Gigabyte Nan-Ping Factory Tour

Datum objave 24.06.2008 - Krešimir Matanović

Prvi dio

Tijekom našeg boravka na Computexu, točnije 6. lipnja u popodnevnim satima smo imali prilike posjetiti jednu od Gigabyteovih tvornica. Nan-Ping tvornica je udaljena oko 1 sat vožnje od Taipeia, a smještena je u okrugu Taoyuan gdje se nalazi i internacionalni aerodrom. Uz Ping-Jen to je druga Gigabyteova tvornica na Tajvanu, dok su ostale dvije, Ning-Bo i Dong-Guan smještene u Kini.

Kako su nam rekli tvornica je stara desetak godina. Zapošljava oko 1.200 radnika koji rade na osam velikih katova i 45.000 četvornih metara prostora. Tu je smješteno 11 SMT (Surface Mount Technology) linija koje su u stanju mjesečno proizvesti 400.000 matičnih ploča, 300.000 grafičkih kartica te 5,000 serverskih proizvoda. Uz to tu je i po 6 DIP i Testing linija te 4 linije za pakiranje svih ovih proizvoda. Nadalje tu su i 2 linije za sastavljanje mobilnih uređaja (20.000 komada mjesečno) te sistema (15.000 desktop računala i 10.000 notebook računala mjesečno).

U predvorju tvornice ponosno su izložene matične ploče koje su sastavljane u Nan Pingu u zadnjih deset godina, a izložene su i neke puno starije (npr. GA-386SX od prije 20-tak godina). Nakon kratkog okrijepljenja, krenuli smo prema prostoriji gdje nam je g. Herbert Fan (upravitelj QA odjela) u par slajdova objasnio što to u Nan-Pingu točno rade. U daljnjem tekstu i slikama ćete vidjeti kako se odvija proces izrade matičnih ploča a za napomenuti je kako tvornica ima napredne sisteme za praćenje svih komponenata od njihovog ulaza do izlaza gotovog proizvoda. Tu su i uređaji za testiranje X-zrakama, testiranje vibracijama, testiranje zagrijavanjem i hlađenjem (što nažalost nismo vidjeli) te testiranjem na ispadanje. Saznali smo i kako Gigabyte osim retail proizvodnje ima i OEM/ODM proizvodnju za partnere kao što su Lenovo, HP, Fujitsu, Packard-Bell, IBM, NEC, Hitachi, LG, Toshiba, Samsung, Sharp i O2, te za neke sistem integratore.

Prije ulaska u proizvodni pogon svaki je radnik ili posjetitelj obvezan proći kroz tzv. Air Shower koji uklanja prašinu sa odjeće kako bi se osigurala maksimalna čistoća pogona. Prvo što nam je upalo u oči nakon ulaska je stalaža sa kolutima na kojima se nalaze SMD (Surface-mounted devices) komponente spremne za lemljenje na matične ploče i grafičke kartice.

Gigabyte nema proizvodnju PCB-a nego to za njih radi vanjski partner. Prvi korak u proizvodnji matičnih ploča je podvrgavanje PCB-a X-ray pregledu i internoj kontroli kvalitete. Nakon toga slijedi premazivanje lem-pastom i ulazak u stroj koji postavlja SMD komponente kao što su otpornici i keramički kondenzatori na svoja mjesta. Nakon ovog postupka drugi stroj postavlja veće komponente kao što su čipset i razni drugi IC-i.

Nakon ovog postupka radnice vizualnim pregledom traže eventualne greške u dosadašnjim procesima. Inače kada smo kod radnica moramo spomenuti kako su u Nan Pingu one u većini a zarađuju u prosjeku oko 20.000 tajvanskih dolara što je otprilike 600 američkih dolara. Nije loše ukoliko znamo da za litru benzina plaćaju duplo manje nego mi, te da je općenito sve do 20% jeftinije nego u Hrvatskoj.

Drugi dio

Nakon što su ploče prošle vizualnu inspekciju vrijeme je da se na njih montiraju ostale komponente (plastični utori, back panel itd. koje uglavnom proizvodi Foxconn). Na prvoj gornjoj slici su komponente u kutijama spremne za montažu a na drugoj već vidimo liniju te prve montirane komponente.

Kako ploče putuju trakom, od jedne radnice do druge, tako su sve punije i sve više poprimaju svoj konačan izgled. Na njih se montiraju solid-state kondenzatori, feritne prigušnice, CPu socketi, SATA konektori, DIMM i PCIe utori itd. Kako ne bi došlo do oštećenja pinova na LGA775 ležištima koriste se gumene pločice kao zaštita. Inače ove ploče koje gledate su najskuplji Gigabyteovi modeli sa P45 čipsetom - EP45-DQ6. Uz njih smo vidjeli i sastavljanje EP45-DS5, EP45-DS3R te 9600 GT kartica.

Završna faza postavljanja komponenata te ulazak ploča u stroj koji lemi komponente. Temperature su vrlo naravno visoke a i buka je povećana pa smo suosjećali sa radnicom koja je sjedila uz sami stroj.

Nakon što ploče prođu lemljenje dolaze na daljnju obradu. Na prvoj slici radnica čisti donju stranu površine na četki kako bi se odstranile nečistoće nakon postupka lemljenja. Nakon toga ide dodatno ručno lemljenje pojedinih dijelova i ponovna vizualna inspekcija.

Sljedeći postupak je montaža dobro nam poznatih hladnjaka. Ploče nakon toga idu na upisivanje BIOS-a, a pojedini modeli se nakon toga ispituju u stvarnim uvjetima. Dakle na ploče se postavljaju procesor, grafičke kartice (vidjeli smo CrossFireX testne konfiguracije), memorija, tvrdi diskovi i ostale komponente te se provjerava funkcionalnost i ispravnost. Ovaj postupak također rade pripadnice ljepšeg spola, a nađe se tu i pokoji muškarac.

Nakon svega slijedi pakiranje koje se radi ručno, osim samog slaganja kutije što obavlja stroj. Sve ove poslove ponovno obavljaju radnice, a jedini muškarac u tom postupku postavlja zaštitne kapice na CrossFire konektore. Inače na slici vidite, ili slabije vidite jer je mutna :) pakiranje 9600 GT kartica. Na kraju se sve pakira u kutije i isporučuje kupcima diljem svijeta.

Na kraju bi samo zahvalili Gigabyteu što su nam omogućili ovaj obilazak i što ih nije smetalo konstantno škljockanje našeg fotoaparata u svim dijelovima tvornice. Za sve slike (neke dobre neke loše, a loše idu na dušu autora) je zaslužan Canonov EOS400D fotoaparat i HGSpot koji nam ga je ustupio za naš posjet Tajvanu.