kod njihovih matičnih ploča.

Još jedna stvar koja odmah postaje primjetna prilikom manevriranja ovom kutijom je njezina težina – 6.5kg nikako nije nešto što se često susreće u svijetu napajanja. Ova brojka nam otkriva bogat sadržaj njezine unutrašnjosti, čije je kadrove moguće vidjeti na sljedećim fotografijama.

Otvaranjem masivne crne ambalaže nailazimo na dvije manje dobro izolirane i separirane kartonske kutije, čiji je sadržaj logično raspoređen. U desnoj većoj kutiji se nalazi sva prateća oprema i modularni kabeli (raspoređeni u kartonom odijeljene prostore) koji su dodatno zaštićeni prozirno-srebrnom plastičnom ambalažom, a koja pak izgledom poprilično podsjeća na antistatičku ambalažu korištenu za pakiranje matičnih ploča. Druga, manja kutija, sadrži dobro zaštićen glavni sadržaj – samo napajanje, koje je moguće vidjeti  na donjoj slici.

Napajanje je, osim kartonske kutije, zaštićeno i spužvastim PVC kalupom, te je dodatno umotano u crnu platnenu futrolu. Zaštita paketa je neprikosnova i može poslužiti kao primjer drugim proizvođačima hardvera. Nakon uvodnog otvaranja, vrijeme je i da detaljno zavirimo u EVGA proizvod i saznamo što se točno nalazi unutar njega:

Sadržaj je, poprilično bogat i zanimljiv, što se ponajprije ističe prilikom promatranja izgleda i količine kabela. EVGA je ovom prilikom uvela nekoliko novosti u svijet napajanja kao što su individualno presvučeni  kabeli za napajanje komponenti vašeg računala, koji su se prilikom testiranja pokazali pomalo nezgodnima prvenstveno zbog njihovog zapetljavanja. Ova vrsta kabela je najzahvalnija po principu “instaliraj i ne diraj”, jer česte izmjene i manevriranja njima mogu korisnika skratiti za pozamašnu količinu živaca. S druge strane, estetski gledano, ovo je hvale vrijedna inovacija u uobičajenom sivilu tj. crnilu kabela na svjetskom tržištu napajanja. Kvaliteta presvlaka (tzv. sleeve-a) doduše nije na razini poznatih specijaliziranih njemačkih proizvođača (MDPC-X), ali u svakom slučaju je ugodno iznenađenje.

Druga stvar koju je moguće primjetiti u pripadajućoj opremi je USB kabel koji je namijenjen povezivanju napajanja direktno sa matičnom pločom putem USB header konektora. Njegova uloga je prijenos mjerenih vrijednosti (vrijednosti napona, potrošnje, temperature …) direktno u računalo, te se potom ti podaci prikazuju korisniku pomoću pripadajuće EVGA SuperNOVA aplikacije. No naravno to nije jedina uloga ove USB konekcije, tj. komunikacija je dvosmjerna – korisnik može i mijenjati neke radne parametre napajanja koji uglavnom utječu na rad računala pri velikom opterećenju i korištenju izrazito zahtjevnih konfiguracija. Više informacija o ovom dijelu biti će obrađeno na zasebnoj stranica testa.

Opis - drugi dio

Od ostalih dodataka koji dolaze s napajanjem nije naodmet spomenuti elegantnu crnu torbicu s EVGA logom zlatne boje za pohranu modularnih kabela, te jedan mali paketić unutar kojeg se nalazi set od 8 gumenih podložaka koji su namijenjeni montaži na napajanje, kako bi spriječili oštećenja prilikom korištenja napajanja izvan kućišta (bench testova). Osim navedenog u paketu je moguće pronaći i kabel (IEC 60320 C20) za spajanje napajanja na napon gradske mreže koji izgledom djelomično podsjeća na kabele koji obično dolaze s teškim strojevima i moćnim trofaznim motorima. Ono što se u paketu ne nalazi su vijci za montiranje napajanja unutar kućišta, što je definitivno propust od strane EVGA.

Nakon kratkog opisa dodatne opreme, vrijeme je za detaljan popis priloženih modularnih kabela:

Kao što je vidljivo iz tablice, popis je zaista impresivan – 19 PCIe, 12 SATA i 8 Molex konektora. No ono što se još više ističe je njihova duljina, koja je vjerojatno rekordna kada su u pitanju napajanja za kućnu uporabu – drugim riječima, bez obzira koliko veliko kućište posjedovali, uz ove kabele vam sigurno neće biti problem dosegnuti i najudaljenije komponente i pritom ih posložiti na vrlo uredan način. Upravo ovdje dolaze na red priložene tzv. velcro “čičak” vrpce koje su itekako potrebne za ukroćivanje divljih EVGA kabela. Uz navedeno, tablica otkriva i raspored konektora (na modularnom panelu napajanja) prema dodijeljenim railovima, iz čega se može otkriti pomno odabran način raspodjele tzv. virtualnih railova, pomoću koje se propušta relativno ravnomjerna količina struje na svakome od njih.

Priloženi korisnički priručnik otkriva (osim uobičajenih informacija o instalaciji) niz detalja vezanih uz specifikaciju snage, raspored railova po konektorima, ali i tablicu sa kombinacijama postavki ugrađenih DIP prekidača. Upravo ovi prekidači su zaduženi za ostvarianje single/multi-rail načina rada, pokretanje napajanja bez potrebe za spajanjem na računalo, aktivaciju overclock režima ili pak prisilan rad ventilatora na maksimalnih 100% okretaja. Upravo ovdje postaje jasno kakvom tipu korisnika je namijenjen ovakav zanimljiv uradak – izrazito zahtjevnim konfiguracijama i još zahtjevnijim korisnicima. Prethodno navedeno se uglavnom odnosi na multi-GPU konfiguracije uz uporabu “dvoglavih” EVGA (C606) matičnih ploča, te mučenje istih uz visoke radne napone i taktove.

Kao što je bilo spomenuto u prethodnom dijelu teksta, napajanje dolazi u crnom platnenom odijelu sa zlatnim slovima ukomponiranim nazivom napajanja:

Odstranjivanjem crnog platna, otkriva se crno-crvena tekstura napajanja pozamašnih dimenzija (86x150x200mm), kao i posebna fiksno integrirana metalna ručka (43x125mm), namijenjena lakšem manevriranju napajanjem prilikom transporta. Iako je ovo zanimljiv ergonomski pristup, itekako bi voljeli vidjeti mogućnost skidanja ovog dodatka bez potrebe za otvaranjem samog napajanja (i naravno, gubitka garancije), prvenstveno sa ciljem lakše ugradnje u manja (prostorom ograničena) kućišta.

Napajanje imponira moćnim izgledom i relativno prihvatljivom kombinacijom boja, kao i odličnom završnom obradom, koja je definitivno za klasu bolje od bilo kojeg dosad testiranog napajanja na PC Ekspertu. Nadalje, crveno otisnutim slovima, brojka 1500 otkriva ukupnu (regularnu) radnu snagu ovog modela, dok iznad ugrađenog 120mm ventilatora, odnosno njegove rešetke, stoji decentno utisnut EVGA logo.

Na stražnjoj strani nalazi se, u specifikacijama navedeni, C20 utor za spajanje na napon gradske mreže, kao i poveći prekidač, ali i jedna svjetlosna dioda (dijagnostika rada i signalizacija ispravnosti). Odmah do njih smjestila se i jedna crvena naljepnica sa upozorenjem korisniku, da je prije njenog skidanja potrebno detaljno proučiti korisnički priručnik. Ispod spomenute naljepnice, nalazi se niz od pet DIP prekidača, kojima se upravlja nekim od posebnih prije spomenutih funkcija napajanja.

Na suprotnoj stranici napajanja se nalazi modularni panel pomoću kojeg se povezuju uključeni modularni kabeli sa korisničkim komponentama tj. konfiguracijom.  Panel djeluje izrazito čisto i pregledno, ali nažalost oznake pokraj pojedinih konektora ne otkrivaju raspored dodijeljenih virtualnih railova, te je preporučljivo potražiti ove informacije unutar priloženog korisničkog priručnika. U slučaju da preko integriranih DIP prekidača (ili pripadajućeg softvera) korisnik odabere single-rail način rada, ove brige nestaju jer također nestaju i strujna ograničenja na pojedinim konektorima tj. railovima modularnog panela.

U gornjem desnom kutu modularnog panela nalazi se mini-USB konektor kojim se, putem priloženog kabela povezuje napajanje sa računalom tj. matičnom pločom i na taj se način omogućuje SuperNOVA softveru komunikacija s napajanjem (očitavanje i promjena radnih parametara). Druga zanimljiva stavka na ovom dijelu je 24-pinski modularni konektor, koji na slici modularnog panela otkriva da nije predviđeno mjerenje napona na samim krajevima kabela (pri spoju s računalom) već odmah na početku. Za navedenu bi preinaku, naravno,  bilo potrebno integrirati 27/28 pinski konektor na modularnom panelu, pošto su potrebne 3 dodatne žice za mjerenje napona na +3.3/5/12V railu.  Iz dosadašnjeg iskustva pri testiranju napajanja mogu se naslutiti odstupanja u točnosti izmjerenih vrijednosti, jer kao što je relativno poznatom, svaki vodić tj. bakrena žica ili konektor posjeduje određeni električni otpor te samim time dolazi do padova napona na njima prilikom prolaska struje kroz njih.

Prilikom rada sa napajanjem, postalo je očigledno da je debljina nekih vodiča na kabelima nedovoljnog poprečnog presjeka, a ovdje je prvenstveno riječ o +5VSB railu, koji se prilikom većeg opterećenja jedva zadržavao unutar dozvoljenih ATX granica naponske regulacije. Ostatak kabela uglavnom koristi 18AWG (0.8mm2) debljinu vodiča, što je u skladu s minimalnim propisanim ATX granicama, ali bismo svakako voljeli vidjeti i za jedna korak veći poprečni presjek (16AWG, 1.3mm2) na PCIe i EPS modularnim kabelima. Na kraju pregleda vanjštine dolazi naravno i deklarirana snaga ovog napajanja, te svi zasluženi certifikati i sigurnosne oznake.

Tablica s deklariranom snagom ovog napajanja izgleda poprilično kompleksno i pomalo zastrašujuće, ali se u biti svodi na sljedeću raspodjelu:

Sve dosad navedene karakteristike djeluju zaista impresivno, te sa sigurnošću možemo ustanoviti da je riječ o novom i dosad neviđenom dizajnu tj. da se EVGA okrenuo potpuno novoj platformi kako bi ostvario prethodno deklariranu snagu.

Kao što je već spomenuto u tekstu, ovakvo napajanje je namijenjeno izrazito zahtjevnim konfiguracijama uz uporabu Quad-SLI ili CrossFireX grafičkog podsustava, kao i dual CPU socket matičnih ploča, te naravno pozamašnu količinu podizanja radnih taktova i napona. Kako bi provjerili da li ovo napajanje zaista raspolaže sa tolikom snagom zaviriti ćemo u njegovu unutrašnjost i jednostavno analizom dijelova i korištene platforme saznati koje su njegove granicei kakva je doista kvaliteta izrade.

Opis - treći dio

Otvaranjem povećeg metalnog pokrova ovog napajanja otkriva se jedan manji grad elektroničkih komponenti. Odmah se može zamijetiti da je prostor unutar ovog napajanja izuzetno dobro iskorišten, a u skladu s time također postaje jasno da je proizvođač ovog napajanja iskusan u svom poslu. Velik broj ukomponiranih dijelova i jasno raspoređene sekcije, uz vrlo preciznu i urednu viziju ovog moćnog napajanja daje za naslutiti visoku razinu kompleksnosti.

Ugrađeni  120mm PWM ventilator japanskog podrijetla (Sanyo Denki San Ace 9G1212P4G03) također izgleda moćno, a prilikom testiranja se pokazao i izrazito odlučnim u hlađenju cjelokupnog napajanja.  Za početak, njegove osnovne karakteristike:

U radu se spomenuti ventilator pokazao izrazito efikasnim, ali i glasnim pri većem opterećenju (iznad 1000W). U nižim početnim okretajima (cca 1,000 RPM) je još koliko toliko podnošljiv (uz jasno čujan rad ležaja pri manjim distancama), no u slučaju kada primi informaciju od termo-otpornika da je radna temperatura previsoka – ova “turbina” se s lakoćom zavrti preko 3,000, a u krajnjim slučaju i iznad 4,000 okretaja u minuti. Ovo je definitivno jedan od najglasnijih ventilatora koje smo imali priliku čuti uživo. Najjednostavniji opis bi za ovakvu buku bila usporedba sa sušilom za kosu na visokim okretajima. Iako je ovo napajanje poprilično efikasno u svom radu (80Plus Gold certifikat), očigledno su inženjeri u tvornici smatrali da je potreban ovako moćan i nadasve nemilosrdan oblik hlađenja , s obzirom na potencijalne ekstremne situacije u kojima bi se moglo naći, a koje smo imali prilike iskusiti. Ukratko, ovaj model zasigurno neće biti prvi odabir za HTPC zaljubljenika ili korisnika osjetljivih na buku.

