Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC recenzija
Datum objave 06.03.2025 - Krešimir Matanović
Radeon RX 9070 XT Gaming OC
Nakon recenzije Asusove RX 9070 XT, vrijeme je i za Gigabyteovu. Njihova nam je stigla u Gaming OC izvedbi i naravno odmah nas izgledom podsjetila na nedavno testirane kartice iz RTX 50 serije. Gigabyte je kao i Asus ujednačio dizajn i samo se po oznakama detaljnim pregledom može prepoznati o kojoj je kartici riječ. Gaming OC kao što joj i ime govori donosi tvornički podignute taktove, a kakva je u odnosu na konkurenciju čitajte niže.
Pakiranje ove kartice je uvelike slično Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC modelu uz naravno drugačije boje i grafike. Unutar mekog se kartonskog omota nalazi deblja i čvršća kartonska kutija u kojoj je kartica osigurana debelom stiro-pjenom i antistatičkom vrećicom. Bundle nije naročit i nije bogat kao kod ASUS-ove TUF Gaming Radeon RX 9070 XT OC pa tu nalazimo samo upute za korištenje. Naravno, kao i tu se može iskoristiti činjenica da AMD ima akciju u kojoj poklanja Monster Hunter Wilds igru.
Kartica je i izgledom slična RTX 5070 Ti Gaming OC modelu na kojeg zapravo i cilja Ray Tracing performansama. Iz jučerašnje recenzije znamo da u tome i uspijeva, dok je tradicionalni raster ipak sporiji. Ovdje imamo nešto manji natpis Radeon na vrhu kartice po čemu znamo da je ipak AMD-ov GPU pod haubom, a desno od nje se nalazi isti onaj plastični klizač s Gigabyte natpisom koji pokriva ARGB LED osvjetljenje. Ipak, ova je kartica znatno kompaktnija od RTX 5070 Ti Gaming OC, te mjeri 288 milimetara u dužinu, 132 milimetara u visinu, tre 56 milimetara u širinu. Tako zauzima nešto malo više od dva slota, što i nije tako loše. Stane u manja kućišta.
Hladnjak, premda manji, identične je Windforce konstrukcije kao i na većoj RXT 5070 Ti Gaming OC. Ispod poklopca i tri Hawk ventilatora se nalaze masivni aluminijski limovi koji su povezani toplovodnim cijevima, a tu je i velika parna komora koja ima kontakt s GPU-om, pri čemu su i RAM elementi u kontaktu s aluminijskim hladnjakom. Vanjski se Hawk ventilatori vrte u obrnutom smjeru kazaljke na satu, a unutarnji u smjeru čime se smanjuju turbulencije, a ovjes im je sleeve tipa s grafenskim nano lubrikantom za produženi životni vijek. Sva tri ventilatora miruju kada je temperatura GPU-a ispod 42°C, te se ponovno uključuju kada prijeđe 40°C. Maksimalna buka ventilatora je oko 38,1 dB(A) što je zadovoljavajuće tiho.
Navi 48 GPU koji je na ovoj kartici je kao što znamo napravljenom od strane TSMC-a u N4P (4nm) proizvodnom procesu koji na površini od 357 milimetara kvadratnih broji 53,9 milijarde tranzistora. Interna je arhitektura GPU-a doživjela veliku reviziju u odnosu na RDNA 3, pa tako Navi 48 ima 64 računske jedinice u kojima broji “samo” 4.096 unificiranih shadera (ili stream procesora), za razliku od Navi 31 koji je imao 6.144 u RX 7900 XTX, 5.372 u RX 7900 XT te 5.120 u RX 7900 GRE. GPU ima 128 ROP-ova, 256 teksturnih jedinica, 64 Ray ubrzivača i 128 AI ubrzivača. Uz to, tu je i poznata AMD Infinity cache memorija koje je 64 GB. Osnovni takt GPU-a je 2.400 MHz, dok je boost takt referentnih modela do 2.970 MHz. Kod ovog Gigabyteovog boost takt ide do 3.060 MHz, kao i kod TUF Gaminga kojeg smo testirali jučer.
Pregledom GPUZ loga smo utvrdili kako maksimalni takt ide i sve do 3.340 MHz. Prosječni radni taktovi su ipak nešto malo niži pod različitim opterećenjima, no primijetili smo i da su viši nego kod Asusa, pa će i performanse biti bolje. Piksel fillrate je 391,7 GP/s, a texel fill rate je 783,4 GT/s. AI performanse su do 799 TOPS-a (sa Sparsityem) za INT8, te 1557 TOPS-a za INT4. Peak single precision propusnost je 48m7 TFLOPS-a, a half precision je 97,3 TFLOPS-a. Na kartici se nalazi i 16 GB Hynixove GDDR6 memorije koja radi na 20 Gbps te preko sabirnice širine 256-bita ostvaruje maksimalnu propusnost od 644,6 GB/s.
TDP referentnog modela je 304 W, ali Gigabyteova kartica “povuče” čak 408 W u jednom trenutku (prema GPU-Z logu). Napaja se iz PCIe 5.0 sučelja (75 W), te iz tri 8-pinska PCIe Power konektora (za ukupno 525 W kojih naravno nikada ne dosegne). Gigabyte, baš kao i Asus preporučuje kvalitetno napajanje od 850 W za sistem s ovom grafičkom karticom. Karticu karakterizira i implementacija dvaju BIOS-a kao i prekidača za odabir rada – Performance i Quiet. No, ova je kartica vrlo tiha u radu, pa Quiet profil nije ni potreban – baš kao i kod Asusa.
Na kartici se nalazi tri Display Port 2.1a i jedan HDMI 2.1b portova. Maksimalno je i moguće spojiti do četiri monitora, a maksimalna rezolucija je 7.680 x 4.320. Novi Media mehanizam donosi poboljšanja u kvaliteti kodiranja svih važnijih kodeka kao što su H.264, HEVC i AV1, a velika su poboljšanja postignuta u kvaliteti streaminga H.264 kodeka pri 6000 kbps.
Na vrhu kartice se nalazi već od ranije poznati osvijetljeni Gigabyte natpis s plastičnim poklopcem, tj. klizačem koji ne djeluje naročito čvrsto. Na ovoj kartici je samo to osvijetljeno i tako nam se zapravo najviše i sviđa. A oni koji uopće ne žele rasvjetu uvijek ju mogu i isključiti.
GCC ili Gigabyte Control Center je jednostavna aplikacija koja dozvoljava manipulaciju osvjetljenjem kartice, ventilatorima kao i taktovima. Iz ove aplikacije smo i overclockirali. Gigabyteova aplikacija je stabilna no vrlo rudimentarna i mislimo kako bi se trebali dodatno potruditi i korisnicima predstaviti nešto modernije, moćnije i ljepše.
Forum
Objavljeno prije 5 minuta
Koji mobitel kupiti? - 2. dioObjavljeno prije 34 minute
Kupnja kuhinjskog posuđa (informacije i savjeti)Objavljeno prije 35 minuta
EA SPORTS WRCObjavljeno prije 39 minuta
Sandisk Ultra Fit, ne prepoznavanje...Objavljeno prije 44 minute
Teretana, utezi i sprave za vjebanjeNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti