Gigabyte EP45-T Extreme & EP45 Extreme

Datum objave 28.10.2008 - Danijel Pavlović

Uvod, Gigabyteove tehnologije, pakiranje, bundle i layout

Uvod

Gigabyte nam je svima dobro poznat kao jedan od vodećih proizvođača matičnih ploča. Izlaskom P45 te X38/X48 čipseta, Gigabyte je promijenio pristup u izradi svojih ploča, tako da se one temeljene na dotičnim čipsetima osjetno razlikuju od starijih modela na npr. 965 ili P35 čipsetima. Kao usporedbu možemo uzeti  prethodno, sad već davno, recenzirani P35 DQ6 model, i vidjeti što je to promijenjeno po pitanju kvalitete izrade, overclocking potencijala i ostalih važnih segmenata. Da su stvar shvatili ozbiljno, govori i činjenica da je Gigabyte izbacio čak 12 modela temeljenih na P45 čipsetu, čime su pokrili sve segmente tržišta. Dosadašnji high-end su predstavljale odlične DQ6 ploče, no pored snažne konkurencije u vidu Asuove R.O.G. Maximus II Fomule, DFI-jeve Plus, Foxconnove Quantum Force, te MSI-jeve Diamond serije, Gigabyte se odlučio napraviti još jedan korak naprijed, u smjeru najzahtijevnijeg kruga korisnika. Kakav je posao napravio sa svojom Extreme serijom, vidjet ćemo danas u usporedbi Gigabyteovih modela EP45-T Extreme i EP45 Extreme.


Gigabyteove tehnologije


Na početku bi se htjeli osvrnuti na novosti koje nam ove ploče donose. Krenuti ćemo od Gigabyte Dynamic Energy Saver Advanced tehnologije za uštedu električne energije. Ovisno o opterećenju procesora, ali i ovisno o vrsti procesora, ploča pomoću dotične tehnologije prebacuje regulaciju napona u najniži stupanj rada, kako bi se uštedila energija.

UltraCool označava hlađenje ploče koje je izvedeno u potpunosti od bakra, a ono što se posebno ističe je Hybrid Silent-Pipe, masivni bakreni modul koji je namijenjen za dodatno hlađenje northbridgea,  o kojem će biti nešto više riječi kasnije u tekstu.

Ultra Durable 2 označava drugu generaciju elektroničkih komponenti korištenih na ploči. Kako možemo vidjeti ploča dolazi sa aluminijsko-polimerskim kondenzatorima, koji imaju dulji vijek trajanja, Low RDS(on) MOSET dizajnom, tj ugrađeni su tranzistori koji su dimenzijama manji, brži, te rade na nižoj radnoj temperaturi od klasičnih rješenja. 

Ultra Speed tehnologija donosi neke korisne mogućnosti. S obzirom da ploča dolazi sa dvije gigabitne kartice, moguće je povezivanje propusnosti obje u jednu dvogigabitnu vezu (Teaming mogućnost, slično smo imali prilike vidjeti i kod nVidijinih 790i Ultra ploča). Fault Tolarance tehnologija u slučaju kvara jednog LAN porta, prebacuje promet na drugi. Receive Side Scaling tehnologija balansira mrežni promet između dvije jezgre radi boljih performansi, dok Green Ethernet tehnologija ovisno o duljini LAN kabla automatski podešava potrošnju energije.

Ultra Safe / Ultra Smart tehnologije označavaju to da ploča dolazi sa Dual BIOS mogućnošću, te sa dodatnim signalnim LED-icama koje nam označavaju trenutno stanje matične ploče, ali i ostalih komponenata kao što su procesor ili memorija.

Eto to bi bile sve novine ovih ploča, o kojima smo se naslušali još za vrijeme ovogodišnjeg Computexa. Vidimo da ovdje ima svega i svačega, no koliko to zajedno ima koristi i kako funkcionira u praksi, pročitajte dalje u tekstu.

 

Pakiranje i bundle

Obje ploče koje su nam stigle na test su inženjerski primjerci a došle su u bulk pakiranju, tj u običnoj bijeloj kutiji sa dodatnim hlađenjem i DVD-om s driverima. Stoga Vam na slici pokazujemo jedno od pakiranja koje smo ulovili na Computexu. Ukratko ćemo objasniti što možete očekivati kada bilo koju od ovih ploča kupite u dućanu. Dolaze u velikoj, prigodno dizajniranoj, kutiji na kojoj se ističu specifikacije i posebnosti ove ploče. Bundle je zadovoljavajući, u pakiranju se nalazi dva PCI bracketa  sa dodatnim FireWire te eSATA konektorima. Od kablova, tu je jedan IDE, te jedan floppy kabel, tradicionalne plave boje. Tu je i priručnik, te upute za instalaciju ploče i DVD sa popratnim softverom. Priložene su i dvije naljepnice (Dolby Digital te Dynamic Energy Saver) i I/O limić. Za kraj ne zaboravimo dakako, tu je i već prije spomenuti Hybrid Silent-Pipe bakreni modul.

Nabrojimo čitav priloženi bundle:

  • DVD s driverima;
  • Prirucnik ploče i upute za instalaciju iste;
  • Četiri SATA kabla i dva (molex -> SATA) adaptera;
  • I/O backpanel limić;
  • Plavi IDE i floppy kabeli
  • Tubica termalne paste
  • PCI bracket sa dodatnim FireWire konektorima
  • PCI bracket sa dodatnim eSATA konektorima
  • Dvije naljepnice
  • Hybrid Silent-Pipe modul

Prije svega bi se htjeli osvrnuti na razlike između DDR2 te DDR3 modela. Ako ste i pomislili da ima ikakvih razlika morati ćemo Vas razočarati jer ih jednostavno nema. Bilo da se radi o fizičkim razlikama ili o razlikama u npr. BIOS-u. Jedina razlika je ona očita u nazivu, T model podržava samo DDR3 memoriju, dok "vanilla" model podržava samo DDR2 memoriju.

 

Specifikacije:

  • Podržani procesori:
    • Intel Core 2 Extreme/ Core 2 Quad/ Core 2 Duo/ Pentium Dual-Core/ Celeron (LGA 775, 1600/1333/1066/800 MHz FSB )
  • Čipset:
    • NB: P45 Express Chipset
    • SB: ICH10R
    • Hyper Transport Bus: 5200/2000 MT/s
  • Dodatni kontroleri:
    • Realtek ALC889A - 7.1 HD Audio
    • 2 x Realtek 8111C (LAN 10/100/1000 Mbit)
    • iTE IT8213 - IDE kontroler
    • iTE IT8720 - floppy kontroler
    • T.I. TSB43AB23 - firewire kontroler
  • Memorija:
    • EP-45: 4 x 1.8V DIMM DDR2 1333+/1066/800/667 MHz, maksimalno 16 GB
    • EP-45T: 4 x 1.5V DIMM DDR3 1900 (O.C.)/1600/1333/1066/800 MHz, maksimalno 8 GB
  • Utori:
    • 1 x PCI Express x16 utor (PCIEX16_1)
    • 1 x PCI Express x16 utor (PCIEX8_1)
    • 1 x PCI Express x4 utor
    • 1 x PCI Express x1 utor
    • 3 x PCI utora
  • ATA konektori:
    • 6 x SATA konektora sa podrškom za SATA RAID 0, RAID 1, RAID 5 i RAID 10 (ICH10R)
    • 1 x Floppy konektor (iTE IT8720)
    • 1 x IDE konektor
  • Ostalo:
    • PCB: ATX Form Factor; 30.5cm x 24.4cm
    • Dual AWARD BIOS
    • @BIOS, Download Center, Q-Flash, EasyTune, Xpress Install, Xpress Recovery2, Virtual Dual BIOS, Dynamic Energy Saver Advanced, Time Repair, Q-Share
    • Dodatni softvare: Norton Internet Security (OEM)

 

Layout

Već na prvi pogled možemo vidjeti da ploča dolazi nakrcana sa svime i svačime, sve zajedno popraćeno veselim bojama na plavom PCB-u.  U suštini, većina proizvođača na svojim high end pločama, odrađuje dobar posao po pitanju dizajna, no nažalost ovdje uočavamo par nelogičnosti o kojima ćemo kasnije.

Slično kao i kod ranije recenziranih DFI-jevih X48 ploča, i Gigabyte prati jednu vrstu šablone po pitanju dizajna, i to još od svoje 965 serije ploča. No kako smo spomenuli, ovim je pločama Gigabyte napravio korak dalje po pitanju dizajna a to se najviše odnosi na hlađenje. U opisu ćemo krenuti od vrha ploče. Možda će se nekima činiti problematičan, no prostor oko socketa je unatoč masivnom hlađenju dobro riješen, čistog dizajna, te lako pristupačan čak i u slučaju korištenja masivnijih hladnjaka. Kad smo kod socketa, osvrnuli bismo se na valjda najveći promašaj po pitanju dizajna ove ploče, a to je smještaj baterije, koja je zarobljena ispod dva heatpipea, a moguće ju je izvaditi jedino pomoću odvijača. Kako bi se iskupio, Gigabyte je implementirao korisni Clear CMOS gumb na IO panelu. A kad smo kod dotičnog, za napomenuti je da isti na testiranom DDR3 modelu i nije radio kako bi trebao. Nismo uspjeli dokučiti iz kojeg razloga, no pražnjenje je bilo moguće samo mučnim vađenjem baterije. Na DDR2 modelu nije bilo ovakvih problema. S obzirom da je ploča inženjerski primjerak nećemo joj to puno uzeti za zlo.


