Fractal Design Epoch recenzija
Objavljeno prije 1 dan - Krešimir Matanović
Epoch - prvi dio
Fractal Design je nedavno predstavio novo kućište pod nazivom Epoch. Riječ je o modelu koji kombinira jednostavan i moderan dizajn s velikim protokom zraka. Prednja mu je stranica jedna velika metalna mreža kroz koju tri Momentum 12 ventilatora usisavaju zrak i tjeraju ga preko komponenata u unutrašnjosti. Ovaj mid tower prima grafičke kartice dužine do 372 milimetra, te radijatore vodenih hlađenja do 360 milimetara. Epoch dolazi u nekoliko kombinacija boja i bočnih stranica, a nama je na test stigla bijela varijanta s prozirnom staklenom stranicom.
Kućište, kao i druga Fractalova dolazi u debljoj kartonskoj kutiji na kojoj i s vanjske i s unutarnje strane postoje natpisi. Unutar kutije je zaštićeno u najlonsku vrećicu i debelu stiro-pjenu. Sve su svemu Fractal uvijek dobro zaštiti sve svoje proizvode pa nema brige da će se nešto oštetiti u transportu.
U kutiji van kućišta će kupac još naći i detaljan grafički i pisani vodič za instalaciju i puštanje u rad računala, kao i upute što napraviti u slučaju da ste dobili tehnički neispravan proizvod.
Epoch je kao što smo napisali u uvodu, kućište minimalističkog ali modernog dizajna, te je posebno elegantno u ovoj bijeloj izvedbi. Prednja strana je plastični okvir s metalnom mrežom, dok je ostatak kućišta metalni. Izuzevši plastične noge i staklenu stranicu. Kompletno je kućište u bijeloj boji, kao i kabeli i to nam se sviđa, Fractal nije fušario kao neki slični proizvođači.
I dok je lijeva bočna stranica od kaljenog stakla, desna je od punog metala. Kućište je ukupnih dimenzija 447 x 215 x 469 milimetara i mase 7,81 kilogram. Osim u ovoj bijeloj boji sa staklenom stranicom, dolazi i u bijeloj s RGB ventilatorima, crnoj s RGB ventilatorima, crnoj sa staklenom stranicom i crnoj s metalnom stranicom. Obje RGB verzije imaju staklenu bočnu stranicu. Tako će si svatko naći ono što mu najviše odgovara za njegov setup.
Kao što smo spomenuli, prednja je stranica kombinacija metalne mreže i staklenog okvira, te je potpuno podređena maksimalnom usisu zraka. Metalna mreža služi i kao filtar prašine, no naravno samo onih krupnijih čestica - pravog, gustog filtra nema. Na dnu se mrežice s lijeve strane nalazi i Fractalov logo laserski obrađen u aluminijskoj pločici. Prednja se stranica lako skida povlačenjem s donje strane, nakon čeda dobivamo pristup trima Momentum 12 ventilatorima.
Na vrhu se kućišta nalaze I/O portovi i tipka za uključivanje i to u stranici od punog metala koja ima izrezane otvore za njih. S lijeva na desno tu se nalazi jedan Type C 20 Gbps port, jedan Type A 5 Gbps port, Power tipka s LED-icom, još jedan Type A 5 Gbps port, te HD audio jack. Sve je vrlo čisto i jednostavno, kao i ostatak kućišta, a opet moderno.
Stražnja strana je manje više klasična. Obje bočne stranice su pričvršćene thumb vijcima koji se ne vade iz njih, pa ih se neće gubiti. Između bokova se nalazi prostor za napajanje s okvirom koji je potrebno skinuti i postaviti na napajanje, iznad kojeg je sedam proreza za kartice. Svaki prorez ima perforirani poklopac kojeg drži thumb vijak. Iznad je standardni I/O prorez, a do njega je mjesto za montažu 120-milimetarskog ventilatora za ispuh.
Gornja je stranica djelomično puna, a djelomično rešetka koja se može skinuti potezanjem za platnenu ručkicu straga. Rešetka je metalna, s unutarnjim plastičnim okvirom, a osim kao poklopac služi i kao filtar za prašinu. Opet, one sitnije čestice prašine će proći jer pravog, gustog filtra nema. Ispod se nalazi okvir za instalaciju ventilatora ili radijatora vodenog hlađenja. Stanu dva 140/120-milimetarska ventilatora ili 240-milimetarski radijator.
Na donjoj se strani kućišta nalaze četiri plastične nožice koje ga odižu od podloge (imaju jasno gumene podloške na sebi), a tu je i plastični perivi filtar za usis napajanja. Ujedno, ovdje su vidljivi i prorezi i mjesta na koja nasjedaju dvije unutarnje ladice za 3,5-inčne diskove koje ćemo vidjeti niže u tekstu.
Epoch - drugi dio
Unutrašnjost ovog mid towera je dovoljno prostrana i prima grafičke kartice dužine do 372 milimetra ako je ovakva tvornička konfiguracija. Jasno, ako umjesto ventilatora na usisu postavimo i radijator (do 360 milimetara), taj se prostor smanjuje. Karakteristika ovog kućišta je i metalna stranica na desnom dijelu (ako gledamo ovako s boka kao na slici), na koju nasjeda staklena bočna stranica i koja se može ukloniti. Ne znamo zašto je Fractal izabrao ovakvo rješenje umjesto cijele staklene bočne stranice, možda je ušteda u pitanju. Bilo kako bilo, kućište prima ATX ploče, ima gumirane otvore za provlačenje kabela s desne strane ploče, te ima mjesta za CPU hladnjake visine do 170 milimetara.