Unutarnji dizajn, odnosno korištena platforma dolazi sa potpisom tajvanske tvrtke Etasis, specijalizirane za izradu serverskih redundantnih napajanja. Na području računalnih ATX napajanja ova tvrtka nije pokazivala prevelik interes, ali sudeći prema prizorima iz NEX1500 modela, definitivno imaju potrebno znanje.

Dizajnom napajanja dominiraju masivni crni aluminijski hladnjaci, manje okomite tiskane pločice kao i poprilično velik glavni transformator koji je prekriven aluminijskim plohama, čime mu je povećana ukupna rashladna površina. Uzevši u obzir da ovaj transformator mora biti sposoban prebaciti preko svojih leđa ukupno 1700W sirove snage, ovaj dizajn i ugrađeni ventilator polako postaju poprilično logičan izbor. Uz spomenuto, unutrašnjost je naprosto zatrpana japanskim kondenzatorima, od kojih je jedan (plavi, PFC) prekriven crnim plastičnim pokrivačem radi efikasnijeg usmjeravanja protoka zraka . Na ovaj način se opskrbljuje ciljano područje potrebnom količinom hladnog zraka, ali također i vrši izolacija pojedinih stupnjeva ovog dizajna.

Kao i u svakoj dosadašnjoj recenziji, analiza kreće od ulaznog tranzijentnog stupnja, koji je na ovom napajanju odrađen vrhunski. Prvi dio tranzijentnog filtra (slika dolje-lijevo) započinje odmah nakon AC utičnice, a sastoji se od dva okrugla pločasta i jednog poliester kondenzatora (oblika kutije šibica) omotane gumenom zaštitom.

Desna slika (iznad) prikazuje konektore koji su zaduženi za povezivanje signalizacije (svjetlosna dioda) i upravljanja (DIP prekidači) sa pomoćnom okomitom tiskanom pločicom na kojoj se nalaze integrirani krugovi zaduženi  za digitalnu obradu signala (DSP). Upravo ovdje NEX1500 pokazuje svoju inovativnost tj. digitalan način rada, koji će biti analiziran nešto kasnije u tekstu. Nastavak tranzijentnog filtra može se naći na slici ispod – krenuvši s desna na lijevo nalazi se okomito postavljeni stakleni osigurač (omotan u gumu), žuti varistor (MOV) za uklanjanje dolaznih prenapona, crni elektromagnetski relej (ispod sivog poliester kondenzatora) koji je zadužen za “prespajanje”  nakon što bijeli okrugli termalni otpornik (PTC B750) obavi posao kontrole prevelike ulazne struje prilikom pokretanja napajanja. Navedeno “prespajanje” se obavlja radi što manjih gubitaka odnosno povećanja ukupne efikasnosti. Pokraj njih se nalaze još tri siva poliester kondenzatora, dva plava pločasta kondenzatora i dvije horizontalno postavljene zavojnice.

Nakon navedenih elemenata dolaze na red i dva paralelno spojena Graetz (GBJ2506, 25A)  ispravljačka elementa (pretvorba izmjeničnog u istosmjerni napon), kao i još dva plava pločasta kondenzatora. Cijeli stupanj je odrađen odlično i zaista je nemoguće tražiti nešto više na ovom dijelu napajanja.

Na sljedećoj slici (dolje-lijevo) može se pronaći jedan manji transformator zadužen za napajanje +5VSB raila, tj. napona koje računalo koristi kada ga se prebaci na stand-by način rada. Odmah pored navedenog transformatora može se zamijetiti i jedan Mosfet tranzistor (06N60C3, 6A), također zadužen za kreiranje navedenog raila, a moguće je i zamijetiti da nije postavljen na aluminijski hladnjak (iako je to uvijek preporučljivo, pogotovo kod ovako snažnih napajanja).

Desna gornja slika otkriva plave Hitachi HU (470uF, 450V, 105°C) kondenzatore zadužene za sudjelovanje u korekciji faktora snage, a dvije masivne PFC zavojnice koje uvijek dolaze u kompletu sa kondenzatorima mogu se primjetiti na donjoj desnoj slici. Iza zavojnica, skučeno montirane na crni aluminijski hladnjak, naziru se četiri brze Cree PFC diode (C3D10060, 10A).

Sa suprotne strane hladnjaka (slika dolje-lijevo) montirana su četiri PFC Mosfet tranzistora (47N60C3, 47A). Sve dosad nabrojane PFC komponente podijeljene su u dvije skupine te čine tzv. Continuous Conduction Mode (CCM) topologiju koja naizmjenično koristi dvije jednake ispravlječke grane (zavojnica, dioda, tranzistor), a sve s ciljem ostvarivanja stabilnijeg i efikasnijeg rada. Ovakav princip smo također imali prilike vidjeti u Thermaltake XT Platinum 1275W modelu.