S desne strane ploče vidimo žuto-crvene DIMM utore kod DDR2 modela, te zeleno ružičaste utore kod DDR3 modela. Ploča se hvali da podržava 1200MHz DDR2 module primajući maksimalnih 16GB memorije, te 1900MHz DDR3 module sa 8GB maksimalno podržane memorije. Odmah, uz sam rub ploče su smješteni floppy te 24-pinski ATX konektori. Nešto niže dolazimo do sljedećeg promašaja po pitanju dizajna, a to je smještaj SATA konektora. Ploča dolazi sa ukupno šest SATA konektora smještenih na Intelovom RAID kontroleru podržavajući SATA RAID 0, RAID 1, RAID 5, i RAID 10. Vratimo se lošem smještaju. U slučaju korištenja velikih dual slot kartica ostajete bez čak četiri od šest SATA konektora. Jedini način da izvučete tu situaciju jesu priloženi SATA kablovi s konektorima postavljenim pod 90 stupnjeva. Pomalo nelogičan potez od strane Gigabytea, pogotovo što su na DQ6 modelu svi konektori postavljeni pod 90 stupnjeva. Također, za takvu ploču će se nekima i šest SATA konektora činiti malo, pogotovo s obzirom na to što DQ6 model dolazi sa njih čak deset. Za kraj tu je i IDE konektor koji je također ispao iz priče time što nije postavljen uz rub ploče. Svakako je pohvalno za vidjeti blago osvijetljene gumbe za paljenje i reset računala. Odmah u blizini se nalazi i POST dvoznamenkasti display koji služi za dijagnostiku pri dizanju ploče - svakako korisna stvar.


Od internih IO utora za proširenja, na samom donjem rubu ploče nalazimo standardnu postavu. Tu su dva seta pin-outa za dodatne USB konektore, te tri seta konektora za dodatne FireWire konektore. Dotični su, kako bi se lakše prepoznali, prigodno označeni ne samo na PCB-u, nego i u samoj unutrašnjosti konektora. Na samom lijevom rubu se nalazi set COM port pin-outa.


Od čipovlja, s lijeve strane nalazimo dva Realtekova 8111C čipa namijenjena za mrežni podsustav, koje je moguće povezati u jedan dvogigabitni link. Kako biste iskoristili ovu opciju, mrežni vam adapter mora podržavati LAPC te 802.3AD funkcije. Nadalje, tu je još jedno Realtekovo rješenje, ovaj put namijenjeno za zvučnički podsustav ploče. Radi se o ALC889A HD codecu koji podržava Dolby Home Theater certifikat, koji vam garantira glatku reprodukciju BluRay naslova. Za dobri stari floppy, nadzor i dijagnostiku ploče je zadužen ITE-ov IT8720 kontroler, dok se za FireWire mogućnosti brine Texas Instrumentsov TSB43AB23 kontroler. Ploča dolazi sa dva BIOS čipa, podržavajući poznatu DualBIOS tehnologiju koja dobro dođe u slučaju lošeg flashanja BIOS-a. Kako smo već prije spomenuli, za pražnjenje CMOS-a se brine Clear CMOS gumb na backpanelu, jumper u donjem desnom kutu ploče, ili dobra stara baterija (ukoliko ju uspijete izvaditi van).


Ploča dolazi sa tri standardna PCI slota, od kojih jedan neće biti moguće koristiti u slučaju korišenja dual slot kartice (to je valjda postala uobičajena praksa kod proizvođača - ubaciti čisto da piše da je tamo). Tu su naravno i PCI-E x16 2.0 slotovi kojh je tri komada, od kojih je prvi pune x16 propusnosti, drugi x8, i treći x4 propusnosti. U slučaju Crossfirea (službeno je podržan i CrossfireX), ploča se prebacuje u x8/x8/x4 konfiguraciju.  S obzirom da smo prethodno imali na testu DFI-jevu X48 ploču, odlučili smo napraviti manju usporedbu u Crossfireu, o kojoj nešto više dalje u tekstu. Tu je i jedan PCI-E x1 slot na samoj sredini ploče, od kojeg ćete se (nažalost) morati oprostiti u slučaju korištenja Hybrid Silent-Pipe modula.


Za kraj imamo stražnji I/O panel. S obzirom na masivno hlađenje koje ploča koristi, izbačeni su COM i LPT portovi (bilo hlađenja ili ne, kod proizvođača je već postala uobičajena praksa izbacivanje tih portova). Na samom početku uočavamo dva PS/2 konektora za miš i tipkovnicu, optičke i koaksijalne S/PDIF audio izlaze, Clear CMOS gumb, dva LAN porta, čak 8 USB portova, te izlaze integrirane zvučne kartice.

Hlađenje, regulacija napona, software i BIOS

Hlađenje

U skladu s imenom ploče, dolazi i takvo hlađenje. S obzirom na renomirana rješenja kakva koriste neki ostali proizvođači (npr. DFI i Thermalright), Gigabyte se odlučio osmisliti vlastito rješenje. Dotično se odaziva na već spomenuto ime Hybrid Silen-Pipe. Zašto Hybrid? Gigabyte je u skladu sa ciljanom publikom ponudio ekstremno zračno hlađenje, ali i vodeno hlađenje. Dosada smo samo Asus vidjeli u takvoj izvedbi sa Fusion blokom na svojim Republic of Gamers seriji ploča. Stvar je po nama osmišljena bolje nego kod Asusa, koji i nije bio na najboljem glasu sa svojim blokom. Dakle, ploča je hlađena masivnim bakrenim hlađenjem povezanim heatpipeovima. Prvi, low profile blok se nalazi na southbridgeu, a koji se spaja na "centralni čvor", northbridge, putem heatpipea gdje i završava. Nadalje, iz centralnog bloka putuju još dva heatpipea do prvog bloka regulacije napona, od kojih se jedan od njih nastavlja na drugi blok regulacije napona.

