Gigabyte GeForce RTX 5070 Gaming OC 12G recenzija
Datum objave 17.03.2025 - Krešimir Matanović
Gigabyte GeForce RTX 5070 Gaming OC 12G recenzija
Pred nama je i četvrta grafička kartica čiji je grafički procesor temeljen na novoj Nvidijinoj Blackwell arhitekturi. Nakon RTX 5070 Ti, po očekivanju je na tržište stigla i RTX 5070 koja donosi nešto manji broj aktivnih elemenata grafičkog procesora, kao i manju količinu GDDR7 memorije. Kartica je opremljena s 12 GB video memorije i bit će zanimljivo vidjeti kako se može nositi s konkurencijom te s 4K rezolucijom, a to će nam pokazati Gigabyteov GeForce RTX 5070 Gaming OC 12G model ove grafičke kartice.
Kartica je pakirana kao i ostali, jači Gaming OC modeli, samo je kutija nešto manja, jer je i kartica fizički manja. Pa tako je kao i do sad debela kartonska kutija omotana tankim omotačem na kojem se nalaze grafike i sve bitne informacije o samom proizvodu. Unutar kutije je kartica smještena u debelu stiro-pjenu i umotana u antistatičku najlonsku vrećicu. Uz karticu će kupac dobiti i potporni nosač za karticu za kućište, vijke za njegovu montažu, papirologiju, i 2-u-1 napojni adapter. Gigabyte daje četverogodišnje jamstvo na karticu za što je potrebna registracija na njihovom webu.
Već smo dovoljno Gaming OC kartica testirali ove godine i slobodno možemo zaključiti kako nam se sviđa njihov nenametljiv a opet karakterističan izričaj sa sitnim detaljima koji odaju pripadnost seriji. Tu je malo biše kosina, različitih oblika i tekstura, a sve je izvedeno vrlo kvalitetno. Jedino što nam se još nikako ne sviđa je plastični klizač s natpisom Gigabyte kojim pokrivamo LED-ice na vrhu kartice i tako mijenja izričaj osvjetljenja. Kako klizač radi ste mogli vidjeti u videu, a i niže u tekstu ćemo ga još jednom pokazati osvijetljenog. Kartica je nešto manja nego RTX 5070 Ti Gaming OC i mjeri 327 milimetara u dužinu, 132 milimetara u visinu i 56 milimetara u širinu. Time zauzima nešto malo više od dva slota u kućištu. Kompaktna je, no i dalje je RTX 5080 AERO OC SFF manja!
Hladnjak je naravno Windforce konstrukcije, koja se već dokazala kao izvrsna. Hladnjak se sastoji od dva dijela, dva hladnjaka sastavljena od aluminijski limova koji su međusobno isprepleteni i povezani toplovodnim cijevima. GPU, kao i svi RAM elementi su u direktnom kontaktu s punim aluminijskim hladnjakom koji se nalazi na dnu. Na vrhu hladnjaka, unutar oklopa, se nalaze Hawk ventilatori. Vanjska dva se vrte u obrnutom smjeru kazaljke na satu, a unutarnji u smjeru čime se smanjuju turbulencije. Ovjes im je sleeve tipa s grafenskim nano lubrikantom za produženi životni vijek. Sva tri ventilatora miruju kada je temperatura GPU-a ispod 50°C, te se ponovno uključuju kada prijeđe 55°C. Maksimalna buka ventilatora je oko 38,5 dB(A) što je zadovoljavajuće tiho.
RTX 5070 Ti kartice pokreće GB205 GPU, koji je temeljen na istoj Blackwell arhitekturi o kojoj smo pisali kod recenzije RTX 5080 kartice. GB205 na RTX 5070 ima površinu od 263 kvadratna milimetra, ima 31,1 milijardu tranzistora i napravljen je od strane TSMC-a u 4N FinFET proizvodnom procesu. GPU tako ima 6.144 tradicionalnih CUDA jezgara, 48 Ray Tracing jezgri, i 192 Tensor jezgre, 192 teksturne jedinice, te 80 ROP-ova. Ove brojke tu tek malo veće nego kod RTX 4070 kartica, pa je Nvidia i ovdje opet zaigrala na kartu DLSS 4 tehnologije više nego na samo povećanje sirovih performansi. GPU kod referentnog modela radi na 2.325 osnovnog i 2.512 MHz boost takta.
