Fractal Torrent Nano recenzija

Datum objave 09.02.2022 - Krešimir Matanović

Torrent Nano - prvi dio

fractal_torrent_nano_1 fractal_torrent_nano_2

Kada je sredinom prošle godine Fractal Design predstavio Torrent kućište, PC svijet se čudio. Bio je to povratak davno zaboravljenoj orijentaciji gdje je napajanje na vrhu, a matična ploča ispod njega. Sve je to bilo s ciljem da se poveća protok zraka kroz kućište, neophodan sve moćnijem hardveru koji troši sve više struje i više se grije. Sada Fractal predstavlja dva nova modela iz iste obitelji - Compact i Nano. Danas vam donosimo test najmanjeg kućišta koje je maleno, no opet dovoljno prostrano i za jače komponente.

fractal_torrent_nano_3 fractal_torrent_nano_4

Torrent (bujica) Nano dolazi u relativno malenoj kartonskoj kutiji s debljim stijenkama, tradicionalno dizajniranoj u Fractalovom stilu. Unutar kutije se nalazi manja kutija s dodatnom opremom koja je smještena u proreze u stiroporu koji drži i samo kućište. Osim u stiroporu, kućište je umotano i u deblju najlonsku vreću. Fractal dakle ništa nije prepustio slučaju i kućište bi trebalo prezivjeti sve transportne nedaće koje bi ga eventualno mogle snaći.

fractal_torrent_nano_5 fractal_torrent_nano_6

Unutar kutije s dodatnom opremom su izvrsno u stiro-pjeni zaštićeni dodatni nosači za 140/120-milimetarske ventilatore, koje je moguće postaviti umjesto tvorničkog 180-milimetarskog. Tu je i poznati detaljni vodič za korisnike, sa slikovnim opisima svih mogućnosti kućišta, a uz njega su i informacije o jamstvu. U dodatnoj kutijici koja je smještena unutar kućišta nalaze se i plastične vezice za aranžiranje kabela, svi potrebni vijci, te krpica za čišćenje stakla.

fractal_torrent_nano_8

Torrent serija kućišta donosi dizajnersku smjernicu visoke otvorenosti, koja maksimalno povećava protok zraka kroz kućište pa je i vanjski dizajn tome podređen. Prednja je rešetka plastična i u srebrnim tonovima, a dizajn je upotpunjen potpuno bijelom mat bojom - kućište po nama izgleda odlično! Osim u bijeloj izvedbi, moguće ga je kupiti i u crnoj. Kroz široke rešetke u kućište ulazi velika količina zraka koju kroz filtar uvlači tvornički ventilator promjera 180 milimetara. U donjem lijevom kutu se smjestila pločica s natpisom Fractal kako ne bi bilo zabune u čije kućište gledamo. Donja i gornja stranica su zaobljene, što upotpunjava lijepi ukupni izgled i malo podsjeća na moderan dizajn BMW-ovih bubrega.

fractal_torrent_nano_7

Dimenzije kućišta su 417 x 222 x 374 milimetra što nam govori kako ovo i nije baš tipično ITX kućište koje pod svaku cijenu mora biti maleno. Ne, ovo je kućište za moćnije Mini-ITX ili Mini-DTX ploče, na kojima može biti i jači procesor, te ozbiljna grafička kartica. Na lijevom je boku prozirno kaljeno staklo, a desna je stranica puna metalna. Masa ovako opremljenog kućišta je 5,8 kilograma.

fractal_torrent_nano_9

Stražnja strana nas podsjeća na stara kućišta iz 90-tih i 2000-tih koja su u pravilu na vrhu imala napajanja, a onda su sve komponente bile ispod. Fractal je ovo namjerno dizajnirao ovako, zbog što većeg protoka zraka s prednje i donje strane kućišta. Na stražnjoj se strani nalazi prostor za standardno ATX napajanje, ispod kojeg je prorez za stražnje I/O konektore matične ploče, velika rešetka s desne strane i tri lima na dnu za dodatne kartice. Limovi su perforirani i svaki ima svoj thumb vijak koji ga drži. Na lijevoj vertikali (gledano straga) nalaze se tri čičak trake za aranžiranje kabela - odlična ideja!

