Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti Gaming OC 16G recenzija
Objavljeno prije 13 dana - Krešimir Matanović
GeForce RTX 5060 Ti Gaming OC 16G
Nvidia je jučer najavila lansiranje nove RTX 5060 serije grafičkih kartica koja se sastoji od tri modela - RTX 5060, 5060 Ti 16GB i 5060 Ti 8GB. Danas izlaze jača dva modela, dok će RTX 5060 izaći u svibnju. Nama je iz Gigabytea na test stigla jača varijanta kartice i to model GeForce RTX 5060 Ti Gaming OC 16G. Grafički procesor ove kartice je baziran naravno na novoj Blackwell arhitekturi te donosi sve njene blagodati uključujući i DLSS 4 koji je Nvidijin glavni prodajni adut jer kao što znamo sam hardver nije puno snažniji od prethodne generacije.
Kartica dolazi u sličnom pakiranju kao i sve ostale Gaming OC, samo je kutija naravno nešto manja. Ovo je poprilično malena kartica za današnje standarde pa ni kutija ne treba biti velika. Debela je kartonska kutija omotana tankim omotačem na kojem se nalaze grafike i sve bitne informacije o samom proizvodu. Unutar kutije je kartica smještena u debelu stiro-pjenu i umotana u antistatičku najlonsku vrećicu. Uz karticu dolazi samo osnovna papirologija. Gigabyte daje četverogodišnje jamstvo na karticu za što je potrebna registracija na njihovom webu.
Gigabyte i ovdje nastavlja s poznatim dizajnom koji je zahvatio cijelu ovogodišnju Gaming OC seriju kartica, kako Nvidijinih modela tako i AMD. Sviđa nam se taj nenametljiv a opet karakterističan izričaj sa sitnim detaljima koji odaju pripadnost seriji. Tu je malo više kosina, različitih oblika i tekstura, a sve je izvedeno vrlo kvalitetno. Jedino stvar koja nam i dalje nije draga je plastični klizač s natpisom Gigabyte kojim pokrivamo LED-ice na vrhu kartice i tako mijenja izričaj osvjetljenja. Kako klizač radi ste mogli vidjeti u ranijim recenzijama, a i niže u tekstu ćemo ga još jednom pokazati osvijetljenog. Kartica je nešto manja nego RTX 5070 Gaming OC i mjeri 281 milimetar u dužinu, 119 milimetara u visinu i samo milimetara u širinu. To znači da zauzima i nešto malo više od dva slota u kućištu, no zbog prednjeg bracketa će to ipak biti puna dva slota. Kompaktna je, i dosta manja je od RTX 5080 AERO OC SFF pa se automatski smješta u tu skupinu SFF kartica!
Hladnjak je jasno dokazane i uspješne Windforce konstrukcije. Sastoji se od dva dijela, tj. pod plastičnom haubom su dva hladnjaka sastavljena od aluminijskih limova koji su međusobno isprepleteni i povezani toplovodnim cijevima. GPU, kao i svi VRAM elementi su u direktnom kontaktu s punim aluminijskim hladnjakom koji se nalazi na dnu. Na vrhu hladnjaka, unutar oklopa, se nalaze Hawk ventilatori. Vanjska dva se vrte u obrnutom smjeru kazaljke na satu, a unutarnji u smjeru čime se smanjuju turbulencije. Ovjes im je sleeve tipa s grafenskim nano lubrikantom za produženi životni vijek. Sva tri ventilatora miruju kada je temperatura GPU-a ispod 50°C, te se ponovno uključuju kada prijeđe 55°C. Maksimalna buka ventilatora je oko 39,5 dB(A) što je zadovoljavajuće tiho. Kartica je čvrsta i masivna, vrlo kvalitetno napravljena, a na stražnjoj se strani nalazi i metalna ploča koja služi za učvršćivanje konstrukcije, kao i za odvodnju topline. Zadnji ventilator zrak ispuhuje direktno van kartice – tzv. screen cooling plus.
RTX 5060 Ti kartice pokreće GB206 GPU, koji je temeljen na istoj Blackwell arhitekturi o kojoj smo pisali kod recenzije RTX 5080 kartice. GB206 ima površinu od 181 kvadratni milimetar, ima 21,9 milijardi tranzistora i napravljen je od strane TSMC-a u 5 nm proizvodnom procesu. GPU ima 4.608 tradicionalnih CUDA jezgara, 36 Ray Tracing jezgri, i 144 Tensor jezgre, 144 teksturne jedinice, te 48 ROP-ova. Ove brojke i nisu toliko drugačije nego kod RTX 4060 Ti kartica, i ne treba očekivati čuda. Nvidia s ovom serijom igra na kartu DLSS 4 tehnologije više nego na samo povećanje sirovih performansi. GPU kod referentnog modela radi na 2.407 osnovnog i 2.570 MHz boost takta.
GPU na ovoj kartici radi na tvornički podignutim radnim taktovima, a deklarirani boost takt je 2.647 MHz. Pregledom GPUZ loga smo utvrdili kako je pravi maksimalni takt GPU-a 2.880 MHz. Maksimalna temperatura GPU-a ide do 68,3°C, a maksimalna temperatura memorijskih čipova je 64°C. Kao što znamo, Nvidia je izbacila hot spot senzor iz nepoznatog razloga, a bilo bi zgodno da imamo uvid i u tu temperaturu. Maksimalna upotreba video memorije je išla do 15,99 GB što znači da je pri 4K mjerenjima i falilo video memorije. Kartica je maksimalno povukla 188,4 W.
Na kartici se nalazi i 16 GB GDDR7 Samsungove memorije koja s GPU-om komunicira preko sabirnice širine 128-bita (zanimljivo, to je 4 GB više video memorije nego kod RTX 5070 kartice). Data rate je 28 Gbps, a maksimalna propusnost 448 GB/s. Maksimalni piksel fill-rate je 127,1 GP/s, a texel rate je 381,2 GT/s. Na GPU-u se nalazi ukupno 4.609 KB L1 memorije i 32 MB L2 memorije. Nvidia je ove kartice pozicionirala kao 1080p modele pri čemu se možete igrati u punim detaljima i s Ray Tracingom, što znači da bi mogla imati i sasvim solidne 1440p performanse, i to bez DLSS-a.
Na kartici se nalazi jedan standardni 8-pinski PCIe Power konektor. TDP referentne kartice je 180 W TDP, što je porast za 20 W u odnosu na RTX 4060 Ti modele. Gigabyte preporučuje 650 W napajanje za sistem opremljen s ovom karticom. RTX 5060 Ti dolazi s novim PCIe 5.0 sučeljem s propusnošću od "samo" x8 (16 GT/s) a ne punih x16 kao kod jačih kartica. Pored konektora za napajanje, s vanjske strane PCB-a, nalazi se prekidač za odabir jednog od dva BIOS-a. Jedan je standardno podešen za maksimalne performanse, a drugi za nižu buku.
Na stražnjem se panelu se nalaze četiri video izlaza – tri DisplayPorta 2.1b (UHBR20) i jedan HDMI-a 2.1b. RTX 5060 Ti kartice ima jedan NVENC devete generacije i jedan NVDEC šeste generacije i solidne video mogućnosti. Maksimalno je na karticu moguće spojiti do četiri ekrana.
Gigabyte se kod ove kartice, kao i kod ostatka Gaming OC serije, odlučio za malo jednostavnije osvjetljenje pa tako na vrhu imamo osvijetljeni Gigabyte natpis s već spomenutim plastičnim poklopcem, tj. klizačem koji ne djeluje naročito čvrsto – moglo je i bez toga.
Kao i do sada uz karticu u Windowsima koristimo GCC ili Gigabyte Control Center, koja je jednostavna aplikacija koja dozvoljava manipulaciju osvjetljenjem kartice, ventilatorima kao i taktovima. Iz ove aplikacije smo i overclockirali. Gigabyteova aplikacija je stabilna no vrlo rudimentarna i mislimo kako bi se trebali dodatno potruditi i korisnicima predstaviti nešto modernije, moćnije i ljepše.
