Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC 32G recenzija
Datum objave 24.02.2025 - Krešimir Matanović
GeForce RTX 5090 Gaming OC 32G
Napokon smo se dokopali i najjače grafičke kartice iz nove Nvidijine RTX 50 serije – modela RTX 5090. Ovo je daleko najmoćnija i najskuplja kartica u seriji, pa smo s nestrpljenjem čekali test. Riječ je o Gigabyteovom RX 5090 Gaming OC modelu koji donosi poznati dizajn s Windforce hladnjakom i tvornički podignute taktove u odnosu na referentne modele.
Kartica dolazi u uobičajenom pakiranju za Gaming OC modele, iako je riječ o najmoćnijoj pripadnici serije. Kao i do sada, debela je kartonska kutija omotana tankim omotačem na kojem se nalaze grafike i sve bitne informacije o samom proizvodu. Unutar kutije je kartica smještena u debelu stiro-pjenu i umotana u antistatičku najlonsku vrećicu. Uz karticu će kupac dobiti i potporni nosač za karticu za kućište, vijke za njegovu montažu, papirologiju, i 4-u-1 napojni adapter. Gigabyte daje četverogodišnje jamstvo na karticu za što je potrebna registracija na njihovom webu.
Gigabyte i s ovom karticom prati viđeni dizajn Gaming OC kartica za ovu seriju. Jasno, ovo je i predvodnica dizajna jer je lansirana prva, samo ju mi eto testiramo nešto kasnije. Dizajn ima nešto malo više kosina, a tu je i već viđeni plastični klizač s natpisom Gigabyte kojim pokrivamo LED-ice na vrhu kartice. I dalje nam nije jasan ovaj dizajnerski potez, koji i nema nekog smisla, a Gigabyte tvrdi da tako gameri mogu birati svoj stil. RTX 5090 kartica je masivna! Mjeri 342 milimetara u dužinu (samo dva više od RTX 5070 Ti Gaming OC), 150 milimetara u visinu i 70 milimetara u širinu. Time zauzima nešto malo više od tri slota u kućištu, što je identično kao kod RTX 5070 Ti i RTX 5080 Gaming OC kartica. To bi moglo značiti i da će kartica biti mrvicu bučnija od ove dvije – čisto zbog GPU-a koji je ogroman potrošač i jako se grije.
Hladnjak je poznate Windforce konstrukcije, a veličinom je nešto manji od onoga na MASTER OC RTX 5080 kartici. Gigabyte u Gaming OC seriji očito ne želi prelaziti određene gabarite bez obzira što je riječ o najjačoj RTX 5090 kartici. Hladnjak je poznate konstrukcije – masivni aluminijski limovi su povezani toplovodnim cijevima, tu je i velika parna komora koja ima kontakt s GPU-om, dok su svi RAM elementi u kontaktu s aluminijskim hladnjakom. Vanjski se Hawk ventilatori vrte u obrnutom smjeru kazaljke na satu, a unutarnji u smjeru čime se smanjuju turbulencije, a ovjes im je sleeve tipa s grafenskim nano lubrikantom za produženi životni vijek. Sva tri ventilatora miruju kada je temperatura GPU-a ispod 50°C, te se ponovno uključuju kada prijeđe 55°C. Maksimalna buka ventilatora je oko 43,9 dB(A) što je čujno, no nije pretjerano bučno. Ipak je ovdje riječ o kartici s TDP-om od preko 575 W.
RTX 5090 kartice pokreće GB202 GPU, koji je temeljen na Blackwell arhitekturi o kojoj smo pisali kod recenzije RTX 5080 kartice. GB202 170 SM-a i 512-bitno memorijsko sučelje podijeljeno na 8 64-bitnih kontrolera. GPU tako ima 21.760 tradicionalnih CUDA jezgara (128 po SM-u), 170 Ray Tracing jezgre i 680 Tensor jezgara. Tu je i 680 teksturnih jedinica, te 176 render back-endova. GPU kod referentnog modela radi na 2.017 osnovnog i 2.407 MHz boost takta, ima 104.8 FP32/FP16 TFLOPS-a (non Tensor), 318 ray tracing TOPS-a i 3352 tensor TOPS-a. Na GPU-u se nalazi ukupno 21.760 KB L1 memorije i 90 MB L2 memorije.
GPU je napravljen u TSMC-ovom 4-nanometarskom Nvidia 4N proizvodnom procesu, površine je ogromnih 750 kvadratnih milimetara, te broji 92,2 milijarde tranzistora. Kao što se može vidjeti iz brojki, broj CUDA jezgri, Ray Tracing jezgri i Tensor jezgri je znatno veći nego kod RTX 4090 kartice pa će i performanse biti puno veće.
GPU na ovoj kartici radi na tvornički podignutom boost taktu koji iznosi 2.550 MHz. Ipak, pregledom GPUZ loga smo utvrdili kako je pravi maksimalni takt GPU-a na ovoj kartici 2.940 MHz, s tim da je prosjek po pojedinačnim aplikacijama između 2.750 i 2.910 MHz. Maksimalna temperatura GPU-a je išla do 73,5°C, a maksimalna temperatura memorijskih čipova je bila 76°C. Maksimalna upotreba video memorije je išla do 15,5 GB, a kartica je maksimalno povukla 610 W, što je izuzetno visoka brojka. Gigabyte za karticu preporučuje kvalitetno napajanje od minimalno 1.000 W.
