Za razliku od jačih modela, UD3H dolazi sa skromije riješenim hlađenjem; u skladu s cijenom i mogućnostima ploče. Na ploči se nalaze dva aluminijska bloka. Prvi se nalazi na čipsetu; radi se o low-profile heatsinku jednostavnog i nenapadnog dizajna, sive boje, uz natpis Gigabyte. Dotični se pokazao dovoljnim za hlađenje čipseta. Iako je poželjno imati nekakav propuh preko njega ukoliko imate neku topliju grafičku karticu. Učvršćen je s dva vijka. Drugi se blok nalazi na MOSFET-ima regulacije napona. Unatoč tome što je učvršćen push-pinovima, sudeći po otisku na termalnoj traci, nasjedanje na MOSFET-e je korektno. Zbog svog oblika i načina montaže, blok zna "klackati" kod jačeg pritiska na njegove rubove. Za razliku od jačih modela koji dolaze s dva heatsinka na regulaciji napona, dio MOSFET-a na UD3H su ostali goli. No budući da se ne radi o nekoj "bijesnoj" regulaciji napona, ona se ne zagrijava jako, a hladnjak je sasvim dovoljan za svoju namjenu.

Z68X-UD3H je opremljena s ukupno sedam utora za proširenja. Prvi je PCI-E x1 utor iza kojeg se nalaze, PCI-E x16 pune (x16) propusnosti i PCI-E x16 utor duplo manje (x8) propusnosti. Između prvog i drugog PCI-E x16 utora se nalaze dva PCI-E x1 utora. Oba su spojena direktno na procesorski PCI-E kontroler. Ukoliko koristite dual-slot grafičku karticu i dalje ćete imati barem dva PCI-E x1 utora. Ukoliko koristite jednu grafičku karticu, potrebno ju je instalirati u prvi utor radi pune propusnosti. S druge strane, ako namjeravati slagati SLI ili Crossfire, odnosno u slučaju korištenja oba PCI-E x16 utora, propusnost prvog će biti podijeljena, čime ćete dobiti x8/x8 konfiguraciju utora. Iza njih se nalaze dva standardna PCI utora, koji su još uvijek dobrodošli na pločama, pogotovo jeftinijim. Budući da je Intel novim čipsetima izacio podršku za PCI utore, za njihovo ubacivanje je odgovoran dodatni iTE IT8892E PCI-E-to-PCI bridge čip. U slučaju korištenja dvije dual-slot kartice i dalje ćete imati barem jedan PCI utor na raspolaganju. Također, svi PCI-E utori podržavaju PCI-E 2.0 standard. Sve u svemu, jedini minus po pitanju rasporeda bi išao na račun ubacivanje baterije pored PCI-E x1 utora, što otežava vađenje baterije ukoliko koristite dual-slot grafičku karticu. Što je, pak, dosta čest slučaj u današnje vrijeme. Stvar izvlači ClearCMOS jumper smješten na donjem rubu ploče, odmah iznad front-panel headera.

UD3H dolazi s ukupno osam SATA konektora. Pozicioniranje i boje SATA portova možda na prvi pogled djeluju zbunjujuće, pa idemo redemo – prva tri crna SATA 3Gb/s porta su kontrolirani Z68 čipsetom (jedan postavljen vertikalno, druga dva pod 90°). Idući na redu su dva bijela SATA 6Gb/s porta koji su također kontrolirani od strane čipseta. Naposljetku, tu su dva siva SATA 6Gb/s porta koje kontrolira Marvellov 88SE9172 kontroler. SATA portovi koje kontrolira Z68 čipset podržavaju kreiranje RAID polja – 0, 1, 5, 10, dok dva SATA porta koje kontrolira Marvellov kontroler podržavaju RAID polja 0 i 1. Posljednji SATA port je namijenjen za backpanel ploče; radi se o SATA 3Gb/s portu kojeg također kontrolira čipset. Na ploči se ne nalaze floppy ili IDE konektori.

Po pitanju čipovlja na ploči, Gigabyte nije štedio unatoč tome što se radi o budget ploči. Za zvuk je zadužen već sveprisutni Realtekov ALC889 HD Audio Codec s podrškom za 7.1 zvuk i Dolby Home Theatre tehnologiju. Na ploči se nalazi i S/PDIF izlaz za spajanje s grafičkom karticom. Za mrežni podsustav se brine se rješenje iz iste kuće – RTL8111E gigabitni čip. UD3H dolazi i sa FireWire mogućnošću; za što je zaslužan VIA-in VT6308P čip koji donosi jedan IEEE 1394a port na backpanel, i drugi, dodatni preko headera na ploči. iTE-ov IT8728F čip je tu u svrhu I/O kontrolera (ugrađeni PS/2 i COM portovi). Po pitanju USB konektora, na raspolaganju nam stoji ukupno 12 USB 2.0 konektora i četiri USB 3.0 konektora. Na backpanelu se nalazi četiri USB 2.0 i dva USB 3.0, ostatak se ostvaruje preko headera na koji se nalaze na donjem rubu ploče. USB 2.0 ide preko čipseta, dok USB 3.0 ide preko dva EltronTechova EJ168A čipa (1, 2). Naposljetku tu su i dva BIOS čipa s podrškom za DualBIOS tehnologiju kojom možete vratiti ploču u život ako nešto pođe po zlu s glavnim BIOS čipom.

Z68X-UD3H dolazi s bogato opremljenim stražnjim I/O panelom, naročito po pitanju video izlaza. Ostatak izlaza koji se, uz spomenuta četiri video izlaza, nalaze na pozadini su:

  • 2x USB 2.0 porta
  • 1x kombo PS/2 konektor za miša ili tipkovnicu
  • 1x D-SUB video izlaz
  • 1x DVI-D video izlaz
  • 1x optički S/PDIF optički izlaz
  • 1x HDMI video izlaz
  • 1x DisplayPort video izlaz
  • 2x USB 2.0 porta
  • 1x IEEE 1394a port
  • 1x eSATA 3Gb/s port
  • 1x RJ45 (LAN) port
  • 2x USB 3.0 porta
  • 6x audio izlaza zvučne kartice

Softver

S pločom dolazi DVD medij pun softvera, bilo da se radi o Gigabyteovom, ili nekim drugim zasebnim aplikacijama. Tu su dakako i instalacijski driveri potrebni za pogonjenje ploče. Nabrojimo što sve možete očekivati. Od zasebnih aplikacija tu su: Norton Internet Security, Trend Micro PC-Cillin, Kaspersky Internet Security 2011 u probnim verzijama. Tu su i Acrobat Reader, Realtek Ethernet Diagnostic Utility, Mozilla Firefox, AIWI Game, WinZip. Od Gigabyteovog softvera tu su sljedeći: FaceWizard, @BIOS, Update Manager, Smart 6 manager sa svojih 6 aplikacija – Smart Lock, Smart Recorder, Smart Recovery 2, Smart Quick Boost. Nadalje tu je i Dynamic Energy Saver 2, 3TB+ Unlock, DMI Info Viewer, Cloud OC Server, Gigabyte Online Management, Auto Green te neizostavni Easy Tune6. Više manje standardna postavka ovdje, koje smo u više navrata spominjali i opisivali na našim stranicama. "Domaće" aplikacije su dosta bugovite, tako da neke nismo uspjeli upogoniti, ruše se, ili se odbijaju (de)instalirati. Nešto slično kao i kod Asusovog softvera. Ovo se naročito događa kod starijih aplikacija. Problem koji moramo istaknuti je konflikt ploče sa Dynamic Energy Saver 2 aplikacijom. Neovisno da li se radi o sistemu na stocku ili dok je overclockiran, paljenjem i duljim korišenjem iste rezultira restartom ploče koji se nastavlja u restart petlju uz blikanje Phase LED-ica na ploči, koje se može prekinuti tek prisilnim gašenjem sistema. Moguće je da do konflikta dolazi jer imamo nešto stariju verziju ploče od one koja se nalazi u retail prodaji. U navedene ploča dolazi s podrškom za Intelovu Smart Response tehnologiju kao i s pripadajućim softverom. Nažalost nismo imali SSD pri ruci da isprobamo kako stvar funkcionira. U svakom slučaju, radi se o tehnologiji koja koristili postojeći SSD kao priručnu memoriju za ubrzavanje performansi hard diska.