Opis - četvrti dio

Desna gornja slika prikazuje dva (od ukupno četiri 20N60CFD) Mosfet tranzistora zadužena za tzv. switching funkciju, bolje rečeno kralježnicu svakog modernog napajanja. Ova četiri elementa rade u već nekoliko puta spominjanoj ZVS (Zero-voltage switching) topologiji. Ova se platforma prije svega iskazuje u svojoj efikasnosti i stabilnosti rada, ali i brzini dinamičkog odaziva na opterećenje.

Sljedeća slika prikazuje vjerojatno najmoćniju komponentu u ovom napajanju – velik i masivan impulsni transformator na kojeg su postavljeni +12V Mosfet tranzistori (čak 12 komada, 047N08NS, 100A). Ovaj stupanj zaista izgleda kao jedna minijaturna transformatorska stanica, a svojom snagom itekako korisniku osigurava slobodu prilikom opterećivanja ovog napajanja.

Kao što je već relativno poznato, moderna napajanja proizvode tj. reguliraju manje napone (+3.3/5V) preko +12V raila, što bi značilo da se koristi DC-DC tehnologija. Ovakav pristup je čest u skupljim modelima prvenstveno zbog povećane efikasnosti i stabilnijeg rada, a u ovom slučaju EVGA/Etasis izvedenicu možete vidjeti na slikama ispod:

Kao što je vidljivo na slikama, za svaki naponski vod (+3.3 i +5V) zadužena je po jedna manja okomita tiskana pločica sa pripadajućim polimerskim kondenzatorima, kao i zavojnicama, te Mosfet tranzistorima. Pošto su ovi naponi uglavnom minorne naravi u modernom računalu, nije potrebna velika deklarirana snaga na njima, već se sve odvija uglavnom na +12V railu.

Konačno dolazimo do glavne upravljačke tiskane pločice, na kojoj se odvija sva digitalna obrada signala (DSP), po kojoj se ovo napajanje ističe od ostatka tržišta. Ovakav način rada uglavnom daje kao rezultat veliku preciznost regulacije, mjerenje i prikazivanje radnih parametara, ali i upravljanje samom regulacijom i hlađenjem napajanja (brzinom ventilatora).

Ovakav kadar zaista ostavlja u čudu, jer nalikuje posebnom računalu unutar napajanja, što i nije predaleko od istine s obzirom na razinu kompleksnosti koju posjeduje NEX1500. Na slici je moguće primjetiti cijeli niz komponenti zaduženih za obradu signala koji dolaze iz područja cijelog napajanja. Spomenuti signali prenose podatke poput potrošnje na utičnici, izlazne snage, napona na railovima, brzine ventilatora itd.

Radi pojednostavljenja, svi korišteni dijelovi na ovoj upravljačkoj pločici su označeni na slici te je istaknuta njihova uloga u DSP procesu.

Za primarni dio je zadužen jedan mikrokontroler (MSE9S08SH8) i po jedan naponski komparator (LM339A) te operacijsko pojačalo (LM358). Ove komponente imaju ulogu mjerenja napona gradske mreže, ulazne struje, kao i ukupne AC ulazne snage.

Upravljanje PFC stadijem napajanja prepušteno je Texas Instruments UCC28070 CCM PFC kontroleru, a podjelu između primara i sekundara vrši se putem sedam Vishay TCLT108 optocouplera, nakon kojih nailazimo na UCC28950 PWM switching kontroler, povezan sa dva Mosfet drivera (UCC27324D).

Mjerenje i upravljanje naponima sekundara ostvaruje se putem MAX5481 digitalnog potenciometra, uz pomoć jednog LM339A naponskog komparatora i dva LMV324 operacijska pojačala.

Na kraju konačno dolazimo i do C8051344 mikrokontrolera zaduženog za komunikaciju sa ostatkom računala tj. korisnikom preko SuperNOVA aplikacije. S druge strane, ovaj dio napajanja je krivac za povećanu potrošnju prilikom stand-by načina rada, a razlog tomu je odluka proizvođača da ostavi aktivnim ovaj kontroler čak i kada računalo nije uključeno. Samim time, potrošnja računala se podiže u ovakvom (niskom) režimu opterećenja. Jednostavan je zaključak zašto ovo napajanje ne posjeduje ErP Lot 6 certifikat tj. ne zadovoljava zadnju europsku eko-direktivu koja stupa na snagu 2013. godine, a koja zahtjeva potrošnju manju od 0.5W prilikom stand-by rada.