Na kartici se nalazi i 32 GB GDDR7 Samsungove memorije koja s GPU-om komunicira preko sabirnice širine 512-bita. Data rade je 28 Gbps, a maksimalna propusnost 1792 GB/s. Maksimalni piksel fill-rate je 448.8 GP/s, a texel rate je 1734 GT/s.
RTX 5090 Gaming OC je čvrsta i masivna, te je vrlo kvalitetno napravljena. Na stražnjoj se strani standardno nalazi metalna ploča koja služi za učvršćivanje konstrukcije, kao i za odvodnju topline. Zadnji ventilator zrak ispuhuje direktno van kartice – tzv. screen cooling plus. Na kartici se nalazi jedan 16-pinski 12VHPWR konektor koji prima adapter s četiri PCIe Power konektora s napajanja, ili pak direktno 12VHPWR konektor s novijih tipova napajanja. TDP referentne kartice je 575 W TDP, no eto, ova je bez problema potegnula i 610 W. Kartica dolazi s novim PCIe 5.0 sučeljem s propusnošću od 32 GT/s. Pored konektora za napajanje, s vanjske strane PCB-a, nalazi se prekidač za odabir jednog od dva BIOS-a. Jedan je standardno podešen za maksimalne performanse, a drugi za nižu buku.
Na stražnjem se panelu se nalazi četiri video izlaza – tri DisplayPorta 2.1b (UHBR20) i jedan HDMI-a 2.1b. RTX 5090 kartica je posebna i po tome što ima tri NVENCA (9. generacije) i dva NVDEC-a (6. generacije) i impresivne video mogućnosti. Maksimalno je na karticu moguće spojiti do četiri ekrana rezolucije. Maksimalna stopa osvježenja je 480 Hz za 4K i 165 Hz za 8K monitore (DSC).
Gigabyte se kod Gaming OC kartica odlučio za malo raskošnije osvjetljenje pa tako na vrhu imamo osvijetljeni Gigabyte natpis s plastičnim poklopcem, tj. klizačem koji ne djeluje naročito čvrsto – moglo je i bez toga. Svaki od Hawk ventilatora donosi tzv. RGB Halo osvjetljenje – vanjski rubovi ventilatora predstavljaju osvijetljene prstene s različitim efektima. Sve kontroliramo iz GCC ili Gigabyte Control Centera koji je jednostavna aplikacija koja dozvoljava manipulaciju osvjetljenjem kartice, ventilatorima kao i taktovima. Iz ove aplikacije smo i overclockirali. Gigabyteova aplikacija je stabilna no vrlo rudimentarna i mislimo kako bi se trebali dodatno potruditi i korisnicima predstaviti nešto modernije, moćnije i ljepše.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 7 minuta
Windows 11 - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti...Objavljeno prije 16 minuta
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 26 minuta
Amazon Fire TV Stick - Media playerObjavljeno prije 1 sat
Kvar dva monitora - slučajnost ili uzrok PC-a?Novosti
Novo Limitirano izdanje DOOM-a
Doom je temelj industrije videoigara. Ne živi samo kroz nova izdanja, već i zato što ga ljudi i dalje žele igrati, čak i nakon svih ovih godina. Zato se 2025. originalni Doom ponovno izdaje za Super Nintendo. Talentirani fanovi Dooma poslje... Pročitaj više
Izlazak Subnautice 2 je pomaknut na 2026.
Subnautica 2 je odgođena, a izdavač je to učinio neposredno prije isplate bonusa od 250 milijuna dolara razvojnim programerima. Odgoda dolazi svega tjedan dana nakon što je Krafton napravio promjene u vodstvu Unknown Worlds studija, uključu... Pročitaj više
Assassin’s Creed Black Flag dobio je par novih funkcija
Korisnik The Hidden One je na X-u otkrio da ako igrači posjete SteamDB stranicu za Assassin’s Creed Black Flag, vidjet će da je ažurirana s opcijama koje originalna igra nije imala. Te značajke uključuju prilagodljive kontrole glasnoće, ste... Pročitaj više
Naughty Dog je iznenada objavio novo ažuriranje za The Last of Us Part 2 Remastered
Naughty Dog je iznenada objavio novo ažuriranje za The Last of Us Part 2 Remastered, koje uvodi novi način igranja pod nazivom “Chronological Experience”, potpuno novi način za doživljavanje priče igre. Ova opcija je odmah dostupna na PS5 i... Pročitaj više
Mobitel miruje, a podaci cure! Android korisnici tuže Google
I dok mobitel leži na stolu i vi mislite da se ništa ne događa, ali Google potajno šalje podatke! Upravo zbog toga su korisnici Androida u SAD-u tužili Google, a porota u San Joseu donijela je presudu – Google mora isplatiti 314,6 milijuna... Pročitaj više
Sve novosti