Prisjetimo se ranije recenziranog DFI-ja, konkretno X48 T3RS modela, koji je imao zanimljivo riješeno hlađenje northbridgea. Slično je i ovdje riješeno. Na northbridgeu se nalazi veliki blok na koji je po defaultu montiran vodeni blok, a opcionalno moguće montiranje priloženog dodatnog bakrenog bloka, koji se sastoji od dva heatpipea (i 21 bakrenog listića) kojim se ujedno putem bakrene pločice i spaja na centralni blok. Hlađenje je u praksi dakako efektivno. I bez dodatnog bloka, temperature su odlične (idle: 27C, load: 43C), a dodavanjem istog, padaju za par stupnjeva (idle: 25C, load: 39C). Dodatni modul će doći do izražaja tek u slučaju korištenja većih napona na ploči. Hlađenje je pričvršćeno putem vijaka u slučaju NB-a i SB-a, i pushpinova u slučaju regulacije napona. A za razliku od svojih prethodnica, ove ploče ne koriste Crazy Cool backplate, nego dvije aluminijske pločice ispod NB-a i SB-a kako bi stabilizirali masivno hlađenje i spriječili savijanje ploče. I još jedan zanimljiv podatak za kraj, ploča sa dodatnim blokom teži velikih 1.52Kg.

 

Regulacija napona

Ploča dolazi sa 12-ero faznom analognom regulacijom napona, koja svoj posao odrađuje korektno, uz minimalne padove napona. Ono s čime se ploča svakako može pohvaliti jest to da dolazi sa dvofaznom regulacijom napona (ISL6322G) za northbridge i memoriju. Inače, u ploču je implementirana VRD 11.1 specifikacija napajanja procesora, što u kombinaciji sa 45nm procesorima i njihovom podrškom za PSI (Power Status Indicator) i DES tehnologijom čini dobitnu kombinaciju po pitanju potrošnje i uštede energije.

Kad smo kod napajanja, spomenuo bih da je ploča opremljena sa tri  3-pinska te sa dva 4-pinska konektora, a tu su naravno i standardni 8-pinski EPS te 24-pinski ATX naponski konektori. Za kraj tu je Intersilov generator takta naziva ICS9LPRS914EKL. Ono što ćete svakako uočiti čim upalite ovu ploču jesu signalne LED-ice kojih ima po cijeloj ploči. Jedan set LED-ica označava trenutno stanje Gigabyteovog DES-a, drugi set označava razinu napona koja je primjenjena procesoru, memoriji, NB-u i SB-u. Treći set LED-ica označava stupanj overclocka - što veći OC, to više LED-ica svijetli. I na kraju četvrti set LED-ica označavaju temperaturu procesora i NB-a. Tokom žešćeg OC-a ploča svijeti kao božićno drvce.

 

Software

Nakon što smo to vidjeli kod Asusa, i Gigabyte kreće s praksom prilaganja DVD-a popratnog softvera s pločom. Uz drivere za zvuk, mrežu i čipset, na mediju nalazimo sljedeće programe:

Gigabyte Dynamic Energy Saver - program za softversko upravljanje istoimene Gigabyteove tehnologije. Program funkcionira prilično dobro. Ovisno o loadu, frekvenciji i naponu procesora, upravlja regulacijom napona. Kako bi DES pravilno funkcionirao, EIST i C1E moraju biti omogućeni u opcijama BIOS-a. Naprimjer, E8400 na stocku u idleu koristi samo dvije faze, a u loadu koristi 8 faza, dok ploča, kako smo spomenuli dolazi sa 12-ero faznom regulacijom. Ovime dobivamo na manjem opterećenju komponenata, a štedi energiju. Inače, ukoliko je DES aktiviran, program vodi evidenciju koliko ste watta uštedili korištenjem istog.


DMI Viewer - program preko kojeg možemo vidjeti sve informacije o instaliranog hardveru

Face-Wizard - program namijenjen za izmjenu boot-up screena

@BIOS - program namijenjen za update BIOS-a (bilo preko Interneta, ili lokalno)

Q-Share - program za razmjenu podataka preko mreže

Update Manager - program koji služi za update svih gore navedenih programa preko Interneta

S obzirom da nema potrebe, i da se radi o većinom jednostavnim programima, uz DES ćemo spomenut samo novi EasyTune 6 te njegove mogućnosti. Većini je poznat stari ET5 koji je uz sve svoje prednosti imao još toliko mana. Gigabyte je još prošlom serijom ploča predstavio novu inačicu programa i napravio odličan posao. Program je lijepo dizajniran te raspoređen u više logičkih sekcija.

Krenimo od početka, program se sastoji od šest kategorija:

CPU - ovdje nalazimo ništa više nego osnovne tehničke informacije o procesoru, slično kao prvi tab CPU-Z-a.
 
Memory - ista stvar kao i gornjem slučaju, samo se ovdje radi o evidenciji informacija memorije te SPD postavki iste.