fractal_torrent_nano_10

Gornja je strana kućišta sastavljena od fiksnog metalnog dijela koji je dio šasije, i plastičnog poklopca u nastavku. U sklopu tog metalnog dijela na prednjoj strani se nalazi i prednji panel. S lijeva na desno na njemu su jackovi za slušalice i mikrofon (odvojeni), USB Type A 3.0 port, bijela osvijetljena Power tipka, još jedan USB Type A 3.0 port, do kojega je USB Type C port te malena Reset tipka. I iz ovog kuta masivna rešetka izgleda impresivno.

fractal_torrent_nano_11

Na donjoj se strani kućišta nalaze dvije plastične konstrukcije s gumenim podloškama koje služe kao noge kućišta i koje ga dovoljno odižu od podloge kako bi usis zraka bio čim bolji. Obje se ove plastične konstrukcije mogu ukloniti čime se olakšava postavljanje usisnih ventilatora u kućište. Tu je tako moguće ugraditi dva 120 ili 140-milimetarska ventilatora (veliki Torrent dolazi s tvornički postavljena tri ventilatora, a kod Nano modela se Fractal nije odlučio postaviti ni jedan). Ispod nosača, a iznad nogica se nalazi i plastični filtar za prašinu, kojeg je moguće izvaditi radi čišćenja kada skinemo prednju stranicu (što ćemo vidjeti kasnije).

fractal_torrent_nano_12

Plastični gornji pokrov tvornički ne dolazi s vijcima, no kasnije ga je radi transporta moguće osigurati s dva vijka. Ovako bez vijaka ga je lakše skinuti (povlači se prema stražnjoj strani), i tada nam se otrkiva prostor za ATX napajanje i ladica za 2,5/3,5-inčni disk. U ladici se nalazi ranije spomenuta kutija u kojoj su vijci i ostala oprema za montažu. Ovdje imamo i prvi dodir s čeličnom šasijom kućišta koja je debela i kvalitetno kompletno pobojana u mat bijelu boju.

Torrent Nano - drugi dio

fractal_torrent_nano_13

Skidanjem bočne stranice od kaljenog stakla otvara nam se pogled u kompletnu unutrašnjost koja je iznenađujuće prostrana i vrlo uredna. Bočna stranica inače ima princip zatvaranja samo guranjem dvaju kuglica u mehanizam koji ih stisne što omogućava brzo skidanje i postavljanje - taj smo sistem već i ranije sretali kod Fractalovih kućišta. Unutrašnjost je spremna za prihvat Mini-ITX i Mini-DTX matičnih ploča, oko kojih su smještena četiri gumirana proreza za provlačenje kabela, što čini organizaciju istih vrlo jednostavnom. Fractal je tvornički postavio četiri odstojnika za ploče, pa korisnik ne mora o tome razmišljati. Za slučaj da želite u ovakav tvornički setup ugraditi veću grafičku karticu, dobro je znati da stanu one do 335 milimetara dužine. Isto tako, kućište je i dovoljno duboko pa prima hladnjake visine do 165 milimetara.

fractal_torrent_nano_14 fractal_torrent_nano_15

Tvornički se u kućištu na usisu nalazi jedan Dynamic X2 GP-18 PWM ventilator koji ima razmak između rupa za montažu od 165 milimetara, a debljine je 38 milimetara. PWM kontrola mu omogućava brzinu vrtnje od 300 do oko 1.200 okretaja u minuti, što je dovoljno za stvaranje zračne struje do 153,7 CFM-a (kubičnih feeta u minuti) i maksimalnog statičkog pritiska od 2,26 mmH2O. Proizvođač navodi maksimalnu buku od 35,4 dB, a mi smo s oko 50 centimetara udaljenosti Meterk MK09 uređajem izmjerili maksimalnih 41,1 dB(A) što je dosta čujno no ne i pretjerano bučno. Osim u ovoj klasičnoj izvedbi, moguće ga je kupiti i u D-RGB/ARGB verzijama. U kućište stanu i dodatni ventilatori, pa je moguće na prednjoj stranici tvornički ventilator zamijeniti s dva 120 ili 140 milimetarska uz pomoć nosača koji dolaze uz kućište, zatim postaviti dva 120/140-milimetarska ventilatora na dno, te jedan 120-milimetarski na ispušnu rešetku. Ujedno, na prednju je stranu moguće postaviti i radijator dužine do 240 milimetara, te na ispuh jedan od 120-milimetara. Fractal je otišao toliko daleko pa su omogućili i ugradnju vodene pumpe za open loop sisteme, desno od gumiranih bočnih proreza na nosač dužine 136 milimetara.

