Fractal Design North recenzija

Datum objave 28.07.2023 - Krešimir Matanović

North - prvi dio

fractal_design_north_1 fractal_design_north_2

U današnjoj ponudi kućišta za računala ima stvarno svega i ponekad se teško odlučiti za ono pravo, koje će se lijepo uklopiti u naš prostor. Fractal Design je s North modelom tržištu ponudio nešto drugačije, vrlo zanimljivo i elegantno. North je kućište inspirirano skandinavskim dizajnom, a donosi zanimljivu prednjicu s letvicama od orahovog drveta, zlatne akcente te kožnu ručkicu za povlačenje gornje stranice. Osim toga, riječ je o kompaktnom mid tower kućištu, s dovoljno prostora i za veće komponente te adekvatnim rashladnim mogućnostima.

fractal_design_north_3

North dolazi u klasičnom Fractalovom pakiranju i odlično je zaštićeno unutar debele kartonske kutije i stiro-pjene. Riječ je o kompaktom mid tower kućištu što znači da je malo manje od standardnih, te mjeri 447 x 215 x 469 milimetara. Teško je 7,7 kilograma. Uz ovu North Tempered Glass Charcoal Black verziju kakvu smo imali na testu, nude se još i Chalk White (mrežasta bočna stranica), Chalk White Tempered Glass Clear, te Charcoal Black (mrežasta bočna stranica). Razlika, osim u boji i bočnoj stranici je što su prednje letvice na crnim izvedbama od oraha, a bijelima od hrastovog drveta.

fractal_design_north_4

Desna bočna stranica (gledano sprijeda) je uvijek puna, metalna, a obje stranice su pričvršćene thumb vijcima. Stražnja strana je klasična - na dnu je okvir za napajanje, iznad njega je sedam mjesta za dodatne kartice. Na svim mjestima su odvojivi limovi koji su s unutrašnje strane pričvršćeni thumb vijcima. Iznad, na lijevoj strani (gledano straga) je prorez za stražnji I/O panel matične ploče, a s desne strane je mreža za bolji protok zraka, na čiji se širi dio može instalirati ispušni 120-milimetarski ventilator.

fractal_design_north_5

Prednja je stranica iznimno elegantna s deset vertikalno postavljenih letvica od orahovog drva koje inspiraciju vuče iz klasičnog skandinavskog dizajna. Otud zapravo i ime North. Letvice su integrirane u plastični prednji okvir u sklopu kojeg se nalazi i plastični filtar za prašinu o kojem ćemo detaljnije niže u tekstu. Uz mjedene detalje i drvene letvice, moramo priznati za North izgleda odlično i svakako je osvježenje na tržištu PC kućišta - premda je eksperimentiranja s drvom bilo i ranije.

fractal_design_north_6 fractal_design_north_7

Na vrhu se kućišta nalazi prednji panel, smješten na dio koji je od punog čelika. Mjedeni se elementi odlično uklapaju u ostatak crnog kućišta i dodatno podižu eleganciju. Na panelu je prva na redu poveća Power tipka, koju slijede utori za jack konektore za slušalice i mikrofon. Zatim su tu dva USB 3.0 Type A porta, i jedan USB 3.2 Type C port. Ovo je kućište lišeno bilo kakve rasvjete pa čak ni Power tipka nema standardnu LED rasvjetu oko sebe - čista elegancija. Otprilike tri četvrtine gornje strane je rezervirano za odvojivi mrežasti poklopac koji je samo umetnut, a vadimo ga potezanjem za trakicu od umjetne kože koja dodatno podiže eleganciju.

fractal_design_north_8 fractal_design_north_9

Spomenuti gornji poklopac je napravljen od metalne mrežice koja je omotana oko plastične konstrukcije. Za kućište ju drže pričvršćene samo kopčice koje kliznu u metalne utore. Osim što možemo ukloniti i mrežasti poklopac, također se i onaj od punog metala u sklopu kojeg je prednji (gornji) panel može skloniti. Ispod mrežastog se nalaze mjesta za montažu dva 120/140-milimetarska ventilatora ili pak 240-milimetarskog radijatora.