Graphics - sekcija u kojoj možete overclockirati grafičku karticu. Preporučamo da se radije držite Rive u ovom slučaju.

Smart - ovdje imamo dvije opcije za podešavanje. C.I.A. 2 opcija za dinamički overclock procesora, ovisno o trenutnom loadu. Dostupno je 5 profila: Cruise, Sports, Racing, Turbo i Full Thrust (dotične ćemo kasnije pojasniti). Preporučamo da se držite ručnog overclocka računala. Uz dotične opcije tu je i Smart Fan opcija koja već dulje vremena nažalost nije doživjela update, tako da je reguliranje ventilatora moguće preko dva profila i to samo za one spojene na 4-pinske konektore na ploči.

HW Monitor - kako i samo ime govori, u ovoj sekciji možete pratiti trenutne napone procesora, memorije te 5v raila napajanja. 12v rail još uvijek nije ubačen u praćenje. Tu je i opcija koja vas upozorava u slučaju preniskog broja okretaja ventilatora.

I za kraj najzanimljivija opcija - Tuner. Dotična se sastoji od dvije podsekcije:

  • Frequency - sve što možemo podešavati u BIOS-u, možemo podesiti i ovdje, dakle, podešavanje frekvencije glavne i PCI-E sabirnice. Množitelj je moguće promijeniti, no potreban je reboot računala. Isto vrijedi i za promjenu djelitelja memorije.;
  • Voltage -  ista stvar kao i u gornjem slučaju, dakle, upravo sve opcije koje su dostupne u BIOS-u po pitanju napona, ili GTL postavke, dostupne su i ovdje, što je svakako odličan potez. Kad smo kod toga, za napomenuti je da ploča uredno radi i sa SetFSB-om, ukoliko ste na njega navikli

Od ostalih programa još nalazimo: Norton Internet Security, Kaspersky Anti-Virus, Acrobat Reader, Realtek Ethernet Teaming Utility, WinZip, Core MediaOne, Browser Configuration Utility, Realtek Green Feature i Roxio Buzz 2.


BIOS

Ploče dolaze sa dobrim starim Awardovim BIOS-om. Hotkey koji je bio prisutan za otvaranje naprednih opcija (Ctrl+F1) više nije ovdje, iz očitog razloga, kakvoj se publici ove ploče namijenjene. Za razliku od BIOS-a starije P35 serije, BIOS na Extremicama odaje veliku dozu ozbiljnosti kad se radi o opremljenosti bilo glavne M.I.T. ili ostalih sporednih sekcija. S obzirom da smo svi domaći s Awardovim BIOS-ima, preskočit ćemo standardni dio, i prijeći na najzanimljiviju sekciju, a to je ona za overclocking, pod nazivom, MB Intelligent Tweaker (M.I.T.). Za primjer ćemo uzeti BIOS DDR2 verzije. Razlike u usporedbi sa DDR3 verzijom su jedino po pitanju memorije, tj dostupnih djelitelja.

Pa krenimo od početka:

Robust Graphics Booster – opcija koja optimizira performanse grafičke kartice i memorije. Dostupna su tri profila: Auto (default), Fast, Turbo. Preporuča se potonji profil.

CPU Clock Ratio – odabir množitelja procesora, dok je odmah iza i Fine CPU Clock Ratio, gdje možemo odabirati polovične množitelje kod 45nm procesora.

CPU Frequency – prikazuje odabranu brzinu procesora (multi*FSB)

CPU Host Clock Control – postaviti na Enable kako bismo mogli ručno podešavati FSB

CPU Host Frequency (MHz) – podešavanje brzine sabirnice (moguće je podesiti brzine između 100 sve do čak 1200MHz).

PCI Express Frequency (MHz) – podešavanje brzine PCI-E sabirnice (dostupne brzine između 90 do 150MHz). Ne preporuča se dizanje preko 115MHz.  

CPU Inteligent Accelerator 2 (C.I.A.2) – opcija za dinamički overclock procesora, ovisno o trenutnom loadu. Dostupno je 5 profila, default je na Disabled:
Cruise: diže frekvenciju procesora za 5% ili 7% ovisno o opterećenju
Sports: diže frekvenciju procesora za 7% ili 9% ovisno o opterećenju
Racing: diže frekvenciju procesora za 9% ili 11% ovisno o opterećenju
Turbo: diže frekvenciju procesora za 15% ili 17% ovisno o opterećenju
Full Thrust: diže frekvenciju procesora za 17% ili 19% ovisno o opterećenju

Nailazimo na prvu podsekciju, pod nazivom Advanced Clock Control, za razliku od X38 i X48 ploča, Clock Driving postavke procesora i PCI-E sabirnice su sada odvojene.

CPU Clock Drive: podešavanje amplitude između frekvencije procesora i northbridgea. Dostupne su sljedeće opcija: 700mV, 800mV (stock), 900mV, 1000mV.

PCI Express Clock Drive: podešavanje amplitude između frekvencije PCI-E i northbridge frekvencije. Dotupne su sljedeće opcije: 700mV, 800mV, 900mV (stock), 1000mV.

