Foxconn P67 Rattler – prevrtljiva čegrtuša

Datum objave 04.07.2011 - Krešimir Matanović

Opis - 1.dio

Rattlerica je zaslužila potpuno novi dizajn kućišta koji aludira na veliku snagu i performanse. Stoga je za glavnog protagonsita i odabran američki "muscle car" Ford Mustang oko kojeg izviru plameni jezici. Kutija je tower orijentacije s ručkom za nošenje na vrhu. Na prednjoj se strani ne nalazi puno informacija, no zato to stražnja strana obilato nadoknađuje. Unutar vanjske se kutije nalaze još dvije - jedna za ploču i druga za bundle.

Rattlerica je kao što smo napisali pripadnica Quantum Force obitelji i kao takva ne može sadržavati siromašan bundle. Foxconn se potrudio kupcima osigurati sve potrebne kabele potrebne za rad, pa su tako svoje mjesto tu našli dva žuta standardna SATA kabela, dva crvena s horizontalno orijentiranim priključcima (na jednom kraju), jedan IDE kabel (sada već rijetkost) i dva Molex-to-SATA Power adaptera (na svakom su dva SATA Power konektora). Tu je i bracket s dva USB i jednim FireWire konektorom, DVD s aplikacijama i upravljačkim programima, zaštitni limić za stražnji I/O panle te vrlo iscrpna upute za instalaciju i korištenje, kao i slikovne upute za brzo puštanje u pogon.

Moramo priznati kako je Rattlerica jedna od ljepših P67 ploča koje smo vidjeli. Kombinacija crnog PCB-a s crnim i crvenim utorima i konektorima podsjeća na najjače Asusove modele, koji su jednako primamljivi. Dojam dodatno podižu sivi aluminijski hladnjaci s poniklanim toplovodnim cijevima, a tu je i tamno sivi LGA1155 mehanizam. Raspored komponenata i utora na ploči je klasičan, a kao malu manu layoutu bi zamjerili postavljanje PCIe x1 utora tik ispod PCIe x16. Ukoliko npr. koristimo dvije grafičke kartice zasigurno gubimo dva PCIe x1 utora (danas je teško naći single-slot grafičku karticu). Prostora na ploči ima dovoljno pa bi logično bilo postaviti stari PCI utor ispod PCIe x16. Ostatak je layouta dobar, SATA i IDE konektori su primjereno postavljeni horizontalno, a konektori za ventilatore su na pravim mjestima. Njih ima ukupno šest - pet tropinskih i jedan četveropinski. Rashladni sistem se sastoji od dva pasivca povezana s dvije toplovodne cijevi koji se nalaze na PWM dijelu, te jednog omanjeg pasivnog hladnjaka na čipsetu. Osim što dobro izgledaju, hladnjaci su i vrlo učinkoviti te se pretjerano ne zagrijavaju tijekom rada - tek je pri žešćem overclockingu primjetno jače zagrijavanje.

Specifikacije Foxconn P67 Rattler

Podržani procesori

Intel Socket 1155 for Intel 2nd Generation Core i7 Processor/Core i5 Processor/Core i3 Processor/
Support Enhanced Intel SpeedStep Technology (EIST)
Supports Intel Turbo Boost Technology 2.0

Čipset

Intel P67 Express Chipset

Memorija

4 x DIMM, Max. 32 GB, DDR3 2133(O.C.)/1866(O.C.)/1600(O.C.)/1333/1066 Non-ECC,Un-buffered Memory, Dual Channel memory architecture

Utori za proširenja

2 x PCIe2.0 x 16 (Slot 1&2 dijele 16X)
3 x PCIe2.0 x 1 slots
1 x PCI bus slot

Multi-GPU podrška

AMD Quad-GPU CrossFireX

Pohrana podataka

4x SATA II, 2x SATAIII;RAID 0, 1, 5+10

1x IDE ATA133

LAN 2x Realtek Gigabit Lan
Audio Realtek 7.1 channel HDA
Interni konektori 1x ATX 24-Pin power connector.
1x 8-pin ATX 12V power connector.
1x 4-pin CPU Fan connector
3x 3-pin System Fan connectors .
2x 3-pin System FAN(no FAN control)
1x Front pannel header
1x Front Audio header
1x CD-IN
1x CLR_CMOS
2 x Onboard Debug LED ports
3 x USB 2.0 connectors support additional 6 ports
3 x New LED Button for Quick Power/ Reset/ CCMOS
4 x SATAII connectors
2 x SATAIII connectors
1x IEEE1394a header
1x SPDIF OUT
1 x IDE connector
1x Speaker heade
r
USB

