Južni je dio ploče rezerviran za mrežne, zvučne, USB i ostale kontrolere te kao i uvijek za utore za proširenja. Ova je ploča svakako vrlo posebna upravo po tome. Na njoj se nalazi čak sedam PCIe utora – 4 su x16 brzine i tri su x8. Ploča uz pomoć dva Nvidijina nF200 MCP čipa podržava četverostruku SLI, a ujedno i četverostruku CrossFireX konfiguraciju grafičkih kartica. Jasno je kako je namijenjena grafičkim entuzijastima, ali i obaranju svjetskih rekorda u grafičkim testovima. Ispod i iznad PCIe utora smjestili su se dodatni 12V 4-pinski konektori kojima se napajaju grafičke kartice kada su u trostrukoj ili četverostrukoj kombinaciji. Svaki PCIe utor tada treba isporučiti po 75W snage pa ne čudi dodatna "glad" za strujom. Na samome jugu su se smjestili i Floppy konektor (bez kojeg se moglo), te FireWire i interni USB utori. Spomenimo i kako ploča podržava On/Off punjenje za USB uređaje tipa iPad, iPod i slične. Na desnoj se strani u produžetku nalazi i front panel konektor. Tik iznad konektora se nalaze baterija, dva BIOS-a, a na desnoj su strani LED dijagnostika, horizontalni SATA 3 i 6 konektori te IDE konektor. Ispod poprilično velikog aluminijskog pasivca se nalazi ICH10R jućni most te dva prije spomenuta nF200 čipa koji su zaslužni da dodatne PCIe stazice te SLI podršku. Uz to tu su i dodatni Marvel, JMicron i Gigabyte SATA2 kontroleri za sve storrage uređaje koje ova ploča podržava.

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 port za tipkovnicu
  • 1 x PS/2 port za miša
  • 1 x coaxial S/PDIF Out konektor
  • 1 x optical S/PDIF Out konektor
  • 1 x clearing CMOS gumb
  • 2 x IEEE 1394a porta
  • 4 x USB 2.0/1.1 porta
  • 2 x USB 3.0 porta
  • 2 x eSATA/USB Combo konektora
  • 2 x eSATA/USB Combo konektora
  • 2 x RJ-45 porta
  • 6 x audio jack priključaka (Center/Subwoofer Speaker Out/Rear Speaker Out/ Side Speaker Out/Line In/Line Out/Microphone)

BIOS je tipičan Gigabyteov ali uz pregršt dodanih opcija na koje trebate obratiti pažnju prilikom overclockinga. Većina ploča dolazi sa BIOS-om kod kojega je dovoljno podesiti tri-četiri opcije i izvući maksimum iz ploče i hardvera, no to općenito nije slučaj sa X58 pločama, a pogotovo sa ovom. Relativno lako se dolazi do naizgled visokih vrijednosti, no za onaj pomak koji čini razliku između casual i hard overclockinga je potrebno dosta igranja sa postavkama. UD9 donosi odličnu napojnu kontrolu procesora a BIOS dozvoljava promjenu tri razine kontrole. Tri su nivoa kalibracije napona – Standard (gdje ploča radi Intelovim specifikacijama), Level 1 (lagano podešavanje Vdroop-a) i Level 2 (jače podešavanje Vdroop-a).
U praksi to radi na sljedeći način.
Ukoliko je odabran Standard nivo i napon procesora od 1.25V, stvarni radni napon (mjereni) je tada zapravo 1.23V, a pod opterećenjem pada na na 1.22V.
U slučaju da je odabran Level 1, mjereni napon je također 1.23V, a pod opterećenjem ostaje isti.
U slučaju Level 2 opcije odabrani napon od 1.25V je i stvarni (mjereni) te pod opterećenjem ne pada. Time se ostvaruje stabilan napon procesora koji ostaje takav do odrešenih granica. Overvolting je primjetan samo pri višim naponima 1.45+ V, a za odabranih 1.5475V overvolt se penje na oko 1.552V. To pak osigurava viši napon prilikom ekstremnog overclockinga, no ujedno može biti i vrlo opasno ukoliko nemamo adekvatno hlađenje. Mi smo procesor prilikom overclockinga hladili Corsairovim H70 vodenim sistemom koji se pokazao dobar za napone do 1.55V.

I ostalim je opcijama BIOS ove ploče vrlo bogat. Raduje maksimalna kontrola nad procesorom i njegovim postvakama, memorijskim postavkama, naponima bitnima prilikom overclockinga base clockom, te svakako mogućnost spremanja višestrukih profila BIOS-a. Izbor napona je velik, baš kao i raspona minimuma i maksimuma. Maksimalni su naponi vrlo visoki što znači kako ekstremnim hlađenjima tipa LN2 možemo izvući maksimum iz svakog procesora i ploče. Sve u svemu BIOS u kojem će se snaći i oni manje iskusni, ali koji će istovremeno zadovoljiti i one najzahtjevnije overclockere.

Za kraj opisa ploče ostalo nam je reći riječ dvije o softverskim paketima koje Gigabyte isporučuje sa svakom, pa tako i ovom pločom. Za update BIOS-a pod Operativnim sistemom tu je vrlo dobra @BIOS aplikacija, za overclocking i praćenje parametara rada pod operativnim sistemom tu je Easy Tune 6, zatim poboljšani Dynamic Energy Saver 2 koji automatski kontrolira rad dvaju skupina po 12 napojnih faza kroz ukupno šest nivoa. Q-Share dozvoljava lagano podešavanje dijeljenja mapa i datoteka preko LAN-a, Smart 6 ddonosi šest aplikacija za menadžment ploče (Smart QuickBoot, QuickBoost, Recovery, DualBIOS, Recorder i TimeLock). AutoGreen aplikacija dozvoljava kontrolu nad potrošnjom sistema preko Bluetootha i vašeg telefona (potreban BT dongle za ploču), a eXtreme Hard Drive (X.H.D) aplikacija omogućuje kontrolu nad diskovima i postavljenim RAID poljima. Cloud OC je besplatan overclocking alat kojim je overclockirati moguće putem gotovo bilo kojeg urešaja sa pristupom internetu – pametnim telefonima, iPadima, iPhoneima, netbookovima ili notebookovima itd. Hotkey OC omogućuje spremanje overclocking profila i mogućnost njihove primjene na razini pokrenute aplikacije, npr. za igre pokrenemo OC profil, a za rad u Wordu ga isključimo. Toliko o ploči i cjelokupnom paketu0ine, krenimo na overclocking i testove.