GamerStorm Baronkase Liquid recenzija

Datum objave 18.06.2018 - Krešimir Matanović

Baronkase Liquid - prvi dio

baronkase_liquid_1

Danas donosimo test GamerStorm Baronkase Liquid kućišta koje dolazi s tvornički predinstaliranim zatvorenim sistemom vodenog hlađenja za procesore. Kućište nam je na test stigloiz Futura IT shopa, a ako nikad niste čuli za GamerStorm, možda će vam poznatije ime biti DeepCool čiji je to brand. Baronkase je nešto manje mid tower kućište prilagođeno Micro ATX pločama. Dimenzija je 470 x 423 x 215 milimetara i mase 10 kilograma. Materijal izrade je čelik, i to debljine 0.7 milimetara sa strane, dok je fronta 1.2-milimetarska. Lijeva je bočna stranica kompletna od kaljenog stakla debljine 4 milimetra. Prednja je stranica ravna i potpuno glatka, a na kosinama sa strane je rešetka za uvlačenje zraka. Na vrhu se nalazi prednji panel i metalna ploča koja služi kao ručka za prenošenje (moguće ju je ukloniti). Ispred prednjeg panela je još jedna kosina na kojem se nalazi osvijetljeni SamerStorm natpis. Ukupan izgled ovoga potpuno crnog kućišta je solidan, premda nema velikih dizajnerskih zahvata.

baronkase_liquid_2

Straga je kućište klasičnog rasporeda s metalnom pločom na mjestu napajanja koja ima schuko utičnicu i produžni kabel ako napajanje poželimo ugraditi u prednji dio kućišta. Iznad je pet mjesta za proširenja, otvor za stražnji I/O panel ploče, te rešetka ispušnog 120-milimetarskog radijatora. Pored mjesta za proširenja se nalazi i pločica s GamerStorm logoom, linkom na sajt i natpisom Powered by DeepCool.

baronkase_liquid_3 baronkase_liquid_4

Prednji je panel smješten na vrh i klasičnog je rasporeda. Desno su dva USB 3.0 porta, u sredini dvije audio priključnice za 3.5-milimetarske jackove, a lijevo su trokutaste Reset i Power tipke. Lijevo (gledano sprijeda), iza metalne ručke se nalazi panel RGB LED osvjetljenja s tri tipke uz pomoć kojih uključujemo i isključujemo osvjetljenje, te mijenjamo brzinu i efekte.

baronkase_liquid_5 baronkase_liquid_6

Na vrhu se kućišta nalazi dugačka rešetka koja je pokrivena metalnim filtrom za prašinu kojeg drže magnetne trake. Slično je i na dnu, gdje su rešetka i filtar nešto manjih dimenzija. Kućište sjedi na četiri nožice s gumenim podloškama koje sprječavaju klizanje. Bočna je staklena stranica pričvršćena thumb vijcima i osigurana gumenim štitnicima.

baronkase_liquid_7 baronkase_liquid_8

Najzanimljiviji dio kućišta je naravno onaj unutra. Tu se nalazi zatvoreni sistem vodenog hlađenja u DeepCool režiji. Riječ je o 120-milimetarskom radijatoru s jednim osvijetljenim ventilatorom, pumpom koja također ima osvjetljenje, te osvijetljenom flow-rotor jedinicom koja je tu manje-više samo radi šminke. Pumpa je s bazom pričvršćena na plastičnu ploču koju je prije ugradnje potrebno skloniti. Unutrašnjost prima ATX, Micro ATX i Mini ITX ploče, a u slučaju ugradnje ATX napajanje je moguće ugraditi u unutrašnjost prednjeg kaveza. Sa stražnje se strane nalaze dva kaveza za 3.5" diskove, jedan za 2.5" te kabeli koji su uredno složeni i povezani čičak trakama.

baronkase_liquid_9

U unutrašnjost kućišta stanu i grafičke kartice do 340 milimetara, ali samo ako sklonimo pločicu s prednjeg kaveza, te 168 milimetara visoki CPU hladnjaci. Napajanje stane do 200 milimetara na dno, ili do 160 milimetara u prednji kavez. Uz kućište dolazi i jedan ispušni 120-milimetarski ventilator, a naprijed ima mjesta za dva 120-milimetarska ventilatora kada stavljamo napajanje ili jedan 140-milimetarski kada ga nema. Na vrh kućišta stanu maksimalno dva 140-milimetarska ventilatora, no to je za slučaj da skidamo radijator.