12x USB2.0 i 2x USB3.0

Firewire VIA VT6308S 1394 Chip supports up to 2 x 1394a ports
BIOS Double 32Mb flash + 4M flashEEPROM w/ LAN boot PnP, ACPI, WfM, DMI 2.0
Format ATX Form Factor
12 inch x 9.6 inch ( 30.5 cm x 24.4 cm )

 

Napojna se jedinica kao i uvijek smjestila oko procesora, a već na prvi pogled po skidanju hladnjaka vidimo kako je robusno dizajnirana i kako je ova ploča očito namijenjena overclockingu otključanih Sandy Bridge procesora. Sve što treba je osigurati stabilan napon procesoru overclockiranom na 5.5+GHz. Foxconn se odlučio za 12 + 2 faznu konstrukciju (12 za CPU i 2 za VTT), koju kontrolira Intersilov ISL6366 Dual 6 + 1 fazni kontroler po VR12/IMVP7 standardu. Bitan dio PWM-a su i šest Intersilovih ISL6611A Phase Doublera (moduliraju dvofazne sklopove s jednim PWM ulazom), uP6203 dvofazni sinkroni pretvarač struje koji služi za isporuku "kvalitetnog" napona kod zahtjeva za visokom snagom (spodoban je za isporuku 60A struje), i L6758A - 2 u 4 fazni pretvarač za VDDQ napon i 1 fazni za VTT/VSA/VGFX napone. Desno od LGA1155 ležišta nalaze se DIMM utori spremni udomiti do 32GB DDR3 memorije brzine do 2133MHz, a zahtjevi za strujom su zadovoljeni preko dvofazne napojne jedinice i još jednog uP6203 kontrolera. Na samom desnom rubu se uz DIMM utore odozdo prema gore nalaze dva konektora za ventilatore, ITE-ov IT8301E GPIO čip koji služi kao produživač GPIO portova i koristi se uz Super I/O kontroler kao što je korišteni IT8518E (nalazi se tik ispod čipseta). Pored njega se nalaze overclockerima bitni "gumbići". O.C. Služi za aktivaciju overclockinga BCLK-a, a tipke gore-dolje služe naravno za podizanje i spuštanje frekvencije. Ispod njih se nalaze mjerne točke kojima mjerimo PCH, CPU, VTT, VCCSA, VCC3.3, 5VSB, 3.3_Aux, CPU PLL, VTTI DIMM, DOVREF_A, DOVREF_B, CAVREF_A i CAVREF_B napone - ozbiljan overclockerski feature. Iznad njih je su još samo 24-pinski ATX konektor i već spomenuta napojna jedinica za radnu memoriju. Ispod se ploče na desnoj strani nalaze "trčeće" LED-ice koje daju zgodan efekt u noćnim uvjetima rada, bilo na stolu bilo u kućištu. Ovo nas je odmah podsjetilo na KITT-a iz kultnog Knight Ridera i njegovih trčećih svjetala u masci :)

Južni dio ploče pokrivaju razno razni konektori, utori i naravno kontroleri. Uz sam su se lijevi rub odozdo prema gore smjestili Realtekov ALC892 Audio kontroler, VIA-in VT6308S Firewire kontroler, zatim dva Realtekova 8111E Gigabit LAN kontrolera, i Renesisov USB .0 kontroler. Utori su istim redosljedom PCI, PCIe x1, PCIe x16, dva PCIe x1 i prvi odozgo PCIe x16 utor (ukoliko koristite dvije grafike u CFX-u treba znati kako će utori raditi u 2 x8 brzini). Između PCI i PCIe x16 utora smjestio se ITE-ov IT8893E PCIe-to-PCI kontroler. Između dva PCIe x16 utora se pak smjestila standardna CR2032 3V baterija. Na desnoj južnoj strani je svoje mjesto našao P67 čipset, ranije spomenuti ITE-ov Super I/O čip, dva 32Mb flash EEPROM čipa., jedan 4M flash EEPROM čip, BIOS_SELECT jumper i Marvelov 88SE6121 SATA II-to-PATA kontroler. Po rubovima se nalaze CLR_CMOS jumper, USB i Firewire interni konektori, Front Panel konektor, Reset i PowerON tipke (vrlo korisno za sve koji ploču drža van kućišta), te SATA 3Gbps i SATA 6Gbps konektori kraj kojih se smjestio i jedan legacy IDE konektor. Kao posljednje što nismo spomenuli je LED dijagnostika koja se pokaže korisnom u slučaju problema. Sve u svemu Rattlerica je kao što vidimo vrlo dobro opremljena ploča, koja će zadovoljiti čak i legacy korisnike, premda mi smatramo kako IDE i PCI sučelja više nisu potrebna.

