Foxconn P35 Mars

Datum objave 04.02.2008 - Denis Arunović

Uvod i pakiranje

Tvrtka Foxconn, jedan od najvećih dalekoistočnih proizvođača računalnih komponenti, već se duže vrijeme trudi osvojiti dio maloprodajnog tržišta matičnih ploča i grafičkih kartica gdje suvereno vladaju divovi kao što su Asus i Gigabyte. Obzirom da proizvodnja komponenti za OEM-ove te dizajn i proizvodnja komponenti za razmažene kućne korisnike nisu isto, Foxconn objektivno još uvijek nije usavršio svoju ponudu do te razine da bi ozbiljno konkurirao "starim" igračima, barem ako govorimo o srednjem i višem segmentu tržišta. Ipak, sa svakom novom serijom proizvoda ostvaruje se napredak. Posljednja ovakvu evoluciju Foxconn je napravio s predstavljanjem serija matičnih ploča Digital Life i Quantum Force. Serija Digital Life namijenjena je zahtjevnim kućnim korisnicima, a Quantum Force gejmerima i overclockerima. Prva i jedina ploča iz serije Quantum Force nosi ime P35 Mars, a kao što nam njemo samo ime govori, bazirana je na Intelovom čipsetu P35.

Specifikacije

  • Podržani procesori:
    • Intel LGA 775 - Core 2 Quad, Core 2 Duo, P4EE, Pentium D
    • FSB 1333/1066/800 MHz
  • Čipset:
    • Intel P35 + ICH9R
  • Dodatni kontroleri:
    • Realtek RTL8111B 1Gb/s
    • TI TSB43AB22APDT - Firewire 1394a
    • Realtek ALC888 Azalia compatible audio
    • JMicron JMB361 PATA/SATA kontroler
  • Memorija:
    • 4x DIMM utora za DDR2 667/800 MHz memoriju
    • maksimalno do 8 GB
  • Utori:
    • 2x PCI-E x16
    • 2x PCI-E x1
    • 3x PCI
  • ATA konektori:
    • 1x IDE (max. 2 jedinice)
    • 6x SATA2 ICH9R
    • 1x eSATA JMicron
  • I/O konektori na backplateu:
    • 6x USB 2.0
    • 2x PS/2
    • 6x audio + digitalni i koaksijalni optički out
    • 1x Firewire
    • 1x RJ-45
    • 1x eSATA
  • Overclocking:
    • vCore
    • vMEM, tMEM
    • vMCH, vICH, vFSB
    • FSB
  • Ostalo:
    • PC Health monitoring (ambientalna i CPU temperatura, temperatura NB-a, napon, brzina ventilatora)
    • Automatska regulacija brzine ventilator
    • Overclocks Gear (profili za BIOS postavke)

Količina opreme integrirane na Foxconnovu ploču nije impresivna. Ako izuzmemo Firewire kontroler i jedan eSATA konektor, sve ostale komponente možemo naći na bilo kojoj drugoj jeftinijoj ploči baziranoj na Intelovom čipsetu P35. Ipak, obzirom da je riječ o ploči za overclockere, umjerenost u pogledu integriranih kontrolera je zapravo sasvim razumljiva stvar obzirom da svaka dodatna komponenta negativnon utječe na mogućnost overclockiranja čipseta. Kao i mnogi drugi proizvođači matičnih ploča, Foxconn je odlučio koristiti DDR2 memoriju što je dobar potez obzirom da je DDR3 memorija još uvije izuzetno neisplativa.

Ploča se isporučuje u prilično velikoj kutiji vrlo upadljivih boja (crvene i crne). Obzirom da je Mars rimski bok rata, na kutiji su naslikana dva ratnika koji malo podsjećaju na ratnike starih Grka (doduše, sablja u ruci jednog od likova se tu nikako ne uklapa). Osim same ploče u kutiji nalazimo prilično izdašan paket dodatne opreme.