Jedna od stvari koje je Gigabyte uveo sa svojim novim Z68 baziranim pločama je i Touch BIOS. Radi se o softveru koji je temeljen na Hybrid EFI tehnologiji. Riječima Gigabytea, Touch BIOS spaja najbolje od oba svijeta – BIOS i OS. Sve operacije koje inače radite u BIOS-u, sada možete raditi i u Windowsima. Bilo da se o radi o overclockingu ili bilo čemu drugom što inače podešavate u Windowsima. Programčić je oku ugodan, a rad s njim je jednostavan. Prvo što će vas dočekati je ukupno devet tipki koje vas kasnije vode u zasebne izbornike. U donjem se redu nalazi šest tipki – gašenje, restart, spremanje BIOS profila, hvatanja screenshota, loadanje profila, te na kraju izlazak iz aplikacije. Gigabyte tvrdi kako je njihovo rješenje bolje i susretljivije za neiskusnije korisnike, u odnosu na ono što koristi konkurencija. Bitna stavka za istaknuti je ta da se promjene ne događaju trenutno, u realtimeu, nego tek nakon reboota; tako da nismo baš sigurni koliko je njihovo rješenje bolje od ostalih. No opet, to ovisi od korisnika do korisnika.


BIOS

Z68X-UD3H dolazi sa standardnim AWARD BIOS-om. Kao što to i obično biva kod Gigabyteovih ploča, dio za overclocking je odijeljen od ostalih opcija u sekciji pod nazivom MB Intelligent Tweeaker (M.I.T.) koje ćemo se dotaknuti nešto kasnije. Ostale sekcije koje možemo naći u BIOS-u su iduće – Standard CMOS Features (podešavanje sata i datuma i evidencija instaliranih diskova/optike), Advanced BIOS Features (podešavanje boot prioriteta, SMART-a, odabir primarnog video izlaza/utora, dodijeljivanje memorije integriranoj grafici), Integrated Peripherals (uključivanje i isključivanje kontrolera na ploči kao što su USB i SATA kontroleri, podešavanje SATA moda), Power Management (podešavanje S3 I HPET opcija, i ostalih opcija za automatsko paljenje računala ovisno o odabranim parametrima), PC Health Status (dijagnostička sekcija gdje su prikazane temperature procesora i matične ploče, brzina ventilatora, kao i naponi 12v i 5v raila, te procesora, mem. kontrolera i memorije; ovdje je moguće podešavanje, odnosno kontroliranje brzine vrtnje ventilatora preko predefiniranih profila koje je moguće podešavati po osobnim potrebama). UD3H dolazi i sa opcijom za čuvanje profila. Ukupno je moguće sačuvati osam profila koje možete imenovati po želji, a svoje profile možete sačuvati i na neki eksterni nositelj podataka kao što je disk ili USB stick. Gigabyte je još uvijek zadržao naviku skrivanja određenih sekcija, tako da ćemo pritiskom hotkeya Ctrl+F1 dobiti još dva menija – PnP/PCI Configuration i Advanced Chipset Features s još nekoliko dodatnih opcija za podešavanje.

style='mso-fareast-font-family:"Times New Roman"'>Gigabyte GA-Z68X-UD3H
(dostupni naponi)