Opis - 2.dio

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 keyboard port
  • 1 x S/PDIF out Optical port
  • 1 x S/PDIF out Coaxial port
  • 2 x USB 3.0 ports
  • 1 x 1394 port
  • 1 x Audio jack supports 6 jacks
  • 2 x RJ45 LAN ports
  • 2 x eSATA ports
  • 6 x USB 2.0 ports
  • 1 x CCMOS Button

Stražnji je I/O panel kao što vidimo također bogat opcijama među kojima se svakako ističu tipka za resetiranje BIOS postavki, dva Gbit LAN utora, dva USB3.0 utora i dva eSATA utora.

BIOS je UEFI, ali ni probližno zabavan kao Asusov. Isto tako, s obzirom da smo isprobali tri revizije istoga primjetili smo kako Foxconn dosta mijenja dostupne opcije. S01 u Beta verziji koji smo na kraju koristili imao je sve opcije potrebne za overclocking Sandy Bridge procesora, no nažalost niti on kao ni revizije prije njega nisu radile stabilno. Revizija ploče koju smo imali na testu ima previše mušica da bi ju samo tako proglasili stabilnom. Overclocking stabilnost se pokazala kao najproblematičnija, no problema je bilo i kada nismo overclockirali. Najveći i onaj koji je najviše irirtirao je da se ploča od deset paljenja 2-3 puta nije bootala u OS, nego je samostalno ušla u BIOS, što se prilikom Resetiranja operativnog sistema dešavalo gotovo svaki put. Prilikom overclockinga nikako nismo mogli postiči zadovoljavajuću stabilnost i tek je uporno i dugotrajno istraživanje svih postavaka urodilo kakvim takvim plodom. Mi smo imali strpljenja, no nekako mislimo da prosječan korisnik ne bi. Ipak, koliko smo vidjeli na nekim forumima novije revizije ove ploče koje su završile na tržištu rade apsolutno stabilno, pa do problema kakve smo mi imali, kupci ne bi trebali dolaziti.

Ageis softver koji Foxconn daje s ovom pločom nam se nije svidio izgledom, premda je funkcionalan. Ploču je iz ove aplikacije moguće i overclockirati (podizanjem FSB-a) te napona, ali ne i množitelja procesora. Od ostalog softvera na DVD-u se nalazi i trial verzija Norton Internet Securitya, uz standardne upravljačke programe. Foxconn je s Rattlericom u globalu napravio vrlo dobar posao, i da nije bilo broblema koje smo imali s ovom revizijom lako bi bila jedna od najboljih P67 ploča za overclocking. Pogledajmo rezultate testova i overclockinga.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Foxconn P67 Rattler;

BIOS: S01

Procesor(i)

Intel Core i7-2600K;

Intel Core i7-2500K

Memorija

G.Skill RipjawsX 2 x 2GB 2133MHz, F3-17000CL9D

Grafičke kartice

Gigabyte GTX560Ti SOC

Driveri: Forceware 275.33

Zvučna kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Corsair Force F120 SSD

Napajanje Thermaltake ToughPower 1200W
DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit
Chipset datoteke

Intel Chipset Driver for WinVista-64Bit

DirectX verzija 11
wPrime

v2.0

7-Zip

v. 4.65

AIDA 64 Extreme Edition

v.1.8

 

Način testiranja i overclocking

Ploču smo testirali koristeći i7-2600K i i5-2500K procesore, G.Skillovu RipjawsX memoriju, Gigabyteovu GTX560 Ti SOC grafičku karticu, itd. Procesor je hladio Noctuin div D14. Potrošnju sistema smo mjerili opterećivanjem procesora u OCCT-u. Ploču smo provukli kroz nekoliko standardnih testova, a performanse smo usporedili s Asusovom P8Z68-V PRO pločom, te s još nekoliko rezultata dobivenih u ranijim testiranjima. Overclocking rezultate nemamo jer je postignuti rezultat kao što će te vidjeti relativno nizak, a i ploča je bila vrlo nestabilna prilikom OC-a.