Tu su i još dvije opcije CPU/MCH Clock Skew koje ponekad pomažu u stabilizaciji ploče pri visokim frekvencijama FSB-a. Dostupne su opcije između 0ps (default) i 350ps.

Nakon ovih opcija se vraćamo u početni izbornik M.I.T-a gdje nailazimo na sljedeće opcije:

Performance Enhance: opcija kojom podešavate zategnutost tRD latencije. Što je razina veća, to je latencija stegnutija, a time i performanse veće. Dostupne su tri razine: Standard, Turbo i Extreme.

Extreme Memory Profile (X.M.P.) – ukoliko vam memorija podržava XMP, tada će biti korištene ove postavke, dostupno je dva profila.

(G)MCH Frequency Latch – podešavanje strapa. Dostupni su sljedeći strapovi: 200MHz, 266MHz, 333MHz i 400MHz.

System Memory Multiplier (SPD) – podešavanje djelitelja memorije. Ukoliko vam je strap podešen na Auto, tada imamo na izbor sve djelitelje, a to su sljedeći: 2.00B, 2.40B, 3.20B, 4.00B, 2.00D, 2.66D, 3.33D, 2.66C, 3.33C, 4.00C, 2.00A, 2.50A, 3.00A, 4.00A. Slova pored određenog djelitelja označava strap (A – 200MHz, B – 266MHz, C – 333MHz i D – 400MHz).

Memory Frequency (MHz) – prikazuje odabranu brzine memorije

DRAM Timing Selectable (SPD): sekcija u kojoj podešavamo osnovne latencije memorije. Dotična sadrži još jednu podsekciju pod nazivom Advanced Timing Control u kojoj detaljnije možemo podesiti postavke memorije. Sekcija je toliko detaljna da se Gigabyte nema čega sramiti pored jednog DFI-ja u tom segmentu.

I za kraj, i najzanimljivija sekcija a to je Motherboard Voltage Control, koja se dijeli u tri cjeline: CPU, MCH/ICH i DRAM.

CPU:
CPU Vcore: napon procesora. Dostupni su naponi u rasponu od ~0.50v sve do velikih ~2.30v, u inkrementu od 0.00625v
CPU Termination: iliti VTT. Dostupni su naponi u rasponu od 0.80v do ~1.94v u inkrementu od 0.02v. Default kod 65nm procesora je 1.2v, dok je kod 45nm 1.1v. Nije preporučljivo forsiranje ovih napona jer postoji opasnost od pregaranja procesora ukoliko je isti izložen velikim naponima)
CPU PLL: stock napon je 1.5v, a moguće ga je mijenjati u rasponu od 1.10v do ogromnih ~2.80v. Opcija koju je potrebno dizati kako bi se dobilo na stabilnosti pri većim frekvencijama FSB-a. Prevelika voltaža dotične stavke može značiti smrt za vaš procesor ukoliko se pretjeruje. Za 65nm procesore se ne preporučaju veći naponi od 1.64v. Dok se za 45nm procesore preporučuju i manje vrijednosti, tj i sama stock vrijednost za 24/7 rad i tek nešto veći napon za velike frekvencije.
CPU Reference: GTL postavke, prvi set, moguće ih je podesiti u sljedećim rasponima: 0.493v~1.053v, 0.49~0.8v i 0.8v~1.040v, u inkrementu od 0.02v.
CPU Reference 2: drugi set GTL postavki, moguće ih je podesiti u sljedećim rasponima: 0.490v~1.050v, 0.478~0.818v i 0.818v~1.038v, u inkrementu od 0.02v.

MCH/ICH:
MCH Core:  napon NB-a. Defaultni je 1.10v. Dostupni su naponi u rasponu od 0.80v do ~1.80v, u inkrementu od 0.02v. Ukoliko planirate s velikim naponima ove komponente, valjalo bi staviti dodatni modul ili neko aktivno hlađenje za NB.
ICH I/O: dizanje napona I/O southbridgea. Defaultni je 1.50v Dostupni su naponi u rasponu od 1.0v do ~2.3v, u inkrementu od 0.10v. Opcija koja utječe na frekvenciju FSB-a.
ICH Core:  napon samog southbridgea. Defaultni je 1.10v. Dostupni su naponi u rasponu od 0.80v do ~1.80v u inkrementu od 0.1v. Nije od neke velike važnosti za OC. Nema ju potrebe dizati preko 1.3v.

DRAM:
DRAM Voltage: napon memorije. Default je 1.8v, a moguće je dati solidnih 3.0v u inkrementu od 0.0020v.
DRAM Termination: našto slično kako i VTT kod procesora. Dostupni naponi su u rasponu od 0.82v sve od 1.525v u inkrementu od 0.02v.

