gigabyte_rtx_4070_ti_gaming_oc_1 gigabyte_rtx_4070_ti_gaming_oc_2

Pred nama je danas nova pridošlica u Ada Lovelace obitelj Nvidijinih grafičkih procesora – RTX 4070 Ti. Riječ je kartici koja je izvorno trebala biti lansirana kao 4080 12 GB verzija, no Nvidija se predomislila i preimenovala ju i pričekala s lansiranjem do danas. Nama je na test Gigabyte poslao svoju verziju u GeForce RTX 4070 Ti Gaming OC izdanju koja donosi poznati Windforce dizajn rashladnog sustava i tvornički podignute taktove.

U videu otpakiravanja ste mogli vidjeti da je dizajn kutije u kojoj dolazi kartica vrlo sličan dosadašnjim Gigabyteovim i kako se unutar mekog oslikanog omota, nalazi deblja kutija koja odlično štiti karticu koja se nalazi u antistatičkoj vrećici i ležištu od stiro-pjene. Uz karticu će kupac dobiti, napojni adapter i nosače za kućište koji smanjuju pritisak na PCIe slot, a tu su i dvije knjižice s uputstvima. Kartica dolazi oblijepljena najlonom, a PCIe slot i video izlazi su zaštićeni plastičnim čepovima. Ono što saznajemo s kutije je da kartica dolazi s četiri godine jamstva.

gigabyte_rtx_4070_ti_gaming_oc_3

Gigabyte je ponešto promijenio dizajn kartica za ovu RTX 40×0 seriju, a jedna od značajnijih promjena je dodavanje ARGB prstena oko ruba rupe za ventilator s unutarnje strane hladnjaka. Time je dobiven zanimljiv efekt osvjetljenja kojim se može i upravljati uz pomoć aplikacije. Kartica je, baš kao i jači 4080 i 4090 modeli, vrlo glomazna. Tehnički, hladnjak i ventilatori su glomazni, dok je sam PCB zapravo malo kraći od polovice ukupne dužine. Karticu karakterizira plastični crni pokrov hladnjaka i tri ventilatora u njemu koji su promjera 100 milimetara. Dužina kartice je impresivnih 335 milimetara, širina 58, a visina oko 128 milimetara. Spomenuti PCB je dug samo 172 milimetra.

gigabyte_rtx_4070_ti_gaming_oc_4

Na stražnjoj se strani kartice nalazi dugačka aluminijska ploča koja na kraju ima izrez kroz koji zadnji ventilator ispuhuje topli zrak preko aluminijskih rebara hladnjaka i toplovodnih cijevi. Dizajn je to kakav smo vidjeli kod referentnih modela RTX 3xxx serije. Ploča je u sivim tonovima s natpisima Gigabyte i GeForce RTX na njoj, a ima i malo grafičkih elemenata kako bi bila vizualno zanimljivija. Osim što učvršćuje konstrukciju, ona služi i kao pasivni hladnjak.

gigabyte_rtx_4070_ti_gaming_oc_gpu

U RXT 4070 Ti karticama se nalazi treći izdanak Ada Lovelace arhitekture – AD104. Napravljen je u 4-nanometarskom proizvodnom procesu, ima površinu od 295 milimetara kvadratnih i broji 35,8 milijardi tranzistora. AD104 grafički procesor donosi 7.680 CUDA jezgri (5x GPC, 30x TPC, 60x streaming multiprocesora), koje omogućavaju 40 TFLOPS-a snage za rasterizaciju (FP32), zatim 240 Tensor jezgri četvrte generacije koje omogućavaju 641 Tensor-TFLOPS-a za AI procesiranje i DLSS i 60 Ada RayTracing jezgri koje omogućavaju do 93 RT-TFLOPS-a za Ray Tracing. Tu je i 80 ROP-ova (render-back end) i 240 teksturnih jedinica. L2 memorije je 48 MB. AD104 kao i njegova veća braća podržava Ada tehnologije kao što su Shader Execution Reordering (SER), nove RT mogućnosti i DLSS 3.

GPU na Gigabyte Gaming OC kartici je nešto ubrzan u odnosu na referentne vrijednosti, no treba svakako naglasiti da Nvidia ni nema referentni model za ovu seriju. Na Gaming OC modelu su vrijednosti od 2.310 MHz radni takt, te do 2.640 MHz za boost takt (referentni boost je 2.610 MHz). No, kako to biva takt u igrama je zapravo puno viši i mi smo iz GPUZ loga iščitali vrijednosti oko 2.815 MHz koje GPU održava kroz duže vrijeme u igrama. Pixel fill rate je 211,2 GP/s, Texel fill rate je 633,6 GT/s.

