Gainward je tajvanska tvrtka koja se proslavila paralelno sa usponom nVidije kao proizvođača grafičkih čipova. Najveći razlog Gainwardovog uspjeha prije, ali i danas, jest predanost dizajniranju kartica koje uvelike odskaču od referentnog dizajna bilo da je riječ o izgledu, hlađenju ili taktovima odnosno performansama. Valja napomenuti da je Gainward jedan od rijetkih proizvođača grafičkih kartica koji ne proizvode isključivo kartice bazirane na nVidijinim čipovima. Premda ovu činjenicu lako možemo pripisati strateškim ugovorima i dugogodišnjim parterstvom između Gainwarda i nVidije, vrlo je lako pretpostavit drugi uzrok ovakve situacije. Naravno, riječ je o klasičnoj ATI-jevoj boljci – nametanju referentnog dizajna. Budući da se osnovna poslovna shema Gainwarda bazira na proizvodnji kartica koje se dosta razlikuju od ostalih rješenja na tržištu, jasno je zašto još uvijek ne postoje Gainwardove kartice sa ATI-jevim čipovima.

Gainward rabi ovakve tete na svojim kutijama još od FX-a 5800

Budući da je GF 6800GT čip tržišno pozicioniran kao financijski prihvatljivije high-end rješenje, pretpostavljali smo da je Gainward svoju implementaciju čipa odlučio izvesti u Golden Sample varijanti. Glavni feature Golden Sample linije kartica je što imaju tvornički nabrijane taktove iznad standardnih radnih specifikacija. Zbog toga Gainwardova GT-ica radi na 400/1100 MHz (takt GPU-a/takt memorije) što je, vidi čuda, službeni radni takt GF 6800 Ultra kartica. Kao i sve GT-ice, Ultra/2400 ima 256 MB GDDR3 memorije što će odgovarati svim korisnicima koji svoje igre vole "vrtiti" sa puno antialiasinga i anisotropic filteringa.

Svega ima, ali igara nigdje

Naravno, karticu je moguće natjerati da radi na standardnom taktu GT-ica (350/1000 MHz) putem Gainwardovog eXpert Tool softvera, ali čisto sumnjamo da ikoga zanima ova mogućnost. Bundle koji dolazi sa karticom nije baš neka sreća. U kutiji smo pronašli priručnik za uporabu, splitter napajanja, dva DVI/VGA konvertera, S-Video kabel za TV-out, voucher za jeftiniju kupovinu drugih Gainwardovih proizvoda (hmmm…to nama, žiteljima mile nam Hrvatske, ne znači ama baš ništa) te set CD-a sa softverom i driverima. Gainward, na naše veliko čuđenje, sa karticom nije spakirao niti jednu igru. S druge strane uz karticu je priložen licencirani InterVideov WinDVD te softver za obradu videa pod imenom Muvee 3.

Grrr, opako 😉

Sama je kartica u najboljoj Gainwardovoj maniri dizajnirana prilično "opako". Na crveni PCB je "prikucana" ogromna mašinerija koja bi trebala osigurati stabilan rad kartice na taktovima Ultre. Nešto više o hladnjaku i njegovoj efikasnosti pričat ćemo kasnije u tekstu. S obzirom na veličinu hladnjaka jasno je da kartica osim mjesta predviđenog za grafičku karticu zauzima i mjesto prvog PCI utora.

DVI shotgun za ponosne vlasnike dva LCD monitora

Gainward sa pumpanjem veličine svoje kartice nije bio nimalo diskretan – kartica ima dupli backpanel koji ima ulogu fiksiranja oklopa hladnjaka. Na backpanelu se nalazi standardni S-video izlaz te dva DVI izlaza koje će najbolje moći iskoristiti ponosni vlasnici dva LCD monitora. Dotične je izlaze moguće pretvoriti u VGA izlaze pomoću priloženih konvertera. Mada je Gainwardova kartica prilično skupa, proizvođač na nju ipak nije ugradio VIVO (Video In Video Out) podršku. Mada većini korisnik ova funkcija ne treba, nepostojanje VIVO podrške na proizvodu ovakve klase je svejedno propust.