Test sistem, način testiranja i overclocking
Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča
Asus ROG Strix X870-A Gaming WiFi
Procesor(i)
AMD Ryzen 9 9950X
Memorija
2x 16 GB DDR5 G.Skill Trident Z5 RGB 6.800 MHz
Grafičke
kartice
Gigabyte GeForce RTX 5070 Gaming OC; Game Ready driver 575.94
Zvučna
kartica
On Board
Napajanje
Asus ROG Thor 1000W Platinum III
SSD
ADATA Swordfish 2TB
Monitor
Gigabyte GS27U
Testni sistem :: Software
OS
Windows 11 24H2
DirectX
verzija
12
3DMark
TimeSpy, Port Royal, Speed Way, DLSS
Company of Heroes 3
In-game benchmark, max. details
Cyberpunk 2077
In-game benchmark, Ultra details
F1 22
In-game benchmark, Max. details
Horizon Zero Dawn
In-game benchmark, Ultimate
Marvel Rivals
Max. details, CapFrameX, custom bench
Resident Evil 4
Gameplay benchmark, max details
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl
Max. details, CapFrameX, custom bench
Star Wars Outlaws
Max. details, CapFrameX, custom bench
The Callisto Protocol
In-game benchmark, Max. details
V-Ray 6 GPU
CUDA, RTX
Način testiranja
Karticu smo testirali na AMD-ovoj platformi, a kao što znamo nema većih razlika između dvije platforme koje imamo za testove - Core i7-14900K i Ryzen 9 9950X. Resizable BAR je bio po defaultu uključen u BIOS-u ploče pa smo tako i testirali. Iako na grafovima ima kartica koje nisu testirane s BAR-om uključenim u budućnosti ćemo sve testirati tako jer je sada to defaultna postavka u BIOS-u. Testovi i usporedbe s ranije testiranim karticama bit će kako u kojem naslovu. Negdje smo koristili 1440p, negdje 2160p, a negdje obje rezolucije.
Testni monitor smo promijenili nakon dogo godina i sada je na stolu novi Gigabyteov GS27U rezolucije 3.840x 2.160 i stope osvježenja od 160 Hz, čiju će te recenziju moći čitati uskoro. Baterija testova je standardna, a kao i do sada, napravili smo i testove zagrijavanja te potrošnje kroz nekoliko naslova. Uvijek uzimamo najveću vrijednost, a mjerena je potrošnja cijelog sistema. Vrijednosti buke koju navodimo u članku smo dobili mjerenjem uz pomoć Meterk MK09 mjerača.
Ponašanje kartice i drivera kod testiranja
Testirali smo s Game Ready 575.94 driverima na Windowsima 11 24H2 i nikakvih problema s nestabilnošću nismo imali.
Overclocking
Karticu smo overclockirali uz pomoć GCC aplikacije. Aplikacija nam je dozvolila dizanje power limita na +20%, nakon čega smo krenuli s dizanjem taktova. Takt GPU-a smo podizali dok nismo došli do +170 MHz i zaključili da su performanse nešto slabije nego na +150 MHz, na koliko smo ga i ostavili. Memoriju smo digli na +2.066 MHz, a to je rezultiralo data rateom od približno 30 Gbps. I premda je nazivni maksimalni boost takt bio 2.797 MHz, pravi takt koji smo iščitali iz GPUZ loga išao je do 2.895 MHz. Rezultate ovoga ćemo pokazati na zadnjoj stranici testova.
Rezultati testova - prvi dio
UL Benchmark
3DMark TimeSpy Extreme
[ichart headers="ID, FPS" title="3DMark TimeSpy Extreme" htitle="FPS" labels="Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC,Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 Xtreme Waterforce,Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 MASTER OC,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigaybte GeForce RTX 5080 AERO OC SFF,Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC,AMD Radeon RX 7900 XTX,ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5070 Ti OC,Gigabyte RTX 5070 Ti Gaming OC,Gigabyte Radeon RX 9070 Gaming OC,Sapphire Pulse RX 7900 XT Gaming OC,ASUS PRIME Radeon RX 9070 OC,AMD Radeon RX 7900 XT,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,Gigabyte GeForce RTX 5070 Gaming OC,Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,AMD Radeon RX 7800 XT,Gigabyte RTX 4070 Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT,Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC 16G,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7600 XT 16GB,PowerColor Hellhound RX 7600 OC,AMD Radeon RX 7600,Sapphire RX 7600 Pulse OC,Gigabyte RTX 4060 Gaming OC,MSI Radeon RX 6600XT Gaming X" values="22579,16031,16022,15670,15652,14400,14182,14151,13947,13514,13472,12829,12803,12761,12708,12298,11142,10985,10655,9926,9783,9385,9214,8452,8278,7868,6832,5777,5694,5690,5633,5483,4555" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1400"]
Kao i uvijek, najprije krećemo s 3DMarkovim testovima. Grafovi su općenito veliki i poneke kartice se čine da fale, ali ako prijeđete mišem preko rezultata vidjet će te o kojem je modelu riječ (vrijedi za sve grafove).
Vidljiv je napredak od oko 15% za RTX 5060 Ti u odnosu na RTX 4060 Ti što i nije tako loše. Kartica je sada gotovo dosegla nivo performansi RX 7700 XT.
3DMark Port Royal
[ichart headers="ID, FPS" title="3DMark Port Royal" htitle="FPS" labels="Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC,Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 MASTER OC,Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 Xtreme Waterforce,Gigaybte GeForce RTX 5080 AERO OC SFF,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5070 Ti OC,Gigabyte RTX 5070 Ti Gaming OC,Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT OC,Gainward RTX 4080 Phantom,Gigabyte Radeon RX 9070 Gaming OC,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,ASUS PRIME Radeon RX 9070 OC,AMD Radeon RX 7900 XTX,Gigabyte GeForce RTX 5070 Gaming OC,Sapphire Pulse RX 7900 XT Gaming OC,AMD Radeon RX 7900 XT,Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming OC,Palit RTX 3090 GamingPro,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE,Gigabyte RTX 4070 Gaming OC,Palit RTX 3080 GamingPro OC,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC 16G,AMD Radeon RX 7800 XT,AMD Radeon RX 6900 XT,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,AMD Radeon RX 6800 XT,Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT,ASUS ROG STRIX RTX 3070 Gaming OC 8GB,MSI RTX 2080 Ti Gaming X Trio,Palit RTX 3070 GamingPro,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,AMD Radeon RX 6800,Gigabyte RTX 2080 Super Gaming OC,Gainward RTX 3060 Ti Ghost OC,Zotac RTX 3060 Ti Twin Edge OC,Palit RTX 3060 Ti Dual,Sapphire RX 6750 XT Nitro+,MSI RTX 2080 Duke OC,Gigabyte RTX 4060 Gaming OC,Gigabyte RTX 2070 Super Gaming OC,AMD Radeon RX 6700 XT,PowerColor Hellhound RX 7600 XT 16GB,PowerColor Hellhound RX 7600 OC,AMD Radeon RX 7600,Sapphire RX 7600 Pulse OC,ASUS Strix RTX 3060 OC 12GB,Gigabyte RTX 2060 Super Gaming OC,KFA2 RTX 2060 Super Gamer,Gigabyte RTX 2070 Gaming OC White,MSI Radeon RX 6600XT Gaming X,Gigabyte RTX 2060 Gaming OC Pro,MSI RTX 2060 Gaming Z,Sapphire RX 6600 8GB Pulse,Gigabyte RTX 3050 Gaming OC,Gigabyte RX 6500 XT Eagle 4G" values="37956,23220,23126,22686,22676,19377,19054,18637,18214,18142,17647,15887,15842,15724,15663,14397,13991,13822,13217,12509,12488,12006,11462,11311,10765,10350,10190,9555,9235,9039,8936,8474,8168,8128,8105,7575,6934,6903,6829,6632,6285,6215,6042,5971,5781,5716,5500,5434,5394,5220,5138,5005,4900,4480,3924,3890,3766,3584,574" colors="teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,orange,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal" height="1500"]
U Ray Tracing testuRTX 5060 Ti nadmašuje i RX 7800 XT što je izvrsno, a napredak u odnosu na RTX 4060 Ti je oko 27% što je izvrsno!
[ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ Ultra" htitle="FPS" labels="Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC,Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 MASTER OC,Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 Xtreme Waterforce,Gigaybte GeForce RTX 5080 AERO OC SFF,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,Gigabyte RTX 5070 Ti Gaming OC,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5070 Ti OC,Gigabyte Radeon RTX 5070 Gaming OC,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE,Sapphire Pulse RX 7900 XT Gaming OC,Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC,ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT OC,Gigabyte Radeon RX 9070 Gaming OC,AMD Radeon RX 7900 XT,ASUS PRIME Radeon RX 9070 OC,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Gigabyte RTX 4070 Gaming OC,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,AMD Radeon RX 7800 XT,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC,Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC 16G,Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,Sapphire Nitro+ RX 6750 XT,Gigabyte RTX 4060 Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7600 XT 16GB,MSI Radeon RX 6600XT Gaming X,PowerColor Hellhound RX 7600 OC,AMD Radeon RX 7600,Sapphire RX 7600 Pulse OC" values="222.76,169.52,168.15,165.41,164.36,148.79,144.2,141.93,118.13,117.66,114.29,113.5,110.69,109.23,109.12,108.64,108.17,104.32,100.57,91.74,91.29,86.83,80.55,80.43,79.2,79.15,68.63,59.02,56.09,53,47.54,46.93,46.5,45.9" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900" min="0"]
[ichart headers="ID, FPS" title="3840 x 2160 @ Ultra" htitle="FPS" labels="Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC,Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 Xtreme Waterforce,Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC,Gigabyte Radeon RTX 5070 Gaming OC,ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT OC,Gigabyte Radeon RX 9070 Gaming OC,ASUS PRIME Radeon RX 9070 OC,Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC 16G" values="165.17,108.92,77.05,71.95,70.87,67.4,66.44,47.56" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red" height="500" min="0"]
Za kraj The Callisto Protocol u kojem opet imamo mnoštvo kartica na nižoj rezoluciji, te vidimo da je ovdje i vidljiv određeni napredak u odnosu na RTX 4060 Ti koja je za oko 15% sporija. U 4K rezoluciji je RTX 5060 Ti sporija za oko 40%.