Kabeli, bracket i priručnik za uporabu

Ogrlica, naljepnice i opcionalni ventilator za čipset

 

Redom:

  • 6x SATA kabel (4 s običnim, 2 s zakrenutim konektorom), 6x SATA naponskih kabela, 1x crni IDE kabel, 1x crni floppy kabel
  • USB/Firewire bracket (2x USB + 1x Firewire), backpanel za kućište, dodatni ventilator
  • priručnik za ploču, priručnik za WiFi-AP Solo, CD sa softverom i driverima, floppy disk s driverima za SATA kontroler, set Quantum Force naljepnica, Quantum Force ogrlica

Selekcija opreme je prilično solidna. Tu su kabeli za sve SATA konektore s tim da četiri imaju obični ravni konektor, a dva zakrenuti (što je dosta često vrlo korisno). Uz podatkovne SATA kabele tu je šest adaptera za pretvaranje molexa u SATA naponske konektore. Većina ljudi ove kabele neće rabiti obzirom da napajanja već dugo imaju integrirane SATA konektore, no od viška glava ne boli. IDE i floppy kabel nisu osobito specifični, izuzev crne boje. Nažalost, kako je zastupljenost floppy pogona i IDE uređaja opala, proizvođači matičnih ploča se više ne trude uz svoje ploče isporučivati okrugle IDE i floppy kabele koji su nešto skuplji, ali osjetno olakšavaju organizaciju unutrašnjosti računala. Još jedan zgodan detalj je dodatni ventilator koji će neki korisnici poželjeti ugraditi na čipset.

Na kraju, u paketu nalazimo i dva tipično kineska dodatka - set Quantum Force naljepnica i metalnu ogrlicu koja je načinjena po uzoru na identifikacijske ogrlice kakve nosi američka vojska. Iako pretpostavljamo da domaćim korisnicima ovo neće biti osobito korisna điđa, prilično smo sigurni da je ovakva ogrlica kod daleko istočnih korisnika pravi hit.

Layout

Obzirom na ciljano tržište, Mars je dizajniran prilično atraktivno. Foxconnovi inženjeri iskoristili su crni PCB na koji su implementirane komponente crvene, plave i bijele boje. Kao i na svim sličnim high-end pločama, za hlađenje čipseta brine se masivni hladnjak baziran na toplovodnim cijevima. Doduše, hladnjak nije toliko velik kao na Asusovim pločama, no to mu daje vrlo važnu prednost - višu kompatibilnost s različitim high-end hladnjacima za procesor.

Kao što vidimo na gornjoj fotografiji, područje oko procesora je vrlo čisto što treba pripisati dizajnu hladnjaka, ali i korištenju polimerskih kondenzatora. Uzgred rečeno, polimerski kondezatori nisu korišteni samo oko procesora već i na ostatku ploče što je praksa vrijedna hvale. Jedini problem koji smo uočili na gornjem dijelu ploče je implementacija 8-pinskog EPS konektora za napajanje procesora. Ne samo što je naguran između hladnjaka i dva kondenzatora već mu je i izbočenje koje služi za osiguravanja konektora na mjestu okrenuto prema ploči.Drugim riječima, i osigurač na konektoru s napajanja također mora biti okrenut prema ploči što je nama stvaralo probleme u kombinaciji s većim hladnjacima.

Stražnja pločica s konektorima nikoga neće osobito zaintrigirati. Tu su analogni i digitalni audio konektori, šest USB konektora, Firewire konektor, LAN konkektor, eSATA konektor i na kraju dva PS/2 konektora za mišu i tipkovnicu. COM i LPT konketora nema što je u današnje doba sasvim razumljivo, posebice kad je riječ o ploči namijenjenoj overclockerima.

Utori za dodatne kartice nalaze se na prilično solidnoj udaljenosti od memorijskih utora. Što se tiče vrste utora, ploča nudi dva fizička PCIe x16 konektora, dva PCIe x1 konektorai tri obična 32-bitna PCI konektora. Obzirom na velik broj PCI konektora, Mars je prilično dobar izbor za sve oni koji još uvijek koriste PCI kartice (autor ovih redaka ubraja se među ovakve korisnike). Obzirom da Intelov čipset P35 ne nudi dovoljan broj PCIe laneova (stazica) za dva PCIe x16 utora, samo prvi PCIe x16 utor (crveni) i interno nudi x16 propusnost dok sekundarni plavi utor s čipsetom može komunicirati samo preko četiri PCIe stazice. Uz to, ako je plavi utor aktiviran, dva PCIe x1 gube svoju funkcionalnost jer se dostupna propusnost preusmjerava na plavi utor za grafičku karticu. Obzirom da će neki korisnici poželjeti Mars iskoristiti za kombiniranje grafičkih kartica u CrossFire polje, šteta je što se Foxconnovi inženjeri nisu odlučili na implementaciju sistema koji bi omogućio dijeljenje dostupnih PCIe stazica na PCIe x16 utore tako da svaki od njih nudi jednaku propusnost. Postojeće rješenje naime nije idealno za CrossFire obzirom da drugi PCIe x16 utor nudi samo četvrtinu propusnosti normalnog PCIe x16 utora.

SATA konektori, njih šest koju nudi Intelov southbridge ICH9R, smješteni su u donji desni kut ploče. To bi moglo stvoriti problem korisnicima koji diskove drže u hladnjacima 5.25-inčnog formata, no za većinu je ovo rješenje ipak ok. Na ovom dijelu nalazimo i tri tipke koje služe za uključivanje i resetiranje računala te resetiranje sadržaja CMOS-a u kojem su spremljene postakve BIOS-a (redom - crvena, crna, žuta). Implementacija ovakvih tipki je danas praktički norma za ploče koje su dizajnirane za overclockere tako da smo ih na Marsu očekivali. Ipak, voljeli bi da su veće i uočljivije kao na primjer slične tipke na Asusovoj ploči Striker Extreme. Floppy i IDE konektor nismo spomenuli obzirom da ih malo korisnika koji često nadograđuju računalo koristi. Ipak, treba reći da su spomenuti konektori na Foxconnovoj ploči postavljeni odlično, tik do memorijskih utora.

Testni sistem, BIOS i overclockiranje

Test sistem :: Hardware
Platforme

Foxconn P35 Mars, BIOS v752F1P11

Procesor(i) Intel Core 2 Extreme QX6850 @ 3GHz, 1333 MHz FSB
Memorija

2 x 1GB Corsair DDR2 1066 @ 800 MHz CAS 5-5-5-15

Grafička kartica Foxconn GeForce 8600 GTS

Driveri:: ForceWare 169.25 Windows Vista

Mrežna kartica Linksys WMP54G PCI WLAN kartica
Muzička kartica CL Audigy Player
SATA Kontroler

Intel ICH9R

Hard disk(ovi) Seagate Barracuda 7200.7 160GB SATA
Optički pogon LiteOn LH20A1H DVD-RW

 

Testni sistem :: Software
OS Windows Vista Ultimate 32bit
Service Pack -
Chipset datoteke Intel INF v8.3.0.1003
DirectX verzija 9.0c/10
PCMark05 Vantage

O tesntnoj konfiguraiciji nema se mnogo reći, barem kad je riječ o hardveru. Korišten je četverojezgreni Extreme procesor u kombinaciji s dva gigabajta 1066-megahercne DDR2 memorije. Ipak, kako Foxconnova ploča ne podržava 1066-megahercnu memoriju nativno već samo putem overclockiranja, memoriju je tijekom testiranja (ako izuzmemo dio s overclockiranjem) radila na 800 MHz. Što se pak softvera tiče, koristili smo novi PCMark Vantage koji je ujedno nametnuo i izbor operativnog sustava. Vantage naime podržava samo Windows Vista, pa smo bili prisiljeni koristiti upravo ovaj OS, unatoč činjenici da preferiramo stare dobre Windowse XP.