GPU-u je od pomoći i 12 GB GDDR6X Micronove memorije s kojom komunicira putem 192-bitne sabirnice za propusnost od 504,2 GB/s. Memorija radi na 1.313 MHz, s data rateom od 21 Gbps (kod GDDR6X je memorije data rate 16x u odnosu na radni takt zbog prirode rada).

gigabyte_rtx_4070_ti_gaming_oc_5 gigabyte_rtx_4070_ti_gaming_oc_6

Ispod se plastičnog pokrova na Gaming OC kartici krije masivni aluminijski hladnjak koji je prožet bakrenim toplovodnim cijevima. Sve one prolaze kroz bazu koja se naslanja na GPU, te se šire kroz strukturu od gusto posloženih tankih aluminijskih listova. Hladnjak je zapravo sastavljen od dva dijela koje povezuje sedam debelih toplovodnih cijevi. Kontaktna površina za GPU je velika parna komora (vapour chamber) koja dodatno pospješuju prijenos topline, a oko nje su postavljeni i aluminijski hladnjaci koji sjede na memorijskim čipovima. Ovi novi grafički procesori su veći potrošači i više se zagrijavaju i proizvođači moraju koristiti sve raspoložive tehnologije kako bi ih uspješno kontrolirali.

gigabyte_rtx_4070_ti_gaming_oc_7 gigabyte_rtx_4070_ti_gaming_oc_9

100-milimetarski ventilatori služe za disipaciju topline s velikog hladnjaka, a ovdje je Gigabyte ponovno koristio tehnologiju iz prethodnih generacija. Na lopaticama ventilatora se nalaze kabeli za bolje usmjeravanje zraka i smanjenje turbulencija, a k tome se i unutarnji ventilator vrti u suprotnom smjeru od vanjskih. Ventilatori su stacionarni do temperature od oko 61°C, nakon čega se zavrte, a istovremeno se uključi i rasvjeta što će te vidjeti kasnije na videu. Zavrte se do oko 2.000 okretaja u minuti pri čemu im je radna buka na izmjerenih 42,4 dB što je čujno no ne i pretjerano bučno. Kome je u ciju tiši rad, uvijek može odabrati Silent BIOS mod prebacivanjem prekidača na vrhu kartice. Mi smo ga jasno ostavili u OC modu.

gigabyte_rtx_4070_ti_gaming_oc_10

Do tog prekidača se nalazi i novi 16-pinski ATX 12VHPWR konektor koji je uzrokovao probleme na nekim RTX 4090 karticama. Za 4090 kartice ima četiri PCIe Power 8-pinska konektora, za 4080 tri, a ovdje za 4070 Ti kartice su ih dva preko kojih može “povući” do 300 W snage, plus još 75 W preko PCIe 4.0 x16 slota. Nvidia navodi kako pri referentnim vrijednostima TGP (total graphics power) iznosi 285W.

Adapter sposoban izdržati do 600 W snage, tako da ovdje nema straha od pregaranja. Kartici je tako ukupno na raspolaganju do 375 W, no prema GPU-Z logu maksimalno koliko je “povukla” je bilo 274,9 W, a sam GPU 235,2 W. Napojni adapter dolazi uz karticu i dug je oko 140 milimetara.

gigabyte_rtx_4070_ti_gaming_oc_12

Kartica ima standardno PCIe 4.0 x16 sučelje preko kojeg ju spajamo na matične ploče i preko kojeg dobiva i 75 W snage. Video izlazi su kao i kod jačih modela, ali i prethodne Ampere serije – tri su Display Porta 1.4a i jedan HDMI 2.1a. S Ada arhitekturom dolazi dual NVDEC i dual NVENC CODEC-ima koji mogu paralelno transkodirati dva video streama, ili jedan s dvostruko višim FPS-om. Uz HEVC kodiranje, sada je podržano i AV1. Tu je i već spomenuti Optical Flow ubrzivač koji izračunava srednje frameove u videu, ili pak generira frameove za DLSS 3.

Kartica jasno podržava i sve ostale Nvidijine tehnologije kao što su Reflex, Studio Drivers, Canvas, Broadcast, Omniverse, DLSS3 ubrzanje kod real time 3D renderiranja, AI alate itd.

gigabyte_rtx_4070_ti_gaming_oc_soft_1

gigabyte_rtx_4070_ti_gaming_oc_soft_2 gigabyte_rtx_4070_ti_gaming_oc_soft_3

Sve vezano za grafičku karticu kontroliramo uz pomoć Control Center aplikacije koja nije naročito lijepa i bogata no nudi sve što nam zapravo treba. Unutar nje možemo kontrolirati ponašanje ventilatora, overclockirati te se igrati s osvjetljenjem.

Odmah je potrebno naglasiti da osvjetljenje radi samo kada se ventilatori vrte, a u softveru možemo izabrati jednu od sljedećih opcija – Static, Pulse, Flash, Double Flash, Cycle, Color Shift, Gradient, Wave, Dazzle, Intelligent & Off.