DXR
[ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ Ultra" htitle="FPS" labels="Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC,ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT OC,Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC,Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 MASTER OC,Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 Xtreme Waterforce,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,Gigaybte GeForce RTX 5080 AERO OC SFF,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 5070 Ti Gaming OC,Gigabyte Radeon RX 9070 Gaming OC,ASUS PRIME Radeon RX 9070 OC,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5070 Ti OC,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,AMD Radeon RX 7900 XT,Gigabyte Radeon RTX 5070 Gaming OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,AMD Radeon RX 7800 XT,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC,Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC 16G,Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT,RTX 4060 Ti Gaming OC,Sapphire Nitro+ RX 6750 XT,RTX 4060 Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7600 XT 16GB,Hellhound RX 7600 OC" values="111.25,105.19,104.1,103.97,103.55,103.33,102.91,101.96,99.28,97.64,96.25,95.95,95.87,89.22,85.17,81.67,81.29,74.37,72.73,65.05,63.87,63.8,63.43,53.76,45.38,42.58,40.06,35.36" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000"]
[ichart headers="ID, FPS" title="3840 x 2160 @ Ultra" htitle="FPS" labels="Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC,Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 Xtreme Waterforce,Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC,ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT OC,Gigabyte Radeon RX 9070 Gaming OC,ASUS PRIME Radeon RX 9070 OC,Gigabyte Radeon RTX 5070 Gaming OC,Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC 16G" values="96.93,69.56,66.96,57.63,54.01,53.24,45.51,32.83" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red" height="600"]
S uključenim Ray Tracingom prednost RTX 5060 Ti kartice nad RTX 4060 Ti je solidnih 18% i nova je kartica tu negdje s RX 7700 XT po RT performansama. Na višoj je rezoluciji sporija od RTX 5070 za oko 38%.
Rezultati testova - treći dio
Overclocking
[ichart headers="ID, FPS" title="Company of Heroes 3" htitle="3840 x 2160" labels="Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC @ OC,Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC" values="82.59,78.18" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, FPS" title="Cyberpunk 2077" htitle="3840 x 2160" labels="Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC @ OC,Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC" values="35.2,33.59" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, FPS" title="Horizon Zero Dawn" htitle="3840 x 2160" labels="Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC @ OC,Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC" values="72,69" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, FPS" title="The Callisto Protocol" htitle="3840 x 2160" labels="Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC @ OC,Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC" values="50.1,47.65" colors="red,blue" height="200"]
Prosječni porast performansi nije sjajan i nešto je manji od 5%.
Potrošnja, zagrijavanje i buka
[ichart headers="ID, W" title="Potrošnja sistema" htitle="W" labels="Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC,Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 Xtreme Waterforce,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,Gigaybte GeForce RTX 5080 AERO OC SFF,Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 MASTER OC,Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE Gaming OC,ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5070 Ti OC,AMD Radeon RX 7800 XT,Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,Sapphire Pulse RX 7700 XT,Gigabyte Radeon RX 9070 Gaming OC,Gigabyte Radeon RTX 5070 Gaming OC,ASUS PRIME Radeon RX 9070 OC,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,Sapphire RX 7600 Pulse OC,Gigabyte RTX 4060 Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7600,PowerColor RX 7600 XT 16GB,AMD Radeon RX 7600,Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC" values="887,585,562,550,547,540,535,522,521,520,502,492,490,470,460,451,450,449,444,430,406,385,380,376,375,372,360,355" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red" height="1200" min="0"]
Potrošnja sistema je niska i Blackwell arhitektura je ponovno dokazala koliko je efikasna.