GPU na ovoj kartici radi na tvornički podignutim radnim taktovima, a deklarirani boost takt je 2.625 MHz. Pregledom GPUZ loga smo utvrdili kako je pravi maksimalni takt GPU-a na ovoj kartici 2.910 MHz, s tim da je prosjek po pojedinačnim aplikacijama između oko 2.865 MHz. Maksimalna temperatura GPU-a ide do 68,5°C, a maksimalna temperatura memorijskih čipova je 64°C. Kao što znamo, Nvidia je izbacila hot spot senzor iz nepoznatog razloga, a bilo bi zgodno da imamo uvid i u tu temperaturu. Maksimalna upotreba video memorije je išla do 11,94 GB što znači da je pri 4K mjerenjima i falilo video memorije. Kartica je maksimalno povukla 275,2 W, što je oko 35 W niže od Ti modela.
Na kartici se nalazi i 12 GB GDDR7 Samsungove memorije koja s GPU-om komunicira preko sabirnice širine 192-bita. Data rate je 28 Gbps, a maksimalna propusnost 672 GB/s. Maksimalni piksel fill-rate je 210 GP/s, a texel rate je 504 GT/s. Na GPU-u se nalazi ukupno 6.144 KB L1 memorije i 40 MB L2 memorije (64 MB). Bit će zanimljivo vidjeti koliko će ove niže brojke utjecati na performanse u odnosu na 5070 Ti.
Na kartici se nalazi jedan 16-pinski 12VHPWR konektor koji prima adapter s dva PCIe Power konektora s napajanja, ili pak direktno 12VHPWR konektor s novijih tipova napajanja. TDP referentne kartice je 250 W TDP, što je porast za 50 W u odnosu na RTX 4070 modele. Gigabyte preporučuje 750 W napajanje, za sistem opremljen s ovom karticom. RTX 5070 dolazi s novim PCIe 5.0 sučeljem s propusnošću od 32 GT/s. Pored konektora za napajanje, s vanjske strane PCB-a, nalazi se prekidač za odabir jednog od dva BIOS-a. Jedan je standardno podešen za maksimalne performanse, a drugi za nižu buku.
Na stražnjem se panelu se nalaze četiri video izlaza – tri DisplayPorta 2.1b (UHBR20) i jedan HDMI-a 2.1b. RTX 5070 kartice ima jedan NVENC devete generacije i jedan NVDEC šeste generacije i solidne video mogućnosti. Maksimalno je na karticu moguće spojiti do četiri ekrana.
Kartica je čvrsta i masivna, vrlo kvalitetno napravljena, a na stražnjoj se strani nalazi i metalna ploča koja služi za učvršćivanje konstrukcije, kao i za odvodnju topline. Zadnji ventilator zrak ispuhuje direktno van kartice – tzv. screen cooling plus.
Gigabyte se kod ove kartice, kao i kod ostatka Gaming OC serije, odlučio za malo raskošnije osvjetljenje pa tako na vrhu imamo osvijetljeni Gigabyte natpis s već spomenutim plastičnim poklopcem, tj. klizačem koji ne djeluje naročito čvrsto – moglo je i bez toga. Svaki od Hawk ventilatora donosi tzv. RGB Halo osvjetljenje – vanjski rubovi ventilatora predstavljaju osvijetljene prstene s različitim efektima.
GCC ili Gigabyte Control Center je jednostavna aplikacija koja dozvoljava manipulaciju osvjetljenjem kartice, ventilatorima kao i taktovima. Iz ove aplikacije smo i overclockirali. Gigabyteova aplikacija je stabilna no vrlo rudimentarna i mislimo kako bi se trebali dodatno potruditi i korisnicima predstaviti nešto modernije, moćnije i ljepše.
Forum
Objavljeno prije 3 minute
P: Napajanje LC 600-12 V2.31Objavljeno prije 8 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 14 minuta
Aplikacije za prijavljivanje prometnih kameraObjavljeno prije 16 minuta
VW popravak modula u autuObjavljeno prije 34 minute
Stari hardware za kojim se sliniloNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti