Industrija računalnog hardvera je kako svi znamo vrlo promjenjiva. U prilog tome ide i najnoviji veliki događaj – akvizicija kanadskog proizvođača grafičkih čipova od strane AMD-a. Jedna od tvrki koje su se svojim proizvodima i učinkom u zadnjih par godina prilično istakle na ovom tržištu je i tajvanski Foxconn, u osnovi veliki OEM proizvođač koji je u jednom trenutku odlučio steći dio tržišnog kolača sa svojim brand proizvodima. Jedan takav proizvod je matična ploča bazirana na Intelovom i975X čipset – Foxconn 975X7AA-8EKRS2H. Iza kriptičnog imena nalazi se najmoćnija i975X matična ploča u Foxconnovoj ponudi.

i975X je inače najmoćniji Intelov čipset namijenjen stolnim računalima ili jeftinijim radnim stanicama. Jedna od njegovih posebnosti je podrška za ATI-jevu CrossFire tehnologiju, a od nedavno i za nVidijin SLI. Naime, nVidia je sa svojim novim driverima iz serije 9x.xx otključala mogućnost korištenja SLI-a i na pločama s Intelovim čipsetom koje imaju adekvatan broj utora za grafičke kartice. Jedini problem u cijeloj priči je SLI konektor. Naime, s obzirom da SLI nije službeno podržan od Intela, matične ploče se ne isporučuju zajedno s SLI mostićem, pa je korištenje SLI-a na matičnim pločama s Intelovim čipsetom ograničeno na softverski SLI.

Relativno velika kontraverza oko i975X čipseta vezana je uz njegovu podršku za Intelove najnovije procesore bazirane na jezgri Conroe. Premda čipset u teoriji podržava procesor (zbog toga što Intelovi novi procesori koriste jednak tip sabirnice kao i stari Pentiumi), Intel je u zadnji čas odlučio promijeniti određene električne specifikacije sklopa za napajanje procesora. Drugim riječima, mnoge ploče bazirane na čipsetu i975X ne podržavaju nove procesore. Nažalost, to vrijedi i za Foxconnovu ploču koju danas imamo na testu. Uskoro bi se na tržištu trebala pojaviti nova revizija ove ploče s oznakom 975X7AB, što bi trebalo zadovoljiti buduće vlasnike Conroe procesora.

Foxconn 975X7AA-8EKRS2H

Kao što već napomenulit, 975X7AA-8EKRS2H je Foxconnova najsnažnija ploča. Iz istog razloga s njom dolazi solidan, ali pomalo disproporcionalan paket opreme:

  • 2x okrugla crna IDE kabela, okrugli crni floppy kabel, 2x SATA kabela, 2x SATA napajanje
  • Firewire bracket (standard + mini-port), USB bracket (2 porta)
  • backpanel
  • Priručnik za uporabu, poster za brzu instalaciju, CD s driverima i softverom

S obzirom da se radi o najmoćnijoj ploči iz firmine ponude, očekivali smo bolji bundle. Štoviše, bundle izgleda pomalo šlampavo zbog činjenice da su u njemu samo dva SATA kabela (ploča nudi 5 internih SATA konektora) te dva IDE kabela, unatoč činjenici da je na ploči samo jedan jedini IDE konektor. Što se tiče pozitivnih strana ovog paketa, instalacijski CD je vrlo intuitivan, a kvaliteta priručnika za uporabu je vrlo dobra.

Aplikacija za nadzor sistema

LiveUpdate za nadogradnju softvera, drivera i BIOS-a

Kad smo kod softvera, moramo spomenuti i neke nove aplikacije koje Foxconn koristi za nadzor i održavanje sistema. To su FOX ONE, alat za praćenje sistemskih vrijednosti, te LiveUpdate, alat za automatski download drivera, BIOS-a i softvera. FOX ONE je solidan, ali je dosta glomazan što nam čak i ne bi toliko smetalo da ga je moguće smjestiti u Windows traybar. Ovako ga je moguće minimizirati, ali nije baš praktično imati ovakvu aplikaciju kao jedan od minimiziranih prozora. Ona bi trebala raditi u pozadini i biti gotovo neprimjetna.

LiveUpdate je pak druga priča. Riječ je o aplikaciji koja od svih konkurentskih koje smo imali prilike isprobati vjerojatno najbolje obavlja posao za krajnjeg korisnika. Vrlo jednostavno automatski traži, downloada i instalira potrebne nadogradnje, bilo da je riječ o driverima ili softveru, a zna i flashati te backupirati BIOS. Sve u svemu pohvale na račun Foxconna.