Maksimalni takt koji smo ostvarili s ovom pločom je bio 5.1GHz, no on se pokazao kao nestabilan. Neki bi testovi prolazili najnormalnije, kao i duže opterećenje OCCT-ovim CPU testom, a u nekim bi se trenutcima čak i pri manjim opterećenjima (pokretanje igre ili pak HD video materijala) ploča jednostavno restetirala i podigla standardni BIOS profil. Ponekad bi i pri toj obavijesti o dizanju standardnog profila zablokirala i jedino je rješenje bilo ručno resetrianje ili pak gašenje. Ovakve su nas mušice izrazito smetale na Rattlerici, no kao što smo ranije napisali mi smo imali nekakav rani primjerak koji nije završio na tržištu. Po pisanju forumaša na stranim forumima Foxconnica u novoj verziji bez problema tjera 2600K procesore na 5.5+GHz. Što se tiče BCLK overclockinga niti s tim rezultatima nismo bili zadovoljni, i dok bi još na 104MHz ploča bila koliko toliko stabilna, na 105MHz bi se sve raspalo.

Rezultati testova

7-Zip

Score (MIPS)
Asus Maximus IV Extreme
22806
  
Asus P8P67 Deluxe
20804
  
Foxconn P67 Rattler
20779
  
Asus P67 Sabertooth
20777
  
Asus P8Z68-V PRO
20638
  
 
011500230
00
 

 

Zbog mrvicu povišenog osnovnog takta, Focxonnica ostvaruje solidan rezultat, ipak MIVE je jednostavno nedostižna zbog još većeg osnovnog takta :)

wPrime

1024M (sec#)
Asus Maximus IV Extreme
206,152
  
Foxconn P67 Rattler
222,991
  
Asus P8P67 Deluxe
223,736
  
Asus P8Z68-V PRO
224,061
  
Asus P67 Sabertooth
224,532
  
 
011322
6
 
 

Ponovno ista priča s tom razlikom da je Rattlerica najbrža od Asusovih ploča koje nisu MIVE.

AIDA64 RAM

Read (MB/s)
Asus P8Z68-V PRO @ 1600MHz
19095
  
Foxconn P67 Rattler @ 1600MHz
19042
  
 
010500210
00
 
Write (MB/s)
Asus P8Z68-V PRO @ 1600MHz
19344
  
Foxconn P67 Rattler @ 1600MHz
19302
  
 
010500210
00
 
Copy (MS/s)
Asus P8Z68-V PRO @ 1600MHz
20996
  
Foxconn P67 Rattler @ 1600MHz
20878
  
 
010500210
00
 
 

RAM performanse prate one Asusove Z68 ploče, što će reći da obje ploče podjednako iskorištavaju integrirani memorijski kontroler.

