Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 Xtreme Waterforce 16G recenzija
Datum objave 26.02.2025 - Krešimir Matanović
AORUS GeForce RTX 5080 Xtreme Waterforce 16G
Gigabyte nastavlja i u ovoj seriji proizvoditi Xtreme Waterforce modele, jer, zašto mijenjati nešto što je dobro. Integrirano AIO hlađenje na grafičkoj kartici, premda nespretnije izvedeno, ipak osigurava tiši rad ali i malo više taktove. Stoga nas je jako zanimalo koliko je Xtreme Waterforce brža od RTX 5080 grafičkih kartica opremljenih zračnim hladnjakom. Kartica je opremljena vodenim blokom na grafičkom procesoru koji je relativno tanak, a dvije cijevi ga povezuju s 360-milimetarskim AIO radijatorom s tri ARGB LED ventilatora. Takt GPU-a je tvornički dignut na 2.805 MHz u boostu.
Nismo imali prilike testirati RTX 4080 Xtreme Waterforce, pa nam je ovo prvi susret sa serijom, te načinom na koji je kartica smještena u kutiji. Kutija je jasno većih dimenzija, što i mora biti kako bi se smjestio čitav sistem hlađenja i sama kartica. Vanjski dio kutije je i standardno oslikan po onome što smo već vidjeli kod Aorus kartica, a unutar kutije se nalazi njen dragocjeni sadržaj, dobro zaštićen unutar debelih slojeva stiro-pjene. Tu je i sva potrebna papirologija kao i Aorus naljepnice. U prvom se sloju nalazi kartica smještena u antistatičku vrećicu kao i Aorus naljepnica za kućište, a cijevi nas vode prema drugom sloju gdje je smješten 360-milimetarski AIO hladnjak te 3-u-1 adapter za napajanje.
Da je AORUS GeForce RTX 5080 Xtreme Waterforce grafička kartica poseban komad hardvera vidljivo je već iz samog pogleda na nju. Riječ je o svakako najekstremnijem Gigabyteovom RTX 5080 modelu koji umjesto standardnog zračnog hladnjaka ima veliki i moćni sustav vodenog hlađenja s 360-milimetarskim radijatorom i tri 120-milimetarska ventilatora. Veza između kartice, tj. njenog vodenog bloka i radijatora su gumene cijevi dužine 460 milimetara opletene najlonskim koncem. Vodeni blok je opremljen s velikom bakrenom kontaktnom površinom, a između nje i GPU-a se nalazi tekući metal koji najbolje provodi toplinu. Kako bi se zaštitio PCB od tekućeg metala, na njemu je UV zaštita, poseban sloj premata i sustav višestrukih ograda. Aluminijski radijator koji prima tri ARGB ventilatora ima veliku površinu za disipaciju topline koju donese rashladna tekućina iz vodenog bloka uz pomoć pumpe. Ventilatori imaju double ball ovjes čime je osigurana njihova dugotrajnost.
Sama je grafička kartica vrlo kompaktnih dimenzija – 220 x 130 x 40 milimetara. Na njoj se nalazi plastični oklop koji donosi prozirne Aorus elemente koji su osvijetljeni, baš kao i osvijetljene elemente od mliječne plastike koji su malo uvučeni. Na gornjem rubu i po boku prolazi i zlatna traka koja dodatno naglašava ekskluzivnost proizvoda. Sve u svemu, dizajn je vrlo lijep i vjerujemo kako će krasiti mnoga računala upravo u vertikalnom položaju koji i zaslužuje.
Ispod se plastičnog oklopa nalazi velika bakrena ploča koja ima kontaktnu površinu s GPU-om ali i VRAM elementima, a na nju su postavljena i dva rebrasta aluminijska hladnjaka za bolju disipaciju topline. Na gornjoj se strani ploče nalazi vodeni blok s pumpom kroz koji cirkulira rashladna tekućina. Čitav je sustav hlađenja iznimno tih. Pumpu se ne čuje ni prilikom pokretanja, a u radu također. Ventilatori se pod opterećenjem zavrte samo do oko 1.005 okretaja u minuti pri čemu smo izmjerili buku od 34,4 dB(A) što je bilo tek mrvicu iznad ambijentalne. Tko slaže ultra tiho računalo, ovo je kartica za njega.