fractal_design_north_10

Na donjoj se strani kućišta nalaze četiri nožice s mjedenim ukrasima i gumenim dodirnim površinama. Uzdižu kućište od površine za oko 2,5 centimetara. Na dnu vidimo i četiri moguće pozicije za premještanje kaveza za diskove koji se jasno nalaze s unutarnje strane. Na kraju je mali plastični filtar za prašinu kojeg je moguće na jednostavan način ukloniti radi čišćenja. On jasno filtrira zrak koji usisava ventilator napajanja.

fractal_design_north_11

Prednja je stranica plastična (osim jasno drvenih letvica sprijeda), i nju skidamo povlačenjem odozdo. Drže ju plastične kopče, a na toj unutarnjoj strani se nalazi i filtar prašine koji se lako uklanja za čišćenje. Iza prednje stranice se nalaze dva tvornički ugrađena 140-milimetarska ventilatora koji služe za usis zraka.  

North - drugi dio

fractal_design_north_12 fractal_design_north_13

Bočna stranica je napravljena od zatamnjenog kaljenog stakla. Na krajevima su postavljene dvije metalne letvice kako bi se stranica mogla lako montirati na kućište, a pričvršćujemo ju thumb vijcima koji imaju širi navoj pa ne mogu ispasti iz svojih nosača. Staklo ne pokriva cijelu površinu, već otprilike 80%, dok je ostatak od čelika. Isto tako, donji dio kućišta ima metalni pokrov za napajanje i diskove, pa staklo daje uvid samo u područje oko matične ploče. S obzirom na to da je zatamnjeno, unutra će te vidjeti samo ako imate dovoljno osvjetljenja.

fractal_design_north_14 fractal_design_north_15

Stražnja strana kućišta nudi sve opcije za lijepo i uredno slaganje kabela. Tri su čičak trake postavljene uz lijevu vertikalu kroz koju prolaze kabeli prednjeg panela, a tu naravno možemo provući i sve ostale kabele. Uz to, ima i dovoljno ušica u metalu kroz koje možemo provući plastične vezice za pričvršćivanje kabela. Prostora za kabele je oko 30 milimetara. Ispod proreza za stražnju stranu matične ploče, nalazi se odvojivi metalni nosač koji na sebe prima dva 2,5-inčna diska. Kabeli prednjeg panela su dovoljno dugački i bez problema dosežu sva mjesta na matičnim pločama.

fractal_design_north_16 fractal_design_north_17

U donjem desnom dijelu kućišta (gledano s boka) se nalaze dvije ladice za 3,5-inčne diskove koje možemo premještati ili izvaditi u ovisnosti o tome koliko napajanje ugrađujemo. U jednoj od ladica dolazi i kutija s potrebnim vijcima, odstojnicima itd., a osim 3,5-inčnih, možemo naravno ugraditi i 2,5-inčne diskove. Ladice drži samo jedan thumb vijak.

fractal_design_north_18 fractal_design_north_19

Uz kućište kupac dobiva detaljni korisnički vodič za ugradnju komponenata u kućište, te sve ostalo što je potrebno za to. Tu nalazimo 16 M3 vijaka, osam 6-32 vijaka, četiri vijka za napajanje, jedan odstojnik za matičnu ploču, osam vijaka za 3,5-inčne diskove, osam gumenih amortizera za diskove i četiri vezice za kabele.

fractal_design_north_20 fractal_design_north_21

Uz kućište dolaze dva Aspect 14 ventilatora promjera 140 milimetara i maksimalne brzine vrtnje od 1.000 okretaja u minuti. Ventilatori na maksimumu rade ipak puno brže i očitali smo podatak od 1.945 okretaja u minuti, pri čemu su dosta čujni i proizvode buku od oko 47,3 dB(A). Tu smo vrijednost izmjerili na oko pola metra udaljenosti (Meterk MK09). U stanju mirovanja, tj. na najnižem broju okretaja su na 34,3 dB. Stoga je najbolje ograničiti im brzinu vrtnje pa kada to napravimo buka pada ispod 40 dB(A) pod opterećenjem. Kućište prima ATX/mATX i Mini-ITX ploče, CPU hladnjake visine do 170 milimetara i grafičke kartice dužine do 355 milimetara (ako nisu ugrađeni prednji ventilatori). Inače, na prednju stranicu stanu ovakva dva 140-milimetarska ventilatora, tri 120-milimetarska ventilatora ili pak 360-milimetarski radijator vodenog hlađenja.

