gigabyte_geforce_rtx4070ti_super_1 gigabyte_geforce_rtx4070ti_super_2

Po dobrom starom običaju, u sredini životnog ciklusa, Nvidia osvježava ponudu svojih desktop grafičkih kartica i dodaje im prefiks Super. Tako je prije prošli tjedan lansirana RTX 4070 Super, a danas je na redu RTX 4070 Ti Super. Da ovo nije samo kozmetička izmjena govore tehničke karakteristike novog GPU-a koje kažu da je broj CUDA jezgri povećan za 768, broj Tensor jezgri za 24, a broj Ray Tracing jezgri za 6. S obzirom na to, veći je broj i teksturnih jedinica, kao i ROP-ova, a značajno su rasle i performanse.

U videu otpakiravanja ste mogli vidjeti da je dizajn kutije u kojoj dolazi kartica vrlo sličan dosadašnjim Gigabyteovim i kako se unutar mekog oslikanog omota, nalazi deblja kutija koja štiti karticu. Sama se kartica dodatno nalazi i u antistatičkoj vrećici i u ležištu od stiro-pjene. Uz karticu će kupac dobiti, napojni adapter te knjižicu s uputstvima – malo siromašnije nego kod RTX 4070 Ti Gaming OC 12GB modela kojeg smo testirali prije godinu dana – no ovdje je ipak riječ o mrvicu jeftinijem Eagle OC modelu. Po običaju PCIe slot i video izlazi su zaštićeni plastičnim čepovima.

gigabyte_geforce_rtx4070ti_super_3

Eagle OC modeli su klasu ispod Gaming OC modela kakav smo u GeForce RTX 4070 Ti izvedbi testirali prošle godine. S Eagle modelom se nismo sreli, no naravno Gigabyte je imao i njega u ponudi, te su Ti i Ti Super modeli slični izgledom no ipak različiti dimenzijama. Razlika se ponajprije ističe u dužini, jer ova Super model ima sva tri ventilatora jednaka, dok je kod prethodnika srednji ventilator bio veći, no do toga ćemo doći. U odnosu na obične Ti modele ovaj ima nešto moćniji GPU i više memorije pa je sada puno bliži RTX 4080 modelima. Naravno, do kraja mjeseca se očekuje i predstavljanje RTX 4080 Super kartice pa će krug osvježavanja mainstream modela time biti zatvoren.

Kartica koja je danas pred nama dužine je 261 milimetar (40 milimetara kraća od Eagle Ti modela), visoka je 126 milimetara (10 milimetara niža), a široka 50 (8 milimetara uža). Oklop koji se nalazi oko hladnjaka je plastični, dok je stražnja strana, tj. ploča metalna – baš kao i kod modela kojeg zamjenjuje.

gigabyte_geforce_rtx4070ti_super_4

Podsjetimo se u RTX 4070 Ti modelima se nalazi AD104 čip koji ima 7.680 CUDA jezgri, 240 Tensor jezgri, 60 Ada RayTracing jezgri, 80 ROP-ova i 240 teksturnih jedinica. U RTX 4070 Ti Super karticama se nalazi AD103-275-A1 GPU, koji je zapravo malo okljaštrena verzija onoga koji se nalazi u RTX 4080 karticama.

AD103 je također napravljen u 4N proizvodnom procesu od strane TSMC-a, ima površinu od 379 milimetara kvadratnih i broji oko 46 milijardi tranzistora. Ima 8 MB L1 memorije i 48 MB L2 memorije. Dolazi opremljen sa 6 grafičkih klastera, 33 teksturnih klastera i 66 streaming multiprocesora. To u prijevodu znači da ima 8.448 CUDA jezgri (single precision) koje ostvaruju 44,1 shader FLOPS-a. Zatim, tu je 264 Tensor jezgri četvrte generacije koje ostvaruju 705,6 AI TOPS-a, te 66 Ray Tracing jezgri treće generacije koje ostvaruju 102 RT FLOPS-a. Teksturnih jedinica je 264, a ROP-ova (render back end) 112. Čip je dakle narastao u svakom pogledu.

gigabyte_geforce_rtx4070ti_super_gpuz

Osnovni takt GPU-a je 2.340 MHz u non-OC modelima, a boost je 2.610 MHz. No, u slučaju ovoga Eagle OC modela osnovni je takt isti, dok je boost podignut na 2.640 MHz. Tako je na ovoj kartici piksel fillrate 253,4 GP/s, a teksel fillrate 697 GT/s. Ono što smo očitali iz GPU-Z loga je da je maksimalni takt zapravo bio na 2.865 MHz, s prosjecima koji su bili oko 100 MHz ispod te vrijednosti.