fractal_torrent_nano_19 fractal_torrent_nano_20

Prednja se stranica lako uklanja povlačenjem prema van, a na njenoj se stražnjoj strani nalazi plastični filtar za prašinu koji se lako skida i lako opet montira. Skidanjem prednje stranice omogućeno je uklanjanje i donjeg plastičnog filtra za prašinu. S obzirom na to da je skriven, nosač za ventilatore je ostao crne boje, a kao što smo već napisali tvornički ovo kućište dolazi  jednim 180-milimetarskim ventilatorom kojeg je moguće otkloniti,kao i njegove nosače te postaviti priložene za manje ventilatore ili radijator vodenog hlađenja. Kada smo rekli da Nano baš i nije maleno kućište to smo i mislili, kao što možete vidjeti veće je od Cooler Masterovog H100 koje također nije najmanje ITX kućište na tržištu.

fractal_torrent_nano_16

Desna bočna stranica (gledano sprijeda) je metalna, a ima isti onaj jednostavni sistem za zatvaranje kao i lijeva. Ispod stranice vidimo što se sve nalazi na stražnjoj strani nosača matične ploče, gdje obično provlačimo, aranžiramo i skrivamo kabele. Ovdje vidimo mnoštvo praktičnih detalja koje je Fractal osmislio kako bi nam posao s kabelima bio čim lakši. Prostor za aranžiranje kabela dubok je 29 milimetara.

fractal_torrent_nano_17 fractal_torrent_nano_18

Na lijevoj strani se nalaze dva plastična organizatora za kabele s čičak trakama, oko kojih s gumeni prorezi za provlačenje istih tih kabela. Na desnoj pri dnu vidimo još dvije čičak trake, a ima i nekoliko ušica u metalu za plastične vezice. Na prorez za stražnji nosač matične ploče je montirana ladica za dva 2,5-inčna diska. Tako je ukupno u Nano moguće ugraditi do tri diska, što uopće nije loše.

fractal_torrent_nano_21

Kabeli prednjeg panela su dovoljno dugi da dosegnu sve pozicije na matičnim pločama, uključujući i onaj koji mora biti najdulji - za audio konektor. Kabeli su kvalitetni kao i sami konektori.

fractal_torrent_nano_22

Na vrh kao što znamo ugrađujemo napajanje, a mi smo se odlučili za Seasonicov Focus SGX-650 model koji je SFX-L formata. Napajanje dolazi sa svojim adapterom za ugradnju u ATX nosač i odlično se smjestilo u prostor koji inače prima i do 200 milimetara duga napajanja. Na kraju prostora za napajanje, ispod ladice za disk nalazi se još jedna čičak traka za aranžiranje kabela napajanja.

fractal_torrent_nano_23 fractal_torrent_nano_24

fractal_torrent_nano_26

S obzirom na to da nam se u Cooler Masterovom kućištu nalazi HTPC setup odlučili smo ga iskoristiti za ugradnju u Torrent Nano. Riječ je o Asusovoj Crosshair VIII Impact matičnoj ploči na kojoj se nalazi Ryzen 5 3400G procesor, Kingstonova DDR4 3733 MHz 16GB memorija, Patriotov SSD i Asusova Radeon RX 550 grafička kartica. Procesor hladi malo čujniji AMD-ov stock hladnjak. Ugradnja ploče i aranžiranje kabela je kao što možete pretpostaviti vrlo jednostavan proces zbog mnoštva prostora koje Nano omogućava.

fractal_torrent_nano_25

Aranžiranju kabela strana nismo pridodali puno pažnje jer tu kabeli ne smetaju protoku zraka, a nakon testa smo ionako sve rastavljali. Ipak, mogućnosti za aranžiranje kabela u ovom kućištu su izvrsne čak i ovdje straga.

Torrent Nano - treći dio

fractal_torrent_nano_27

Posebno su nam se svidjeli organizatori kabela straga koji omogućavaju čisti setup tako da se čak i stražnjom stranom možete pohvaliti prijateljima. Ili jednostavno Nano staviti ravnopravno pored monitora na stol, a kabele spustiti pod stol kroz kakvu rozetu.

fractal_torrent_nano_28

Cijeli je setup generirao oko 41,2 dB buke s udaljenosti od oko 50 centimetara što je čujno, no ne i pretjerano bučno. Ipak, moramo primijetiti da je 200-milimetarski ventilator u Cooler Master H100 kućištu ipak malo tiši od 180-milimetarskog u ovom na maksimumu. Ono što je posebna značajka ovoga kućišta je i LED traka koja se nalazi na donjoj strani nosača napajanja i koju spajamo uz pomoć ARGB konektora na matičnu ploču, gdje je jasno osvjetljenje moguće uskladiti s ostatkom hardvera.

fractal_torrent_nano_3400G_1 fractal_torrent_nano_3400G_3 fractal_torrent_nano_3400G_2

Protok zraka kroz kućište je bio sasvim solidna, no moglo je to i bolje dodavanjem ventilatora na ispuh i na dno. Ipak, vrijednosti temperatura nisu bile ekstremno visoke pod maksimalnim opterećenjem koje smo priuštili i procesoru i grafičkoj kartici. Procesor se pod relativno slabim stock hladnjakom grijao do 80°C, ploča na 50°C, čipset na 66°C, GOU do 70°C, a jedino je zabrinjavala visoka temperatura SSD-a od 96°C no moguće je da je tu i očitanje senzora krivo. Prednji smo ventilator namjerno spojili na konektor vodene pumpe kako bi dobili maksimalnu brzinu, buku i protok zraka za test. Naravno, on može raditi i potpuno bešumno na brzinama ispod 800 okretaja u minuti kada je kontroliran od strane PWM-a.

fractal_torrent_nano_29 fractal_torrent_nano_30

Za sladokusce malo dubljeg džepa, relativno slabašan smo PC pretvorili u moćniju zvijer dodavanjem Ryzena 5 5600X, Noctuinog NH-U12A na njega i Radeona RX 6800. Opet, Nano pokazuje da prostora ima i za veće komponente koje je lako ugraditi u njega.

fractal_torrent_nano_5600x_1 fractal_torrent_nano_5600x_2 fractal_torrent_nano_5600x_3

Protok zraka je u osnovnoj konfiguraciji opet dovoljno dobar pa temperature ostaju u granicama normale i kod ovako moćnog gamerskog setupa. Procesor se nije zagrijavao iznad 70°C, ploča iznad 50°C, a tek je čipsetu porasla temperatura sa 66°C u slabijem setupu na 73°C u ovom. Ipak, grafika se pomalo mučila i grijala sve do visokih 110°C za GPU hotspot pa je preporuka uraditi sva dodatna ventilatora na dno za uvlačenje dodatnih količina zraka i pomoć grafici.

fractal_torrent_nano_31

Fractal je s Torrent serijom kućišta donio ono što u današnjem svijetu komponenata sve veće potrošnje treba - visoki protok zraka. OK, ovo Nano kućište u tvorničkom izdanju ne nudi vrhunske performanse i potrebno ga je nadograditi dodatnim ventilatorima, no ipak je riječ o malenom kućištu za malo manje moćne komponente. Vidjeli smo da se dobro nosi s dvije konfiguracije, a kod moćnije se jedino grafička kartica jače zagrijavala. Za još bolje performanse, mi bi dodali dva donja usisna ventilatora. Torrent Nano odlično izgleda, pogotovo sprijeda s moćnim rešetkama, iznimno je kvalitetno napravljeno, te ima mnoštvo korisnih opcija za aranžiranje kabela i dodataka koji čine razliku. Fractal je još jednom pokazao da su u vrhu onoga što rade i kad izbace novi model on odmah postaje predmet želja mnogih. Nažalost ne može si svatko ispuniti tu želju jer će u ovakvoj Torrent Nano White TG Clear Tint izvedbi na hrvatskom tržištu koštati čak 1.049 kuna. Preporučena cijena za europsko tržište je samo malo nižih 125,99 € (s porezom). Skupo, no Fractal se pobrinuo da nećete ni kune zažaliti.