fractal_design_north_22

Da bi ugradili napajanje, najprije moramo izvaditi okvir koji postavljamo na napajanje i onda sve sa stražnje strane guramo u kućište. S boka jednostavno nema dovoljno prostora zbog konstrukcije kućišta i poklopca donjeg prostora. Napajanje koje smo koristili za test je također bilo Fractalovo i to ION+ 860P.

fractal_design_north_23 fractal_design_north_24

U kućište smo ugradili Asusovu Maximus Z790 Hero ploču, Intelov Core i9 13900K procesor, CoolerMasterov MA824 Stealth hladnjak i AMD-ov Radeon RX 7900 XT. All black komponente su se izvrsno uklopile u ovo kućište i dobili smo odličnu stealth kombinaciju. Ugradnja i većih komponenata je vrlo jednostavna, a kvaliteta materijala i završne obrade kućišta izvrsna.

fractal_design_north_25 fractal_design_north_26

Spajanje i organizacija kabela je odlično riješena u ovom kućištu i uvijek je moguće minimizirati količinu kabela koja ulazi u ovaj prednji dio kućišta gdje je potreban maksimalni protok zraka. Straga je također moguće vrlo uredno organizirati kabele i uvijek ima dovoljno mjesta za sve. Mi se nismo ni pretjerano trudili jer smo build ionako rastavljali nakon testa.

fractal_design_north_27 fractal_design_north_28

fractal_design_north_29 fractal_design_north_30

Računalo i komponente smo opteretili OCCT-ovim Power testom koji izvlači maksimum iz svega. Inicijalna potrošnja računala se kretala oko 750 W, da bi to kasnije palo na oko 710 W što je poprilično opterećenje na 860 W napajanje. Vidimo po tablicama da je temperatura procesora brzo dosezala i na nekim se jezgrama držala na oko 100°C, a prosječni takt se kretao oko 4.600+ MHz za P-jezgre i oko 3.700+ MHz za E-jezgre što je i normalno. Temperatura grafičkog procesora se nije dizala iznad 74°C i 101°C za hot spot što je također normalno. I ostale temperature su pod kontrolom pa možemo reći da već i s dva ventilatora ovo kućište uspješno hladi i moćnije komponente. Za malo efikasniji rad svakako preporučujemo ugradnju i jednog ispušnog ventilatora. Zanimljivo je da u Mesh varijantu kućišta možemo ugraditi i dva bočna ventilatora za efikasnije hlađenje grafičke kartice.  

fractal_design_north_31

Fractalovo je North kućište svakako jedno od zanimljivijih i ljepših na tržištu. Naravno, ako niste ljubitelj drva, neće vam biti, no određena doza elegancije mu se ipak mora priznati. Fractal je taj skandinavski dizajn odradio odlično, ubacivši i mjedene elemente, kao i kožnu ručkicu za povlačenje gornjeg poklopca. Sve u kombinaciji s crnom bojom čelika izgleda jako dobro. Kućište spada u segment kompaktnih mid towera, no to ne znači da nema dovoljno mjesta i za veće komponente. North to dokazuje. Prima dovoljan broj ventilatora i radijatora, veće hladnjake procesora i veće grafičke kartice. Uz sve to, jako dobro ih i hladi, a i filtracija prašine je dobra. Jedina manja zamjerka ide na bučnije ventilatore na maksimumu, no tome se može doskočiti. Fractal je još jednom dokazao da ima dobitnu formulu kod izrade kućišta i da zna biti inovativan. S cijenom od oko 125 € u njemačkim dućanima North je poprilično konkurentno kućište. Nažalost u Hrvatskoj cijena iznosi 180 €, ponegdje čak i preko 200 €.