To bi bilo sve po pitanju OC sekcije. Za kraj bih još htio napomenuti da ploča ima opciju spremanja profila (hotkey F11 za spremanje i F12 za učitavanje postavki). Moguće je spremiti do 8 profila. U slučaju pražnjenja CMOS, pri bootanju, ploča vam nudi na izbor učitavanja spremljenih profila. Dakle, moguće učitavanje bez ulaska u BIOS.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem:

Test sistem :: Hardware
Platforme

Gigabyte EP45 Extreme;

Gigabyte EP45-T Extreme;

DFI X48-T3RS

Procesor(i)

Intel Core 2 Duo E8400;

Intel C2E X6800 @ 3.6GHz

Memorija

2x1GB Crucial Ballistix Tracer 800MHz;

2x1GB OCZ Platinum XTC 1600MHz

Grafičke kartice

BFG GeForce GTX260 OCX

Forceware 180.42;

2 x Gigabyte HD4850

Catalyst 8.10

Muzička kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Western Digital 320GB AAKS (SATA);

Hitachi 500GB SATAII

DVD-RW LG GSA-H66N (SATA)

Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional SP3 32-bit;

Windows Vista Ultimate SP1

Chipset datoteke

Intel INF v9.0.0.1008

DirectX verzija

9.0c;

10.1

PCMark 2005

v 1.2 (Memory test)

Lavalys Everest Ultimate

v.4.50.1448

WinRar

v. 3.71

Super Pi 1.5 XS (1M test)
wPrime Benchmark v. 1.55
SiSoftware Sandra v. 2009.1.15.42
Blender v. 2.46
Science Mark v. 2.0
HDTune Pro v. 3.10
3D Mark Vantage Performance
F.E.A.R. Perseus Mandate Max. details, Soft Shadows ON
Enemy Teritory Quake Wars Max. details, custom PCE timedemo
World in Conflict v.1.8 Very High details, SM4.0
Company of Heroes: Opposing Fronts v.2.301

- max. details, SM4.0

 

Overclocking i način testiranja

Ploče su bile iznimno raspoložene za overclocking, tako da smo postigli prilično dobre rezultate. DDR2 model je potegnuo 595MHz, dok je DDR3 model povukao nešto više, odličnih 600MHz. Ono što valja napomenuti da su ove frekvencije prošle Primeov stress testing od 4 sata, što ukazuje na to da su ploče prilično stabilne na tim frekvencijama, no naravno ne baš preporučljive za 24/7 korištenje, poradi viših napona koji su bili primjenjeni nekim komponentama. Dakle, ukoliko se spremate za neki žešći OC, vjerujemo da ćete preko EasyTunea6 ili SetFSB-a s lakoćom moći postići i više frekvencije. Iz ovoga se jasno može vidjeti koliko je P45 čipset naklonjen overclockerima, za razliku od opremljenije braće, X38 ili X48 čipseta.

EP45 - validacija

Također, htjeli bismo spomenuti to da smo mišljenja da DDR3 model ipak ima veći potencijal zbog same DDR3 memorije koja lakše podnosi veće brzine FSB-a, nego u slučaju DDR2 modela za koji trebate imati vrhunsku DDR2 memoriju po mogućnosti sa GKX čipovima, kako biste postigli ono za što je ploča sposobna.

EP45T - validacija


Iako se radi o pločama temeljenim na različitim platformama, ovaj puta se nismo bazirali na čistu usporedbu memorije, tako da smo ubacili i neke dodatne testove. Procesor smo ovaj put ostavili na stock brzini, tj na 3GHz (333*9). DDR2 model smo testirali sa memorijom na 1066MHz, CL5, a DDR3 model smo testirali sa memorijom na 1333MHz, CL7. Kako ćete vidjeti iz grafova, razlike između dotičnih postavki su bile mnogo manje negoli u npr. Usporedbi DDR2 i DDR3 memorije kod X48 ploča. Također, DDR3 model smo testirali i s memorijom na 1600MHz, CL7, s tim da smo time morali dići FSB na 400MHz, ali spustiti množitelj na 7.5, kako bismo održali istu brzinu procesora.

Uz to, odlučili smo provjeriti kakve razlike u performansama donosi korištenje dvije kartice u Crossfireu u punoj 2x x16 brzini na X48 ploči i u 2x x8 brzini na P45 ploči.

Testovi - 1. dio

PC Mark 2005

Memory test
Gigabyte EP45-T Extreme @ 400*7,5 (DDR3 1600MHz CL7)
8688
  
Gigabyte EP45 Extreme @ 333*9 (DDR2 1066MHz CL5)
8619
  
Gigabyte EP45-T Extreme @ 333*9 (DDR3 1333MHz CL7)
8590
  
 
0 45 00 90
00
 

Prisutna je minimalna razlika između platformi, pobjedu odnosi DDR3 memorija.