Obzirom da je ovo prvi test u kojem rabimo novu verziju PCMarka, treba i o njemu ponešto reći. Za razliku od prijašnjih inačica, novi PCMark je više fokusiran na tzv. real world performanse, pa rezultati koje izbacuje benchmark više nisu usko fokusirani na određeni podsistem računala (procesor, memoriju, grafičku karticu). S besplatnom verzijom PCMarkva Vantage korisnik može izvrtiti samo PCMark Suite koji uključuje pojedine dijelove drugih specifičnijih testova. Komercijalna verzija aplikacije uz PCMark Suite mjerenje nudi mogućnost još nekoliko podtestova koji su usmjereni na različite oblike korištenja računala. Konkretno, podtestovi nose ime Memories Suite (Memories kao sjećanja, a ne kao test brzine memorije), TV and Movies Suite, Gaming Suite, Music Suite, Communications Suite, Productivitiy Suite i HDD test. Izuzev HDD testa, svi suiteovi mjere performanse cijelog računala, no utjecaj pojedinih hardverskih komponenti varira od testa do testa.

Još jedna prilično nezgodna i ako se nas pita glupa novost je to što za pregled rezultata testa korisnik mora biti spojen na Internet. Ako je ovaj uvjet ispunjen, PCMark otvara web preglednik pristupa Future Markovoj bazi performansi, prikazuje rezultat mjerenja performansi korisnikovog računala te nudi listu sistema sličnih performansi. Naravno, sve je ovo začinjeno s pregršt oglasa, pa je sasvim jasno da će Future Mark s novom inačicom benchmarka zaraditi mnogo više nego sa starijim verzijama. Jedina verzija Vantagea koja ne zahtijeva vezu na Internet kako bi korisnik mogao pregledati rezultate je ona najskuplja namijenjena tvrtkama (cijena joj je oko 500 USD).

BIOS

Foxconn P35 Mars rabi tzv. Quantum BIOS, novu vrstu BIOS-a koju su Foxconnovi inženjeri dizajnirali za zahtjevne korisnike i overclockere. Ruku na srce, unatoč šminkerskom imenu BIOS nije ništa posebno. Ako izuzmemo dosta visoke maksimalne napone i mogućnost spremanja postavki u profile, opcija za modificiranje radnih parametara hardvera i nema toliko mnogo, barem u usporedbi s high-end pločama ostalih proizvođača.

Ploča nudi slijedeće opcije za overclockiranje :

  • FSB između 100 i 999 MHz (puta 4 za dobijanje efektivne vrijednosti)
  • Brzina PCI-E sabirnice - između 100 i 255 MHz, u koracima po 1 MHz
  • Djelitelji memorije (FSB : MEM)
    • 1:1,2, 1:2,4, 1:2,5, 1:3, 1:3,3, 1:4
  • Latencije memorije - CAS, tRCD, tRP, tRAS, tRRD, tWR, tWTR, tRFC, tRTP, tCMD
  • Memory Fast Chip Select - Auto/Enable/Disable
  • Memory Channel DLL Adjust - Auto ili -7 do +7
  • Memory Refresh Count Adjust - Auto ili -127 do +127
  • Množitelj procesora
  • Napon procesora - od 0,825 do 1.6 V, u koracima od 0.0125 V (uz maks. množitelj maksimalno 2 V)
  • CPU Voltage reference - množitelj napona procesora - 1,000/1,036/1,078/1,116/1,161/1,203/1,251/1,296
  • Southbridge/CPU PLL voltage - 1,388 do 1.95 u koracima od 0,03 V
  • Napon memorije - 1,665 do 3,365 V, u koracima od 0,045 V
  • CPU FSB VTT - 1,2 do 1,725 V, u koracima od 0,075 V
  • Napon northbridgea - 1,156 do 2,396 V, u koracima od 0,025 V
  • Mogućnost spremanja postavki putem profila
  • Instant Overclocking - maksimalno 75%, u koracima od 5%