Sveukupno gledajući, upravo zbog ovog dijela napajanja naslov ove recenzije glasi “Digitalni vizionar”, jer dosad nije bila praksa primjene DSP tehnologije unutar računalnih napajanja, što je itekako dalo svoj doprinos kompleksnosti ovom proizvodu. Drugim riječima ovo je definitivno najkompleksnije računalno napajanje napravljeno za serijsku proizvodnju unutar proizvodnih linija namijenjenih kućnim korisnicima.

Za kraj, nekoliko kadrova kvalitete lemljenja tiskanih pločica, koja je jednom riječju – impresivna. Rijetko se ovakva preciznost susreće u svijetu napajanja, a mogli bismo je samo usporediti sa jednim proizvođačem napajanja čije smo proizvodeimali prilike upoznati. Riječ je o Antecovom HCP-1200 modelu, tj. Delti kao OEM-u tog napajanja.

Ova činjenica pogotovo dolazi do izražaja kada uzmemo u obzir i 4 sloja glavne tiskane pločice, ali i 6 slojeva pomoćnog modularnog panela (desna slika).

Lijeva slika (donja strana glavne tiskane pločice) prikazuje tzv. shunt otpornike, tj. otpornike koji služe kao strujne mjerne točke, ali i kao pozicija za provođenje zaštite od prevelike izlazne struje (OCP).  Ovdje se također definiraju i railovi cijelokupnog napajanja, tj. da li napajanje radi u single ili multi-rail načinu rada.

Konačno dolazimo i do modularnog panela, koji izgleda poprilično napučeno raznim kondenzatorima, čija je svrha maksimalna supresija naponskih izobličenja i šuma izmjeničnog karaktera.

Nakon detaljnog uvida u unutrašnjost, na red je došlo i druženje sa pripadajućom EVGA SuperNOVA aplikacijom...

Softver – EVGA SuperNOVA

EVGA aplikacija ne dolazi standardno u paketu sa napajanjem, već ju je potrebno preuzeti sa njihove službene stranice tj. SuperNOVA download sekcije. Jedan od preduvjeta za pokretanje ove aplikacije je povezivanje EVGA napajanja USB kabelom na vaše računalo, jer u protivnom aplikacija javlja jednostavnu poruku:

Nakon što se uspostavi veza računala i napajanja, korisnik može odabrati niz opcija vezanih uz način prikaza informacija:

Dakle, riječ je o odabiru između dva, četiri ili šest istovremenih mjernih područja, koja je moguće individualno konfigurirati i odabrati točno željeni set informacija koje korisnik smatra potrebnima.

Opcije mjerenja tj. prikaza parametara (za svaki od prikazanih “intrumenata”) su sljedeće:

Ovisno o konfiguraciji, svaki od prikazanih elemenata može prikazivati informacije o ulaznoj struji/naponu/snazi, kao i sve izlazne struje i napone, ukupnu izlaznu snagu, radnu temperaturu, broj okretaja ventilatora, te naravno ukupnu efikasnost samog napajanja. Na ovaj način se pokrivaju gotovo svi mogući mjerni parametri koje je moguće pronaći unutar jednog računalnog napajanja.

Dodatno je moguće dobiti uvid u mjerene vrijednosti svih parametara kroz protekli period, tj. svi izmjereni  podaci se pohranjuju u posebne datoteke kako bi se kasnije mogli prikazati u zasebnim opcijama ove aplikacije:

Uz navedene postavke moguće je dodatno pripremiti maksimalne tj. minimalne vrijednosti koje napajanje u korištenju ne smije prijeći, a ukoliko se ostvari takav scenarij, aplikacija je u mogućnosti prikazati poruku o kršenju definiranih granica;

Kako bi EVGA dodatno istaknuo svoj proizvod na tržištu napajanja, odlučio je podariti korisnicima mogućnost izmjena nekih parametara, poput napona na +12V railu:

Ova mogućnost direktnog uplitanja korisnika u performanse napajanja bi ponajviše mogle koristiti ekstremnim korisnicima, koji uz vrlo zahtjevne konfiguracije, posjeduju i pozamašnu količinu znanja u podizanju radnih taktova svog računala, kao i modifikacije hardvera s ciljem rušenja raznih rekorda u sintetičkim aplikacijama. Za sve ostale tipove korisnika, ovakva mogućnost promjene radnih napona na najvažnijem naponskom vodu, može samo nanijeti više štete nego koristi, jer su posljedice za priključeni hardver itekako ozbiljne, ukoliko se savršeno dobro ne poznaju OC mogućnosti vlastitog hardvera.

