Propusnost

I na osnovnoj je brzini propusnost vrlo visoka, što se samo dodatno povećava overclockingom, pa je porast propusnosti na 3466 MHz oko 8 % što otprilike odgovara i porastu takta.

8 vs. 16 GB

Cijena DDR-a 4 pada i brzi se 16 GB kitovi mogu naći i za ispod 1.000 kuna pa se postavlja pitanje treba li nam 16 GB ili je još uvijek dovoljno 8 GB. Naravno odgovor na ovakvo pitanje nikada nije jednostavan i postavlja se protupitanje za što uopće koristimo računalo?

Ako je riječ o gamingu, tada će sitne razlike biti vidljive u minimalnom broju FPS-a u korist 16 GB, no one nisu takve da bi kupovina bila stvarno i isplativa. Gaming smo testirali s R9 380 i R9 295X2 na nekoliko naslova i rezultati su uvijek bili isti – u prosječnim performansama nema razlike, dok je minimalni broj FPS-a bio za par postotaka viši. Za svakodnevan uredski rad nam također neće zatrebati 16 GB memorije, no ukoliko se bavimo obradom fotografija ili pak kompresiramo veću količinu podataka tada vidimo benefite viška memorije.

gskill_trident_z_8gb gskill_trident_z_16gb

gskill_trident_z_32gb

U prvom grafu vidimo kako kompresija veće količine podataka (192 MB dictionary), vrlo brzo popuni raspoloživu radnu memoriju te performanse procesora vrlo brzo padaju na otprilike 75% originalnih performansi procesora kakve imamo ukoliko koristimo 16 GB memorije. 7-Zip dopušta testiranje s još većom veličinom dictionary-a pa je lako popuniti i 16 GB memorije, a upravo za takvu i slične upotrebe se i prodaju kitovi od 32 i 64 GB.

Drugi scenarij je izrada panoramskih fotografija u Photoshopu gdje se pokazalo kako veća količina fotografija visoke rezolucije brzo popuni raspoloživu količinu radne memorije pri čemu performanse ponešto trpe.

Još jedan primjer u kojem će nam višak memorije dobro doći je i virtualizacija. Tu će developeri, sys-admini i općenito svi koji koriste računalo u neku svrhu radne stanice/kućnog servera ili jednostavno žele vrtjeti Linux VM na Windows računalu svakako imati koristi od viška RAM-a.

Višak radne memorije odlično može poslužiti i za ubrzavanje pojedinih aplikacija uz pomoć različitih RAM Disk programa, koji koriste RAM kao disk. Princip uključuje kernel bazirani upravljački program, koji se nakon kreiranja predstavlja kao „mass storage“ uređaj, te preusmjerava promet s originalnog spremišta podataka (HDD, SSD) u RAM Disk. Integritet podataka je sačuvan nadopunjavanjem razlika u odnosu na originalne podatke na disku prije gašenja računala. Dobici se vide kada RAM Disk koristimo uz klasični tvrdi disk. Kod modernih i brzih SSD-a je to manje vidljivo, no može pomoći u produžavanju njihovog životnog vijeka jer smanjuje broj ciklusa zapisa u NAND.

Zaključak bi bio da nam je za gaming i manje zahtjevno korištenje računala sasvim dovoljno 8 GB memorije, no za specifične slučajeve kakve smo pokazali 16 GB će odlično doći jer konkretnih benefita ima. I premda smo to pokazali na primjeru DDR4 memorije, sve naravno vrijedi i za DDR3.