CPU Baseclock frekvencija Od 80 MHz do 200 MHz (u inkrementima od 0.1 MHz)
iGPU frekvencija Od 0 MHz do 3 GHz (u inkrementima od 1 MHz)
CPU napon Od 0.750 V do 1.700 V (u inkrementima od 0.005 V)
CPU VTT napon Od 0.905 V do 1.530 V (u inkrementima od 0.005 V)
CPU PLL napon Od 1.445 V do 2.095 V (u inkrementima od 0.005 V)
iGPU napon Od 0.850 V do1.705 V (u inkrementima od 0.005 V)
System Agent napon (VCSA) Od 0.760 V do 1.300 V (u inkrementima od 0.005 V)
DRAM napon Od 0.870 V do 2.130 V (u inkrementima po 0.005 V)
Memory termation napon Od 0.420 V do 1.385 V (u inkrementima po 0.005 V)
Memory reference napon Od 0.690 V do 0.810 V (u inkrementima od 0.005V)
Data/Adress reference napon Od 0.235 V do 1.375 V (u inkrementima od 0.005 V)

Prilikom prvog paljenja matične ploče, odnosno računala dočekat će vas bootup screen na kojem je istaknuta Touch BIOS tehnologija s kojom ploča dolazi. Spomenuta M.I.T. sekcija se sastoji od početne i nekoliko dodatnih sekcija. Na početnoj se vide osnovne informacije kao što je BIOS verija ploče, frekvencija baseclock sabirnice, procesora i memorije, kao i ukupna veličina instalirane. Nadalje tu je i temperatura procesora te napon procesora i memorije. Svakako praktično, i štedi vrijeme odlaska u ostale izbornike kako biste provjerili najvažnije stvari kao što su one navedene. Sekcija M.I.T. Current Status je još jedna od monitoring sekcija, a ovdje možemo vidjeti puno ime procesora, baseclock i frekvenciju memorije, množitelj procesora po jezgrama (Turbo), frekvenciju procesora sa i bez Turba, temperaturu po svakoj od jezgri, količinu memorije instaliranu u svaki memorijski utor, te ukupnu količinu iste, kao i latencije po svakom od memorijskih kanala. Iduća sekcija je Advanced Memory Settings gdje možemo aktivirati X.M.P profile ukoliko memorija dolazi s njima, podesiti množitelj memorije, kao i napon te latencije po svakom od kanala. Nakon nje, tu je Advanced Frequency Settings izbornik gdje možemo podešavati množitelj procesora, baseclock/PCI-E/DMI frekvenciju, aktivirati X.M.P. profile, odabrati množitelj memorije i na kraju podešavati frekvenciju grafičkog čipa u procesoru. Zanimljiva je mogućnost povećavanja frekvencije spomenutog čipa u inkrementima od 1MHz. Recimo kod prošlorecenzirane ECS-ove H67 ploče, podešavanje je bilo moguće u inkrementima od 50MHz. Sekcija Advanced CPU Core Features nam dopušta promjenu množitelja procesora, kontroliranje PWM frekvencije, kao i OCP zaštite, paljenje Internal PLL overvoltage opcije, omogućavanje promjene množitelja unutar operacijskog sustava, paljenje i gašenje Turbo Moda, kao i podešavanje množitelja istog po svakoj od procesorskih jezgri. Tu su dakako i opcije za power-saving (EIST, C1E/C6…). Posljednja i najzanimljivija sekcija je Advanced Voltage Settings gdje možemo podešavati razine Load-Line Calibrationa, napon procesora, VTT-a, VCSA-a, grafičkog čipa, memorije i ostalih napona vezanih za istu. Z68X-UD3H se dosta dobro nosila s torturom koju smo joj pripremila po pitanju overclockinga. Jedina zamjerka bi išla na ponekad blesavo ponašanje prilikom postavki koje joj ne odgovaraju, kao što je beskonačno restartanje, sve dok se ručno ne ugasi. Isto tako, nakon svakog restarta sustava iz Windowsa, ploča bi se ugasila, upalila i tek onda krenula u POST. S druge strane treba istaknuti da se očito radi o nešto ranijoj verziji ploče – Rev 0.2, tako da nije isključeno da je stvar riješena u finalnoj verziji iste. Još jedna stvar koja nam se događalam, a trebalo bi ju spomenuti, je mutna slika u BIOS-u i prilikom POST-a koja se javlja kod korištenja integrirane grafike u procesoru. Probali smo mijenjati izlaze, no isto se događalo kako na DVI-ju, tako i na HDMI-ju.