Baronkase Liquid - drugi dio

baronkase_liquid_10

Uz kućište dolaze i različiti dodaci kao što su različiti tipovi vijaka, nosač za napajanje, ali i kompletan set za instalaciju vodenog hlađenja na procesore. Podržani su gotovo svi današnji desktop socketi osim TR4. Uz to, tu je i tubica s pastom, vezice za kabele, ali i detaljne upute za instalaciju.

baronkase_liquid_11 baronkase_liquid_12

Instalacija na LGA1151 socket je relativno jednostavna. Na donju je plastičnu pločicu potrebno ugraditi metalne nožice u odgovarajuće rupe, nakon čega s gornje strane postavljamo metalne odstojnike i grede za instalaciju pumpe, tj. baze. Inače, vodeno hlađenje je moguće nabaviti i zasebno, a riječ je o modelu GamerStorm Captain 120EX.

baronkase_liquid_13

Dimenzije radijatora su 145 x 120 x 27 milimetara, a baze, tj. vodenog bloka s pumpom 92.5 x 93 x 85 milimetara. RGB ventilator je relativno jednostavne konstrukcije (Hydro Bearing) i promjera je 120 milimetara. Brzina mu se kreće od 500 do 1.800 okretaja u minuti, uz maksimalan protok zraka od 69.34 CFM-a. Maksimalna izmjerena buka je bila vrlo čujnih 53 dB pri jasno najvišim okretajima. Sama se pumpa vri na oko 2.300 okretaja i ne buči. Preporuka od strane proizvođača je hladiti procesore do 150 W TDP-a s Intelove strane i do 140 W s AMD-ove.

baronkase_liquid_14

Ugradnja komponenata je prošla zadovoljavajuće jednostavno, pa čak i kada je riječ o većoj ATX ploči. Kabele je moguće vrlo dobro aranžirati, oko ploče su gumirani prorezi, a na stražnjoj su strani spomenute čičak trake i ušice za plastične vezice. Napajanje (Seasonic 600W Fanless) smo ugradili u prednji kavez, a mjesta je bilo i više no dovoljno. Ipak, za bolji protok zraka i općenito bolje hlađenje komponenata preporučujemo ugradnju manje ploče i napajanja na dno. Mi smo htjeli isprobati i maksimalne mogućnosti vodenog hlađenja s 8700K procesorom pa smo se zato odlučili za ovakvu konfiguraciju (nemamo manju Z370 ploču).

baronkase_liquid_15

Jednom kada je sve u pogonu i uz osvjetljenje na Gigabyteovoj ploči kućište izgleda lijepo osvijetljeno. Mana je što je osvjetljenje na kućištu nemoguće sinkronizirati s pločom zbog ugrađenog kontrolera pa će ovakav setup bolje pristajati uz ploču koja nije osvijetljena. Ili je potrebno ručno i zasebno uskladiti boje kao što smo to mi napravili. I GamerStorm osvijetljeni natpis na prednjoj strani izgleda odlično. [ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="i7-8700K @ 4.3 GHz,i7-8700K @ 4.7 GHz" values="74,92" colors="blue,red" height="200" min="0"]

baronkase_liquid_15a baronkase_liquid_15b

Vodeno se hlađenje odlično nosilo s procesorom na referentnim postavkama kada su sve jezgre boostale na 4.3 GHz (lijeva fotografija). Tada su njegove temperature, kao i VRM temperature bile u granicama normale. Čim smo uključili core enhancement pri čemu su sve jezgre boostale na 4.7 GHz (desna fotograifija), a napon porastao, temperature su skočile čak i preko 100°C za VRM. Jedan od razloga je i ugradnja napajanja na prednju stranicu te nepostojanje usisnih ventilatora i bilo kakvog efikasnog protoka zraka. Stoga još jednom preporučujemo manju ploču i obaveznu ugradnju usisnih ventilatora. Brzina vrtnje ventilatora pri 4.3 GHz je bila oko 1.700 okretaja u maksimumu, a na 4.7 GHz na najviših 1.800. I buka je stoga bila nešto različita no u oba slučaja dosta čujna - 50 vs. 53 dB.

baronkase_liquid_16

S cijenom od 1.299 kuna u Futura IT shopu Baronkase Liquid kućište nije najprihvatljivije, no kada uzmemo u obzir kako je riječ o dvije komponente i to kvalitetno napravljene tada se percepcija cijene već mijenja. Kućište je samo po sebi napravljeno od kvalitetnog materijala, vrlo dobre je završne obrade i vrlo je upotrebljivo - naročito s manjim pločama. Ima dovoljno mjesta za sve komponente, ima odlične opcije za aranžiranje kabela, bočnu stranicu od kaljenog stakla te dovoljan broj mjesta za diskove. Jedino što mu možemo zamjeriti je nepostojanje usisnih ventilatora koji su apsolutno nužni. Vodeno hlađenje je također zadovoljavajuće kvalitete i solidnih performansi, koje pomalo gubi dah kada 8700K procesor počne raditi "punom parom" na 4.7 GHz, a i ventilator je dosta čujan. Flow fotor je zgodan dodatak, baš kao i RGB LED osvjetljenje koje itekako ima smisla s prozirnom stranicom. Ne možemo pobjeći od činjenice kako sve zajedno kao paket ima smisla i kako je i cijena stoga na mjestu.