Glavna značajka BIOS-a Foxconnove ploče Mars su izuzetno visoki maksimalni naponi na komponentama. Izuzetno će malo ljudi poželjeti ili biti spremni svoj procesor nahraniti s 2 V, memoriju s 3,36 V ili northbridge s 2,4 V. Ipak, ako imate dovoljno dobro hlađenje visoki naponi bez sumnje otvaraju mogućnost postizanja boljeg overclocka. Ono što Quantum Force BIOS-u fali su mogućnosti finog podešavanja. Nema postavke za GTL reference voltage, posebne postavke za podešavanje napona memorijskog kontrolera ili pojedinačnog memorijskog kanala, opcije za clock overcharging ili pak opcije za smanjivanje undervoltanja procesora pod opterećenjem. Također primjetite da su CPU PLL napon i napon southbridgea povezani istom postavkom tako da pri overclockiranju procesora bespotrebno podižemo i napon southbridgea.

Prema očekivanjima Foxconn je u BIOS ubacio i opciju overclockiranja za početnike, tzv. Instant Overclocking. Modificiranje takta i napona procesora s ovom opcijom je izuzetno agresivno. Jedina opcija koju korisnik može odabrati je postotni overclock procesora u koracima od 5% do maksimalnih (ili prilično nemogućih) 75%. Do postavke 20% BIOS automatski procesor pumpa s ogromnih 1,55 V, a s prelaskom na više postotke visina napona se povećava na 1,6 V. Iskusniji su svjesni da su ovako visoki naponi nepotrebni i da u kombinaciji s lošim hlađenjem mogu ugroziti stabilnost računala i ispravnost procesora, ali novajlijama ovo neće biti ni na kraju pameti.

Na kraju spomenimo još neke opcije u BIOS-u koje nisu nužno vezane za overclockiranje, ali bi ih voljeli vidjeti na budućim Foxconnovim high-end pločama. To je u prvom redu mogućnost nadogradnje verzije BIOS putem alata ugrađenog u sam BIOS. Nadalje, bilo bi zgodno da je profile s postavkam BIOS-a moguće pospremiti na vanjski medije - USB memoriju ili floppy disk. Treći feature na kojem bi voljeli da Foxconn poradi je Windows aplikacija za nadzor sistemskih parametara i modificiranje radnih parametara ploče. Postojeća aplikacija je glomazna i kićasta i malo će je koji korisnik rabiti nakon što je prvi put pokrene.

Maksimalni FSB

Maksimalni overclock

Sve opcije u BIOS-u ne znače nam mnogo ako u praksi overclockiranje ne radi kako spada. Kao što vidimo, maksimalna brzina sabirnice koju smo uspjeli postići na Marsu je 470 MHz u kombinaciji s četverojezgrenim procesorom. Ovo je prilično dobar rezultat, no očekivali smo ipak nešto višu brojku obzirom na cijelu famu koju Foxconn pokušava stvoriti oko svojih ploča iz serije Quantum Force. Ako pak na ploči planirate koristiti dvojezgreni procesor, slobodno računajte na to da ćete FSB moći nagurati preko 500 MHz. Imajte na umu da rezultati overclockiranja variraju i ovise o mnogo faktora, softverskih i hardverskih, kao i iskustvu, znanju i uloženom trudu korisnika. Drugim riječima, moguće je da ćete s Foxconnovim pločom dobiti bolje ili lošije rezultate u odnosu na ono što smo mi postigli.

PCMark Vantage

PCMark Vantage

PCMark Suite
Foxconn default
5256
  
Foxconn OC
5216
  
08001600240032004000480053
00
 
Memories Suite
Foxconn default
3195
  
Foxconn OC
3019
  
08001600240032004000480053
00
 
TV and Movies Suite
Foxconn OC
4052
  
Foxconn default
3752
  
08001600240032004000480053
00
 
Gaming Suite
Foxconn OC
5233
  
Foxconn default
4956
  
08001600240032004000480053
00
 
Music Suite
Foxconn default
4478
  
Foxconn OC
4436
  
08001600240032004000480053
00
 
Communications Suite
Foxconn OC
5119
  
Foxconn default
4596
  
08001600240032004000480053
00
 
Productivity Suite
Foxconn OC
4994
  
Foxconn default
4733
  
08001600240032004000480053
00
 
HDD test
Foxconn OC
3164
  
Foxconn default
3092
  
08001600240032004000480053
00
 

Kao što vidimo, vrijednosti koje izbacuje PCMark Vantage su pomalo zbunjujuće obzirom da uspoređujemo sistem na tvorničkim postavkama i overclockirani sistem. Uobičajeno je da overclockirani sistem ima bolje rezultate, no u slučaju Vantagea ovo pravilo čini se ne vrijedi. Ruku na srce, u testovima gdje vodi sistem na tvorničkim postavkama prednost je relativno malena, dok je obrnuta situacija u testovima gdje vodi overclockirani sistem - njegova bodovna prednost je mnogo veća. Obzirom da performanse u testovima koje nudi PCMark Vantage često dosta ovise o brzini hard diska, možemo pretpostaviti da upravo ova komponenta predstavlja usko grlo i faktor koji je najviše zaslužan za oscijalacije u performansama. Drugi uzrok koji nam pada na pamet je nepovoljni FSB strap koji smo možda pogodili nehotično tijekom overclockiranja, no što je tu je.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Foxconn je sa svojom prvom pločom namijenjenoj overclockerima napravio prilično solidan posao. Ipak, P35 Mars svojim mogućnostima ipak nije u potpunosti dorasla ostalim sličnim proizvodima na tržištu što je sasvim razumljivo obzirom da je Foxconnovo iskustvo dizajniranja i proizvodnje high-end matičnih ploča dosta ograničeno. Ova ploča nudi dosta dobre mogućnosti overclockanja u kombinaciji s relativno jednostavnim BIOS-om koji se neće svidjeti zahtjevnijim korisnicima zbog manjka opcija za fino podešavanje. Kad je riječ o opremi, Mars ne nudi ništa osobito, bilo da je riječ o mogućnostima implementiranim u hardveru ili paketu dodatne opreme. U oči posebno upada podrška za CrossFire putem jednog x16 i jednog x4 PCIe utora što ograničava performanse CrossFire polja. Obzirom da je Mars ploča za entuzaijste, primjerenije bi bilo da je implementiran razdjelnik koji omogućava korištenje dva x8 PCIe utora uz zadržavanje funkcionalnosti preostalih PCIe x1 utora.

Na kraju dolazimo i do cijene. Za Foxconn Mars je potrebno izdvojiti oko 1600 kuna što je u prosjeku više u odnosu na slične ploče bazirane na Intelovom čipsetu P35. Kako je Mars stigao relativno kasno na tržište, danas je za isti novac moguće pronaći i ploče bazirane na moćnijem čipsetu X38. Sve navedeno Foxconnovu prvu ploču za entuzijaste ne stavlja u pretjerano dobru poziciju na tržištu, no situacija bi se mogla promjeniti ako proizvođač odluči na adekvatno sniženje cijene.

Conclusion

Foxconn has done a good job with its first overclocker board. Still, P35 Mars with its performance is not equal with similar products, which is understandable considering Foxconn`s experience in designing and producing high-end motherboards is quite limited. This board offers good overclocking capabilities in combination with relatively simple BIOS. Though, power users might not like that simplicity because of the lack of options for fine tuning. Regarding the bundle, P35 Mars does not offer anything special, whether is it the implemented hardware or package of extra equipment. We specially disliked the CrossFire support through just one x16 and one x4 PCIe slots which limits performance. Considering this being an overclocker board, it would be better if Foxconn had implemented a splitter which allows the use of two x8 PCIe slots which retains functionality of remaining PCIe x1 slots.

In Croatian stores this board costs about 220 €, which is more than similar boards based on P35 chipset. Considering its late market appearance, today you can buy an X38 product for the same amount of money. All this does not reflect good on the market for the Foxconn`s first enthusiast motherboard, but that could change if they reduce the price.