S druge strane, u profilu “Fan Speed” moguće je, osim isključivog mjerenja brzine ventilatora unutar napajanja, vršiti i promjene u radnim profilima istog. Dakle, ukoliko korisnik nije zadovoljan brzinom ugrađenog ventilatora, postoji mogućnost promjene brzine. Ali naravno, ukoliko napajanje “osjeti” preveliku temperaturu na mjernim točkama, ono će pomoću svojih ugrađenih mikrokontrolera, svojevoljno podići brzinu i time osigurati hladan, nesmetan i dugotrajan rad.

Dostupni “Fan” profili su Silent, Performance i Overdrive, a kao što im i sami nazivi impliciraju, namijenjeni su raznim vrstama opterećenja NEX1500 napajanja.

Možda nije na odmet napomenuti da je minimalna prosječna brzina ugrađenog ventilatora 980 RPM, uz pomoć najtišeg “Silent” profila. Vjerojatno najbitnija stavka ovog softvera je još jedna istaknuta mogućnost – izmjena single/multi-rail načina rada, kao i uključivanje OC opcije, koja oslobađa ovo napajanje 1500W ograničenja i omogućava 1650W ukupne izlazne snage.

Za kraj ovog dijela, nekoliko riječi i o stečenim dojmovima koji su bili relativno proturječni, ovisno o vrsti promatranog područja. Prilikom samog korištenja aplikacije, NEX1500 platforma je pokazala neke nedostatke prilikom mjerenja tj. netočnosti na prikazanoj ulaznoj snazi. Nismo uspjeli dokučiti da li je riječ o grešci u firmware-u napajanja ili slabije napisanoj SuperNOVA aplikaciji, ali je definitivno nešto na čemu EVGA mora dodatno poraditi. Na ostalim područjima, ova aplikacija je pokazala solidnu razinu točnosti, što će mnogim korisnicima biti itekako primamljiv dio ovog paketa.

Način testiranja i rezultati testova

Testiranje će biti obavljeno pomoću tzv. Load Tester-a vlastite izrade. Razlog za ovakav način pristupa je vrlo jednostavan – pruža daleko preciznije odabiranje opterećenja i isčitavanje rezultata, te je naravno moguće gotovo svako postojeće napajanje opteretiti do maksimuma i usput provjeriti da li su strujne zaštite (OCP), kao i temperaturne (OTP), ali naravno i zaštite preopterećenja (OPP) aktivne. Mjerenje potrošnje će biti izvršeno instrumentom za mjerenje potrošnje el. uređaja (dobavljivim u većim trgovačkim centrima el. opreme) kao što je to bio slučaj i do sada. Mjerenje napona na izlazima će naravno biti obavljano digitalnim multimetrom. Jedina izmjena s obzirom na dosadašnje testove će biti rezultati mjereni digitalnim osciloskopom, koji će poslužiti za provjeru kvalitete izlaznih napona. Ovisno o ovoj razini, koja itekako utječe na stabilnost i dugotrajnost promatranog napajanja, moguće je znatno lakše procijeniti kvalitetu čitavog napajanja.

Rezultati testova

Odstupanja u postotcima se računaju na sljedeći način:

Najviši izmjereni napon umanjen za najniži napon i podijeljen sa nominalnom vrijednošću.

Primjer za +12V (PCIe) rail:     (12.36 – 12.13) / 12 = 0.0191 -> odnosno 1.91%

Sveukupno gledajući regulacija na NEX-u izgleda ovako:
+3.3V odstupa 1.81%,
+5V rail odstupa 2.0%,
+12V 8 pinski EPS (fiksni)odstupa 1.41%,
+12V 6+2 pinski PCIe (fiksni) odstupa 1.91%

Rezultati naponske regulacije EVGA napajanja spadaju u sferu vrlo dobrih, no s obzirom da je ovdje riječ o 1650W napajanju, kriterij će ipak biti malo opušteniji. Svi naponski vodovi se zadržavaju unutar 2%, a to apsolutno nije lako postići pri ovakvom opterećenju, barem ne uobičajenim metodama proizvodnje napajanja. Doduše, postoji naravno i mogućnost korekcije +12V raila, ali u tom slučaju ne bi bilo pošteno prema svim dosad testiranim napajanjima.