Na stražnjoj se strani nalazi metalna ploča koja učvršćuje konstrukciju, ali služi za disipaciju topline. Na vrhu se kartice nalazi i osvijetljeni Aorus natpis te GeForce RTX natpis, a i na stražnjoj ploči imamo jedan takav natpis uz Aorus crtež. Ujedno, u oklopu imamo izrez u kojem se nalazi 16-pinski napojni konektor. Kartica se napaja iz standardna tri 6-pinska PCIe konektora putem 3-u-1 adaptera, ili direktno uz pomoć 16-pinskog konektora s modernih napajanja. na drugoj slici vidimo i mjesto gdje cijevi vodenog hlađenja ulaze u oklop, a i napajanje za ventilatore s njima. Samo jedan kabel ide iz prvog ventilatora prema PCB-u, a sva su tri ventilatora povezana uz pomoć sustava kopči i kontakata međusobno. Sve je uredno složeno i sustav je plug’n’play. Instalacija ne može biti jednostavnija, i zapravo sve na što trebate obratiti pažnju je da imate dovoljno mjesta u kućištu.
Kao i na svim RTX 5080 karticama i ovdje je srce svega GB203 GPU koji ima 7 GPC-a, 42 TPC-a, 128 SM-a i 256-bitno memorijsko sučelje podijeljeno na osam 32-bitnih kontrolera. GPU ima 10.752 tradicionalnih CUDA jezgara, 84 Ray Tracing jezgre i 336 Tensor jezgara. Napravljen je u TSMC-ovom 4-nanometarskom Nvidia 4N proizvodnom procesu, površine je 378 kvadratnih milimetara, te broji 45,6 milijardi tranzistora.
GPU na ovoj kartici radi na tvornički podignutom boost taktu od 2.805 MHz (kao na Master OC). Pregledom GPUZ loga smo utvrdili kako je pravi maksimalni takt GPU-a na ovoj kartici 3.000 MHz što je vrlo visoko i zapravo slično kao kod Master OC kartice! Prosjek po pojedinačnim aplikacijama se kretao sasvim blizu te brojke.
Maksimalna temperatura GPU-a ide do 54,8°C, a maksimalna temperatura memorijskih čipova je bila 62°C. Obje ove vrijednosti su niže nego kod Master OC kartice pa su time mogući i veći prosjeci taktova. Uz činjenicu da je i dosta tiši! kod Asusove kartice, a uz sličnu buku vidimo koliko znači masivniji hladnjak. Master OC kartica je maksimalno trošila 367,7 W, dok se Xtreme Waterforce zadovoljila s maksimalnih 350 W.
Na kartici se nalazi i 16 GB GDDR7 memorije koja s GPU-om komunicira preko već sabirnice širine 256-bita. Data rade je 30 Gbps, a maksimalna propusnost 960 GB/s. Maksimalni piksel fill-rate je 314,2 GP/s, a texel rate je 942,5 GT/s. Na GPU-u se nalazi ukupno 10.752 KB L1 memorije i 65.536 KB L2 memorije, kao i registar od 21.504 KB.
Na stražnjem se panelu nalazi četiri video izlaza – tri DisplayPorta 2.1b (UHBR20) i jedan HDMI-a 2.1b. RTX 5080 kartice imaju po dva NVENCA i dva NVDEC-a i impresivne video mogućnosti. Nova generacija kodera poboljšava kvalitetu AV1 i HEVC-a za 5%, i dodaje podršku za 4:2:2 H.264 i HEVC kodiranje. RTX 5090 GPU podržava tri kodera i dva dekodera čime su brzine eksportiranja povećane za oko 50% u odnosu na prethodnu generaciju. Tu je i šesta generacija NVDEC-a koja je brža, te podrška za DisplayPort 2.1b (80 Gbps) i do 8K@165Hz. Maksimalno je na karticu moguće spojiti do četiri ekrana.
Gigabyte je u izradi kartice koristio poznate Ultra Durable tehnologije koje uključuju korištenje PCB-a s 2oz bakrenim vodovima, lower RDS(on) MOSFET-a i lower ESR kondenzatora. PCB je kao što smo napisali premazan tako da je otporan na prašinu, vlagu i koroziju. Sve je to na kraju potkrijepljeno s četiri godine jamstva.
Osvjetljenje kartice je riješeno na poseban način upotrebom vodova svjetla koji osvjetljavaju Aorus logo i trake koje se vežu na njega, a sve je začinjeno s tzv. Edge lightingom, tj. trakama mliječne plastike koje su lagano skrivene u prorezima oklopa. Uz to, tu je i osvijetljeni Aorus logo na vrhu. Sva tri ventilatora na radijatoru su također ARGB LED i donose brze tranzicije u efektima, dovoljnu svjetlinu i dobre boje. U videu možete vidjeti i kako različiti efekti izgledaju, a sve se kontrolira iz GCC-a.
GCC ili Gigabyte Control Center je jednostavna aplikacija koja dozvoljava manipulaciju osvjetljenjem kartice, ventilatorima kao i taktovima. Iz ove aplikacije smo i overclockirali. Gigabyteova aplikacija je stabilna no vrlo rudimentarna i vrijeme je da se Gigabyte dodatno potrudi i korisnicima predstavi nešto modernije, moćnije i ljepše.
Forum
Objavljeno prije 15 minuta
Smart home/Home security - Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara...Objavljeno prije 18 minuta
ISP-ovi na korisnikovoj opremiObjavljeno prije 35 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 40 minuta
k: staro chieftec visoko kučiteObjavljeno prije 41 minuta
Kupovina sa Amazona?Novosti
Novo Limitirano izdanje DOOM-a
Doom je temelj industrije videoigara. Ne živi samo kroz nova izdanja, već i zato što ga ljudi i dalje žele igrati, čak i nakon svih ovih godina. Zato se 2025. originalni Doom ponovno izdaje za Super Nintendo. Talentirani fanovi Dooma poslje... Pročitaj više
Izlazak Subnautice 2 je pomaknut na 2026.
Subnautica 2 je odgođena, a izdavač je to učinio neposredno prije isplate bonusa od 250 milijuna dolara razvojnim programerima. Odgoda dolazi svega tjedan dana nakon što je Krafton napravio promjene u vodstvu Unknown Worlds studija, uključu... Pročitaj više
Assassin’s Creed Black Flag dobio je par novih funkcija
Korisnik The Hidden One je na X-u otkrio da ako igrači posjete SteamDB stranicu za Assassin’s Creed Black Flag, vidjet će da je ažurirana s opcijama koje originalna igra nije imala. Te značajke uključuju prilagodljive kontrole glasnoće, ste... Pročitaj više
Naughty Dog je iznenada objavio novo ažuriranje za The Last of Us Part 2 Remastered
Naughty Dog je iznenada objavio novo ažuriranje za The Last of Us Part 2 Remastered, koje uvodi novi način igranja pod nazivom “Chronological Experience”, potpuno novi način za doživljavanje priče igre. Ova opcija je odmah dostupna na PS5 i... Pročitaj više
Mobitel miruje, a podaci cure! Android korisnici tuže Google
I dok mobitel leži na stolu i vi mislite da se ništa ne događa, ali Google potajno šalje podatke! Upravo zbog toga su korisnici Androida u SAD-u tužili Google, a porota u San Joseu donijela je presudu – Google mora isplatiti 314,6 milijuna... Pročitaj više
Sve novosti