 

SiSoft Sandra

Dhrystone ALU (GIPS)
Gigabyte EP45-T Extreme @ 333*9 (DDR3 1333MHz CL7)
25,67
  
Gigabyte EP45 Extreme @ 333*9 (DDR2 1066MHz CL5)
25,66
  
Gigabyte EP45-T Extreme @ 400*7,5 (DDR3 1600MHz CL7)
25,65
  
 
0 1 0 2 0 2
6
 
Whetstone Isse3 (GFLOPS)
Gigabyte EP45-T Extreme @ 333*9 (DDR3 1333MHz CL7)
22,11
  
Gigabyte EP45 Extreme @ 333*9 (DDR2 1066MHz CL5)
22,04
  
Gigabyte EP45-T Extreme @ 400*7,5 (DDR3 1600MHz CL7)
21,99
  
 
0   6 1 2 1 8 2
4
 
Memory Bandwith (GB/s)
Gigabyte EP45-T Extreme @ 400*7,5 (DDR3 1600MHz CL7)
8,15
  
Gigabyte EP45-T Extreme @ 333*9 (DDR3 1333MHz CL7)
7,02
  
Gigabyte EP45 Extreme @ 333*9 (DDR2 1066MHz CL5)
6,99
  
 
0   3   6 9
 
 

Slično kao i u slučaju PCMarka, prisutne su minimalne razlike, no u posljednjem testu, DDR3 na 1600MHz odnosi pobjedu.

 

Science Mark 2.0

Overall test
Gigabyte EP45-T Extreme @ 400*7,5 (DDR3 1600MHz CL7)
1868,94
  
Gigabyte EP45 Extreme @ 333*9 (DDR2 1066MHz CL5)
1820,52
  
Gigabyte EP45-T Extreme @ 333*9 (DDR3 1333MHz CL7)
1809,61
  
 
0 8 50 17 00 19
00
 

S obzirom da ne ovisi o brzini memorije, u ovom testu su također prisutne male razlike.

 

Everest MEM

Read (MB/s)
Gigabyte EP45-T Extreme @ 400*7,5 (DDR3 1600MHz CL7)
9112
  
Gigabyte EP45 Extreme @ 333*9 (DDR2 1066MHz CL5)
8015
  
Gigabyte EP45-T Extreme @ 333*9 (DDR3 1333MHz CL7)
7982
  
 
0 23 00 46 00 69 00 92
00
 
Write (MB/s)
Gigabyte EP45-T Extreme @ 400*7,5 (DDR3 1600MHz CL7)
8484
  
Gigabyte EP45 Extreme @ 333*9 (DDR2 1066MHz CL5)
7078
  
Gigabyte EP45-T Extreme @ 333*9 (DDR3 1333MHz CL7)
7078
  
 
0 42 50 85
00
 
Copy (MS/s)
Gigabyte EP45-T Extreme @ 400*7,5 (DDR3 1600MHz CL7)
8737
  
Gigabyte EP45 Extreme @ 333*9 (DDR2 1066MHz CL5)
7387
  
Gigabyte EP45-T Extreme @ 333*9 (DDR3 1333MHz CL7)
7259
  
 
0 22 00 44 00 66 00 88
00
 
Latency (ns)
Gigabyte EP45-T Extreme @ 400*7,5 (DDR3 1600MHz CL7)
58,6
  
Gigabyte EP45 Extreme @ 333*9 (DDR2 1066MHz CL5)
63
  
Gigabyte EP45-T Extreme @ 333*9 (DDR3 1333MHz CL7)
65
  
 
0 1 0 2 0 3 0 4 0 5 0 6 0 7
0
 

Svakako interesantno za vidjeti, kako su DDR2 i DDR3 platoforme na testiranim postavkama sličnih rezultata. što si svakako možete uzeti za uvid usporedivosti brzina DDR2 i DDR3 memorija. Kao i obično, najbrža je DDR3 platforma na 1600MHz.

 

Blender

Time (s)
Gigabyte EP45-T Extreme @ 400*7,5 (DDR3 1600MHz CL7)
73,24
  
Gigabyte EP45-T Extreme @ 333*9 (DDR3 1333MHz CL7)
73,28
  
Gigabyte EP45 Extreme @ 333*9 (DDR2 1066MHz CL5)
73,55
  
 
0 2 0 4 0 6 0 8
0
 

U Blenderu kao i SM2.0, razlike su gotovo neznatne, s obzirom na ono što se testira.

 

Super Pi 1M

Time (s)
Gigabyte EP45-T Extreme @ 400*7,5 (DDR3 1600MHz CL7)
15,375
  
Gigabyte EP45 Extreme @ 333*9 (DDR2 1066MHz CL5)
15,39
  
Gigabyte EP45-T Extreme @ 333*9 (DDR3 1333MHz CL7)
15,39
  
 
0   4   8 1 2 1
6
 

Opet, zanimljivo je vidjeti to kako su rezultati tako slični u ovako osjetljivom programu po pitanju memorijske propusnosti.

 

WinRAR

Time (s)
Gigabyte EP45-T Extreme @ 400*7,5 (DDR3 1600MHz CL7)
57
  
Gigabyte EP45 Extreme @ 333*9 (DDR2 1066MHz CL5)
62
  
Gigabyte EP45-T Extreme @ 333*9 (DDR3 1333MHz CL7)
63
  
 
0 1 0 2 0 3 0 4 0 5 0 6 0 7
0
 
Speed (Kb/s)
Gigabyte EP45-T Extreme @ 400*7,5 (DDR3 1600MHz CL7)
1749
  
Gigabyte EP45 Extreme @ 333*9 (DDR2 1066MHz CL5)
1620
  
Gigabyte EP45-T Extreme @ 333*9 (DDR3 1333MHz CL7)
1610