Gigabyte GeForce RTX 2060 Gaming OC Pro recenzija
Datum objave 24.02.2019 - Krešimir Matanović
Gigabyte GeForce RTX 2060 Gaming OC Pro
Dok čekamo da nam u lab stigne Gigabyteova GTX 1660 Ti vrijeme kratimo testiranjem njihove RTX 2060 kartice. Stigla nam je u Gaming OC Pro izvedbi sa 6 GB GDDR6 memorije. Tvornički je grafički procesor na njoj “nasviran” čak na 1.830 MHz, s referentnih 1.680 MHz. Hlađenje je WindForce3X s kontra rotirajućim srednjim ventilatorom učinkovito i tiho, a uspjeli smo ju i dodatno overclockirati. Kakva je u usporedbi s nedoavno testiranom MSI RTX 2060 Gaming Z, čitajte u nastavku.
Kartica dolazi u klasičnom pakiranju mekog vanjskog omota na kojem se nalaze grafike proizvoda i sve bitne informacije, te debele kartonske kutije unutar koje je grafička kartica smještena u debelu stiro-pjenu. Bundle je nepostojeći, tj. uz karticu dolaze samo brzi vodič i medij s upravljačkim programima i aplikacijama. Na kartici se nalaze čepovi protiv prašine, no to je sada već standardna oprema i jeftinijih kartica.
Dizajn kartice, tj. oklopa hladnjaka je isti kao kod nedavno testirane RTX 2070 Gaming OC White. Osim razlike u boji, malo što je različito uključujući i dimenzije. To ne treba čuditi jer je i ovdje korišten WindForce 3X hladnjak, a RTX 2060 ima i vrlo slične energetske zahtjeve kao i RTX 2070 pa je smještena na isti PCB i dolazi s istom konfiguracijom VRM-a. Dimenzije su identične – 280 x 116.45 x 40.24 milimetara.
Windforce 3X se kao što znamo a sastoji od tri ventilatora, aluminijskog hladnjaka kroz kojeg prolaze bakrene toplovodne cijevi s direktnim dodirom s GPU-om, aluminijskog okvira (hladnjaka) za VRAM i MOSFET-e, i stražnje aluminijske ploče. Srednji se ventilator vrti u obrnutom smjeru od vanjska dva pa zrak izlazi i na donju i na gornju stranu iz kartice, a i smanjene su turbulencije. Ventilatori i ovdje kao i na RTX 2070 White rade u 3D Active Fan modu, a to znači da se počinju vrtjeti na oko 58°C temperature grafičkog procesora i nakon toga se zavrte do maksimalnih 1.600 okretaja u minuti (testbench na stolu, 100 okretaja manje od RTX 2070), te pri tome proizvode buku od zadovoljavajuće tihih 48 dB (2dB manje od RTX 2070 White).
RTX 2060 se baziraju na poznatom TU106 grafičkom procesoru koji je napravljen u 12 nm TSMC-ovom FFN proizvodnom procesu, te ima 10,8 milijardi tranzistora na površini od 445 milimetara kvadratnih. 30 stream multiprocesora se sastoji od 1920 CUDA jezgri, tu je i xxx tensor jezgri te xx RT jezgri. Čip ima i 120 teksturnih jedinica, te 48 ROP-ova.
Grafički procesor po tvorničkim podacima u boostu radi na 1.830 MHz, a u praksi to varira između 1.920 i 1.935 MHz.
GDDR6 memorije kao i na ostalim 2060 karticama ima 6 GB (Micron), a radi na 14 Gbps teoretske propusnosti tj. 1.750 MHz. Komunikacija s GPU-om se odvija putem 192-bitne sabirnice.
Za dodatno napajanje kartica treba jedan 8-pinski PCI-e Power konektor, pa tako teoretski može povući do 300 W. Ipak, TDP je znatno manji na oko 190 W.
Video izlaze čine tri Display Porta 1.4 i jedan HDMI 2.0b, a maksimalno je moguće spojiti do četiri monitora istovremeno kombinirane rezolucije do 7680 x 4320 piksela. Kartica podržava DirectX 12 (FL_2) i OpenGL v4.5 API-e, zatim Ansel, Highlights, G-Sync i VR Ready tehnologije. SLI podrške nema.
Kartica ima osvijetljeni RGB LED Gigabyte logo na vrhu i podržava RGB Fusion 2.0, te sinkronizaciju s ostalim hardverom. Sam po sebi, logo može svijetliti u 16.7 milijuna nijansi boja uz poznate efekte kao što su Cycling, Consistent, Flash, Double Flash i Breathing. Softver za nadzor rada i overclocking je poznati Aorus Engine.
Forum
Objavljeno prije 11 minuta
P: Napajanje LC 600-12 V2.31Objavljeno prije 16 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 22 minute
Aplikacije za prijavljivanje prometnih kameraObjavljeno prije 24 minute
VW popravak modula u autuObjavljeno prije 42 minute
Stari hardware za kojim se sliniloNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti