FSP EP 1500 FSP EP 1500

Display je vrlo koristan jer pokazuje trenutni nivo napunjenosti baterije, trenutno opterećenje, ulazni i izlazni napon, te trenutni način rada. Uređaj inače ima i zvučne signala koji indiciraju rad na bateriji (svakih deset sekundi), nisku razinu napunjenosti baterije (svaku sekundu), indikaciju potrebe zamjene baterija (svake dvije sekunde), preopterećenje (dva puta u sekundi) te grešku u radu (kvar) sa kontinuiranim zvučnim signalom.

fsp_ep1500_14 fsp_ep1500_15

Osim putem displaya, parametre rada možemo pratiti i putem ViewPower 2.1 softvera u Windowsima (podržani su i Linux i Mac OS-ovi) i spajanjem ili putem USB-a ili putem Com porta (RS232). Softveru pristupamo putem browsera a nudi nam mogućnost praćenja trenutnog statusa rada i to u Power flow ili Diagram načinu rada, zatim podešavanja lokalnog ili remote gašenja uređaja, Real-time kontrole nad alarmima, izvršavanje testa baterija pregleda loga zabilježenih događaja. Obavještavanje o događajima možemo podesiti putem SMS-a ili putem E-maila, a događaje o kojima želimo biti obaviješteni možemo samo birati – Comm. loss, Comm. restore, Battery test, UPS fault, Low Battery, AC failure itd.

Proizvođač deklarira kako tipični potrošač od 225W može na ovome UPS-u raditi do oko 20 minuta, pri čemu su naša mjerenja pokazala kako računalo s monitorom kojemu potrošnja varira između 225 i 230W (mjereno na produžnoj letvici između UPS-a i potrošača) traje točno 22 minute i 53 sekunde. Čim nestane električne energije na UPS-u se pali ventilator koji hladi baterije i sklopove (isto se dešava i prilikom nestabilnosti naponske mreže) koji je dosta bučan, a svakih deset sekundi rada na baterijama je popraćeno i zvučnim signalom. U dugotrajnom periodu testiranja više smo puta stavili  baterije na kušnju i rezultat, tj. autonomija je uvijek bila vrlo slična onome što proizvođač navodi, i što smo na kraju krajeva i sami izmjerili.

FSP EP 1500

Za sigurno napajanje naših računala i ostale opreme potrebno je imati i dobru produžnu letvicu, a FSP tvrdi da upravo oni proizvode jedne od najboljih. Surge Protector karakterizira šest Shucko utičnica, dvije USB te svijetleća tipka za paljenje/gašenje. Dolazi u bijelom pakiranju s prozirnom gornjom strannicom koja daje pogled na letvicu. Jamstvo je dvije godine, uz FSP-ovo standardno osiguranje od 5 milijuna USD, a koji su uvijeti ne znamo.

FSP EP 1500 FSP EP 1500

Letvica je elegantno dizajnirana (427 x 60 x 51 mm), dvobojna, bijelo-crna, ima gumirani napojni kabel (1 mm kvadratni) dug 1.7m na kraju kojeg je standardni utikač. Na donjoj strani kućišta vidimo i rupe pomoću kojih je letvicu moguće pričvrstiti za neku podlogu, primjerice radni stol. Letvica ima sljedeće karakteristike – ulazni napon 230V, 50HZ uz maksimalnih 16A struje. Proizvođač navodi kako je preko svih šest utičnica moguće rasporediti potrošače maksimalne snage 3680 W.

FSP EP 1500

Osim Schuko utičnica tu su i dva USB porta za punjenje električnom energijom uređaja poput tableta, pametnih telefona i sličnih s maksimalnom strujom punjenja od 2A. Letvica ima i ugrađenu prenaponsku zaštitu sa indikacijom – kada nema problema svijetli zeleno, a kada je napon previsok indikacija je narančasta.

EP 1500 i Surge Protector koristimo sada već više od dva mjeseca i možemo zaključiti kako je riječ o kvalitetnim proizvodima koji su uz to i vrlo konkurentni s cijenom. Kod nas se još ne prodaju no u Njemačkoj je cijena za EP 1500 oko 140 €, a za Surge Protector oko 18 €. UPS nije bez mana, u radu se dosta zagrijava i ima dosta bučan ventilator, no to nije ništa što bi potencijalnog kupca trebalo odvratiti od kupovine. Riječ je o moćnom UPS-u koji će u svim uvjetima zaštiti uređaje koji se nalaze “iza” njega, a uz to i pružiti dobrih 20-tak minuta rada na baterije računalu i monitoru koji zajedno u radu troše oko 230 W, što zapravo i nije tako malo. Tipična računala srednje klase bez opterećenja troše oko 60W i s opterećenjem do 150W na što treba dodati i potrošnju LCD monitora pa se autonomija može i povećati.