AD103 donosi širi memorijski kontroler koji ima 256-bita umjesto 192. To je otvorilo mogućnost za povećanje video memorije s 12 na 16 GB dok je data rate ostao isti – 21 Gbps (1.313 MHz x 16 zbog prirode rada GDDR6X memorije). Na ovu je karticu ugrađeno 16 GB GDDR6X Micronove memorije, a maksimalna teoretska propusnost je 672,3 GB/s.

gigabyte_geforce_rtx4070ti_super_5 gigabyte_geforce_rtx4070ti_super_6

Eagle OC kartica je opremljena s moćnim aluminijskim hladnjakom koji ima tri 80-milimetarska ventilatora od kojih se vanjska dva vrte u smjeru suprotnom od kazaljki sata, a unutarnji u smjeru kazaljki sata što smanjuje turbulencije i povećava protok zraka. Ventilatori su aktivni, tj. stacionarni su do oko 60°C nakon čega se uključuju. Ventilatori imaju sleeve ovjes, no s nano premazom od grafena koji im produžava životni vijek na razinu double ball ovjesa. Na GPU i memorijske čipove se naslanja velika bakrena ploča kroz koju prolaze bakrene toplovodne cijevi koje onda toplinu odnose na dva velika aluminijska hladnjaka sastavljena od tankih limova. I ova kartica ima tzv. screen cooling sustav, tj. otvor na stražnjoj ploči koji omogućava efikasnije hlađenje.

Ventilatori se u normalnom radu vrte do oko 2.390 okretaja u minuti pri čemu im je radna buka na izmjerenih 44 dB što je čujno no ne i pretjerano bučno. Tko želi tiši rad, može odabrati Silent BIOS mod prebacivanjem prekidača na vrhu kartice. Mi smo ga za potrebe testiranja ostavili u OC modu. POkraj BIOS prekidača se nalazi i novi 16-pinski ATX 12VHPWR konektor koji ima dva 8-pinska konektora preko kojih može “povući” do 300 W snage, plus još 75 W preko PCIe 4.0 x16 slota. Nvidia navodi kako pri referentnim vrijednostima TGP (total graphics power) iznosi 285W, a prosječna snaga pri igranju bi trebala biti oko 226 W – naravno, za referentne modele. Iz GPU-Z loga smo izvukli kako je maksimum bio na 295,3 W za ovu karticu.

gigabyte_geforce_rtx4070ti_super_7

Kartica ima standardno PCIe 4.0 x16 sučelje preko kojeg ju spajamo na matične ploče i preko kojeg dobiva i 75 W snage. Video izlazi su kao i kod jačih modela, ali i prethodne Ampere serije – tri su Display Porta 1.4a (nažalost nema DP2.0) i jedan HDMI 2.1a. S Ada arhitekturom dolazi dual NVDEC i dual NVENC CODEC-ima koji mogu paralelno transkodirati dva video streama, ili jedan s dvostruko višim FPS-om. Uz HEVC kodiranje, sada je podržano i AV1. Tu je i već spomenuti Optical Flow ubrzivač koji izračunava srednje frameove u videu, ili pak generira frameove za DLSS 3.

Kartica jasno podržava i sve ostale Nvidijine tehnologije kao što su Reflex, Studio Drivers, Canvas, Broadcast, Omniverse, DLSS3 ubrzanje kod real time 3D renderiranja, AI alate itd. Sve vezano za grafičku karticu kontroliramo uz pomoć Control Center aplikacije koja nije baš sjajno dizajnirana ni bogata no zapravo pruža sve što nam treba. Unutar nje možemo kontrolirati ponašanje ventilatora, overclockirati te se igrati s osvjetljenjem.

gigabyte_geforce_rtx4070ti_super_8

Osvjetljenje na ovoj kartici je rudimentarno i sastoji se od Gigabyte znaka na vrhu, te jedne trake na boku. Podržava naravno RGB Fusion softver i Cycle, Static, Flash, Double Flash te Pulse efekte kao i sinkronizaciju s ostalim hardverom.