AIDA64 SSD

Linear Read (MB/s)
Asus Maximus IV Extreme
245,36
  
Gigabyte H67MA-UD2H
242,4
  
Gigabyte P67A-UD4
242,36
  
Gigabyte P67A-UD7
242,32
  
Foxconn H67MP-S
242,3
  
Foxconn P67 Rattler
241,9
  
Asus P67 Sabertooth
241,2
  
Asus P8P67 Deluxe
234,23
  
Asus P8P67-M PRO
233,07
  
Asus P8Z68-V PRO
219,7
  
 
013126
2
 
Random Read (MB/s)
Asus Maximus IV Extreme
260,3
  
Gigabyte P67A-UD7
259,4
  
Gigabyte P67A-UD4
259,3
  
Foxconn P67 Rattler
259,1
  
Asus P67 Sabertooth
258,7
  
Foxconn H67MP-S
257,5
  
Gigabyte H67MA-UD2H
256,3
  
Asus P8P67 Deluxe
255,6
  
Asus P8P67-M PRO
243,3
  
Asus P8Z68-V PRO
235,9
  
 
013126
2
 
Buffered Read (MB/s)
Asus Maximus IV Extreme
251,4
  
Asus P8Z68-V PRO
250,7
  
Foxconn H67MP-S
248,5
  
Asus P67 Sabertooth
247,5
  
Gigabyte H67MA-UD2H
247,2
  
Asus P8P67 Deluxe
246,8
  
Foxconn P67 Rattler
246,2
  
Gigabyte P67A-UD4
245,8
  
Gigabyte P67A-UD7
245,7
  
Asus P8P67-M PRO
245,1
  
 
013126
2
 
 

SSD su performase u razini klase, a točnije Rattlerica se našla u zlatnoj sredini između Asusica i Gigabyteica.

AIDA64 USB
Linear Read (MB/s)
Asus P67 Sabertooth
33,2
  
Foxconn H67MP-S
33,16
  
Asus P8P67 Deluxe
33,1
  
Gigabyte H67MA-UD2H
32,9
  
Asus P8Z68-V PRO
32,8
  
Foxconn P67 Rattler
32,77
  
Gigabyte P67A-UD4
32,7
  
Gigabyte P67A-UD7
32,65
  
Asus P8P67-M PRO
31,43
  
Asus Maximus IV Extreme
28,73
  
 
0 71421283
5
 
Random Read (MB/s)
Asus P67 Sabertooth
34
  
Foxconn H67MP-S
33,9
  
Asus P8P67 Deluxe
33,7
  
Asus P8Z68-V PRO
33,6
  
Foxconn P67 Rattler
33,2
  
Gigabyte H67MA-UD2H
33,1
  
Gigabyte P67A-UD4
32,9
  
Gigabyte P67A-UD7
32,9
  
Asus P8P67-M PRO
31,4
  
Asus Maximus IV Extreme
29,2
  
 
0 71421283
5
 
Buffered Read (MB/s)
Foxconn H67MP-S
33,5
  
Asus P67 Sabertooth
33,5
  
Gigabyte H67MA-UD2H
33,2
  
Asus P8P67 Deluxe
33,2
  
Asus P8Z68-V PRO
33
  
Gigabyte P67A-UD4
32,9
  
Foxconn P67 Rattler
32,9
  
Gigabyte P67A-UD7
32,8
  
Asus P8P67-M PRO
31,9
  
Asus Maximus IV Extreme
29,1
  
 
0 71421283
5
 
 

I USB su performanse po očekivanju sasvim solidne, te su u razini klase u kojoj se ploča nalazi.

Potrošnja

Idle (W)
Foxconn P67 Rattler
87
  
Asus P8Z68-V PRO
88
  
 
08517
0
 
Load (W)
Foxconn P67 Rattler
155
  
Asus P8Z68-V PRO
168
  
 
08517
0
 
 

Potrošnja P67 ploča je očito nešto manja od Z68, pa je tako identična konfiguracija s Rattlericom trošila čak 13W manje u punom opterećenju.

Zaključak

Foxconn je svoju Quantum Force seriju oplemenio odlično osmišljenom i opremljenom pločom koja je nažalost u našoj reviziji imala velikih problema sa stabilnošću i nedorađenim BIOS-ima. Po pisanju korisnika sa stranih foruma, problemi su izglađeni novom revizijom koja je izašla na tržište, no nama je ova ploča zbog u tekstu navedenih razloga ipak ostavila gorak okus u ustima. U svemu ostalom, Rattlerica je odličan primjerak P67 ploče, a donosi pregršt opreme (eSATA, dual Gbit LAN, USB3.0, SATA 6Gbps. Firewire itd) i odličan izgled. Overclockeri će ju obožavati zbog odlično složene napojne jedinice, OC tipaka, izvoda za mjerenje napona, dovoljnog broja konektora za ventilatore, BIOS-a bogatog OC opcijama i dostupnim naponima, LED dijagnostike i odličnog rashladnog sistema. Sve u svemu ova se prevrtljiva čegrtuša, s novijom revizijom lako pretvara u opasnu zmiju koja bi i eminentnijim igračima na tržištu mogla zadati dobru dozu otrova.