Gigabyte nam je karticu poslao bez kutije i bundlea pa zbog toga opis otvaramo direktno sa slikom same kartice. Inače dizajn kutije je vrlo sličan kao kod GTX460 samo sa upotrebom više zelene boje. Bundle je također klasičan za Gigabyte, dakle ništa posebno. U uvodu smo spomenuli kako je ovo blago overclockiran model što je i istina – razlika u odnosu na referentni model je samo u GPU taktu i to vrlo malena. Gigabyte naime donosi i malo "žešći" model koji zovu GV-N450OC2-1GI, a o detaljnijim specifikacijama ćemo u daljnjem tekstu. Na prvi pogled će te lako zamijeniti Gigabyteove GTX460 OC i GTS450 OC modele, što nije ni čudo jer ih krasi ista boja PCB-a i isti rashladni sistem. Kao kuriozitet ćemo navesti kako GTS450 ima nešto duži PCB, te kako se na njemu memorijski čipovi nalaze i na poleđini kartice.

GTS450, kao što smo spomenuli pokreće GF106 GPU koji ukupno broji 192 stream procesora. Smanjenje je to za 144 procesora, ili za oko 43% u odnosu na GF104. To znači kako ovaj GPU umjesto 2x7x48 arhitekture ima 1x4x48 arhitekturu (1 GPC, 4 SM-a i 48 shadera). Tu su i 32 teksturne jedinice, 16 ROP jedinica, te 256KB L2 priručne memorije. GF106 nije naročito velik čip, a i prvi je Fremi koji dolazi bez heatspreadera – baš kao što možete vidjeti na slici. GF106 broji 1.17 milijardi tranzistora, a smjestio ih je na površinu od 240 mm2. 192 stream procesora u GF106 rade na 1566MHz, dok ostatak čipa radi na 738MHz. Gigabyteov model koji danas testiramo tvornički je overclockiran na 830/1660MHz. Uz njega nude i spomenuti OC2 model koji radi na impresivnih 930/1860MHz. Povećanje je to od oko 19% u odnosu na referentne taktove. GDDR5 memorija na GTS450 modelu komunicira preko 128-bitne sabirnice, na brzini od 902MHz (3.608Gbps ekektivno). Na danas testiranom Gigabyteovom modelu brzina je identična, dok OC2 donosi brzinu od 1000MHz, tj. 4Gbps efektivno. Gigabyte za ovu karticu koristi Samsungove čipove, njih ukupno 8, koji su deklarirani zarad na 4Gbps. Daljnji overclocking dakle ne bi trebao biti problem. Referentna kartica ima TDP od 106W, a kao dodatno napajanje zahtjeva jedan 6-pinski PCIe Power konektor.

Efikasnije hlađenje osigurano je korištenjem malo poboljšanog WindForce 2X hladnjaka. Novost kod hladnjaka je njegov dvostruki način rada kojeg korsnik moze sam mijenjati, a svrha je smanjenje potrošnje energije, produženje životnog vijeka ventilatora i smanjenje unosa prašine u rashladni sistem. Uu do sada korištenu tehnologiju dvostrukuh ventilatora koji smanjuju turbulencije zraka, i korištenja aluminijskog hladnjaka sa dvije toplovodne cijevi, novost je ručno određivanje načina rada ventilatora. Na kraju PCB-a, tik ispod PCIe Power konektora nalazi se Jumper koji u ovisnosti o položaju mijenja rad ventilatora. Dva se moda zovu Dual Power Mode i Smart Alternate Mode, te funkcioniraju samo u 2D načinu rada. Dual Power radi tako da se dva ventilatora zajedno vrte 10 minuta, nakon čega se izmjenjuju u radu od po 30 sekundi što spriječava nakupljanje prašine na lopaticama ventilatora. Smart Alternate pak radi na način da se jedan od ventilatora vrti 4 minute, nakon čega se on zaustavlja a počinje 4 minutni ciklus drugog ventilatora. Na taj način je također usporen proces nakupljanja prašine na ventilatoru. Bez obzira u kojem ste modu rada, čim zavrtite bilo kakav 3D oba se ventilatora zavrte zajedno. U praksi sistem funkcionira solidno, ventilatori su tihi a o tome da li će sa nakupiti manje prašine moći ćemo suditi tek nakon dužeg perioda rada. Kao ostatku Fermi serije, i na ovoj se kartici nalaze dva DVI-I izlaza i mini HDMI konektor. Podržane tehnologije su DirectX 11, OpenGL4.0, PhysX i CUDA. I podrška za PureVideo HD je tu, tj. H.264, MPEG-2, VC-1 i MPEG-4 ASP formate. Kao i na GTX460 tu je i Dolby True HD podrška te DTS-HD Master Audio over HDMI podrška. Kartica podržava 2-way SLI, a preporučena maloprodajna cijena je za referentni model je 130USD. Ova Gigabyteova OC verzija je naravno nešto skuplja.