Kako bi se dobio relativan dojam efikasnosti, posegnuti ćemo za rezultatima mjerenja Thermaltake XT Platinum 1275W napajanja, te napraviti malu usporedbu (za prvih 6 Testova):

Rezultati su itekako dobri u slučaju NEX-a, jer pokazuju da jedno 80Plus Gold napajanje poprilično malo zaostaje za jednim 80Plus Platinum modelom – pohvalno, uzevši u obzir da je Thermaltake izuzetno efikasno napajanje (čak i u usporedbi s drugim napajanjima iz Platinum klase).

Sljedeći u nizu testova je osciloskopsko mjerenje (ne)dozvoljenih izmjeničnih vrijednosti napona (na svim bitnim istosmjernim naponima), kao i promjena brzine ventilatora s obzirom na opterećenje, te porast radne temperature (temperatura prostorije u trenutku mjerenja je bila 23°C).

Prilikom mjerenja izmjeničnih vrijednosti (ripple), pojavila se jedna čudna anomalija (na raznim opterećenjima), koja se pojavljivala u nepravilnim vremenskim intervalima:

Sa slike je vidljivo da se radi o negativnom šiljku od gotovo 100mV, a ponekad se ova vrijednost znala povećati i preko dozvoljenih ATX granica (120mV). Zbog svoje neperiodičnosti, možemo samo nagađati o čemu je riječ, a pošto ovakva pojava nije toliko opasna, koliko je štetan stalni ripple faktor izmjeren na ovom napajanju (koji je bio u granicama normale), progledat ćemo kroz prste ovom modelu, ali je očito da se EVGA poprilično žurio sa izbacivanje ovako kompleksnog napajanja među stare vukove na tržištu.

Sve periodične izmjerene vrijednosti tzv. ripple-a su ispod polovice dozvoljenih, te u ovom području nema zamjerki EVGA napajanju, ali nažalost u stupcu sa brzinom ventilatora definitivno ima – brzina se nemilosrdno dizala iz testa u test, a buka koju je proizvela ugrađena Sanyo Denki turbina zaista se ne može smatrati normalnim radnim uvjetima. Srećom, potrebno je generirati iznimno veliko opterećenje kako bi  ovaj ventilator otkrio svoju pravu narav.

Priču o velikim opterećenjima možemo nastaviti ispitivanjem maksimalne granice ovog monstruma, a konačni rezultat glasi:

Prevedeno na istosmjernu snagu, pri ovoj količini ulazne snage, napajanje je isporučivalo cca. 1750W na svim svojim  (DC) izlazima. Uzevši u obzir da sva ta snaga praktički ide preko +12V tranzistora – možemo slobodno reći da ovo napajanje ima solidne zalihe ostvarene kvalitetnom izradom. Prolaskom preko gore prikazane brojke, napajanje se sigurno ugasilo i na taj način dalo do znanja gdje se nalaze njegove strujne (OCP) granice.

Kako bi potvrdili rezultate, zavirili smo i u SuperNOVA aplikaciju – rezultati su blizu ručno mjerenih, te se razlikuju u manjoj mjeri:

Zaključak

Na kraju nam ostaje ostaje dati zaključak na temelju svih pozitivnih i negativnih strana, kojih ne nedostaje s obje strane. Ogromna potencijalna snaga, 10 godišnje jamstvo, drukčiji i inovativan izgled, digitalno upravljana platforma, kao i softverski potencijal čine ovo napajanje vrlo zanimljivim proizvodom. S druge strane dječje bolesti poput divljeg ventilatora, ripple anomalije, cijele simfonije zvukova od strane zavojnica i kondenzatora, te cijene veće od 400€ samo pokazuju da je ovakvo napajanje samo jedna vrsta prototipa koja bi trebala usmjeriti daljnji razvoj u jednom posve novom pravcu kroz narednih nekoliko godina. U ovom trenutku konkurencija poput Corsaira (Flextronics) i Seasonica itekako napreduje u ovom smjeru, te polako počinju izbacivati na tržište svoje verzije ovakvog digitalnog pristupa. Očito je da ponekad nije poželjno žuriti sa izbacivanjem novog proizvoda, već je bitno da se navedeni prethodno pomno istestira i usput opipa puls tržišta.

Da ovo napajanje ne šokira toliko cijenom, bezrezervno bi zaslužilo našu najvrijedniju ocjenu, ali s obzirom na trenutno stanje po europskim dućanima informatičkom opremom, ipak ćemo pričekati na neke usklađenije i cijenom prihvatljivije high-end proizvode.