Foxconn trenutno u ponudi za A seriju APU-a ima četiri ploče. Dvije bazirane na Hudson D3 (A75) i dvije bazirane na Hudson D2 (A55) čipsetima. Dva su A75 modela vrlo slična po količini opreme i mogućnostima, a razlikuju se u dimenzijama. Mi smo za današnji test dobili A75M model u mATX formatu. Ploča dolazi u kartonskoj kutiji standardne Foxconn grafike koja se već duže vremena nije mijenjala. Na prednoj su strani nabrojane osnovne informacije o proizvodu, dok se na stražnjoj strani nalazi malo detaljniji opis tehnologija koje A75M podržava.

Ploča koja nam je stigla na test nije potpuni retail proizvod, falio je dio bundlea, ali niti nije za očekivati više kod ovog jeftinijeg proizvoda. Mi smo u kutiji zatekli dva SATA kabela i zaštitni lim za stražnje I/O sučelje. Falio je CD/DVD sa standardnim Foxconnovim aplikacijama (SuperUtilities), upravljačkim programima i Norton Internet Security-em.

I na prvi pogled ova ploča jasno odaje pripadnost Foxconnovoj filozofiji izrade ploča. Na plavi četveroslojni PCB mATX formata, postavljeni su žuto-plavo-bijeli utori i konektori. Tek se na A75 čipsetu smjestio maleni pasivni aluminijski hladnjak, dok sve ostalo očito nema potrebu za dodatnim hlađenjem. Ploča je očito namijenjena "normalnoj" upotrebi, bez velikih pretenzija ka overclockingu. Napojna je jedinica jednostavna, a i korištene su jeftinije elektroničke komponente. mATX format joj jamči mogućnost smještaja u manja kućišta, pa bi ploča mogla biti česta meta HTPC kupaca, koji se uz ostalo žele i igrati na svojim televizorima. Solidan gameplay nešto starijih igara bi im trebali osigurati solidni A procesori.

style='mso-fareast-font-family:"Times New Roman"'>Specifikacije
Gigabyte A75-UD4H

Podržani
procesori

AMD FM1 socket CPU , Quad-Core CPU; Up to 4 "Husky" CPU Cores

Čipset

AMD Hudson D3 co-lay D2 Chipset (default D3)

Memorija

Dual channel DDR3 1866/1600/1333 x 4 DIMMs, Max. 64GB

Utori
za proširenja

• 1 x PCI Express x16 slot
• 1 x PCI Express x1 slot
• 2 x PCI bus slots

iGPU

APU:

  1. 1 x D-Sub port
  2. 1 x DVI port
  3. 1 x HDMI
  4. AMD Dual Graphics, AMD CrossFireX
Pohrana
podataka

6x SATAIII ,SATA RAID 0,1,10

LAN Realtek 8112B, Gigabit LAN
Audio Realtek ALC888S, 7.1 channel audio co-lay 5.1 channel
Interni
konektori
1x ATX 24-Pin power connector
1x 4-pin ATX 12V power connector
3x 4-pin CPU / System Fan connector
1x CD-in connector
1x Speaker header
6x Serial ATA connectors
2x USB 2.0 headers
1x USB 3.0 headers
1x parallel header
1x Intrusion Alarm header
1x TPM/TCM header
1x Buzzer (reserved)
1x COM header
1x Front Panel header
1x S/PDIF out header(reserved)
1x Front Audio header
1x IR/CIR header (default IR)
USB

External:

6x USB2.0 & 2x USB3.0

Internal:

4x USB2.0 via 2 USB headers

BIOS 16Mb flash EEPROM w/ LAN boot PnP, ACPI, WfM, DMI 2.0
Format mATX Form Factor; 9,6" x 9,6", 4 layers PCB
Softver Norton Internet Security (OEM version)

 

Foxconn donosi klasičan raspored komponenata, na ipak nešto stješnjenom prostoru. Iza se stražnjeg I/O sučelja smjestila jednostavna 3 + 1 napojna jedinica, kojoj je za efikasno napajanje procesora strujom dovoljna jedan dodatni 4-pinski 12V konektor. Desno od napojne jedinice nalazi se FM1 socket, sa standardnim nosačem za hladnjake. Pozitivno kod AMD-a je da ako prelazite s AM2 ili AM3 sistema na FM1 nema potrebe za nabavkom novog hladnjaka jer su nosači za hladnjake isti. Iznad socketa smjestila su se dva četveropinska konektora za ventilatore. Moramo primjetiti i kako je Foxconn u želji smanjenja proizvodnih troškova Solid kondenzatore koristio samo oko napojne jedinice, dok su svi ostali klasični elektrolitski. Na desnoj su se strani smjestila četiri DIMM utora s podrškom za DDR3 memoriju brzine do 1866MHz i maksimalnog kapaciteta do 64GB. Do memorijskih su se utora smjestili ITE-ov Super I/O čip, jednofazna napojna jedinica za DIMM, legacy LPT i COM konektori te 24-pinski ATX konektor.

Na južnoj je strani ploče raspored također klasičan. Skroz lijevo su kontroleri, ili u ovom slučaju Realtekovi ALC888S i RTL8112B čipovi za zvuk i mrežu. Desno su se smjestili jedan PCIe X16, jedan PCIe x1 i dva PCI utora. Ispod njih su F_Audio, SPDIF, i interni USB3.0 konektor. Na desnoj strani ploče središnje mjesto zauzima heatsinkom pokriveni A75 čipset, oko kojeg su se smjestila dva interna USB2.0 konektora, SATA 6Gbps konektori (vertikalno orijentirani), BIOS čip, te konektor za Front Panel (konektor za tweeter je odvojen). Kao što vidimo iz cjelokupnog layouta, riječ je o vrlo jednostavno opremljenoj ploči, čiji je layout solidan s obzirom da je riječ o mATX formatu, te o ploči koja zasigurno nema velikih pretenzija u nalaženju malo zahtjevnije klijentele dubljeg džepa. Ploča je napravljena jeftinije i s manje opreme, kako bi zadovoljila prosječnog korisnika koji želi ovakav sistem ali po vrlo povoljnoj cijeni.

I/O stražnji panel:

  • 1x PS/2 keyboard port
  • 1x VGA port
  • 1x DVI port
  • 1x audio jack supports 3 jacks co-lay 6 jacks( default 6 jacks)
  • 1x HDMI
  • 6x USB 2.0 ports
  • 2x USB 3.0 ports
  • 1x RJ45 Lan port

Stražnji je I/O panel klasično posložen. Za pohvaliti je dovoljan broj USB2.0 utora, te dva USB3.0 utora. Video izlazi su klasični, a jedino nedostaje DisplayPort. Sve ostalo vezano uz ovu ploču identično je ranije testiranim Foxconnovim pločama. Sa strane softvera inovacija nema, a i BIOS (EFI) sučelje je klasično. Overclocking opcije uopće ne postoje, a jedino vezano uz to je mogućnost promjene napona radne memorije. No, to je ionako samo zbog kompatibilnosti sa starijim modulima. Ono što nas je svakako razočaralo je nemogućnost podizanja brzine memorije na 1866MHz, tako da je to ostalo samo u specifikacijama – možda uz neku buduću nadogradnju BIOS-a?