Zagria nam je na test poslala jedan od ukupno dva Sapphireova Fusion E350 modela. Uz ovaj koji smo dobili na test, imaju i slabije opremljeni White Fusion model. Mini E350 dolazi u zanimljivo dizajniranom pakiranju, na kojem dominira crveno-crna kombinacija boja, a jasno su istaknute i sve podržane tehnologije. Sjajni vanjski omotač krije, klasičnu smeđu kutiju u kojoj su ploča i bundle vrlo dobro zaštićeni od vanjskih utjecaja.

Baš kao i Gigabyte, ni Sapphire ne donosi naročito bogat bundle. Uz detaljne korisničke upute, tu je instalacijski CD s aplikacijama i upravljačkim programima, zaštitni lim za stražnji I/O panel i SATA 6Gbps kabeli. Ne baš pohvalno.

 

style='mso-fareast-font-family:"Times New Roman"'>Specifikacije Sapphire Pure Fusion Mini E350

Podržani
(Ugrađeni) procesori

AMD Zacate Dual Core APU, max. 18W, E-350, 1.60GHz

Čipset

AMD FCH A50M (Hudson M1)

Memorija 2 slots SO-DIMM DDR3 800/1066 Single Channel modules
8 GB Max.
Utori
za proširenja

1 x PCIe x16 slot (podrška samo za x4 kartice)

1 x MINI PCI-E x1 slot

VGA

AMD Radeon HD 6310, DX11

Pohrana
podataka

Hudson M1:

5 x Serial ATA III 6Gb/s

LAN Marvell 88E8057 PCI-Express Gigabit LAN
Audio Realtek ALC892 HD Audio CODEC with 8-Channel
Interni
konektori

4 x USB 2.0 headers
CPU 4 pin PWM Fan connectors
3 Pin Chassis Fan connectors
24-pin ATX Power connector
COM headers
Control (Front) panel headers
Clear CMOS jumpers
SPDIF In/out header
4-pin ATX 12V Power connector

Bluetooth Atheros AR3011 (Bluetooth 2.1 + EDR)
USB

1 x NEC Controller:
– 2 x USB 3.0/2.0 ports (2 ports at back panel)
Chipset built-in:
– 8 x USB 2.0/1.1 ports (4 ports at mid-board, 4 ports at back panel)

Format Mini-ITX; 17 x 17 cm

 

Sapphireova je ploča na oko malo praznija (siromašnija), od Gigabyteove no tako je samo na prvi pogled. Ploča djeluje praznija zbog drugačijeg rasmještaja pojedinh komponenata te korištenja SO-DIMM utora. Crni PCB sa kombinacijom crnih, crvenih i plavih utora djeluje elegantno, a taj dojam jedino kvare maleni crni hladnjak na FCH-u i sličan takav s 40 mm ventilatorom na sebi koji hladi APU. Na lijevoj se strani smjestio stražnji I/O panel, do kojeg su kontroleri (USB3.0, mreža, zvuk) i napojna kontrola za APU sa 4-pinskim 12V konektorom. Na južnoj se strani nalazi PCIe x16 utor, jedan miniPCIe utor (za WiFi?), baterija, BIOS čip, front panel konektor, 24-pinski ATX konektor, LED dijagnostika (dobro dođe) i interni USB konektori. Sjevernije, iznad Hudson FCH čipa smjestili su se SATA 6Gbps utori (tri vertikalna i jedan horizontalni), SO-DIMM konektori, njihova napojna jedinica i jedan tweeter. Sapphireova ploča je opremom čak malo bogatija (Bluetooth, eSATA), od Gigabyteove no s druge je strane njen dio zadužen za napajanje električnom energijom jednostavniji. Korištenje SO-DIMM-a je pozitivno zbog samih dimenzija, a nedostataka praktički i nema s obzirom da je cijena slična klasičnim DIMM-ovima.

I/O stražnji panel:

  • 4 x USB 2.0 port
  • 2 x USB 3.0 port
  • 1 x HDMI port
  • 1 x SPDIF Optical Out
  • 1 x LAN(RJ45) port
  • 1 x Supporting Bluetooth® 2.1 + EDR by Atheros AR3011
  • 1 x e-SATA port
  • 1 x Single Link DVI
  • 1 x VGA
  • 5 x Audio jackova

Po opremi je Sapphireova ploča bogatija od Gigabyteove jer donosi Bluetooth, eSATA konektor te jedan MINI PCI-E x1 slot, no po ukupnoj je izvedbi ipak nešto jednostavnija (napojna kontrola, hlađenje). Biti će zanimljivo vidjeti kakve su performanse ovih ploča i na kraju im usporediti cijene.

BIOS je Sapphirove ploče vrlo jednostavan i ne donosi mogućnost overclockinga, kao što je to slučaj kod Gigabyteove ili pak Asusove ploče. Jasno je kako je ona namijenjena korisnicima koji slažu HTPC, a nemaju ambicije za dodatnim povećanjem performansi. Snalaženje u BIOS-u je jednostavno pa će ga i početnici lako svladati. Toliko o samom pločama, krenimo na testove.