[ichart headers="ID, °C" title="Zagrijavanje" htitle="°C" labels="Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 Xtreme Waterforce,ASUS PRIME Radeon RX 9070 OC,Gigabyte Radeon RX 9070 Gaming OC,ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT,Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 MASTER OC,Gigabyte RTX 4060 Gaming OC,Sapphire Pulse RX 7700 XT,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5070 Ti OC,Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC,Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE Gaming OC,Sapphire RX 7600 Pulse OC,Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC,Gigabyte Radeon RTX 5070 Gaming OC,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,PowerColor RX 7600 XT 16GB,PowerColor Hellhound RX 7600,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,Gigaybte GeForce RTX 5080 AERO OC SFF,Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,AMD Radeon RX 7600,AMD Radeon RX 7800 XT" values="54.8,57,59,62,62,62,62.7,62.9,63,63.1,63.3,65,65.5,66,67.3,68,68,68.3,68.5,68.7,70,70,70.1,71.1,73.5,75.9,77,83" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1200" min="0"]
Zagrijavanje grafičkog procesora je bilo nešto više nego što smo očekivali, no zato su ventilatori sporije radili i kartica nije bila naročito bučna.
[ichart headers="ID, W" title="Buka (dBA)" htitle="dBA (manje je bolje)" labels="Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 Xtreme Waterforce,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,Gigabyte RTX 4060 Gaming OC,Sapphire Pulse RX 7700 XT,Sapphire Pure RX 7900 GRE Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,AMD Radeon RX 7800 XT,ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT,ASUS PRIME Radeon RX 9070 OC,Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC,Gigabyte Radeon RTX 5070 Gaming OC,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Gigabyte Radeon RX 9070 Gaming OC,Sapphire RX 7600 Pulse OC,PowerColor Hellhound RX 7600 OC,Gigabyte RTX 5060 Ti Gaming OC,PowerColor RX 7600 XT 16GB,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,Gigabyte AORUS GeForce RTX 5080 MASTER OC,AMD Radeon RX 7600,Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5070 Ti OC,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC,Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC,Gigaybte GeForce RTX 5080 AERO OC SFF,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC" values="34.7,34.9,35.1,35.1,35.6,35.7,37.1,37.2,37.7,38,38.1,38.5,38.5,38.6,38.7,39,39.1,39.5,39.5,39.6,39.9,39.9,40.6,42,43.6,44,45,45.4" colors="cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,orange,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean" height="1200" min="0"]
Buka nije pretjerana, a sve što je ispod 40 dB(A) se može smatrati zadovoljavajuće tihim.
Zaključak
Nvidia nastavlja svojim zacrtanim planom predstavljanja punog lineupa RTX 50 serije kartica pokretane čipovima Blackwell arhitekture. Znamo da ova arhitektura nije donijela velike pomake u performansama u odnosu na prethodnu generaciju, što se potvrdilo i ovom recenzijom gdje je RTX 5060 Ti brža za oko 15% u odnosu na RTX 4060 Ti. S druge strane, Nvidia igra na kartu DLSS-a 4 i Transformer modela koji drastično podižu performanse, a i sve više igara ih podržava. Gameplay je ubrzan, a iskustvo igranja nije znatno narušeno ako koristimo Quality postavke i to je velika vrijednost ove serije.
Gigabyte je napravio standardno dobar posao s Gaming OC modelom i ovo je samo smanjeni dizajn onoga što smo vidjeli kod jačih i skupljih modela. GeForce RTX 5060 Ti Gaming OC 16G je dobra kartica, solidnih performansi i tihih ventilatora koja će svakako biti vrlo tražena na tržištu. I dok je MSRP za RTX 5060 Ti kartice oko 430 USD, ova Gigabyteova kartica se trenutačno prodaje po cijeni od oko 530 € na njemačkom tržištu. To je za oko 130 € iznad RTX 4060 Ti, pa ako vam treba nova kartica za 1080p ili 1440p gaming svakako razmislite o ovoj jer je DLSS 4 budućnost. U odnosu na RTX 5070 Ti modele je RTX 5060 Ti jeftinija za oko 140 € ali i sporija za 30 do 40% u ovisnosti o naslovu i rezoluciji, pa i o tome svakako treba razmisliti. Sa strane konkurencije, RX 9070 se prodaje po sličnoj cijeni kao RTX 5070 pa se tek očekuje AMD-ov odgovor na ove jeftinije Nvidia modele.