Uz kućište dolaze tri Momentum 12 ventilatora koji su u ovoj ili RGB izvedbi. Ventilatori su standardni 120-milimetarski, s FDB ovjesom i rotorom od LCP materijala koji je čvršći te omogućava manji prorez između rubova rotora i okvira ventilatora. Ventilatori su PWM kontrolirani, i brzina vrtnje im je od 350 do 2.200 okretaja u minuti sa ZeroRPM mogućnošću. Pri maksimalnim okretajima smo s udaljenosti od oko 50 centimetara izmjerili maksimalnu buku od 43 dB(A) što je čujno, ali ne i izraženo glasno. Ventilatori na maksimumu generiraju 67,43 CFM (114,6 metara kubnih u satu) protoka zraka te statički pritisak od 2,51 mmH2O što je solidno za primjenu u kućištu.
Kućište dolazi s tvornički postavljenim odstojnicima i fiksatorom za ATX ploče, a veće od njih ne treba ni stavljati jer kućište ima stepenicu na mjestu gdje se nalaze gumirani prorezi pa je pitanje i stanu li. Kao što smo spomenuli, bočni se dio može skinuti radi lakšeg pristupa ventilatorima, što je jednostavno jer ima samo jedan thumb vijak.
Stražnja je strana bogata opcijama. Na dnu se nalaze dvije ladice za diskove i prostor za napajanje, a iznad toga su još dva mjesta za 2,5-inčne diskove (točno ispod proreza za matičnu ploču), dok je ona spomenuta stepenica s druge strane ovdje iskorištena za više prostora za kabele koje možemo organizirati s tri čičak trake. Kroz njih već prolaze kabeli gornjeg I/O-a, a tu svakako još stanu i ostali. Uz to, na stranici se nalazi i dovoljno ušica za provlačenje plastičnih vezica.
Na dnu su ladice za 3,5-inčne diskove koje možemo premještati po želji. U slučaju da ih obje želimo u funkciji ostaje prostora samo za 140-milimetarsko napajanje (prostora je 167 milimetara još i za kabele), ako koristimo samo jednu ladicu tada je prostora do 281 milimetar, a sve ostale kombinacije pogledajte na ovoj slici. Kao što smo ranije spomenuli, svi su I/O kabeli i konektori bijeli i Fractal ovdje nije fušario. Kabeli su ujedno dovoljno dugački da dosegnu sve pozicije na matičnoj ploči.
U jednoj od ladica za diskove dolazi i kutijica s dodatnom opremom u obliku bijelih plastičnih vezica, sivih gumenih odstojnika za diskove te vijaka i odstojnika za montažu. Na stražnjoj strani kutijice se nalazi i detaljan popis svega što je u njoj.
Za slaganje računala u ovo kućište smo izabrali našu testnu, bijelu, ROG Strix X870-A Gaming WiFi ploču na kojoj se nalazio Ryzen 9 9950X procesor kojeg je hladio ovdje ipak malo neprimjeren Noctua D15 G2 hladnjak. Neprimjeren je jedino zbog boja, no što je tu je - nemamo pri ruci bijeli hladnjak. Ploča je sjela savršeno, a tome uvelike doprinosi i fiksator koji se nalazi na sredini.
Instalacija svega je vrlo jednostavna i nema tu većih mudrolija, a prostora je dovoljno. Ugradili smo i Gigabyteovu GeForce RTX 5080 Aero grafičku karticu koja se odlično uklopila i jedino što osim Noctue "bode oči" je crno Endorfyevo 1000 W napajanje čiji će te test moći čitati uskoro. Aranžiranje kabela s ove strane je jednostavno i jedino što nam je smetalo što Audio konektor na dnu ne može proći od napajanja pa smo ga morali provući kroz jedan prorez dalje.
S ove se strane nismo pretjerano trudili aranžirati kabele jer nakon testa ionako sve rastavljamo, ali lijepo je znati da se može sve uredno složiti i povezati premda to ne utječe na protok zraka. Prostora je sasvim dovoljno i za najdeblje kabele, pa čak i onda kad su svi grupirani i stisnuti zajedno. Lijepo je da se Fractal potrudio i u ovom segmentu gumirao oba velika bočna proreza.
Za test zagrijavanja smo pokrenuli OCCT-ov Power test koji je sve opteretio do maksimuma i računalo je vuklo oko 600 W iz utičnice. Ventilatori su bili na maksimumu, ali buka s udaljenosti od oko pola metra nije prelazila 43 dB(A) što je čujno, no ne i izrazito bučno. Uz to, temperature su bile sasvim pristojne, jer hladnjaci i ventilatori dobro odrađuju svoj posao. Samo za usporedbu, buka u stanju mirovanja ovakvog računala je gotovo pa nečujnih 31,8 dB(A).
Da zaključimo, Epoch kućište ni po čemu nije epohalno, ali je vrlo dobro dizajnirano i složeno. Izgled je neupadljiv ali vrlo funkcionalan, te donosi veliki protok zraka prema ključnim komponentama. Tri usisna ventilatora tjeraju veliku količinu zraka preko svega i osiguravaju dobro hlađenje i radnoj memoriji i M.2 hladnjacima. Epoch je napravljeno od dobrih materijala, solidno filtrirano od prašine, donosi prostora za velike komponente, kao i odlične opcije za aranžiranje kabela. Danas kada je mnoštvo potpuno bijelih komponenata na tržištu je moguće složiti elegantno računalo i sigurni smo da će se to svidjeti mnogima. S cijenom od oko 150 € na hrvatskom tržištu za ovu bijelu varijantu sa staklenom stranicom Epoch je konkurentno, te vjerujemo da će se dobro prodavati. Ipak, moramo prigovoriti na domaću cijenu, jer je u Njemačkoj najniža oko 103 €.